Trophée d'Or Féminin - 2014

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Elisa Longo Borghini Top Girls Fassa Bortolo 02:34:11
02 Elena Berlato Alé Cipollini + 05
03 Barbara Guarischi Alé Cipollini + 01:42
04 Kelly Druyts Topsport Vlaanderen - Pro-Duo + 01:42
05 Aude Biannic Lointek + 01:42
06 Elena Valentini Nö Radunion Vitalogic + 01:42
07 Elizabeth Williams Australia + 01:42
08 Tatiana Guderzo Alé Cipollini + 01:42
09 Katarzina Sosna Vaiano - Fondriest + 01:42
10 Chiara Pierobon Top Girls Fassa Bortolo + 01:42
11 Soraya Paladin Top Girls Fassa Bortolo + 01:42
12 Eugénie Duval Lointek + 01:42
13 Joelle Numainville Lotto - Belisol Ladies + 01:42
14 Liselot Decroix Lotto - Belisol Ladies + 01:42
15 Malgorzata Jasinska Alé Cipollini + 01:42
16 Tetiana Riabchenko S.C. Michela Fanini - Rox + 01:42
17 Sarah Roy Poitou - Charentes.Futuroscope.86 + 01:42
18 Shana Van Glabeke Belgium + 01:42
19 Francesca Cauz Top Girls Fassa Bortolo + 01:42
20 Sofie De Vuyst Belgium + 01:42
21 Ann-Sophie Duyck Belgium + 01:42
22 Lija Laizane Vaiano - Fondriest + 01:42
23 Rachel Neylan Australia + 01:42
24 Edwige Pitel S.C. Michela Fanini - Rox + 01:42
25 Belen Lopez Morales Lointek + 01:42
26 Yevgeniya Vysotska S.C. Michela Fanini - Rox + 01:42
27 Ewelina Szybiak Vaiano - Fondriest + 01:42
28 Dalia Muccioli Astana BePink + 01:42
29 Irene Bitto Top Girls Fassa Bortolo + 01:42
30 Charlotte Bravard Poitou - Charentes.Futuroscope.86 + 01:42
31 Ane Santesteban Alé Cipollini + 01:42
32 Paz Bash Topsport Vlaanderen - Pro-Duo + 01:42
33 Kelly van den Steen Topsport Vlaanderen - Pro-Duo + 01:42
34 Anastasia Chursina Russia + 01:42
35 Asja Paladin Top Girls Fassa Bortolo + 01:42
36 Tatiana Shamanova Russia + 01:42
37 Sanne Cant Belgium + 02:44
38 Annelies Van Doorslaer Belgium + 02:44
39 Kseniya Tuhai Astana BePink + 05:49
40 Valerie Demey Belgium + 05:49
41 Carlee Taylor Australia + 05:49
42 Lourdes Oyarbide Bizkaia - Durango + 05:49
43 Loren Rowney Australia + 05:49
44 Marta Tagliaferro Alé Cipollini + 05:49
45 Anisha Vekemans Lotto - Belisol Ladies + 05:49
46 Lierni Lekuona Etxebeste Bizkaia - Durango + 05:49
47 Irene San Sebastian Lasa Bizkaia - Durango + 05:49
48 Lucia Gonzalez Blanco Lointek + 05:49
49 Roxane Fournier Poitou - Charentes.Futuroscope.86 + 05:49
50 Fanny Riberot Lointek + 05:49
51 Marion Sicot Team Féminin Région Centre + 05:49
52 Amy Cure Lotto - Belisol Ladies + 05:49
53 Dorleta Eskamendi Gil Bizkaia - Durango + 05:49
54 Sandrine Bideau Poitou - Charentes.Futuroscope.86 + 05:49
55 Daniela Reis Portugal + 09:03
56 Kelly Gambier Team Féminin Région Centre + 09:03
57 Nel De Crits Topsport Vlaanderen - Pro-Duo + 12:02
58 Christina Perchtold Nö Radunion Vitalogic + 12:02
59 Astrid Gassner Nö Radunion Vitalogic + 12:02
60 Alisa van Oijen Nö Radunion Vitalogic + 12:02
61 Ana Isabel Dias Azenha Portugal + 12:02
62 Elisabeth Riegler Nö Radunion Vitalogic + 12:02
63 Leire Olaberria Dorronsoro Bizkaia - Durango + 12:02
64 Celina Carpinteiro Portugal + 12:02
65 Makhabbat Umutzhanova Astana BePink + 12:02
66 Ilda Pereira Portugal + 12:02
67 Azzurra D'Intino S.C. Michela Fanini - Rox + 12:02
68 Isabelle Beckers Lotto - Belisol Ladies + 12:02
69 Jessica Mundy Australia + 12:02
70 Else Belmans Topsport Vlaanderen - Pro-Duo + 12:02
71 Aurore Verhoeven Lointek + 12:02
72 Anna Zavershinskaya Russia + 12:02
73 Yulia Ilinykh Bizkaia - Durango + 12:02
74 Michela Maltese Astana BePink + 12:02
75 Chantal Hoffmann Lotto - Belisol Ladies + 12:02
76 Lara Vieceli S.C. Michela Fanini - Rox + 12:02
77 Anna Zita Maria Stricker Astana BePink + 12:02
78 Pascale Jeuland Poitou - Charentes.Futuroscope.86 + 12:02
79 Ana Maria Covrig Astana BePink + 17:00
80 Larisa Pankova Russia + 17:00
81 Svetlana Kuznetsova Russia + 17:00
82 Eyerusalem Kelil S.C. Michela Fanini - Rox + 19:39
83 Ana Rita Valido Portugal + 20:25
84 Celine Ondet Team Féminin Région Centre + 20:25
85 Alessia Martini Vaiano - Fondriest + 20:52
86 Felicity Wardlaw Australia + 20:52
87 Marisa Raquel Lima Santos Portugal + 20:52
88 Melanie Guedon Team Féminin Région Centre + 34:27
DNS Alna Burato Topsport Vlaanderen - Pro-Duo
DNF Segolene Leberon Team Féminin Région Centre
DNF Gabrielle Pilote-Fortin Poitou - Charentes.Futuroscope.86
Pos Rider Team Time
01 7 Elisa Longo Borghini Top Girls Fassa Bortolo 08:01:04
02 11 Elena Berlato Alé Cipollini + 32
03 2 Ann-Sophie Duyck Belgium + 01:08
04 2 Elizabeth Williams Australia + 01:32
05 2 Rachel Neylan Australia + 01:37
06 2 Aude Biannic Lointek + 01:37
07 2 Joelle Numainville Lotto - Belisol Ladies + 01:44
08 2 Katarzina Sosna Vaiano - Fondriest + 01:45
09 2 Sarah Roy Poitou - Charentes.Futuroscope.86 + 01:52
10 1 Tetiana Riabchenko S.C. Michela Fanini - Rox + 01:57
11 1 Malgorzata Jasinska Alé Cipollini + 02:02
12 1 Anastasia Chursina Russia + 02:06
13 1 Belen Lopez Morales Lointek + 02:15
14 1 Tatiana Guderzo Alé Cipollini + 02:17
15 2 Edwige Pitel S.C. Michela Fanini - Rox + 02:25
16 3 Lija Laizane Vaiano - Fondriest + 02:34
17 3 Sofie De Vuyst Belgium + 02:36
18 3 Ewelina Szybiak Vaiano - Fondriest + 02:38
19 5 Charlotte Bravard Poitou - Charentes.Futuroscope.86 + 02:49
20 6 Soraya Paladin Top Girls Fassa Bortolo + 02:54
21 6 Dalia Muccioli Astana BePink + 02:56
22 7 Yevgeniya Vysotska S.C. Michela Fanini - Rox + 02:59
23 8 Eugénie Duval Lointek + 03:07
24 9 Ane Santesteban Alé Cipollini + 03:13
25 10 Kelly Druyts Topsport Vlaanderen - Pro-Duo + 03:15
26 11 Barbara Guarischi Alé Cipollini + 03:18
27 13 Chiara Pierobon Top Girls Fassa Bortolo + 03:33
28 14 Elena Valentini Nö Radunion Vitalogic + 03:41
29 17 Liselot Decroix Lotto - Belisol Ladies + 03:54
30 5 Sanne Cant Belgium + 03:54
31 16 Shana Van Glabeke Belgium + 03:54
32 2 Annelies Van Doorslaer Belgium + 04:07
33 21 Francesca Cauz Top Girls Fassa Bortolo + 04:23
34 25 Kelly van den Steen Topsport Vlaanderen - Pro-Duo + 05:05
35 25 Irene Bitto Top Girls Fassa Bortolo + 05:06
36 28 Paz Bash Topsport Vlaanderen - Pro-Duo + 05:49
37 21 Amy Cure Lotto - Belisol Ladies + 06:30
38 20 Loren Rowney Australia + 06:38
39 16 Carlee Taylor Australia + 06:52
40 8 Sandrine Bideau Poitou - Charentes.Futuroscope.86 + 07:19
41 7 Roxane Fournier Poitou - Charentes.Futuroscope.86 + 07:21
42 2 Kseniya Tuhai Astana BePink + 07:57
43 5 Irene San Sebastian Lasa Bizkaia - Durango + 08:03
44 5 Marion Sicot Team Féminin Région Centre + 08:09
45 5 Valerie Demey Belgium + 08:10
46 6 Marta Tagliaferro Alé Cipollini + 08:16
47 6 Anisha Vekemans Lotto - Belisol Ladies + 08:19
48 28 Tatiana Shamanova Russia + 08:50
49 28 Asja Paladin Top Girls Fassa Bortolo + 08:58
50 5 Fanny Riberot Lointek + 08:59
51 5 Lucia Gonzalez Blanco Lointek + 09:02
52 9 Dorleta Eskamendi Gil Bizkaia - Durango + 09:23
53 14 Lierni Lekuona Etxebeste Bizkaia - Durango + 10:29
54 3 Daniela Reis Portugal + 11:26
55 20 Lourdes Oyarbide Bizkaia - Durango + 12:11
56 44 Pascale Jeuland Poitou - Charentes.Futuroscope.86 + 12:33
57 35 Leire Olaberria Dorronsoro Bizkaia - Durango + 13:01
58 30 Lara Vieceli S.C. Michela Fanini - Rox + 13:18
59 7 Kelly Gambier Team Féminin Région Centre + 13:24
60 24 Yulia Ilinykh Bizkaia - Durango + 13:41
61 22 Anna Zavershinskaya Russia + 13:51
62 21 Nel De Crits Topsport Vlaanderen - Pro-Duo + 14:00
63 20 Jessica Mundy Australia + 14:04
64 19 Aurore Verhoeven Lointek + 14:12
65 8 Astrid Gassner Nö Radunion Vitalogic + 15:17
66 8 Chantal Hoffmann Lotto - Belisol Ladies + 15:24
67 5 Alisa van Oijen Nö Radunion Vitalogic + 15:48
68 5 Azzurra D'Intino S.C. Michela Fanini - Rox + 15:55
69 4 Else Belmans Topsport Vlaanderen - Pro-Duo + 16:16
70 2 Christina Perchtold Nö Radunion Vitalogic + 16:42
71 1 Makhabbat Umutzhanova Astana BePink + 17:02
72 - Elisabeth Riegler Nö Radunion Vitalogic + 17:12
73 1 Anna Zita Maria Stricker Astana BePink + 18:09
74 4 Michela Maltese Astana BePink + 19:25
75 5 Ana Isabel Dias Azenha Portugal + 19:34
76 5 Svetlana Kuznetsova Russia + 22:00
77 4 Larisa Pankova Russia + 22:18
78 5 Ilda Pereira Portugal + 24:47
79 2 Ana Maria Covrig Astana BePink + 27:02
80 1 Eyerusalem Kelil S.C. Michela Fanini - Rox + 27:03
81 4 Isabelle Beckers Lotto - Belisol Ladies + 28:34
82 4 Celina Carpinteiro Portugal + 29:40
83 1 Felicity Wardlaw Australia + 35:32
84 3 Ana Rita Valido Portugal + 44:47
85 3 Celine Ondet Team Féminin Région Centre + 51:10
86 3 Alessia Martini Vaiano - Fondriest + 52:16
87 4 Marisa Raquel Lima Santos Portugal + 55:15
88 2 Melanie Guedon Team Féminin Région Centre + 01:06:09
Information
Nation France
Date 25th August
Where Cosne-Cours-sur-Loire -> Cosne-Cours-sur-Loire
What 4th stage
Distance 93.4 km
Leader E.Longo Borghini
Youth A.Chursina
Points B.Guarischi
Mountain E.Longo Borghini