FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Trophée d'Or Féminin
UCI, Stage race, 23rd -27th August 2014, France
Race info
Results
Startlist
History
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Ethiopia
France
Israel
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
New Zealand
Poland
Portugal
Romania
Russia
Spain
Ukraine
Teams
Alé Cipollini
Astana BePink
Australia
Belgium
Bizkaia - Durango
Lointek
Lotto - Belisol Ladies
Nö Radunion Vitalogic
Poitou - Charentes.Futuroscope.86
Portugal
Russia
S.C. Michela Fanini - Rox
Team Féminin Région Centre
Top Girls Fassa Bortolo
Topsport Vlaanderen - Pro-Duo
Vaiano - Fondriest
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Chursina
Anastasia
1995
Russia
13:14:57
02
Laizane
Lija
1993
Vaiano - Fondriest
+ 28
03
Bravard
Charlotte
1992
Poitou - Charentes.Futuroscope.86
+ 43
04
Muccioli
Dalia
1993
Astana BePink
+ 47
05
Paladin
Soraya
1993
Top Girls Fassa Bortolo
+ 48
06
Duval
Eugénie
1993
Lointek
+ 01:01
07
Pierobon
Chiara
1993
Top Girls Fassa Bortolo
+ 01:27
08
Valentini
Elena
1992
Nö Radunion Vitalogic
+ 01:35
09
Van Glabeke
Shana
1993
Belgium
+ 01:42
10
van den Steen
Kelly
1995
Topsport Vlaanderen - Pro-Duo
+ 02:59
11
Bitto
Irene
1993
Top Girls Fassa Bortolo
+ 02:59
12
Sicot
Marion
1992
Team Féminin Région Centre
+ 06:03
13
Eskamendi Gil
Dorleta
1992
Bizkaia - Durango
+ 07:17
14
Lekuona Etxebeste
Lierni
1995
Bizkaia - Durango
+ 08:23
15
Tuhai
Kseniya
1995
Astana BePink
+ 09:08
16
Reis
Daniela
1993
Portugal
+ 09:20
17
Demey
Valerie
1994
Belgium
+ 09:21
18
Oyarbide
Lourdes
1994
Bizkaia - Durango
+ 10:05
19
Vieceli
Lara
1993
S.C. Michela Fanini - Rox
+ 11:12
20
Zavershinskaya
Anna
1993
Russia
+ 11:45
21
Riegler
Elisabeth
1995
Nö Radunion Vitalogic
+ 15:06
22
Cure
Amy
1992
Lotto - Belisol Ladies
+ 15:31
23
Mundy
Jessica
1994
Australia
+ 16:58
24
Perchtold
Christina
1993
Nö Radunion Vitalogic
+ 19:36
25
Kuznetsova
Svetlana
1995
Russia
+ 19:54
26
Gassner
Astrid
1995
Nö Radunion Vitalogic
+ 20:23
27
Umutzhanova
Makhabbat
1994
Astana BePink
+ 24:19
28
Shamanova
Tatiana
1992
Russia
+ 24:28
29
Covrig
Ana Maria
1994
Astana BePink
+ 30:30
30
van Oijen
Alisa
1992
Nö Radunion Vitalogic
+ 35:45
31
Azenha
Ana
1993
Portugal
+ 39:31
32
Cauz
Francesca
1992
Top Girls Fassa Bortolo
+ 41:59
33
Paladin
Asja
1994
Top Girls Fassa Bortolo
+ 47:42
34
Maltese
Michela
1995
Astana BePink
+ 48:56
35
Kelil
Eyerusalem
1992
S.C. Michela Fanini - Rox
+ 01:03:09
36
Santos
Marisa Raquel Lima
1995
Portugal
+ 01:23:14
37
Martini
Alessia
1992
Vaiano - Fondriest
+ 01:29:52
Information
Trophée d'Or Féminin
France
23rd -27th August 2014
2.2