Tour of China I - 2011

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Sun Jae Jang - 02:37:07
02 Alexander Serov - + 00
03 Christer Rake Joker Merida + 00
04 Tanner Putt - + 00
05 Pirmin Lang Atlas Personal + 00
06 Pablo Lechuga Rodriguez Andalucia Caja Granada + 00
07 Bernard Sulzberger V Australia + 00
08 Dirk Müller Team Nutrixxion - Sparkasse + 00
09 Kam-Po Wong - + 00
10 Jose Luis Cano Losa Andalucia Caja Granada + 00
11 Ivan Kovalev - + 00
12 Manuel Ortega Ocaña Andalucia Caja Granada + 00
13 Pengda Jiao Max Success Sports + 00
14 Daniel Holm Foder Glud & Marstrand - LRØ + 00
15 Joey Rosskopf Team Type 1 - Sanofi + 00
16 Matej Mugerli Perutnina Ptuj + 00
17 Ma Hai Jun - + 00
18 Stian Remme Joker Merida + 00
19 Martin Wesemann MTN-Qhubeka + 00
20 Arian Oosthoek - + 06
21 Jai Crawford Giant Kenda Cycling Team + 06
22 Meiyin Wang Hengxiang Cycling Team + 06
23 Gregor Gazvoda Perutnina Ptuj + 06
24 Jacob Nielsen Glud & Marstrand - LRØ + 06
25 Dennis Van Niekerk MTN-Qhubeka + 06
26 Alexey Markov - + 06
27 Ki Ho Choi - + 06
28 Kin San Wu Champion System + 06
29 Ghader Mizbani Tabriz Petrochemical Cycling Team + 06
30 Vladimir Efimkin Team Type 1 - Sanofi + 06
31 Ying Hon Yeung - + 06
32 Evan Huffman - + 06
33 Hossein Alizadeh Tabriz Petrochemical Cycling Team + 06
34 King Lok Cheung - + 06
35 Vegard Breen Joker Merida + 06
36 Seung Woo Choi - + 06
37 Florian Salzinger Atlas Personal + 12
38 Ho Ting Kwok - + 12
39 Dylan Girdlestone MTN-Qhubeka + 12
40 Kenichi Suzuki Aisan Racing Team + 12
41 Chun Hing Chan - + 12
42 Darren Rolfe V Australia + 12
43 Hossein Askari Tabriz Petrochemical Cycling Team + 12
44 Muradjan Halmuratov Giant Kenda Cycling Team + 12
45 Juan Javier Estrada Andalucia Caja Granada + 12
46 Wei Li Max Success Sports + 18
47 Eloy Ruiz Pinto Andalucia Caja Granada + 24
48 Luka Rakusa Perutnina Ptuj + 28
49 Sergio Carrasco Garcia Andalucia Caja Granada + 28
50 Justin Jules La Pomme Marseille + 04:23
51 Jianren Man Holy Brother Cycling Team + 04:23
52 Stanley Namanyana MTN-Qhubeka + 04:23
53 Deon Locke Champion System + 04:23
54 Anthony Perez La Pomme Marseille + 04:23
55 Hui Zhang Max Success Sports + 04:23
56 Christopher Williams Champion System + 04:23
57 Mart Ojavee Champion System + 04:23
58 Wei Kei Chang Giant Kenda Cycling Team + 04:23
59 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude Cycling Team + 04:23
60 Martijn Verschoor Team Type 1 - Sanofi + 04:23
61 Charlie Avis Trek - Livestrong + 04:23
62 Adrian Gjølberg Joker Merida + 04:23
63 Wai Man Chau Champion System + 04:23
64 Sebastian Forke Team Nutrixxion - Sparkasse + 04:23
65 Valery Valynin - + 04:23
66 Peter Erdin Atlas Personal + 04:23
67 Marius Bernatonis Atlas Personal + 04:23
68 Xu Yulong Holy Brother Cycling Team + 04:23
69 Christer Jensen Joker Merida + 04:23
70 Grischa Janorschke Team Nutrixxion - Sparkasse + 04:23
71 Yannick Janssen - + 04:23
72 Lars Horring - + 04:23
73 Laurent Beuret Atlas Personal + 04:23
74 Fabio Calabria Team Type 1 - Sanofi + 04:23
75 Steffen Radochla Team Nutrixxion - Sparkasse + 04:23
76 Takeaki Ayabe Aisan Racing Team + 04:23
77 Jonathan Cantwell V Australia + 04:23
78 Aaron Kemps V Australia + 04:23
79 Michael Freiberg V Australia + 04:23
80 Chris Stastny - + 04:23
81 Peter Kusztor Atlas Personal + 04:23
82 Hao Liu Max Success Sports + 04:23
83 Alexander Khatuntsev - + 04:23
84 Yasuharu Nakajima Aisan Racing Team + 04:23
85 Mathieu Delaroziere La Pomme Marseille + 04:23
86 Ben Ma Holy Brother Cycling Team + 04:23
87 Mehdi Sohrabi Tabriz Petrochemical Cycling Team + 04:23
88 Gang Xu Max Success Sports + 04:23
89 Sondre Sørtveit Joker Merida + 04:23
90 Taiji Nishitani Aisan Racing Team + 04:23
91 Jure Golcer Perutnina Ptuj + 04:35
92 Dejan Bajt Perutnina Ptuj + 04:35
93 Sean Sullivan V Australia + 04:35
94 Chenlu Qin - + 04:37
95 Masakazu Ito Aisan Racing Team + 04:38
96 Fengnian Wang - + 04:38
97 Jong Gyun Choi - + 04:38
98 Hao Yue Holy Brother Cycling Team + 04:38
99 Benjamin Sydlik Team Nutrixxion - Sparkasse + 04:38
100 Xitao Ji China 361 Cycling Team + 04:38
101 Sung Baek Park KSPO + 04:38
102 Kazuhiro Mori Aisan Racing Team + 04:43
103 Lotto Petrus MTN-Qhubeka + 04:43
104 James Tennent MTN-Qhubeka + 04:43
105 Mike Stone - + 04:51
106 Kasper Linde Jørgensen Glud & Marstrand - LRØ + 05:03
107 Troels Vinther Glud & Marstrand - LRØ + 05:03
108 Kasper Jebjerg Glud & Marstrand - LRØ + 05:03
109 Benhnam Khosroshahi Tabriz Petrochemical Cycling Team + 14:42
110 Evgeniy Kovalev Itera - Katusha + 16:47
111 Baoxin Wei Holy Brother Cycling Team + 16:47
112 Luc Hagenaars Team Eddy Merckx - Indeland + 16:47
113 Lucas Eamon Franck - + 16:47
114 Boris Shpilevskiy Tabriz Petrochemical Cycling Team + 16:47
115 Joe Eldridge Team Type 1 - Sanofi + 16:47
116 Wen Chung Huang Giant Kenda Cycling Team + 16:47
117 Chan Jae Jang Terengganu Cycling Team + 16:47
118 Sebastian Körber Team Nutrixxion - Sparkasse + 16:47
119 Rico Dean Rogers Giant Kenda Cycling Team + 16:47
120 Xiaohang Wang Holy Brother Cycling Team + 16:47
OOT Dex Groen -
OOT Elmar Reinders -
OOT Steven Wong Champion System
OOT Chin Lung Huang Giant Kenda Cycling Team
DNF Gu Hyeon Kim Seoul Cycling Team
Information
Nation China
Date 12th September
Where Baoji -> Feng County
What 3rd stage
Distance 112 km
Leader M.Halmuratov
Points B.Shpilevskiy
Mountain G.Mizbani
Other
Embed Results