Front Races Teams Riders Ranking

Tour of China I | 2016 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Raffaello Bonusi Androni Giocattoli 17:47:50
02 Jonas Vingegaard Team ColoQuick + 04
03 Mauricio Ortega RTS - Monton Racing Team + 10
04 Meiyin Wang Wisdom-Hengxiang Cycling Team + 28
05 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 31
06 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Team + 32
07 Nikodemus Holler Stadalli - Bike Aid + 34
08 Maksym Vasilyv Kolss - BDC Team + 34
09 Frederik Wilmann Team ColoQuick + 36
10 Oleksii Kasianov Jilun-Shakeland Cycling Team + 40
11 Maris Bogdanovics Rietumu - Delfin + 52
12 Matvey Nikitin Astana City + 58
13 Andris Smirnovs Alpha Baltic - Maratoni.lv + 59
14 Jason Christie Kenyan Riders Downunder + 01:01
15 Luke Mudgway Avanti Isowhey Sport + 01:04
16 Riccardo Stacchiotti Nippo - Vini Fantini + 01:04
17 Viesturs Luksevics Alpha Baltic - Maratoni.lv + 01:04
18 Hiu Fung Choy HKSI Pro Cycling Team + 01:04
19 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 01:04
20 Jianpeng Liu Wisdom-Hengxiang Cycling Team + 01:04
21 Mohammad Gharehbaghi Hy Sport - Look Continental Cycling + 01:08
22 Samwel Mwangi Kenyan Riders Downunder + 01:08
23 Nikita Stalnov Astana City + 01:09
24 Geoffrey Langat Kenyan Riders Downunder + 01:12
25 Manabu Ishibashi Nippo - Vini Fantini + 01:12
26 Vasyl Malyvnivskiy Kolss - BDC Team + 01:21
27 Francisco Colorado RTS - Monton Racing Team + 01:24
28 Matthew Zenovich Avanti Isowhey Sport + 01:28
29 Sun Jae Jang LX - IIBS Cycling Team + 01:49
30 Rune Almindsø Andersen Team ColoQuick + 01:54
31 Vitaliy Popkov Team Lvshan Landscape + 01:57
32 Louis Bendixen Team ColoQuick + 02:08
33 Sean Lake Avanti Isowhey Sport + 02:30
34 Choon Huat Goh Terengganu Cycling Team + 02:52
35 Maral-Erdene Batmunkh Terengganu Cycling Team + 06:06
36 Victor Niño RTS - Monton Racing Team + 06:18
37 Ka Hoo Fung HKSI Pro Cycling Team + 08:32
38 Ying Hon Yeung Wisdom-Hengxiang Cycling Team + 09:32
39 Ali Nemati Khiavi Hy Sport - Look Continental Cycling + 09:52
40 Volodymyr Kogut Amore & Vita - Selle SMP + 09:53
41 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 10:07
42 Antonio Nibali Nippo - Vini Fantini + 10:34
43 Luca Pacioni Androni Giocattoli + 14:11
44 Artem Tesler Team Lvshan Landscape + 17:12
45 Volodymyr Fredyuk Amore & Vita - Selle SMP + 17:22
46 Eugenio Bani Amore & Vita - Selle SMP + 17:44
47 Daniele Colli Nippo - Vini Fantini + 17:44
48 Bum-Jin Yoo LX - IIBS Cycling Team + 17:48
49 Yuriy Natarov Astana City + 17:48
50 David Galarreta Amore & Vita - Selle SMP + 17:48
51 Neil Van Der Ploeg Avanti Isowhey Sport + 17:58
52 Suleiman Kangangi Kenyan Riders Downunder + 18:02
53 Vladimir Tsoy Astana City + 18:03
54 Paolo Lunardon Amore & Vita - Selle SMP + 18:11
55 Uri Martins Amore & Vita - Selle SMP + 18:50
56 Kazushige Kuboki Nippo - Vini Fantini + 19:06
57 Georgi Georgiev Petrov Team Lvshan Landscape + 19:10
58 Yong Jian Wu Jilun-Shakeland Cycling Team + 19:29
59 Fakhruddin Mazuki Terengganu Cycling Team + 20:00
60 Mattia De Marchi Androni Giocattoli + 20:15
61 Meron Teshome Stadalli - Bike Aid + 21:04
62 Burr Ho HKSI Pro Cycling Team + 21:09
63 Sang Hong Park LX - IIBS Cycling Team + 22:33
64 Kristian Haugaard Jensen Team ColoQuick + 25:44
65 Zhengshuai Sun Beijing Innova Cycling Team + 26:42
66 Frazer Gough Avanti Isowhey Sport + 32:15
67 Geraud Flores-Couderc Hy Sport - Look Continental Cycling + 33:52
68 Morgan Smith Kenyan Riders Downunder + 34:11
69 Nick Miller Kenyan Riders Downunder + 34:28
70 Justin Pfaff Stadalli - Bike Aid + 34:30
71 Liam Aitcheson Avanti Isowhey Sport + 34:40
72 Deins Kanepejs Rietumu - Delfin + 34:45
73 Thomas Rabou Wisdom-Hengxiang Cycling Team + 35:31
74 Ma Guangtong Wisdom-Hengxiang Cycling Team + 39:40
75 Emils Liepins Rietumu - Delfin + 41:17
76 Marco Benfatto Androni Giocattoli + 41:35
77 Byung Suk Park LX - IIBS Cycling Team + 41:39
78 Nicolas Marini Nippo - Vini Fantini + 41:53
79 Dong Hyun Shin LX - IIBS Cycling Team + 42:01
80 Grigoriy Shtein Astana City + 42:09
81 Andriey Kulyk Kolss - BDC Team + 42:09
82 Andris Vosekalns Rietumu - Delfin + 42:09
83 Francesco Chicchi Androni Giocattoli + 42:09
84 Je Sung Yeon LX - IIBS Cycling Team + 42:09
85 Sergiy Gretchyn Jilun-Shakeland Cycling Team + 42:09
86 Dominik Merseburg Stadalli - Bike Aid + 42:49
87 Xin Wang Hy Sport - Look Continental Cycling + 43:27
88 Lucheng Zhou Jilun-Shakeland Cycling Team + 43:31
89 Armands Bēcis Rietumu - Delfin + 44:00
90 Aleh Ahiyevich Minsk Cycling Club + 44:41
91 Daniel Bichlmann Stadalli - Bike Aid + 44:45
92 Jingbiao Zhao Wisdom-Hengxiang Cycling Team + 45:10
93 Tino Thömel RTS - Monton Racing Team + 45:28
94 Vitalijs Kornilovs Alpha Baltic - Maratoni.lv + 46:53
95 Rino Gasparrini Androni Giocattoli + 46:58
96 Kaspars Sergis Alpha Baltic - Maratoni.lv + 46:58
97 En Huang Hy Sport - Look Continental Cycling + 46:58
98 Wan Yau Lau HKSI Pro Cycling Team + 46:58
99 Timo Schäfer Stadalli - Bike Aid + 47:16
100 Mykyta Skorenko Kolss - BDC Team + 47:18
101 Gerd De Keijzer Team Novo Nordisk + 47:18
102 Quentin Valognes Team Novo Nordisk + 49:37
103 David Persevics Alpha Baltic - Maratoni.lv + 49:37
104 Volodymyr Gomenyuk Team Lvshan Landscape + 49:37
105 Alisher Zhumakan Astana City + 49:37
106 Jinchun Liu Team Lvshan Landscape + 49:37
107 Alex Rasmussen Team ColoQuick + 50:47
108 Shan Li Beijing Innova Cycling Team + 51:14
109 Yuri Metlushenko Jilun-Shakeland Cycling Team + 52:47
DNF Kristofers Rācenājs Alpha Baltic - Maratoni.lv
DNF Chun Zhi Li Beijing Innova Cycling Team
DNF Lu Peng Zhang Beijing Innova Cycling Team
DNF Ho San Chiu HKSI Pro Cycling Team
DNF Kwun Wan Law HKSI Pro Cycling Team
DNF Shijin Zhang Hy Sport - Look Continental Cycling
DNF Wan Hei Lau Jilun-Shakeland Cycling Team
DNF Mykhailo Kononenko Kolss - BDC Team
DNF Oleksandr Golovash Minsk Cycling Club
DNF Siarhei Papok Minsk Cycling Club
DNF Raman Ramanau Minsk Cycling Club
DNF Aleksandrs Rublevskis Rietumu - Delfin
DNF Pedro Herrera Moreno RTS - Monton Racing Team
DNF Mehdi Benhamouda Team Novo Nordisk
DNF Corentin Cherhal Team Novo Nordisk
DNF Adiq Othman Terengganu Cycling Team
DNF Daniel Whitehouse Terengganu Cycling Team
Information
Nations China
Date September 9th-16th
CAT 2.1