Volta Catalunya - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Matti Breschel Team Saxo Bank 04:11:34
02 Jérôme Pineau Quick Step + 00
03 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 00
04 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 00
05 David De la Fuente Fuji-Servetto + 00
06 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 00
07 Paul Martens Rabobank + 00
08 Juan Antonio Flecha Rabobank + 00
09 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 00
10 Michael Albasini Team Columbia - HTC + 00
11 Oliver Zaugg Liquigas + 00
12 Christophe Le Mével Française des Jeux + 00
13 Alexandre Botcharov Team Katusha + 00
14 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 00
15 Karsten Kroon Team Saxo Bank + 00
16 Jussi Veikkanen Française des Jeux + 00
17 Alejandro Valverde Caisse d'Epargne + 00
18 Sébastien Minard Cofidis + 00
19 Mikel Astarloza Euskaltel-Euskadi + 00
20 Ivan Rovny Team Katusha + 00
21 Vladimir Efimkin AG2R La Mondiale + 00
22 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 00
23 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 00
24 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 00
25 Brian Vandborg Liquigas + 00
26 Marcel Wyss Cervelo TestTeam + 00
27 Hubert Schwab Quick Step + 00
28 Kim Kirchen Team Columbia - HTC + 00
29 Sylvain Chavanel Quick Step + 00
30 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 00
31 Haimar Zubeldia Astana + 00
32 Rémi Pauriol Cofidis + 00
33 Jurgen Van De Walle Quick Step + 00
34 Alexsandr Dyachenko Astana + 00
35 Sandy Casar Française des Jeux + 00
36 José Gomez Cervelo TestTeam + 00
37 Daniel Martin Garmin-Slipstream + 00
38 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 00
39 Stéphane Goubert AG2R La Mondiale + 00
40 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 00
41 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 00
42 Jérôme Coppel Française des Jeux + 00
43 Vladimir Karpets Team Katusha + 00
44 Jesús Hernández Astana + 00
45 Rigoberto Uran Caisse d'Epargne + 00
46 Amaël Moinard Cofidis + 00
47 Iñigo Landaluze Euskaltel-Euskadi + 00
48 Xavier Tondó Andalucía - Cajasur + 00
49 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 00
50 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 00
51 Jakob Fuglsang Team Saxo Bank + 00
52 José Luis Arrieta AG2R La Mondiale + 00
53 Julian Sanchez Contentpolis - Ampo + 00
54 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 00
55 Adrian Palomares Contentpolis - Ampo + 01:01
56 Vicente Reynès Team Columbia - HTC + 01:01
57 Adam Hansen Team Columbia - HTC + 01:01
58 Michiel Elijzen Silence - Lotto + 01:01
59 Cameron Wurf Fuji-Servetto + 01:01
60 Fabrice Piemontesi Fuji-Servetto + 01:01
61 Marlon Perez Caisse d'Epargne + 01:01
62 Jesus Rosendo Prado Andalucía - Cajasur + 01:01
63 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 01:01
64 Leonardo Duque Cofidis + 01:01
65 Alexandr Kolobnev Team Saxo Bank + 01:01
66 Stuart O'Grady Team Saxo Bank + 01:01
67 Christian Meier Garmin-Slipstream + 01:01
68 Steven Cozza Garmin-Slipstream + 01:01
69 Dominique Cornu Quick Step + 01:01
70 Greg Henderson Team Columbia - HTC + 01:01
71 Roy Sentjens Silence - Lotto + 01:01
72 Kurt Asle Arvesen Team Saxo Bank + 01:01
73 Paul Voss Team Milram + 01:01
74 Josep Jufré Fuji-Servetto + 01:01
75 Iván Gutiérrez Caisse d'Epargne + 01:01
76 Koos Moerenhout Rabobank + 01:01
77 Joost Posthuma Rabobank + 01:01
78 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 01:01
79 Trent Lowe Garmin-Slipstream + 01:01
80 Simone Ponzi Lampre-NGC + 01:01
81 Craig Lewis Team Columbia - HTC + 01:01
82 Volodymyr Zagorodny Lampre-NGC + 01:01
83 Marco Bandiera Lampre-NGC + 01:01
84 Oscar Garcia-Casarrubios Contentpolis - Ampo + 01:01
85 Manuel Vazquez Contentpolis - Ampo + 01:01
86 Benjamin Noval Astana + 01:01
87 Roman Kireyev Astana + 01:01
88 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 01:01
89 Thomas Dekker Silence - Lotto + 01:01
90 Jose Ruiz Sanchez Andalucía - Cajasur + 01:01
91 Javier Moreno Andalucía - Cajasur + 01:01
92 Óscar Pereiro Caisse d'Epargne + 06:37
93 Massimiliano Mori Lampre-NGC + 06:37
94 Aitor Perez Arrieta Contentpolis - Ampo + 06:37
95 Imanol Erviti Caisse d'Epargne + 06:37
96 Yukiya Arashiro BBOX Bouygues Telecom + 06:37
97 Vitaliy Buts Lampre-NGC + 06:37
98 Ivan Santaromita Liquigas + 06:37
99 Sebastian Lang Silence - Lotto + 06:37
100 Martin Velits Team Milram + 06:37
101 John Gadret AG2R La Mondiale + 06:37
102 Sergey Renev Astana + 06:37
103 Arkaitz Durán Fuji-Servetto + 06:37
104 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 07:34
105 Marcus Ljungqvist Team Saxo Bank + 07:34
106 Niki Terpstra Team Milram + 07:34
107 Gennady Mikhailov Team Katusha + 07:34
108 Nikolai Trusov Team Katusha + 07:34
109 Alexey Markov Team Katusha + 07:34
110 Anthony Geslin Française des Jeux + 07:34
111 Mario Aerts Silence - Lotto + 07:34
112 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 07:34
113 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 07:34
114 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 07:34
115 Frantisek Rabon Team Columbia - HTC + 07:34
116 Arnaud Labbe BBOX Bouygues Telecom + 07:34
117 Sebastian Langeveld Rabobank + 07:34
118 Gabriel Rasch Cervelo TestTeam + 07:34
119 Timothy Duggan Garmin-Slipstream + 07:34
120 Samuel Dumoulin Cofidis + 07:34
121 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 07:34
122 Thor Hushovd Cervelo TestTeam + 07:34
123 Hayden Roulston Cervelo TestTeam + 07:34
124 Svein Tuft Garmin-Slipstream + 07:34
125 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 07:34
126 Javier Benitez Pomares Contentpolis - Ampo + 10:38
127 Marco Velo Quick Step + 10:38
128 Wilfried Cretskens Silence - Lotto + 10:38
129 Francesco Chicchi Liquigas + 10:38
130 Matteo Tosatto Quick Step + 10:38
131 Servais Knaven Team Milram + 10:38
132 Fabio Sabatini Liquigas + 10:38
133 Enrico Franzoi Liquigas + 10:38
134 Rafael Serrano Fernandez Contentpolis - Ampo + 10:38
135 Maciej Bodnar Liquigas + 10:38
136 Markus Eichler Team Milram + 10:38
137 Johan Vansummeren Silence - Lotto + 10:38
138 Francesco Tomei Lampre-NGC + 10:38
139 Sergio Paulinho Astana + 10:38
140 Bernhard Eisel Team Columbia - HTC + 10:38
141 Mike Friedman Garmin-Slipstream + 10:38
142 Denis Galimzyanov Team Katusha + 10:38
143 Martijn Maaskant Garmin-Slipstream + 10:38
144 Daniel Oss Liquigas + 10:38
145 Tomas Vaitkus Astana + 10:38
146 Kai Reus Rabobank + 10:38
147 Hilton Clarke Fuji-Servetto + 10:38
148 Brett Lancaster Cervelo TestTeam + 10:38
149 Boris Shpilevskiy Fuji-Servetto + 10:38
150 Marcin Sapa Lampre-NGC + 10:38
151 Christian Kux Team Milram + 10:38
152 Dominik Roels Team Milram + 10:38
153 Jose Antonio Lopez Gil Andalucía - Cajasur + 10:38
154 Francisco José Martínez Andalucía - Cajasur + 10:38
155 Carlos Barredo Quick Step + 10:38
156 Gerald Ciolek Team Milram + 10:38
157 Stephane Augé Cofidis + 10:38
158 Angelo Furlan Lampre-NGC + 10:38
159 Benat Intxausti Fuji-Servetto + 10:38
160 Íñigo Cuesta Cervelo TestTeam + 10:38
161 Christophe Kern Cofidis + 10:38
162 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 10:38
DNF Jose Herrada Contentpolis - Ampo
Information
Nation Spain
Date 19th May
Where Girona -> Roses
What 1st stage
Distance 163 km
Leader A.Valverde
Mountain L.Mondory
Sprint S.Dumoulin
Other
Embed Results