Klasika Primavera - 2010

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi 4:04:19
02 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 05
03 Fränk Schleck Team Saxo Bank + 05
04 David Bernabeu Barbot - Siper + 05
05 Javier Moreno Andalucía - Cajasur + 05
06 Mauro Finetto Liquigas-Doimo + 05
07 Rigoberto Uran Caisse d'Epargne + 05
08 Sergey Chernetskiy - + 05
09 Egoi Martinez Euskaltel-Euskadi + 05
10 Jose Herrada Caja Rural + 05
11 Raul Santamarta Valvuena Burgos 2016 - Castilla y Leon + 05
12 David Gutierrez G. Footon-Servetto + 05
13 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 05
14 Evgeni Petrov Team Katusha + 08
15 Fabricio Ferrari Caja Rural + 08
16 David Arroyo Caisse d'Epargne + 08
17 Jose Mendes LA - Rota dos Moveis + 08
18 Gregory Brenes Burgos 2016 - Castilla y Leon + 08
19 Axetza Pena Iza Caja Rural + 08
20 Benat Intxausti Euskaltel-Euskadi + 08
21 David López Caisse d'Epargne + 08
22 Mauricio Soler Caisse d'Epargne + 08
23 Pedro Merino Criado Footon-Servetto + 08
24 Ezequiel Mosquera Xacobeo-Galicia + 08
25 Eros Capecchi Footon-Servetto + 13
26 Ivan Santaromita Liquigas-Doimo + 27
27 Nicki Sørensen Team Saxo Bank + 1:11
28 Sergey Shilov [*] - + 1:11
29 David García Dapena Xacobeo-Galicia + 1:11
30 Eduard Vorganov Team Katusha + 1:11
31 Andres Avelino Antuna Coro Burgos 2016 - Castilla y Leon + 1:11
32 Andre Cardoso Palmeiras Resort - Prio + 1:11
33 Andoni Blazquez Berasarte Orbea + 1:11
34 Cesar Fonte Barbot - Siper + 1:11
35 Marco Corti Footon-Servetto + 1:11
36 Mikel Landa Orbea + 1:11
37 Richie Porte Team Saxo Bank + 1:11
38 Alberto Morras Fernandez Madeinox - Boavista + 1:11
39 Gustavo Cesar Veloso Xacobeo-Galicia + 1:11
40 Ricardo Mestre Palmeiras Resort - Prio + 1:11
41 David Livramento Palmeiras Resort - Prio + 1:11
42 Bruno Silva Pires Barbot - Siper + 1:11
43 José Gomez Andalucía - Cajasur + 1:11
44 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 1:11
45 Marcos Garcia Xacobeo-Galicia + 1:11
46 Alexandre Botcharov Team Katusha + 1:11
47 Sergio Sousa Madeinox - Boavista + 1:11
48 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 1:11
49 Ivan Melero Coco Burgos 2016 - Castilla y Leon + 1:11
50 Rubén Plaza Caisse d'Epargne + 1:11
51 Jens Voigt Team Saxo Bank + 1:11
52 Laurent Didier Team Saxo Bank + 1:11
53 Victor Rodrigues Caja Rural + 1:11
54 Sergio Ribeiro Barbot - Siper + 1:11
55 Francesco Bellotti Liquigas-Doimo + 1:11
56 Ricardo Vilela Madeinox - Boavista + 1:11
57 Xabier Zabalo Imaz Orbea + 2:18
58 Garikoitz Bravo Caja Rural + 2:18
59 Delio Fernandez Xacobeo-Galicia + 2:18
60 Iban Mayoz Footon-Servetto + 2:21
61 Ricardo Garcia Orbea + 2:26
62 Ion Izagirre Orbea + 2:26
63 Luis Silva Palmeiras Resort - Prio + 2:26
64 Michal Kwiatkowski Caja Rural + 2:26
65 Arturo Mora Ortiz Caja Rural + 2:26
66 Celio Sousa Madeinox - Boavista + 2:26
67 Luis Pinheiro Madeinox - Boavista + 2:26
68 Egoitz Garcia Caja Rural + 2:26
69 Higinio Fernandez Caja Rural + 2:26
70 Gonzalo Rabuñal Rios Xacobeo-Galicia + 2:26
71 Diego Gallego Burgos 2016 - Castilla y Leon + 2:26
72 Vergilio Santos LA - Rota dos Moveis + 2:26
73 Ruben Reig Conejero Caja Rural + 2:26
74 Edgar Pinto LA - Rota dos Moveis + 2:26
75 Luca Mazzanti Team Katusha + 2:26
76 Filipe Cardoso LA - Rota dos Moveis + 4:42
77 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 4:50
78 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 4:50
79 Rui Sousa Barbot - Siper + 4:50
80 Tomas Swift Metcalfe Palmeiras Resort - Prio + 4:50
81 Benat Urain Epelde Orbea + 4:50
82 Mario Costa Barbot - Siper + 4:50
83 Andrey Amador Caisse d'Epargne + 4:50
84 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 4:50
85 Francisco Manuel Anton Burgos 2016 - Castilla y Leon + 4:50
86 Miguel Angel Candil Delgado LA - Rota dos Moveis + 4:50
87 Valery Kaykov - + 4:50
88 Pascual Orengo Lopez Burgos 2016 - Castilla y Leon + 4:50
89 David Francisco Delgado Burgos 2016 - Castilla y Leon + 4:50
90 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 4:50
91 Serafín Martinez Xacobeo-Galicia + 4:50
92 Daniel Mestre Palmeiras Resort - Prio + 4:50
93 Serguei Klimov Team Katusha + 4:50
94 Manuel Vazquez Andalucía - Cajasur + 4:50
95 Alessandro Vanotti Liquigas-Doimo + 6:56
96 Mikel Ilundain Tirapu Orbea + 6:56
97 Oliver Zaugg Liquigas-Doimo + 6:56
98 André Steensen Team Saxo Bank + 6:56
99 Lluis Mas Burgos 2016 - Castilla y Leon + 6:56
100 Jonas Aaen Jørgensen Team Saxo Bank + 6:56
101 Brian Vandborg Liquigas-Doimo + 6:56
102 Adrian Saez Orbea + 6:56
103 Artur Ershov - + 6:56
DNF Maxim Kozyrev -
DNF Leonid Krasnov -
DNF Manuel Calvente Andalucía - Cajasur
DNF Sergio Carrasco Garcia Andalucía - Cajasur
DNF Juan Javier Estrada Andalucía - Cajasur
DNF Antonio Piedra Andalucía - Cajasur
DNF Antonio Filipe Olive Amorim Barbot - Siper
DNF Joaquin Ortega Gascon Barbot - Siper
DNF Oscar Grau Jorda Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Marzio Bruseghin Caisse d'Epargne
DNF Francisco Pérez Caisse d'Epargne
DNF Miguel Minguez Euskaltel-Euskadi
DNF Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi
DNF Jose Alberto Benitez Footon-Servetto
DNF Matthias Brändle Footon-Servetto
DNF Thomas Faiers Footon-Servetto
DNF Aitor Perez Arrieta Footon-Servetto
DNF Rafael Valls Footon-Servetto
DNF Marcio Barbosa LA - Rota dos Moveis
DNF Ruben Calvo Gomez LA - Rota dos Moveis
DNF Nelson Hugo Lobo Rocha LA - Rota dos Moveis
DNF Valerio Agnoli Liquigas-Doimo
DNF João Benta Madeinox - Boavista
DNF Marco Cunha Madeinox - Boavista
DNF Joaquim Sampaio Madeinox - Boavista
DNF Noel Martin Infante Orbea
DNF Candido Barbosa Palmeiras Resort - Prio
DNF Samuel Caldeira Palmeiras Resort - Prio
DNF Alexandr Kolobnev Team Katusha
DNF Alexandre Pliuschin Team Katusha
DNF Jakob Fuglsang Team Saxo Bank
DNF Andy Schleck Team Saxo Bank
DNF Rodrigo Garcia Rena Xacobeo-Galicia
Information
Nation Spain
Date 11th April
Distance 171.6 km
CAT 1.1
Other
Embed Results