Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Tour of China I

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Results: 06.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Mykhailo Kononenko 1987 Shenzhen Xidesheng CT 02:56:22814
02 Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 0065
03 Matthew Gibson 1996 Burgos - BH + 0053
04 Muhammad Mohd Shukri 1998 Team Sapura Cycling + 004
05 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 004
06 Roy Eefting 1989 Memil Pro Cycling + 043
07 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 063
08 Youcef Reguigui 1990 Terengganu Cycling Team + 063
09 Rohan Du Plooy 1994 Pro Touch Sports + 082
10 Artem Ovechkin 1986 Terengganu Cycling Team + 082
11 Matvey Nikitin 1992 Vino - Astana Motors + 082
12 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 082
13 Manuel Penalver Aniorte 1998 Burgos - BH + 082
14 Nazarbieke Bieken 1994 Mitchelton - BikeExchange + 081
15 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 081
16 Andris Vosekalns 1992 Hengxiang Cycling Team + 081
17 Eddie Van Heerden 1994 Pro Touch Sports + 081
18 Declan Irvine 1999 Team Novo Nordisk + 081
19 Angel Fuentes Paniego 1996 Burgos - BH + 081
20 Ran Hao 1998 Mitchelton - BikeExchange + 081
21 Oliver Behringer 1996 Team Novo Nordisk + 081
22 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 081
23 Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 081
24 Mattia Frapporti 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 081
25 Jeroen Meijers 1993 Taiyuan Miogee CT + 08-
26 Samuel Volkers 1992 Memil Pro Cycling + 08-
27 Metkel Eyob 1993 Terengganu Cycling Team + 08-
28 Branislau Samoilau 1985 Minsk Cycling Club + 08-
29 Nicolas Sessler 1994 Burgos - BH + 08-
30 Jose Fernandes 1995 Burgos - BH + 08-
31 Ilya Davidenok 1992 Shenzhen Xidesheng CT + 08
32 Jambaljamats Sainbayar 1996 Ferei Pro Cycling + 08
33 Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 08
34 Hannes Bergstr÷m 1995 Memil Pro Cycling + 08
35 Muhshin Misbah 1997 Team Sapura Cycling + 08
36 Daniel Mu˝oz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 08
37 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 08
38 Tim Ariesen 1994 Taiyuan Miogee CT + 02:00
39 Oleksandr Polivoda 1987 Ningxia Sports Lottery - Livall + 02:00
40 Edmund Bradbury 1992 Memil Pro Cycling + 02:03
41 Mohamad Saari Amri Abd Rasim 1998 Team Sapura Cycling + 02:15
42 Alastair Christie-Johnston 1998 Team Bridgelane + 02:16
43 Mattia Viel 1995 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:16
44 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 02:52
45 Rolly Weaver 1990 Brunei Continental Cycling Team + 02:55
46 Kookhyun Kim 1999 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 03:06
47 Chengshuo Miao 2000 Hengxiang Cycling Team + 03:11
48 Sindre Bjerkestrand HaugsvŠr 1994 Memil Pro Cycling + 03:12
49 Siu Wai Ko 1987 HKSI Pro Cycling Team + 03:12
50 Grigoriy Shtein 1996 Vino - Astana Motors + 03:14
51 Jihun Kim 1996 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 03:14
52 Pak Hang Ng 1999 HKSI Pro Cycling Team + 03:14
53 Jiankun Li 1995 Mitchelton - BikeExchange + 03:17
54 Soon Young Kwon 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 03:17
55 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 03:21
56 Ben Van Dam 1992 Team Bridgelane + 05:39
57 Chao Zeng 2000 Kunbao Sport Continental CT + 06:30
58 Kairat Khadylbek 1998 Vino - Astana Motors + 06:30
59 Donguk Kim - KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 06:30
60 Yongchan Lee 1999 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 06:30
61 Mingrun Chen 1996 Hengxiang Cycling Team + 06:30
62 Guanhua Xue 1998 Kunbao Sport Continental CT + 08:01
63 Li Jun Bai 1988 Ningxia Sports Lottery - Livall + 09:59
64 Kwan Lok Choi 1999 HKSI Pro Cycling Team + 10:03
65 Daihou Li 1996 Ningxia Sports Lottery - Livall + 10:08
66 Zhang Zheng 1995 Hengxiang Cycling Team + 10:11
67 Feng Qiao 1991 Ningxia Sports Lottery - Livall + 10:21
68 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 10:27
69 Hu Li 1998 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 10:29
70 Meng Yan 1995 Hengxiang Cycling Team + 10:29
71 Zifan Gao 1999 Kunbao Sport Continental CT + 10:29
72 Batuhan Ozgur 1998 Team Sapura Cycling + 10:29
73 Jiancai Wang 1994 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 10:29
74 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 10:29
75 Ulugbek Saidov 1996 Team Novo Nordisk + 10:29
76 Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli - Sidermec + 10:29
77 Aliaksei Shnyrko 1994 Ningxia Sports Lottery - Livall + 10:29
78 Mehdi Benhamouda 1995 Team Novo Nordisk + 10:29
79 Emanuel Mini 1986 Team Novo Nordisk + 10:29
80 Mitchell Eliot 1996 Pro Touch Sports + 10:29
81 Nicolas Marini 1993 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 10:29
82 Calvin Beneke 1991 Pro Touch Sports + 10:29
83 Kai Kwong Tso 2000 HKSI Pro Cycling Team + 10:29
84 Junyong Wang 2000 Hengxiang Cycling Team + 10:29
85 Tegsh-Bayar Batsaikhan 1998 Ferei Pro Cycling + 10:29
86 Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad 1992 Terengganu Cycling Team + 10:29
87 Alexei Piashkun 1996 Ferei Pro Cycling + 10:29
88 Andre Looij 1995 Taiyuan Miogee CT + 10:29
89 Daniil Pronskiy 2000 Vino - Astana Motors + 10:29
90 Umardi Rosdi 1986 Terengganu Cycling Team + 10:29
91 Kansatansin Klimiankou 1989 Ferei Pro Cycling + 10:29
92 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 10:29
93 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 10:29
94 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 10:29
95 Muhamad Hakimi Haiqa Ahmad Sabri 2000 Team Sapura Cycling + 10:29
96 Andriey Kulyk 1989 Shenzhen Xidesheng CT + 10:29
97 Wenhui Bi 1993 Mitchelton - BikeExchange + 10:29
98 Akmal Zakaria 1996 Team Sapura Cycling + 10:29
99 Xiaolei Yin 1997 Shenzhen Xidesheng CT + 10:29
100 Ben Metcalfe 2000 Team Bridgelane + 10:29
101 Stephen Clancy 1992 Team Novo Nordisk + 10:29
102 Reynard Butler 1989 Pro Touch Sports + 10:29
103 Jayde Julius 1993 Pro Touch Sports + 10:29
104 Yikui Niu 1994 Mitchelton - BikeExchange + 10:39
OOT Cheuk Hei To 1999 HKSI Pro Cycling Team
OOT Anton Muzychin 1994 Ferei Pro Cycling
OOT Ze Yu 2000 Shenzhen Xidesheng CT
OOT Kyoung Ho Park 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
OOT Yauheni Akhramenka 1995 Ferei Pro Cycling
DNF Tristan Ward 1995 Team Bridgelane
DNF Jaume Sureda Morey 1996 Burgos - BH
DNF Mohamed Harrif Salleh 1988 Terengganu Cycling Team
DNF Iogan Shtein 1999 Vino - Astana Motors
DNF Junnan Wang 2000 Shenzhen Xidesheng CT
DNF Julian Cardona 1997 Androni Giocattoli - Sidermec
Pos Name Born Team Time
01 - Jeroen Meijers 1993 Taiyuan Miogee CT 14:19:58
02 2 Roy Eefting 1989 Memil Pro Cycling + 15
03 1 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 16
04 1 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 20
05 2 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 21
06 5 Matthew Gibson 1996 Burgos - BH + 26
07 1 Artem Ovechkin 1986 Terengganu Cycling Team + 30
08 - Branislau Samoilau 1985 Minsk Cycling Club + 32
09 - Rohan Du Plooy 1994 Pro Touch Sports + 33
10 15 Mykhailo Kononenko 1987 Shenzhen Xidesheng CT + 33
11 1 Eddie Van Heerden 1994 Pro Touch Sports + 36
12 4 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 38
13 1 Hannes Bergstr÷m 1995 Memil Pro Cycling + 38
14 - Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 40
15 - Angel Fuentes Paniego 1996 Burgos - BH + 40
16 2 Jose Fernandes 1995 Burgos - BH + 43
17 2 Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 44
18 2 Mattia Frapporti 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 45
19 3 Samuel Volkers 1992 Memil Pro Cycling + 47
20 1 Ilya Davidenok 1992 Shenzhen Xidesheng CT + 47
21 5 Andris Vosekalns 1992 Hengxiang Cycling Team + 51
22 7 Ran Hao 1998 Mitchelton - BikeExchange + 52
23 14 Youcef Reguigui 1990 Terengganu Cycling Team + 59
24 12 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 59
25 13 Metkel Eyob 1993 Terengganu Cycling Team + 01:01
26 34 Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 01:05
27 17 Declan Irvine 1999 Team Novo Nordisk + 01:06
28 17 Jambaljamats Sainbayar 1996 Ferei Pro Cycling + 01:06
29 17 Nazarbieke Bieken 1994 Mitchelton - BikeExchange + 01:07
30 20 Matvey Nikitin 1992 Vino - Astana Motors + 01:10
31 24 Daniel Mu˝oz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:24
32 43 Muhammad Mohd Shukri 1998 Team Sapura Cycling + 01:26
33 38 Manuel Penalver Aniorte 1998 Burgos - BH + 01:29
34 36 Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:29
35 42 Nicolas Sessler 1994 Burgos - BH + 01:35
36 54 Muhshin Misbah 1997 Team Sapura Cycling + 02:02
37 30 Alastair Christie-Johnston 1998 Team Bridgelane + 02:40
38 11 Oleksandr Polivoda 1987 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 02:44
39 4 Tim Ariesen 1994 Taiyuan Miogee CT + 02:57
40 7 Mattia Viel 1995 Androni Giocattoli - Sidermec + 03:05
41 28 Sindre Bjerkestrand HaugsvŠr 1994 Memil Pro Cycling + 03:43
42 14 Grigoriy Shtein 1996 Vino - Astana Motors + 03:58
43 45 Mohamad Saari Amri Abd Rasim 1998 Team Sapura Cycling + 03:58
44 5 Chengshuo Miao 2000 Hengxiang Cycling Team + 04:05
45 4 Kookhyun Kim 1999 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 04:07
46 28 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 04:18
47 10 Jihun Kim 1996 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 04:21
48 8 Jiankun Li 1995 Mitchelton - BikeExchange + 04:24
49 13 Siu Wai Ko 1987 HKSI Pro Cycling Team + 04:25
50 14 Pak Hang Ng 1999 HKSI Pro Cycling Team + 04:28
51 36 Rolly Weaver 1990 Brunei Continental Cycling Team + 04:36
52 16 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 04:40
53 46 Soon Young Kwon 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 06:14
54 47 Oliver Behringer 1996 Team Novo Nordisk + 06:35
55 14 Ben Van Dam 1992 Team Bridgelane + 06:35
56 24 Mingrun Chen 1996 Hengxiang Cycling Team + 08:01
57 25 Chao Zeng 2000 Kunbao Sport Continental CT + 08:03
58 36 Donguk Kim - KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 08:28
59 36 Yongchan Lee 1999 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 08:30
60 24 Guanhua Xue 1998 Kunbao Sport Continental CT + 09:38
61 39 Kairat Khadylbek 1998 Vino - Astana Motors + 10:40
62 40 Edmund Bradbury 1992 Memil Pro Cycling + 10:57
63 11 Li Jun Bai 1988 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 11:03
64 40 Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli - Sidermec + 11:10
65 18 Zhang Zheng 1995 Hengxiang Cycling Team + 11:10
66 43 Stephen Clancy 1992 Team Novo Nordisk + 11:11
67 36 Tegsh-Bayar Batsaikhan 1998 Ferei Pro Cycling + 11:14
68 36 Daniil Pronskiy 2000 Vino - Astana Motors + 11:15
69 34 Reynard Butler 1989 Pro Touch Sports + 11:20
70 36 Jayde Julius 1993 Pro Touch Sports + 11:20
71 31 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 11:23
72 3 Daihou Li 1996 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 11:28
73 25 Emanuel Mini 1986 Team Novo Nordisk + 11:29
74 23 Andriey Kulyk 1989 Shenzhen Xidesheng CT + 11:33
75 21 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 11:34
76 17 Meng Yan 1995 Hengxiang Cycling Team + 11:40
77 16 Aliaksei Shnyrko 1994 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 11:42
78 15 Batuhan Ozgur 1998 Team Sapura Cycling + 11:43
79 14 Andre Looij 1995 Taiyuan Miogee CT + 11:44
80 14 Xiaolei Yin 1997 Shenzhen Xidesheng CT + 11:44
81 14 Mehdi Benhamouda 1995 Team Novo Nordisk + 11:45
82 24 Yikui Niu 1994 Mitchelton - BikeExchange + 11:49
83 10 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 11:53
84 8 Umardi Rosdi 1986 Terengganu Cycling Team + 11:56
85 7 Jiancai Wang 1994 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 11:57
86 1 Feng Qiao 1991 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 11:58
87 6 Wenhui Bi 1993 Mitchelton - BikeExchange + 12:01
88 5 Ulugbek Saidov 1996 Team Novo Nordisk + 12:05
89 3 Kansatansin Klimiankou 1989 Ferei Pro Cycling + 12:09
90 1 Muhamad Hakimi Haiqa Ahmad Sabri 2000 Team Sapura Cycling + 12:17
91 - Hu Li 1998 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 12:25
92 1 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 12:25
93 1 Kai Kwong Tso 2000 HKSI Pro Cycling Team + 12:25
94 2 Mitchell Eliot 1996 Pro Touch Sports + 12:36
95 2 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 12:48
96 2 Calvin Beneke 1991 Pro Touch Sports + 12:56
97 6 Alexei Piashkun 1996 Ferei Pro Cycling + 19:31
98 6 Nicolas Marini 1993 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 22:10
99 8 Kwan Lok Choi 1999 HKSI Pro Cycling Team + 22:29
100 5 Ben Metcalfe 2000 Team Bridgelane + 22:31
101 5 Akmal Zakaria 1996 Team Sapura Cycling + 22:43
102 6 Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad 1992 Terengganu Cycling Team + 23:02
103 8 Junyong Wang 2000 Hengxiang Cycling Team + 35:48
104 8 Zifan Gao 1999 Kunbao Sport Continental CT + 38:53

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour of China I
China
06.stage Flat
132 km
Yongzhou -> Ningyuan
September 14th (2019)
Leader J.Meijers
Points M.Benfatto
Mountain Z.Zheng