Volta Catalunya - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Julian Sanchez Contentpolis - Ampo 04:46:29
02 Daniel Martin Garmin-Slipstream + 06
03 Alejandro Valverde Caisse d'Epargne + 08
04 Haimar Zubeldia Astana + 12
05 Mikel Astarloza Euskaltel-Euskadi + 21
06 José Gomez Cervelo TestTeam + 21
07 Alexsandr Dyachenko Astana + 25
08 Jakob Fuglsang Team Saxo Bank + 31
09 Xavier Tondó Andalucía - Cajasur + 37
10 John Gadret AG2R La Mondiale + 01:06
11 Adrian Palomares Contentpolis - Ampo + 01:13
12 Rigoberto Uran Caisse d'Epargne + 01:15
13 Oliver Zaugg Liquigas + 01:31
14 Christophe Le Mével Française des Jeux + 01:31
15 Michael Albasini Team Columbia - HTC + 01:31
16 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 01:31
17 David De la Fuente Fuji-Servetto + 01:31
18 Jesús Hernández Astana + 01:54
19 Jussi Veikkanen Française des Jeux + 02:09
20 Jérôme Pineau Quick Step + 02:09
21 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 02:14
22 Cameron Wurf Fuji-Servetto + 02:54
23 Alexandre Botcharov Team Katusha + 02:54
24 Vladimir Karpets Team Katusha + 02:54
25 Ivan Rovny Team Katusha + 03:02
26 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 03:10
27 Sergey Renev Astana + 03:12
28 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 03:12
29 Vladimir Efimkin AG2R La Mondiale + 03:14
30 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 03:42
31 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 03:42
32 Brian Vandborg Liquigas + 03:46
33 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 03:55
34 Aitor Perez Arrieta Contentpolis - Ampo + 04:44
35 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 04:44
36 Sandy Casar Française des Jeux + 04:44
37 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 04:44
38 Kim Kirchen Team Columbia - HTC + 05:02
39 Joost Posthuma Rabobank + 05:17
40 Amaël Moinard Cofidis + 05:36
41 Fabrice Piemontesi Fuji-Servetto + 06:11
42 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 06:11
43 Timothy Duggan Garmin-Slipstream + 06:11
44 Craig Lewis Team Columbia - HTC + 06:11
45 Rémi Pauriol Cofidis + 06:11
46 Christian Meier Garmin-Slipstream + 06:53
47 Thomas Dekker Silence - Lotto + 07:15
48 Koos Moerenhout Rabobank + 07:15
49 José Luis Arrieta AG2R La Mondiale + 07:54
50 Stéphane Goubert AG2R La Mondiale + 07:54
51 Volodymyr Zagorodny Lampre-NGC + 07:54
52 Yukiya Arashiro BBOX Bouygues Telecom + 07:54
53 Roman Kireyev Astana + 08:17
54 Oscar Garcia-Casarrubios Contentpolis - Ampo + 08:32
55 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 08:45
56 Jesus Rosendo Prado Andalucía - Cajasur + 10:12
57 Stephane Augé Cofidis + 10:12
58 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 10:12
59 Paul Voss Team Milram + 10:12
60 Sylvain Chavanel Quick Step + 10:12
61 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 10:12
62 Íñigo Cuesta Cervelo TestTeam + 10:12
63 Vicente Reynès Team Columbia - HTC + 10:39
64 Marcus Ljungqvist Team Saxo Bank + 10:39
65 Sebastian Lang Silence - Lotto + 11:12
66 Paul Martens Rabobank + 11:12
67 Vitaliy Buts Lampre-NGC + 11:12
68 Hayden Roulston Cervelo TestTeam + 11:12
69 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 11:12
70 Matti Breschel Team Saxo Bank + 11:12
71 Dominique Cornu Quick Step + 11:12
72 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 11:12
73 Gabriel Rasch Cervelo TestTeam + 11:12
74 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 12:45
75 Fabio Sabatini Liquigas + 13:00
76 Simone Ponzi Lampre-NGC + 13:00
77 Niki Terpstra Team Milram + 13:30
78 Alexandr Kolobnev Team Saxo Bank + 14:23
79 Dominik Roels Team Milram + 14:35
80 Iván Gutiérrez Caisse d'Epargne + 14:35
81 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 14:35
82 Marlon Perez Caisse d'Epargne + 14:35
83 Leonardo Duque Cofidis + 14:35
84 Marco Velo Quick Step + 14:35
85 Francisco José Martínez Andalucía - Cajasur + 16:59
86 Josep Jufré Fuji-Servetto + 17:11
87 Martijn Maaskant Garmin-Slipstream + 18:54
88 Bernhard Eisel Team Columbia - HTC + 18:54
89 Enrico Franzoi Liquigas + 18:54
90 Stuart O'Grady Team Saxo Bank + 18:54
91 Servais Knaven Team Milram + 18:54
92 Juan Antonio Flecha Rabobank + 18:54
93 Kurt Asle Arvesen Team Saxo Bank + 18:54
94 Michiel Elijzen Silence - Lotto + 18:54
95 Marcel Wyss Cervelo TestTeam + 18:54
96 Gerald Ciolek Team Milram + 18:54
97 Wilfried Cretskens Silence - Lotto + 18:54
98 Roy Sentjens Silence - Lotto + 18:54
99 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 18:54
100 Benjamin Noval Astana + 18:54
101 Brett Lancaster Cervelo TestTeam + 18:54
102 Óscar Pereiro Caisse d'Epargne + 18:54
103 Iñigo Landaluze Euskaltel-Euskadi + 18:54
104 Sebastian Langeveld Rabobank + 18:54
105 Imanol Erviti Caisse d'Epargne + 18:54
106 Sergio Paulinho Astana + 18:54
107 Hilton Clarke Fuji-Servetto + 18:54
108 Svein Tuft Garmin-Slipstream + 18:54
109 Steven Cozza Garmin-Slipstream + 18:54
110 Jose Antonio Lopez Gil Andalucía - Cajasur + 18:54
111 Jérôme Coppel Française des Jeux + 18:54
112 Adam Hansen Team Columbia - HTC + 18:54
113 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 18:54
114 Matteo Tosatto Quick Step + 18:54
115 Anthony Geslin Française des Jeux + 18:54
116 Ivan Santaromita Liquigas + 18:54
117 Gennady Mikhailov Team Katusha + 18:54
118 Martin Velits Team Milram + 18:54
119 Marco Bandiera Lampre-NGC + 18:54
120 Marcin Sapa Lampre-NGC + 18:54
121 Rafael Serrano Fernandez Contentpolis - Ampo + 18:54
122 Karsten Kroon Team Saxo Bank + 18:54
123 Trent Lowe Garmin-Slipstream + 18:54
124 Jurgen Van De Walle Quick Step + 18:54
125 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 18:54
126 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 18:54
127 Sébastien Minard Cofidis + 18:54
128 Daniel Oss Liquigas + 18:54
129 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 18:54
130 Samuel Dumoulin Cofidis + 18:54
131 Hubert Schwab Quick Step + 18:54
132 Christophe Kern Cofidis + 18:54
133 Arkaitz Durán Fuji-Servetto + 18:54
134 Manuel Vazquez Contentpolis - Ampo + 19:36
135 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 19:36
136 Thor Hushovd Cervelo TestTeam + 19:36
137 Kai Reus Rabobank + 19:39
138 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 19:50
139 Maciej Bodnar Liquigas + 19:50
140 Christian Kux Team Milram + 20:10
141 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 20:32
142 Javier Benitez Pomares Contentpolis - Ampo + 21:07
143 Arnaud Labbe BBOX Bouygues Telecom + 21:07
144 Frantisek Rabon Team Columbia - HTC + 21:19
145 Nikolai Trusov Team Katusha + 22:36
146 Denis Galimzyanov Team Katusha + 22:36
147 Benat Intxausti Fuji-Servetto + 22:36
148 Mike Friedman Garmin-Slipstream + 22:52
149 Alexey Markov Team Katusha + 24:13
150 Markus Eichler Team Milram + 24:13
151 Greg Henderson Team Columbia - HTC + 24:46
152 Massimiliano Mori Lampre-NGC + 25:38
153 Angelo Furlan Lampre-NGC + 25:38
DNS Carlos Barredo Quick Step
DNF Jose Ruiz Sanchez Andalucía - Cajasur
DNF Tomas Vaitkus Astana
DNF Francesco Tomei Lampre-NGC
DNF Francesco Chicchi Liquigas
Information
Nation Spain
Date 21st May
Where La Pobla de Lillet -> Vallnord Sector Pal
What 3rd stage
Distance 176 km
Leader A.Valverde
Mountain X.Tondó
Sprint S.Dumoulin
Other
Embed Results