Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Volta Catalunya
ProTour, Stage race, 21st -27th May 2007, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1920
1913
1912
1911
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Brazil
Colombia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Netherlands Antilles
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Venezuela
Teams
AG2R Prévoyance
Andalucia - Cajasur
Astana
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Cofidis
Crédit Agricole
Discovery Channel
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Fuerteventura - Canarias
Gerolsteiner
Karpin-Galicia
Lampre-Fondital
Liquigas
Predictor - Lotto
Quick Step - Innergetic
Rabobank
Relax - GAM
Saunier Duval - Prodir
T-Mobile Team
Team CSC
Team Milram
Team Slipstream
Unibet.com
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Karpets
Vladimir
1980
Caisse d'Epargne
22:21:05
02
Rogers
Michael
1979
T-Mobile Team
+ 40
03
Menchov
Denis
1978
Rabobank
+ 40
04
Moreau
Christophe
1971
AG2R Prévoyance
+ 01:34
05
Sevilla
Oscar
1976
Relax - GAM
+ 01:34
06
Mancebo
Francisco
1976
Relax - GAM
+ 01:59
07
Gadret
John
1979
AG2R Prévoyance
+ 02:19
08
Serrano
Marcos Antonio
1972
Karpin-Galicia
+ 02:39
09
Ten Dam
Laurens
1980
Unibet.com
+ 02:44
10
Brajkovic
Janez
1983
Discovery Channel
+ 02:47
11
Löfkvist
Thomas
1984
Française des Jeux
+ 03:03
12
Carrara
Matteo
1979
Unibet.com
+ 03:05
13
Tschopp
Johann
1982
Bouygues Telecom
+ 03:07
14
Fernandez
Alberto
1984
Saunier Duval - Prodir
+ 03:52
15
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 04:02
16
Vinokourov
Alexandre
1973
Astana
+ 04:16
17
Redondo
Jose Antonio
1985
Astana
+ 04:23
18
Moreno
Daniel
1981
Relax - GAM
+ 04:52
19
Seeldraeyers
Kevin
1986
Quick Step - Innergetic
+ 05:10
20
Vicioso
Angel
1977
Relax - GAM
+ 05:13
21
Kirchen
Kim
1978
T-Mobile Team
+ 05:15
22
Cuesta
Íñigo
1969
Team CSC
+ 05:18
23
Bernabeu
David
1975
Fuerteventura - Canarias
+ 05:22
24
De la Fuente
David
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 05:43
25
Lobato
Ruben
1978
Saunier Duval - Prodir
+ 05:44
26
Sørensen
Chris Anker
1984
Team CSC
+ 05:59
27
Dessel
Cyril
1974
AG2R Prévoyance
+ 06:21
28
Peterson
Thomas
1986
Team Slipstream
+ 06:26
29
Larsson
Gustav
1980
Unibet.com
+ 06:56
30
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC
+ 07:16
31
Chavanel
Sylvain
1979
Cofidis
+ 07:38
32
Ferrio Luque
Jorge
1976
Andalucia - Cajasur
+ 07:55
33
Pasamontes
Luis
1979
Unibet.com
+ 08:07
34
Celestino
Mirko
1974
Team Milram
+ 08:22
35
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
+ 08:53
36
Lowe
Trent
1984
Discovery Channel
+ 08:54
37
Jiménez
Eladio
1976
Karpin-Galicia
+ 09:09
38
Mugerli
Matej
1981
Liquigas
+ 09:11
39
Goubert
Stéphane
1970
AG2R Prévoyance
+ 09:17
40
Uran
Rigoberto
1987
Unibet.com
+ 09:28
41
Sprick
Matthieu
1981
Bouygues Telecom
+ 09:28
42
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 09:39
43
Garcia Rena
Rodrigo
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 09:52
44
Brochard
Laurent
1968
Bouygues Telecom
+ 09:59
45
Dockx
Bart
1981
Predictor - Lotto
+ 10:05
46
Herrero
David
1979
Karpin-Galicia
+ 10:05
47
Garate
Juan Manuel
1976
Quick Step - Innergetic
+ 10:10
48
Florencio
Xavier
1979
Bouygues Telecom
+ 10:16
49
Possoni
Morris
1984
Lampre-Fondital
+ 10:21
50
Noval
Benjamin
1979
Discovery Channel
+ 10:46
51
Vallejo Dominquez
Angel
1981
Relax - GAM
+ 11:10
52
Barredo
Carlos
1981
Quick Step - Innergetic
+ 11:29
53
Ivanov
Sergei
1975
Astana
+ 11:44
54
Eltink
Theo
1981
Rabobank
+ 12:20
55
Charteau
Anthony
1979
Crédit Agricole
+ 12:41
56
Hernández
Jesús
1981
Relax - GAM
+ 13:21
57
Monfort
Maxime
1983
Cofidis
+ 13:41
58
Verbrugghe
Rik
1974
Cofidis
+ 13:55
59
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 14:00
60
Vazquez
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 14:05
61
Nozal Vega
Isidro
1977
Karpin-Galicia
+ 14:29
62
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 15:23
63
Gerdemann
Linus
1982
T-Mobile Team
+ 15:42
64
García Dapena
David
1977
Karpin-Galicia
+ 15:44
65
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 15:47
66
Kaggestad
Mads
1977
Crédit Agricole
+ 15:58
67
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 16:02
68
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
+ 16:24
69
Gonzalez
Santos
1973
Karpin-Galicia
+ 16:35
70
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 16:44
71
Pérez Rodríguez
Luis
1974
Andalucia - Cajasur
+ 16:54
72
Guerini
Giuseppe
1970
T-Mobile Team
+ 16:54
73
Arrieta
José Luis
1971
AG2R Prévoyance
+ 17:01
74
Perez Romero
Luis
1980
Andalucia - Cajasur
+ 17:04
75
Cobo
Juan José
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 17:08
76
Wynants
Maarten
1982
Quick Step - Innergetic
+ 17:09
77
Jurco
Matej
1984
Team Milram
+ 17:29
78
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 18:05
79
Delage
Mickaël
1985
Française des Jeux
+ 18:14
80
Mertens
Pieter
1980
Predictor - Lotto
+ 18:15
81
Paulinho
Sergio
1980
Discovery Channel
+ 18:26
82
Willems
Frederik
1979
Liquigas
+ 18:29
83
Euser
Lucas
1983
Team Slipstream
+ 18:41
84
Artetxe
Mikel
1976
Fuerteventura - Canarias
+ 19:02
85
Vorganov
Eduard
1982
Karpin-Galicia
+ 19:14
86
Golas
Michal
1984
Unibet.com
+ 19:16
87
Pineau
Jérôme
1980
Bouygues Telecom
+ 19:23
88
Pauriol
Rémi
1982
Crédit Agricole
+ 19:28
89
Brandt
Christophe
1977
Predictor - Lotto
+ 19:32
90
Zandio
Xabier
1977
Caisse d'Epargne
+ 19:36
91
Calzati
Sylvain
1979
AG2R Prévoyance
+ 19:54
92
Steurs
Geert
1981
Predictor - Lotto
+ 20:22
93
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
+ 20:27
94
Martínez
Francisco José
1983
Andalucia - Cajasur
+ 20:39
95
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 20:55
96
Duggan
Timothy
1982
Team Slipstream
+ 21:10
97
Fischer
Murilo
1979
Liquigas
+ 21:40
98
Ramirez
Javier
1978
Fuerteventura - Canarias
+ 21:44
99
Donald
Jason
1980
Team Slipstream
+ 22:04
100
Augé
Stephane
1974
Cofidis
+ 22:07
101
Pérez
Santiago
1977
Relax - GAM
+ 22:42
102
Lange
Michael
1983
Team Slipstream
+ 23:11
103
Grivko
Andriy
1983
Team Milram
+ 23:36
104
Champion
Dimitri
1983
Bouygues Telecom
+ 23:50
105
Hary
Maryan
1980
Cofidis
+ 24:24
106
Trentin
Guido
1975
Saunier Duval - Prodir
+ 24:24
107
Verheyen
Geert
1973
Quick Step - Innergetic
+ 24:49
108
Veloso
Gustavo
1980
Karpin-Galicia
+ 25:06
109
Zberg
Beat
1971
Gerolsteiner
+ 26:13
110
Pereiro
Óscar
1977
Caisse d'Epargne
+ 26:20
111
Brard
Florent
1976
Caisse d'Epargne
+ 26:30
112
Vaitkus
Tomas
1982
Discovery Channel
+ 26:32
113
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
+ 26:33
114
Flores
Iker
1976
Fuerteventura - Canarias
+ 26:54
115
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 26:54
116
Sanchez
Julian
1980
Relax - GAM
+ 26:57
117
Portal
Nicolas
1979
Caisse d'Epargne
+ 26:58
118
Ladagnous
Matthieu
1984
Française des Jeux
+ 27:11
119
Bossoni
Paolo
1976
Lampre-Fondital
+ 27:18
120
Benitez
Jose Alberto
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 27:19
121
Mori
Massimiliano
1974
Lampre-Fondital
+ 27:26
122
Stamsnijder
Tom
1985
Gerolsteiner
+ 27:41
123
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne
+ 28:01
124
Da Dalto
Mauro
1981
Liquigas
+ 29:10
125
Geslin
Anthony
1980
Bouygues Telecom
+ 29:16
126
Santaromita
Ivan
1984
Quick Step - Innergetic
+ 29:38
127
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
+ 29:41
128
Lang
Sebastian
1979
Gerolsteiner
+ 29:49
129
McCarty
Jonathan Patrick
1982
Team Slipstream
+ 30:05
130
Strauss
Marcel
1976
Gerolsteiner
+ 30:41
131
Vansummeren
Johan
1981
Predictor - Lotto
+ 30:42
132
Pate
Danny
1979
Team Slipstream
+ 31:01
133
Mazet
Julien
1981
Astana
+ 31:11
134
Quinziato
Manuel
1979
Liquigas
+ 31:32
135
Millar
David
1977
Saunier Duval - Prodir
+ 31:35
136
Scognamiglio
Carlo
1983
Team Milram
+ 31:43
137
Carinena Luque
Juan Carlos
1980
Andalucia - Cajasur
+ 31:46
138
Wiggins
Bradley
1980
Cofidis
+ 31:58
139
Etxebarria Arana
Unai
1972
Euskaltel-Euskadi
+ 32:34
140
Rodriguez
Fred
1973
Predictor - Lotto
+ 32:57
141
Pena
Victor Hugo
1974
Unibet.com
+ 32:58
142
Bonnet
William
1982
Crédit Agricole
+ 33:16
143
Pozzato
Filippo
1981
Liquigas
+ 34:23
144
Duyn
Huub
1984
Team Slipstream
+ 34:37
145
O'Grady
Stuart
1973
Team CSC
+ 34:40
146
Cherro Molina
Javier
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 34:57
147
Rast
Gregory
1980
Astana
+ 35:18
148
Bak
Lars
1980
Team CSC
+ 35:38
149
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
+ 36:19
150
De Maar
Marc
1984
Rabobank
+ 36:48
151
Ljungqvist
Marcus
1974
Team CSC
+ 37:44
152
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 38:31
153
Ruiz Sanchez
Jose
1980
Andalucia - Cajasur
+ 38:35
154
Ballan
Alessandro
1979
Lampre-Fondital
+ 38:43
155
Eisel
Bernhard
1981
T-Mobile Team
+ 39:36
156
Johansen
Allan
1971
Team CSC
+ 40:25
157
Ortega Gascon
Joaquin
1981
Fuerteventura - Canarias
+ 41:46
158
van Hecke
Preben
1982
Predictor - Lotto
+ 43:26
159
Mikhailov
Gennady
1974
Astana
+ 44:26
160
Corioni
Claudio
1982
Lampre-Fondital
+ 45:10
161
Lopez Gil
Jose Antonio
1976
Andalucia - Cajasur
+ 45:12
162
Portal
Sébastien
1982
Caisse d'Epargne
+ 46:16
163
Davis
Scott
1979
T-Mobile Team
+ 46:56
164
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 47:59
165
Cavendish
Mark
1985
T-Mobile Team
+ 52:49
166
Aranaga Akzune
Andoni
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 47:22
167
Fornaciari
Paolo
1971
Lampre-Fondital
+ 01:03:29
DNF
Deignan
Philip
1983
AG2R Prévoyance
DNF
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R Prévoyance
DNF
Kemps
Aaron
1983
Astana
DNF
Lefèvre
Laurent
1976
Bouygues Telecom
DNF
Fofonov
Dmitriy
1976
Crédit Agricole
DNF
Cruz
Antonio
1971
Discovery Channel
DNF
Davis
Allan
1980
Discovery Channel
DNF
Bru
Jon
1977
Euskaltel-Euskadi
DNF
Lafuente
Andoni
1985
Euskaltel-Euskadi
DNF
Sánchez
Eladio
1984
Fuerteventura - Canarias
DNF
Fothen
Markus
1981
Gerolsteiner
DNF
Fröhlinger
Johannes
1985
Gerolsteiner
DNF
Zberg
Markus
1974
Gerolsteiner
DNF
Bennati
Daniele
1980
Lampre-Fondital
DNF
Castaneda
Jaime Alberto
1986
Lampre-Fondital
DNF
Bäckstedt
Magnus
1975
Liquigas
DNF
Trenti
Guido
1972
Liquigas
DNF
Cornu
Dominique
1985
Predictor - Lotto
DNF
van Impe
Kevin
1981
Quick Step - Innergetic
DNF
Boogerd
Michael
[*]
1972
Rabobank
DNF
Veneberg
Thorwald
1977
Rabobank
DNF
Piil
Jakob
1973
T-Mobile Team
DNF
Vande Velde
Christian
1976
Team CSC
DNF
Astarloa
Igor
1976
Team Milram
DNF
Dyudya
Volodymyr
1983
Team Milram
DNF
Terpstra
Niki
1984
Team Milram
DNF
Zabel
Erik
1970
Team Milram
DNF
Cooke
Baden
1978
Unibet.com
DNF
Cooke
Baden
1978
Unibet.com
Information
Volta Catalunya
Spain
21st -27th May 2007
2.PT