Course de la Paix (U23) - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum 03:54:3112
02 Xuban Errazkin Vito - Feirense - Blackjack + 01:038
03 Kamil Malecki CCC Sprandi Polkowice + 01:034
04 Felix Gall Development Team Sunweb + 01:03
05 Ethan Hayter - + 01:03
06 Marc Hirschi Development Team Sunweb + 01:03
07 Samuele Battistella Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:05
08 Jonas Vingegaard Team Coloquick + 01:09
09 Florian Stork Development Team Sunweb + 01:13
10 Jonas Gregaard Riwal CeramicSpeed + 01:13
11 Rasmus Tiller Joker Icopal + 01:18
12 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 01:18
13 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 01:18
14 Aurélien Paret-Peintre Chambéry Cyclisme Formation + 01:18
15 Viktor Verschaeve EFC - L&R - Vulsteke + 01:18
16 Masahiro Ishigami A.V.C. Aix-en-Provence + 01:18
17 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 01:18
18 Vadim Pronskiy Astana City + 01:18
19 Jens Van Den Dool Delta Cycling Rotterdam + 01:18
20 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 01:27
21 Gage Hecht Aevolo Cycling + 01:29
22 Kenny Molly Ago - Aquaservice + 01:29
23 Jake Stewart 100% ME + 01:29
24 Jesper Schultz Team Waoo + 01:29
25 Dimitri Bussard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:38
26 Marcel Neuhauser Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:39
27 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 01:39
28 Alessandro Fedeli Trevigiani - Phonix - Hemus + 01:48
29 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 01:51
30 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 01:54
31 Piotr Pekala KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:54
32 Michel Piccot Biesse Carrera Gavardo + 01:58
33 Marijn Van Den Berg Delta Cycling Rotterdam + 02:02
34 Luc Wirtgen Leopard Pro Cycling + 02:08
35 Tiago Antunes Aldro Cycling Team + 02:08
36 Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel + 02:10
37 Mario Gamper Tirol Cycling Team + 02:14
38 Gordian Banzer Akros - Renfer SA + 02:16
39 Håkon Aalrust Team Coop + 02:19
40 Grigoriy Shtein Astana City + 02:19
41 Jakub Otruba Elkov - Author + 02:22
42 Simon Guglielmi CR4C Roanne + 02:22
43 Kevin Geniets Chambéry Cyclisme Formation + 02:28
44 Fred Wright 100% ME + 02:35
45 Jiri Petrus Topforex-Lapierre + 02:35
46 Alan Riou Team Pays de Dinan + 02:43
47 Fabio Mazzucco Trevigiani - Phonix - Hemus + 02:51
48 Ziga Horvat Adria Mobil + 03:13
49 Roman Lehky Topforex-Lapierre + 03:56
50 Gustav Basson Team Pro Touch + 04:03
51 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 04:23
52 Goncalo Carvalho Miranda - Mortagua + 04:37
53 Pavel Gruber CK Pribram - Fany Gastro + 05:08
54 Gino Mäder IAM Excelsior + 05:16
55 Alex Hoehn Aevolo Cycling + 06:11
56 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 06:12
57 Larry Valvasori Team Differdange - Losch + 06:17
58 Johannes Schinnagel Tirol Cycling Team + 06:19
59 Thimo Willems EFC - L&R - Vulsteke + 06:28
60 Conor Schunk CCB Foundation - Sicleri + 06:40
61 Yuriy Natarov Astana City + 06:55
62 Cristian Mota Pérez Aldro Cycling Team + 07:07
63 Eduard Rodes Guirao Aldro Cycling Team + 07:13
64 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 07:40
65 Rui Oliveira Hagens Berman - Axeon + 07:40
66 Moran Vermeulen Tirol Cycling Team + 07:40
67 Matus Stocek Petroli Firenze-Hopplá + 07:44
68 Rasmus Iversen General Store Bottoli Zardini + 08:50
69 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 08:52
70 Stanislav Konyaev Gazprom-Rusvelo U23 + 08:54
71 Sergei Rostovcev V.C.Cremonese-Guerciotti + 08:54
72 Masaki Yamamoto Kinan Cycling Team + 12:09
73 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 13:33
74 David González Caja Rural - Seguros RGA amateur + 13:33
75 Devin Shortt Gragnano Sporting Club + 13:36
76 Marlon Gaillard Vendée U + 15:31
77 Jérémy Bellicaud Océane Top 16 + 15:31
78 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 15:46
79 Florian Gamper Tirol Cycling Team + 16:14
80 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 17:37
81 Syver Wærsted Uno-X Norwegian DT + 18:36
82 Petr Rikunov Caja Rural - Seguros RGA amateur + 19:20
83 Valeriy Fatkullin Tyumen Region + 19:20
84 Martin Lavric KK Kranj + 19:20
85 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Xaurum + 19:20
86 Dmitry Markov Crimea Republic + 19:20
87 Reto Müller Chambéry Cyclisme Formation + 19:46
88 Ivo Oliveira Hagens Berman - Axeon + 19:46
89 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 19:52
90 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 19:56
91 Jakub Murias Centre Mondial du Cyclisme + 19:56
92 Nikita Martynov Gazprom-Rusvelo U23 + 19:56
93 Jan Rajchart Elkov - Author + 19:56
94 Takahiro Koyama Shimano Racing Team + 21:16
95 Martin Vlcak Dukla Banska Bystrica + 21:19
96 Colin Heiderscheid Dauner D&DQ - Akkon + 21:19
97 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 21:20
98 Ayumu Watanabe GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 21:20
99 Venceslau Fernandes Liberty Seguros - Carglass + 21:20
100 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 21:23
101 Matthew Bostock - + 21:24
102 Daniil Marukhin Astana City + 21:24
103 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 23:55
104 Freek Van Rossem Aldro Cycling Team + 23:55
105 Andrew Edwards ACDC Luso + 23:55
106 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 23:55
107 Maxime Weyrich VV Tooltime + 23:55
DNS Kobe Goossens Lotto - Soudal U23
DNS Mikkel Honore Team Waoo
DNF Joe Nally 100% ME
DNF Olzhas Bayembayev Astana City
DNF Xavier Cañellas Caja Rural - Seguros RGA amateur
DNF Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica
DNF Dawid Migas GKS Cartusia Bike Atelier
DNF Jan Tschernoster Heizomat Rad-Net.De
DNF Joab Schneiter IAM Excelsior
DNF Christian Koch LKT Team Brandenburg
DNF Andrea Innocenti Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Matej Stibinger Team Dukla Praha
DNF Mitchell Eliot Team Pro Touch
DNF Keisuke Nakamura USSA Pavilly Barentin
DNF Fabien Rondeau V.C.Rouen 76
DNF Kotaro Ono Zappi Racing Team
Pos Rider Team Time
01 5 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum 11:28:51
02 1 Samuele Battistella Zalf Euromobil Désirée Fior + 41
03 1 Marc Hirschi Development Team Sunweb + 44
04 - Xuban Errazkin Vito - Feirense - Blackjack + 52
05 2 Jonas Vingegaard Team Coloquick + 58
06 1 Felix Gall Development Team Sunweb + 01:08
07 - Aurélien Paret-Peintre Chambéry Cyclisme Formation + 01:32
08 - Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 01:33
09 1 Viktor Verschaeve EFC - L&R - Vulsteke + 01:57
10 1 Dimitri Bussard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:14
11 2 Ethan Hayter - + 02:30
12 - Jonas Gregaard Riwal CeramicSpeed + 02:32
13 2 Gordian Banzer Akros - Renfer SA + 03:06
14 1 Jesper Schultz Team Waoo + 03:21
15 1 Marcel Neuhauser Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:26
16 2 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 03:55
17 2 Piotr Pekala KS Pogon Mostostal Pulawy + 04:20
18 3 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 04:54
19 4 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 05:04
20 5 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 05:16
21 6 Jens Van Den Dool Delta Cycling Rotterdam + 05:29
22 7 Florian Stork Development Team Sunweb + 05:41
23 1 Fabio Mazzucco Trevigiani - Phonix - Hemus + 05:59
24 - Jakub Otruba Elkov - Author + 06:04
25 5 Michel Piccot Biesse Carrera Gavardo + 06:30
26 10 Gino Mäder IAM Excelsior + 07:21
27 8 Luc Wirtgen Leopard Pro Cycling + 07:38
28 - Goncalo Carvalho Miranda - Mortagua + 08:52
29 2 Gustav Basson Team Pro Touch + 08:54
30 7 Vadim Pronskiy Astana City + 09:08
31 7 Kenny Molly Ago - Aquaservice + 09:21
32 12 Yuriy Natarov Astana City + 09:42
33 3 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 10:19
34 12 Masahiro Ishigami A.V.C. Aix-en-Provence + 10:54
35 9 Cristian Mota Pérez Aldro Cycling Team + 11:05
36 11 Marijn Van Den Berg Delta Cycling Rotterdam + 12:05
37 13 Jake Stewart 100% ME + 12:19
38 5 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 12:40
39 18 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 13:54
40 1 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 14:07
41 1 Alex Hoehn Aevolo Cycling + 14:09
42 16 Alessandro Fedeli Trevigiani - Phonix - Hemus + 14:29
43 1 Johannes Schinnagel Tirol Cycling Team + 15:20
44 20 Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel + 16:45
45 20 Grigoriy Shtein Astana City + 17:04
46 17 Roman Lehky Topforex-Lapierre + 17:10
47 2 Eduard Rodes Guirao Aldro Cycling Team + 17:55
48 22 Tiago Antunes Aldro Cycling Team + 18:13
49 22 Mario Gamper Tirol Cycling Team + 18:23
50 10 Larry Valvasori Team Differdange - Losch + 19:10
51 23 Fred Wright 100% ME + 19:19
52 1 Matus Stocek Petroli Firenze-Hopplá + 19:26
53 21 Jérémy Bellicaud Océane Top 16 + 20:28
54 - Rasmus Iversen General Store Bottoli Zardini + 20:35
55 7 Rui Oliveira Hagens Berman - Axeon + 20:49
56 32 Kamil Malecki CCC Sprandi Polkowice + 20:52
57 23 Gage Hecht Aevolo Cycling + 21:12
58 19 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 21:25
59 26 Håkon Aalrust Team Coop + 22:08
60 18 Kevin Geniets Chambéry Cyclisme Formation + 22:09
61 8 Conor Schunk CCB Foundation - Sicleri + 22:13
62 14 Masaki Yamamoto Kinan Cycling Team + 22:41
63 9 Moran Vermeulen Tirol Cycling Team + 23:50
64 29 Alan Riou Team Pays de Dinan + 24:50
65 22 Pavel Gruber CK Pribram - Fany Gastro + 25:01
66 11 David González Caja Rural - Seguros RGA amateur + 25:21
67 31 Rasmus Tiller Joker Icopal + 25:46
68 33 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 26:10
69 18 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 27:03
70 18 Marlon Gaillard Vendée U + 27:10
71 32 Simon Guglielmi CR4C Roanne + 27:44
72 29 Petr Rikunov Caja Rural - Seguros RGA amateur + 28:04
73 34 Jiri Petrus Topforex-Lapierre + 28:17
74 12 Stanislav Konyaev Gazprom-Rusvelo U23 + 28:45
75 21 Thimo Willems EFC - L&R - Vulsteke + 28:53
76 17 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 30:20
77 2 Devin Shortt Gragnano Sporting Club + 31:52
78 17 Martin Lavric KK Kranj + 32:27
79 39 Ziga Horvat Adria Mobil + 34:28
80 12 Valeriy Fatkullin Tyumen Region + 34:42
81 15 Jakub Murias Centre Mondial du Cyclisme + 34:50
82 15 Daniil Marukhin Astana City + 36:19
83 10 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 37:34
84 8 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Xaurum + 38:00
85 4 Dmitry Markov Crimea Republic + 39:16
86 5 Reto Müller Chambéry Cyclisme Formation + 39:31
87 10 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 39:32
88 2 Nikita Martynov Gazprom-Rusvelo U23 + 39:58
89 28 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 40:03
90 10 Florian Gamper Tirol Cycling Team + 40:53
91 12 Takahiro Koyama Shimano Racing Team + 40:58
92 1 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 41:29
93 26 Sergei Rostovcev V.C.Cremonese-Guerciotti + 41:47
94 - Jan Rajchart Elkov - Author + 42:10
95 4 Syver Wærsted Uno-X Norwegian DT + 43:10
96 1 Martin Vlcak Dukla Banska Bystrica + 43:43
97 - Colin Heiderscheid Dauner D&DQ - Akkon + 44:11
98 6 Maxime Weyrich VV Tooltime + 44:28
99 9 Venceslau Fernandes Liberty Seguros - Carglass + 47:16
100 13 Ivo Oliveira Hagens Berman - Axeon + 49:12
101 3 Freek Van Rossem Aldro Cycling Team + 49:18
102 3 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 49:20
103 3 Andrew Edwards ACDC Luso + 49:25
104 7 Matthew Bostock - + 49:53
105 10 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 49:58
106 3 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 50:53
107 16 Ayumu Watanabe GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 01:03:31
Information
Nation Czech Republic
Date 3rd June
Where Jeseník -> Jeseník
What 3rd stage
Distance 158 km
Leader T.Pogacar
Youth T.Pogacar
Points S.Battistella
Mountain T.Pogacar
Other
Embed Results