Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Hainan | 2012 Stages

Information Results Stages

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09

Results: 05.Stage

Pos Name Team Time
01 Ramon Sinkeldam Argos - Shimano 05:09:04
02 Kevin Peeters Landbouwkrediet - Euphony + 00
03 Joeri Stallaert Landbouwkrediet - Euphony + 00
04 Aldo Ino Ilesic Team Type 1 - Sanofi + 00
05 Joaquin Sobrino SP Tableware + 00
06 Benjamin Giraud La Pomme Marseille + 00
07 Ioannis Tamouridis SP Tableware + 00
08 Leonid Krasnov RusVelo + 00
09 Roman Maikin RusVelo + 00
10 Michael Kurth Team Eddy Merckx - Indeland + 00
11 Anuar Manan Champion System + 00
12 Mykhailo Kononenko Kolss Cycling Team + 00
13 Mohd Zamri Saleh Terengganu Cycling Team + 00
14 Mohd Harrif Saleh Terengganu Cycling Team + 00
15 Seon Ho Park Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 00
16 Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 00
17 Baptiste Planckaert Landbouwkrediet - Euphony + 00
18 Sergiy Gretchyn Konya - Torku Seker Spor + 00
19 Ryan McCanally - + 00
20 Pengda Jiao Champion System + 00
21 Jinde Zhang Qinghai Tianyoude Cycling Team + 00
22 Roy Curvers Argos - Shimano + 00
23 Lukas Ranacher Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 00
24 Yannick Martinez La Pomme Marseille + 00
25 Ying Hon Yeung - + 00
26 Vitaliy Buts Lampre - ISD + 00
27 Valentin Iglinsky Astana Pro Team + 00
28 Meiyin Wang Hengxiang Cycling Team + 00
29 Konstantin Volik China 361 Cycling Team + 00
30 Adiq Othman Champion System + 00
31 Burr Ho - + 00
32 Tae Min Gong RTS Racing Team + 00
33 Marcel Aregger Atlas Personal - Jakroo + 00
34 Dmitriy Gruzdev Astana Pro Team + 00
35 Tobias Ludvigsson Argos - Shimano + 00
36 Bert De Backer Argos - Shimano + 00
37 Andrey Zeits Astana Pro Team + 00
38 Ki Ho Choi - + 00
39 Frédéric Amorison Landbouwkrediet - Euphony + 00
40 Patrick Bercz Team Eddy Merckx - Indeland + 00
41 Alexsandr Dyachenko Astana Pro Team + 00
42 Lars Pria Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 00
43 Joeri Bueken Landbouwkrediet - Euphony + 00
44 Georgios Karatzios SP Tableware + 00
45 Anton Samokhvalov RusVelo + 00
46 Gregoire Tarride La Pomme Marseille + 00
47 Mathieu Delaroziere La Pomme Marseille + 00
48 Craig Lewis Champion System + 00
49 Chris Butler Champion System + 00
50 Yusup Abrekov Uzbekistan Suren Team + 00
51 Benedikt Kendler Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 00
52 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude Cycling Team + 00
53 Peter Erdin Atlas Personal - Jakroo + 00
54 Jie Liu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 00
55 Fuyu Li Hengxiang Cycling Team + 00
56 Matthias Bertling Team Eddy Merckx - Indeland + 00
57 Vasileios Simantirakis SP Tableware + 00
58 Mohd Saiful Anuar Aziz Terengganu Cycling Team + 00
59 Florian Salzinger Atlas Personal - Jakroo + 00
60 Nicolas Baldo Atlas Personal - Jakroo + 00
61 Mohd Shahrul Mat Amin Terengganu Cycling Team + 00
62 Alexander Nordhoff Team Eddy Merckx - Indeland + 00
63 Robert Retschke Team Eddy Merckx - Indeland + 00
64 Joshua Prete Whirpool - Author + 00
65 King Wai Cheung - + 00
66 Fu Xing Hengxiang Cycling Team + 00
67 Bo Wang Hengxiang Cycling Team + 00
68 Alex Coutts RTS Racing Team + 00
69 Cheng Ji Argos - Shimano + 00
70 Gang Xu Champion System + 00
71 Xin Wang Qinghai Tianyoude Cycling Team + 00
72 Julien Antomarchi Team Type 1 - Sanofi + 00
73 Po Yu Chen RTS Racing Team + 00
74 Tom Stamsnijder Argos - Shimano + 00
75 Yilin Liu Hengxiang Cycling Team + 00
76 David McCann RTS Racing Team + 00
77 Jordan Kerby - + 00
78 Kam-Po Wong - + 00
79 Wen Chung Huang RTS Racing Team + 00
80 Muradjan Halmuratov Uzbekistan Suren Team + 00
81 Oleksandr Polivoda - + 00
82 Yohan Cauquil La Pomme Marseille + 00
83 Mohammad Mat Senan Terengganu Cycling Team + 00
84 Alexander Khatuntsev RusVelo + 00
85 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 00
86 Artem Topchanyk SP Tableware + 00
87 Alexis Budaragin RusVelo + 00
88 Qin Ping China 361 Cycling Team + 00
89 Sergey Renev Astana Pro Team + 00
90 Aaron Donnelly Team Jayco-AIS + 00
91 Daniel Westmattelmann Team Eddy Merckx - Indeland + 00
92 Christian Pavitschitz Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 00
93 Fabio Calabria Team Type 1 - Sanofi + 00
94 Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille + 00
95 Joey Rosskopf Team Type 1 - Sanofi + 00
96 Fakhruddin Mazuki Terengganu Cycling Team + 00
97 Zhiqiang Duan Malak Cycling Team + 00
98 Stefan Stadler Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 00
99 Ivan Kovalev RusVelo + 00
100 Periklis Ilias SP Tableware + 00
101 Rubens Bertogliati Team Type 1 - Sanofi + 00
102 Patrick Schelling Atlas Personal - Jakroo + 00
103 Victor De La Parte SP Tableware + 00
104 Mitchell Lovelock-Fay - + 00
105 Peilun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 00
106 Raphael Addy Atlas Personal - Jakroo + 00
107 King Lok Cheung - + 00
108 Bo Liu Malak Cycling Team + 00
109 Umardi Rosdi Terengganu Cycling Team + 00
110 Alexander Serebryakov [*] Team Type 1 - Sanofi + 00
111 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 15
112 Kun Jiang Champion System + 25
113 Evgeniy Kovalev RusVelo + 35
114 Chia Hong Yang RTS Racing Team + 10:11
115 Alexander Dürager Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 15:06
DSQ Vadim Shekhov Uzbekistan Suren Team
DNF Xuanfu Wu China 361 Cycling Team
DNF Ben Grenda Rapha Condor - Sharp
Info
Nations China
Date October 24th
Where Chengmai -> Danzhou
What 05.Stage
Distance 228 km
Leader A.Serebryakov
Points A.Serebryakov
Mountain M.Wang