Course de la Paix (U23) - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Rasmus Tiller Joker Icopal 02:1212
02 Ivo Oliveira Hagens Berman - Axeon + 018
03 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 024
04 Ethan Hayter - + 02
05 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 02
06 Rui Oliveira Hagens Berman - Axeon + 03
07 Kevin Geniets Chambéry Cyclisme Formation + 03
08 Syver Wærsted Uno-X Norwegian DT + 03
09 Alessandro Fedeli Trevigiani - Phonix - Hemus + 04
10 Fred Wright 100% ME + 04
11 Marc Hirschi Development Team Sunweb + 04
12 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 04
13 Jake Stewart 100% ME + 04
14 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 04
15 Johannes Schinnagel Tirol Cycling Team + 04
16 Matthew Bostock - + 04
17 Rasmus Iversen General Store Bottoli Zardini + 05
18 Kamil Malecki CCC Sprandi Polkowice + 05
19 Marceli Boguslawski Wibatech Merx 7R + 05
20 Gage Hecht Aevolo Cycling + 05
21 Samuele Battistella Zalf Euromobil Désirée Fior + 05
22 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 06
23 Fabio Mazzucco Trevigiani - Phonix - Hemus + 06
24 Alan Riou Team Pays de Dinan + 06
25 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 06
26 Alex Hoehn Aevolo Cycling + 06
27 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 06
28 Florian Stork Development Team Sunweb + 06
29 Ryan Harris Team Office- Guru + 06
30 Reto Müller Chambéry Cyclisme Formation + 07
31 Jens Van Den Dool Delta Cycling Rotterdam + 07
32 Sergei Rostovcev V.C.Cremonese-Guerciotti + 07
33 Joe Nally 100% ME + 07
34 Håkon Aalrust Team Coop + 07
35 Simon Guglielmi CR4C Roanne + 07
36 Marijn Van Den Berg Delta Cycling Rotterdam + 07
37 Gustav Basson Team Pro Touch + 07
38 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 07
39 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 08
40 Roman Lehky Topforex-Lapierre + 08
41 Jakub Otruba Elkov - Author + 08
42 Aurélien Paret-Peintre Chambéry Cyclisme Formation + 08
43 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 08
44 Jan Rajchart Elkov - Author + 08
45 Florian Gamper Tirol Cycling Team + 08
46 David González Caja Rural - Seguros RGA amateur + 08
47 Adrian Babic Cyklistický tím Firefly + 08
48 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 08
49 Dimitri Bussard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 08
50 Dawid Migas GKS Cartusia Bike Atelier + 09
51 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 09
52 Joab Schneiter IAM Excelsior + 09
53 Matus Stocek Petroli Firenze-Hopplá + 09
54 Xuban Errazkin Vito - Feirense - Blackjack + 09
55 Marlon Gaillard Vendée U + 09
56 Gino Mäder IAM Excelsior + 09
57 Mario Gamper Tirol Cycling Team + 10
58 Felix Gall Development Team Sunweb + 10
59 Michel Piccot Biesse Carrera Gavardo + 10
60 Thimo Willems EFC - L&R - Vulsteke + 10
61 Jonas Gregaard Riwal CeramicSpeed + 10
62 Jakub Murias Centre Mondial du Cyclisme + 10
63 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 10
64 Ziga Horvat Adria Mobil + 10
65 Grigoriy Shtein Astana City + 10
66 Xavier Cañellas Caja Rural - Seguros RGA amateur + 10
67 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 10
68 Colin Heiderscheid Dauner D&DQ - Akkon + 11
69 Jonas Vingegaard Team Coloquick + 11
70 Vadim Pronskiy Astana City + 11
71 Fabien Rondeau V.C.Rouen 76 + 11
72 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 11
73 Masaki Yamamoto Kinan Cycling Team + 11
74 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 11
75 Moran Vermeulen Tirol Cycling Team + 11
76 Daniil Marukhin Astana City + 11
77 Jesper Schultz Team Waoo + 11
78 Olzhas Bayembayev Astana City + 11
79 Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel + 11
80 Viktor Verschaeve EFC - L&R - Vulsteke + 11
81 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 11
82 Jiri Petrus Topforex-Lapierre + 12
83 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 12
84 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 12
85 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 12
86 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 13
87 Martin Lavric KK Kranj + 13
88 Kenny Molly Ago - Aquaservice + 13
89 Kotaro Ono Zappi Racing Team + 13
90 Stanislav Konyaev Gazprom-Rusvelo U23 + 13
91 Masahiro Ishigami A.V.C. Aix-en-Provence + 13
92 Luc Wirtgen Leopard Pro Cycling + 14
93 Matej Stibinger Team Dukla Praha + 14
94 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 14
95 Nikita Martynov Gazprom-Rusvelo U23 + 14
96 Mikkel Honore Team Waoo + 14
97 Goncalo Carvalho Miranda - Mortagua + 14
98 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Xaurum + 14
99 Tiago Antunes Aldro Cycling Team + 14
100 Gordian Banzer Akros - Renfer SA + 15
101 Marcel Neuhauser Team Felbermayr - Simplon Wels + 15
102 Jan Tschernoster Heizomat Rad-Net.De + 15
103 Conor Schunk CCB Foundation - Sicleri + 15
104 Pavel Gruber CK Pribram - Fany Gastro + 15
105 Petr Rikunov Caja Rural - Seguros RGA amateur + 15
106 Yuriy Natarov Astana City + 16
107 Larry Valvasori Team Differdange - Losch + 16
108 Andrea Innocenti Maltinti Lampadari - Banca di Cambi + 16
109 Mitchell Eliot Team Pro Touch + 16
110 Andrew Edwards ACDC Luso + 17
111 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 17
112 Jérémy Bellicaud Océane Top 16 + 17
113 Venceslau Fernandes Liberty Seguros - Carglass + 17
114 Ayumu Watanabe GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 17
115 Devin Shortt Gragnano Sporting Club + 17
116 Dmitry Markov Crimea Republic + 18
117 Cristian Mota Pérez Aldro Cycling Team + 18
118 Martin Vlcak Dukla Banska Bystrica + 18
119 Patrik Podolak CyS-Akademia Petra Sagana + 18
120 Takahiro Koyama Shimano Racing Team + 19
121 Keisuke Nakamura USSA Pavilly Barentin + 19
122 Filip Vanco ASK Inter Bratislava + 19
123 Eduard Rodes Guirao Aldro Cycling Team + 19
124 Piotr Pekala KS Pogon Mostostal Pulawy + 20
125 Freek Van Rossem Aldro Cycling Team + 20
126 Valeriy Fatkullin Tyumen Region + 20
127 Maxime Weyrich VV Tooltime + 22
128 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 + 34
Pos Rider Team Time
01 Rasmus Tiller Joker Icopal 02:12
02 Ivo Oliveira Hagens Berman - Axeon + 01
03 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 02
04 Ethan Hayter - + 02
05 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 02
06 Rui Oliveira Hagens Berman - Axeon + 03
07 Kevin Geniets Chambéry Cyclisme Formation + 03
08 Syver Wærsted Uno-X Norwegian DT + 03
09 Alessandro Fedeli Trevigiani - Phonix - Hemus + 04
10 Fred Wright 100% ME + 04
11 Marc Hirschi Development Team Sunweb + 04
12 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 04
13 Jake Stewart 100% ME + 04
14 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 04
15 Johannes Schinnagel Tirol Cycling Team + 04
16 Matthew Bostock - + 04
17 Rasmus Iversen General Store Bottoli Zardini + 05
18 Kamil Malecki CCC Sprandi Polkowice + 05
19 Marceli Boguslawski Wibatech Merx 7R + 05
20 Gage Hecht Aevolo Cycling + 05
21 Samuele Battistella Zalf Euromobil Désirée Fior + 05
22 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 06
23 Fabio Mazzucco Trevigiani - Phonix - Hemus + 06
24 Alan Riou Team Pays de Dinan + 06
25 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 06
26 Alex Hoehn Aevolo Cycling + 06
27 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 06
28 Florian Stork Development Team Sunweb + 06
29 Ryan Harris Team Office- Guru + 06
30 Reto Müller Chambéry Cyclisme Formation + 07
31 Jens Van Den Dool Delta Cycling Rotterdam + 07
32 Sergei Rostovcev V.C.Cremonese-Guerciotti + 07
33 Joe Nally 100% ME + 07
34 Håkon Aalrust Team Coop + 07
35 Simon Guglielmi CR4C Roanne + 07
36 Marijn Van Den Berg Delta Cycling Rotterdam + 07
37 Gustav Basson Team Pro Touch + 07
38 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 07
39 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 08
40 Roman Lehky Topforex-Lapierre + 08
41 Jakub Otruba Elkov - Author + 08
42 Aurélien Paret-Peintre Chambéry Cyclisme Formation + 08
43 Mattia Bais Cycling Team Friuli + 08
44 Jan Rajchart Elkov - Author + 08
45 Florian Gamper Tirol Cycling Team + 08
46 David González Caja Rural - Seguros RGA amateur + 08
47 Adrian Babic Cyklistický tím Firefly + 08
48 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 08
49 Dimitri Bussard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 08
50 Dawid Migas GKS Cartusia Bike Atelier + 09
51 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 09
52 Joab Schneiter IAM Excelsior + 09
53 Matus Stocek Petroli Firenze-Hopplá + 09
54 Xuban Errazkin Vito - Feirense - Blackjack + 09
55 Marlon Gaillard Vendée U + 09
56 Gino Mäder IAM Excelsior + 09
57 Mario Gamper Tirol Cycling Team + 10
58 Felix Gall Development Team Sunweb + 10
59 Michel Piccot Biesse Carrera Gavardo + 10
60 Thimo Willems EFC - L&R - Vulsteke + 10
61 Jonas Gregaard Riwal CeramicSpeed + 10
62 Jakub Murias Centre Mondial du Cyclisme + 10
63 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 10
64 Ziga Horvat Adria Mobil + 10
65 Grigoriy Shtein Astana City + 10
66 Xavier Cañellas Caja Rural - Seguros RGA amateur + 10
67 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 10
68 Colin Heiderscheid Dauner D&DQ - Akkon + 11
69 Jonas Vingegaard Team Coloquick + 11
70 Vadim Pronskiy Astana City + 11
71 Fabien Rondeau V.C.Rouen 76 + 11
72 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 11
73 Masaki Yamamoto Kinan Cycling Team + 11
74 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 11
75 Moran Vermeulen Tirol Cycling Team + 11
76 Daniil Marukhin Astana City + 11
77 Jesper Schultz Team Waoo + 11
78 Olzhas Bayembayev Astana City + 11
79 Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel + 11
80 Viktor Verschaeve EFC - L&R - Vulsteke + 11
81 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 11
82 Jiri Petrus Topforex-Lapierre + 12
83 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 12
84 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 12
85 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 12
86 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 13
87 Martin Lavric KK Kranj + 13
88 Kenny Molly Ago - Aquaservice + 13
89 Kotaro Ono Zappi Racing Team + 13
90 Stanislav Konyaev Gazprom-Rusvelo U23 + 13
91 Masahiro Ishigami A.V.C. Aix-en-Provence + 13
92 Luc Wirtgen Leopard Pro Cycling + 14
93 Matej Stibinger Team Dukla Praha + 14
94 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 14
95 Nikita Martynov Gazprom-Rusvelo U23 + 14
96 Mikkel Honore Team Waoo + 14
97 Goncalo Carvalho Miranda - Mortagua + 14
98 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Xaurum + 14
99 Tiago Antunes Aldro Cycling Team + 14
100 Gordian Banzer Akros - Renfer SA + 15
101 Marcel Neuhauser Team Felbermayr - Simplon Wels + 15
102 Jan Tschernoster Heizomat Rad-Net.De + 15
103 Conor Schunk CCB Foundation - Sicleri + 15
104 Pavel Gruber CK Pribram - Fany Gastro + 15
105 Petr Rikunov Caja Rural - Seguros RGA amateur + 15
106 Yuriy Natarov Astana City + 16
107 Larry Valvasori Team Differdange - Losch + 16
108 Andrea Innocenti Maltinti Lampadari - Banca di Cambi + 16
109 Mitchell Eliot Team Pro Touch + 16
110 Andrew Edwards ACDC Luso + 17
111 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 17
112 Jérémy Bellicaud Océane Top 16 + 17
113 Venceslau Fernandes Liberty Seguros - Carglass + 17
114 Ayumu Watanabe GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 17
115 Devin Shortt Gragnano Sporting Club + 17
116 Dmitry Markov Crimea Republic + 18
117 Cristian Mota Pérez Aldro Cycling Team + 18
118 Martin Vlcak Dukla Banska Bystrica + 18
119 Patrik Podolak CyS-Akademia Petra Sagana + 18
120 Takahiro Koyama Shimano Racing Team + 19
121 Keisuke Nakamura USSA Pavilly Barentin + 19
122 Filip Vanco ASK Inter Bratislava + 19
123 Eduard Rodes Guirao Aldro Cycling Team + 19
124 Piotr Pekala KS Pogon Mostostal Pulawy + 20
125 Freek Van Rossem Aldro Cycling Team + 20
126 Valeriy Fatkullin Tyumen Region + 20
127 Maxime Weyrich VV Tooltime + 22
128 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 + 34
Information
Nation Czech Republic
Date 31st May
Where Krnov -> Krnov
What Prologue
Distance 2 km
Leader R.Tiller
Youth N.Eekhoff
Points R.Tiller
Other
Embed Results