Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Volta Catalunya
ProTour, Stage race, Prologue 22nd March 2010, Spain
Race info
Results
Stage profiles
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1920
1913
1912
1911
Stage
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Moldova
Netherlands
New Zealand
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Voss
Paul
1986
Team Milram
04:57
02
Leipheimer
Levi
1973
RadioShack
+ 01
03
Klöden
Andreas
1975
RadioShack
+ 02
04
Nerz
Dominik
1989
Team Milram
+ 04
05
Bakelants
Jan
1986
Omega Pharma-Lotto
+ 04
06
Malacarne
Davide
1987
Quick Step
+ 04
07
Cavendish
Mark
1985
Team HTC - Columbia
+ 04
08
Lewis
Craig
1985
Team HTC - Columbia
+ 05
09
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
+ 06
10
Koren
Kristjan
1986
Liquigas-Doimo
+ 06
11
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 06
12
Hesjedal
Ryder
1980
Garmin-Transitions
+ 06
13
Rodríguez
Joaquim
1979
Team Katusha
+ 06
14
Taaramäe
Rein
1987
Cofidis
+ 06
15
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
+ 07
16
Ardila
Mauricio
1979
Rabobank
+ 07
17
Kreuziger
Roman
1986
Liquigas-Doimo
+ 08
18
Castroviejo
Jonathan
1987
Euskaltel-Euskadi
+ 08
19
Cusin
Rémy
1986
Cofidis
+ 08
20
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 08
21
Izagirre
Gorka
1987
Euskaltel-Euskadi
+ 08
22
Denifl
Stefan
1987
Cervelo TestTeam
+ 08
23
Velits
Martin
1985
Team HTC - Columbia
+ 09
24
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
+ 09
25
Saramotins
Aleksejs
1982
Team HTC - Columbia
+ 10
26
Kreder
Michel
1987
Garmin-Transitions
+ 10
27
Pereiro
Óscar
1977
Astana
+ 10
28
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Rabobank
+ 10
29
Selander
Bjorn
1988
RadioShack
+ 10
30
Brajkovic
Janez
1983
RadioShack
+ 11
31
Cataldo
Dario
1985
Quick Step
+ 11
32
Losada
Alberto
1982
Caisse d'Epargne
+ 12
33
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 12
34
Vaitkus
Tomas
1982
RadioShack
+ 13
35
Jufré
Josep
1975
Astana
+ 13
36
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
+ 13
37
Froome
Chris
1985
Sky Professional Cycling Team
+ 13
38
Haedo
Juan José
1981
Team Saxo Bank
+ 13
39
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne
+ 13
40
Marycz
Jaroslaw
1987
Team Saxo Bank
+ 13
41
Förster
Robert
1978
Team Milram
+ 13
42
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 13
43
Cozza
Steven
1985
Garmin-Transitions
+ 14
44
Peterson
Thomas
1986
Garmin-Transitions
+ 14
45
Impey
Daryl
1984
RadioShack
+ 14
46
Horrach
Joan
1974
Team Katusha
+ 14
47
Brutt
Pavel
1982
Team Katusha
+ 14
48
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
+ 15
49
Pujol
Oscar
1983
Cervelo TestTeam
+ 15
50
Zubeldia
Haimar
1977
RadioShack
+ 15
51
Stetina
Peter
1987
Garmin-Transitions
+ 15
52
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 15
53
Schleck
Fränk
1980
Team Saxo Bank
+ 15
54
Vazquez
Manuel
1981
Andalucía - Cajasur
+ 15
55
Cardoso
Manuel
1983
Footon-Servetto
+ 15
56
Voigt
Jens
1971
Team Saxo Bank
+ 15
57
Pasamontes
Luis
1979
Caisse d'Epargne
+ 15
58
Roberts
Luke
1977
Team Milram
+ 16
59
Karpets
Vladimir
1980
Team Katusha
+ 16
60
Tiralongo
Paolo
1977
Astana
+ 16
61
Kern
Christophe
1981
Cofidis
+ 16
62
Tondó
Xavier
1978
Cervelo TestTeam
+ 16
63
Minard
Sébastien
1982
Cofidis
+ 16
64
Martin
Tony
1985
Team HTC - Columbia
+ 16
65
Kunitski
Andrei
1984
Quick Step
+ 17
66
Moreno
Daniel
1981
Omega Pharma-Lotto
+ 17
67
Rabuñal
Gonzalo
1984
Xacobeo-Galicia
+ 17
68
Clement
Stef
1982
Rabobank
+ 17
69
Montenegro Adaro
Jorge Martin
1983
Andalucía - Cajasur
+ 17
70
Russ
Matthias
1983
Team Milram
+ 17
71
Fernandez
Delio
1986
Xacobeo-Galicia
+ 17
72
van Garderen
Tejay
1988
Team HTC - Columbia
+ 17
73
Bellotti
Francesco
1979
Liquigas-Doimo
+ 18
74
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
+ 18
75
Sastre
Carlos
1975
Cervelo TestTeam
+ 18
76
Veloso
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 18
77
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 18
78
Le Mével
Christophe
1980
Française des Jeux
+ 18
79
Stauff
Andreas
1987
Quick Step
+ 18
80
Martinez
Serafín
1984
Xacobeo-Galicia
+ 19
81
Vandborg
Brian
1981
Liquigas-Doimo
+ 19
82
Vigano
Davide
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 19
83
Perez Arrieta
Aitor
1977
Footon-Servetto
+ 19
84
Van De Walle
Jurgen
1977
Quick Step
+ 19
85
Garcia Rena
Rodrigo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 20
87
Van Goolen
Jurgen
1980
Omega Pharma-Lotto
+ 20
88
Bono
Matteo
1983
Lampre-Farnese Vini
+ 20
89
Engels
Addy
1977
Quick Step
+ 21
90
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team HTC - Columbia
+ 21
91
Cioni
Dario
1974
Sky Professional Cycling Team
+ 21
92
Meier
Christian
1985
Garmin-Transitions
+ 21
93
Roels
Dominik
1987
Team Milram
+ 21
94
Zabriskie
David
1979
Garmin-Transitions
+ 21
95
Wyss
Marcel
1986
Cervelo TestTeam
+ 22
96
Haedo
Lucas Sebastian
1983
Team Saxo Bank
+ 22
97
Cummings
Steve
1981
Sky Professional Cycling Team
+ 22
98
Gomez
José
1980
Andalucía - Cajasur
+ 22
99
Garate
Juan Manuel
1976
Rabobank
+ 22
100
Facci
Mauro
1982
Quick Step
+ 22
101
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
+ 22
102
Loosli
David
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 22
103
Magazzini
Enrico
1988
Lampre-Farnese Vini
+ 22
104
Mori
Manuele
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 22
105
Basso
Ivan
1977
Liquigas-Doimo
+ 23
106
Velasco
Ivan
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 23
107
Pliuschin
Alexandre
1987
Team Katusha
+ 23
108
Pinot
Thibaut
1990
Française des Jeux
+ 23
109
Gajek
Artur
1985
Team Milram
+ 23
110
Dyachenko
Alexsandr
1983
Astana
+ 23
111
De Greef
Francis
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 23
112
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
+ 24
113
Sesma Sorbet
Daniel
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 24
114
Piedra
Antonio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 24
115
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 24
116
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
+ 25
117
Mosquera
Ezequiel
1975
Xacobeo-Galicia
+ 25
118
Silin
Egor
1988
Team Katusha
+ 25
119
Capecchi
Eros
1986
Footon-Servetto
+ 25
120
Menchov
Denis
1978
Rabobank
+ 25
121
Brandt
Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 25
122
Renev
Sergey
1985
Astana
+ 25
123
García
José Vicente
1972
Caisse d'Epargne
+ 26
124
Marzano
Marco
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 26
125
Kiserlovski
Robert
1986
Liquigas-Doimo
+ 26
126
Augé
Stephane
1974
Cofidis
+ 26
127
Sørensen
Nicki
1975
Team Saxo Bank
+ 26
128
Valjavec
Tadej
1977
AG2R La Mondiale
+ 26
129
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
+ 26
130
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 26
131
Schleck
Andy
1985
Team Saxo Bank
+ 27
132
McCartney
Jason
1973
RadioShack
+ 27
133
Cuesta
Íñigo
1969
Cervelo TestTeam
+ 27
134
Szmyd
Sylwester
1978
Liquigas-Doimo
+ 27
135
Efimkin
Alexander
1981
AG2R La Mondiale
+ 27
136
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 28
137
Eskov
Nikita
1983
Team Katusha
+ 28
138
Moreno
Javier
1984
Andalucía - Cajasur
+ 28
139
Benitez
Jose Alberto
1981
Footon-Servetto
+ 28
140
Augustyn
John-Lee
1986
Sky Professional Cycling Team
+ 28
141
Samoilau
Branislau
1985
Quick Step
+ 29
142
De Lis
Sergio
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 29
143
Correia
Joao Miguel Silva
1975
Cervelo TestTeam
+ 29
144
Dessel
Cyril
1974
AG2R La Mondiale
+ 29
145
Guarnieri
Jacopo
1987
Liquigas-Doimo
+ 29
146
Ovechkin
Artem
1986
Team Katusha
+ 30
147
Lloyd
Matthew
1983
Omega Pharma-Lotto
+ 30
148
Deignan
Philip
1983
Cervelo TestTeam
+ 31
149
Durán
Arkaitz
1986
Footon-Servetto
+ 31
150
Garcia
Marcos
1986
Xacobeo-Galicia
+ 32
151
Calvente
Manuel
1976
Andalucía - Cajasur
+ 32
152
Zeits
Andrey
1986
Astana
+ 33
153
Cazaux
Pierre
1984
Française des Jeux
+ 33
154
Gutierrez G.
David
1982
Footon-Servetto
+ 33
155
Efimkin
Vladimir
1981
AG2R La Mondiale
+ 33
156
Pedersen
Martin
1983
Footon-Servetto
+ 34
157
Minguez
Miguel
1988
Euskaltel-Euskadi
+ 35
158
Pauwels
Serge
1983
Sky Professional Cycling Team
+ 35
159
Wegelius
Charles
1978
Omega Pharma-Lotto
+ 36
160
De Segovia
Jose Antonio
1982
Xacobeo-Galicia
+ 36
161
Aerts
Mario
1974
Omega Pharma-Lotto
+ 36
162
Pietropolli
Daniele
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 37
163
Hernández
Jesús
1981
Astana
+ 39
164
Ramirez
Javier
1978
Andalucía - Cajasur
+ 39
165
Merino Criado
Pedro
1987
Footon-Servetto
+ 39
166
Stangelj
Gorazd
1973
Astana
+ 39
167
Roldán
José Luis
1985
Andalucía - Cajasur
+ 40
168
Sørensen
Chris Anker
1984
Team Saxo Bank
+ 41
169
Turpin
Ludovic
1975
AG2R La Mondiale
+ 42
170
Furlan
Angelo
1977
Lampre-Farnese Vini
+ 43
171
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
+ 45
Information
Volta Catalunya
Spain
Prologue | 4.0 km
Lloret de Mar
->
Lloret de Mar
2.PT
P.Voss
| Leader