Klasika Primavera - 2009

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Alejandro Valverde Caisse d'Epargne 4:04:58
02 Egoi Martinez Euskaltel-Euskadi + 00
03 Jose Herrada Contentpolis - Ampo + 00
04 Mikel Astarloza Euskaltel-Euskadi + 00
05 Vincenzo Nibali Liquigas + 00
06 Damiano Cunego Lampre-NGC + 00
07 David Blanco Palmeiras Resort - Prio + 00
08 Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 00
09 Ezequiel Mosquera Xacobeo-Galicia + 00
10 Angel Vicioso Andalucía - Cajasur + 00
11 Fränk Schleck Team Saxo Bank + 00
12 Joaquim Rodríguez Caisse d'Epargne + 11
13 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 32
14 Jonathan Castroviejo Orbea + 39
15 Karsten Kroon Team Saxo Bank + 39
16 Julian Sanchez Contentpolis - Ampo + 39
17 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 39
18 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 39
19 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 39
20 Marcos Garcia Xacobeo-Galicia + 41
21 Ricardo Serrano Fuji-Servetto + 41
22 David Arroyo Caisse d'Epargne + 41
23 Angel Vallejo Andorra - GrandValira + 41
24 Dionisio Galparsoro Contentpolis - Ampo + 41
25 Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank + 47
26 Igor Astarloa Amica Chips - Knauf + 47
27 David De la Fuente Fuji-Servetto + 47
28 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 47
29 Branislau Samoilau Quick Step + 47
30 Jose Antonio Redondo [*] Andalucía - Cajasur + 47
31 Iñigo Landaluze Euskaltel-Euskadi + 47
32 Javier Etxarri Marin Contentpolis - Ampo + 1:04
33 Chris Anker Sørensen Team Saxo Bank + 1:04
34 Miguel Minguez Orbea + 1:04
35 Nicki Sørensen Team Saxo Bank + 1:04
36 Juan Francisco Mouron Doldan Xacobeo-Galicia + 1:04
37 Eduard Prades Andorra - GrandValira + 1:21
38 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 1:21
39 Eddy Ratti Amica Chips - Knauf + 1:23
40 Alejandro Marque Palmeiras Resort - Prio + 2:15
41 Samuel Caldeira Palmeiras Resort - Prio + 2:15
42 Alexander Ryabkin Lokomotiv + 2:18
43 Jurgen Van Goolen Team Saxo Bank + 2:23
44 Edoardo Girardi Amica Chips - Knauf + 2:23
45 Iban Mayoz Xacobeo-Galicia + 2:23
46 Antonio Olmo Boyaca es para Vivirla + 2:23
47 Rafael Infantino Amica Chips - Knauf + 2:23
48 Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 2:23
49 Aitor Perez Arrieta Contentpolis - Ampo + 2:23
50 Diego Gallego Burgos Monumental - Castilla y Leon + 2:23
51 Raul Santamarta Valvuena Burgos Monumental - Castilla y Leon + 2:23
52 Andres Avelino Antuna Coro Burgos Monumental - Castilla y Leon + 2:23
53 Manuel Vazquez Contentpolis - Ampo + 2:23
54 David Belda Boyaca es para Vivirla + 2:23
55 Jaume Rovira Pons Andorra - GrandValira + 2:40
56 Serafín Martinez Xacobeo-Galicia + 2:51
57 Dmitriy Ignatiev Lokomotiv + 4:18
58 Alejandro Paleo Mosquera Xacobeo-Galicia + 4:18
59 Andrea Noè Liquigas + 4:18
60 Arkimedes Arguelyes - + 4:18
61 Luis Silva Palmeiras Resort - Prio + 4:18
62 Henrique Casimiro Palmeiras Resort - Prio + 4:18
63 Nelson Vitorino Palmeiras Resort - Prio + 4:18
64 Eritz Ruiz de Erentxun Antetara Orbea + 4:18
65 Benat Urain Epelde Orbea + 4:18
66 Eduard Vorganov Xacobeo-Galicia + 5:53
67 Alessandro Vanotti Liquigas + 6:22
68 Ricardo Garcia Orbea + 6:22
69 Eneko Echeverz Carte Orbea + 6:22
70 Artem Ovechkin Team Katusha + 6:22
71 Josep Jufré Fuji-Servetto + 6:22
72 Raul Garcia de Mateos Andorra - GrandValira + 6:22
73 Manuel Ortega Ocaña Andalucía - Cajasur + 6:22
74 Juan Javier Estrada Andalucía - Cajasur + 6:22
75 David López Caisse d'Epargne + 6:22
76 Brian Vandborg Liquigas + 6:22
77 Enrico Gasparotto Lampre-NGC + 6:22
78 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 10:32
79 Carlos Torrent Tarres Andorra - GrandValira + 10:32
80 Esteban Plaza Mira Andalucía - Cajasur + 10:32
81 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 10:32
82 Javier Mejias Fuji-Servetto + 10:32
83 Vicente Garcia de Mateos Andorra - GrandValira + 11:09
84 Valery Kaykov Lokomotiv + 11:09
85 Claudio Jose Casas Gallego Contentpolis - Ampo + 11:09
86 Aitor Olano Orbegozo Orbea + 11:09
87 Tiago Fiorilli Boyaca es para Vivirla + 11:09
88 Alexander Rybakov Lokomotiv + 11:09
89 Ramiro Rincón Boyaca es para Vivirla + 11:09
90 William Aranzazu Escobar Boyaca es para Vivirla + 11:09
91 Artur Ershov - + 11:09
92 Vincenzo Garofalo Amica Chips - Knauf + 11:11
DNF Fausto Fognini Amica Chips - Knauf
DNF Paolo Tomaselli Amica Chips - Knauf
DNF Jose Antonio Lopez Gil Andalucía - Cajasur
DNF Francisco José Martínez Andalucía - Cajasur
DNF Aitor Aznar Torres Andorra - GrandValira
DNF Dimitri Chuzhda Andorra - GrandValira
DNF Jeffry Romero Boyaca es para Vivirla
DNF Alejandro Serna Toro Boyaca es para Vivirla
DNF Jeferson Abacuc Vargas Boyaca es para Vivirla
DNF David Francisco Delgado Burgos Monumental - Castilla y Leon
DNF Lluis Mas Burgos Monumental - Castilla y Leon
DNF Enrique Mata Cabello Burgos Monumental - Castilla y Leon
DNF Ivan Melero Coco Burgos Monumental - Castilla y Leon
DNF Jose Carlos Valdez Calva Burgos Monumental - Castilla y Leon
DNF Iván Gutiérrez Caisse d'Epargne
DNF Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne
DNF Alberto Losada Caisse d'Epargne
DNF Daniel Moreno Caisse d'Epargne
DNF Francisco Pérez Caisse d'Epargne
DNF Pedro Jose Vera Alcaraz Contentpolis - Ampo
DNF Iker Camaño Fuji-Servetto
DNF Juan José Cobo Fuji-Servetto
DNF Fredrik Kessiakoff Fuji-Servetto
DNF Marzio Bruseghin Lampre-NGC
DNF Francesco Gavazzi Lampre-NGC
DNF Marco Marzano Lampre-NGC
DNF Manuele Mori Lampre-NGC
DNF Mauro Santambrogio Lampre-NGC
DNF Paolo Tiralongo Lampre-NGC
DNF Valerio Agnoli Liquigas
DNF Roman Kreuziger Liquigas
DNF Ivan Santaromita Liquigas
DNF Oliver Zaugg Liquigas
DNF Stanislav Volkov Lokomotiv
DNF Andoni Blazquez Berasarte Orbea
DNF Joseba Larralde Alzugarai Orbea
DNF Daniel Sesma Sorbet Orbea
DNF Martin Garrido Palmeiras Resort - Prio
DNF Ricardo Mestre Palmeiras Resort - Prio
DNF Ivan Rovny Team Katusha
DNF Jakob Fuglsang Team Saxo Bank
DNF Alexandr Kolobnev Team Saxo Bank
DNF Andy Schleck Team Saxo Bank
DNF Alberto Fernandez Sainz Xacobeo-Galicia
DNF David Herrero Xacobeo-Galicia
Information
Nation Spain
Date 12th April
Distance 171.6 km
CAT 1.1
Other
Embed Results