Tour of Hainan - 2010

Overall Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Valentin Iglinskiy Astana 26:49:23
02 Johnnie Walker Footon-Servetto + 17
03 Alexey Markov - + 18
04 Kiel Reijnen Jelly Belly-Kenda + 21
05 Tomasz Marczynski CCC Polsat Polkowice + 21
06 Matthias Bertling Team Kuota - Indeland + 23
07 Ruslan Tleubayev - + 25
08 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 27
09 Alexander Schmitt Team Kuota - Indeland + 30
10 Volodymyr Bileka Amore & Vita-Conad + 30
11 Robert Retschke Continental Team Differdange + 30
12 Maxim Gourov Astana + 30
13 Enrique Mata Cabello Footon-Servetto + 33
14 Taiji Nishitani Aisan Racing Team + 33
15 Bernard Van Ulden Jelly Belly-Kenda + 35
16 Arkaitz Durán Footon-Servetto + 39
17 Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice + 41
18 Kazuhiro Mori Aisan Racing Team + 42
19 Eugen Wacker Giant Asia Racing Team + 42
20 Yevgeniy Sladkov - + 42
21 Ermanno Capelli Footon-Servetto + 42
22 Andrey Mizurov Tabriz Petrochemical Cycling Team + 42
23 Cheng Ji Skil - Shimano + 42
24 Darren Rolfe Fly V Australia + 42
25 Sergey Renev Astana + 42
26 Alexander Khatuntsev Moscow + 42
27 Alex Coutts Giant Asia Racing Team + 42
28 Alexander Serov - + 48
29 Takeaki Ayabe Aisan Racing Team + 48
30 Volodymyr Starchyk Amore & Vita-Conad + 51
31 Roman Kireyev Astana + 55
32 Han Feng Skil - Shimano + 2:11
33 Kenny van Hummel Skil - Shimano + 2:24
34 Yuriy Metlushenko Amore & Vita-Conad + 2:32
35 Charles Bradley Huff Jelly Belly-Kenda + 2:34
36 Sergey Kudentsov Polygon Sweet Nice + 2:38
37 Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice + 2:42
38 Jonathan Cantwell Fly V Australia + 2:46
39 Sylwester Janiszewski CCC Polsat Polkowice + 2:48
40 Jacob Nielsen Glud & Marstrand - LRØ + 2:50
41 Niki Østergaard Glud & Marstrand - LRØ + 2:50
42 Valery Valynin Moscow + 2:50
43 Vidal Celis Zabala Footon-Servetto + 2:59
44 Soufiane Haddi - + 3:02
45 Shimpei Fukuda Aisan Racing Team + 3:02
46 Ichou Mohcine - + 3:02
47 Sergiy Grechyn Amore & Vita-Conad + 3:02
48 David Deroo Skil - Shimano + 3:02
49 Michele Merlo Footon-Servetto + 3:06
50 Vytautas Kaupas Continental Team Differdange + 3:06
51 Daniel Westmattelmann Team Kuota - Indeland + 3:11
52 Wei Kei Chang Giant Asia Racing Team + 3:15
53 Kun Jiang Champion System - Max Success Sport + 3:28
54 Alexandre Shushemoin - + 3:31
55 Ting Deng Qinghai Tianyoude Cycling Team + 3:35
56 Gang Xu Champion System - Max Success Sport + 3:41
57 Herwin Jaya Polygon Sweet Nice + 3:43
58 Lukasz Bodnar CCC Polsat Polkowice + 3:43
59 Maxim Iglinskiy Astana + 3:51
60 Vladimir Duma Romet - Weltour - Debia + 3:51
61 Biao Liu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 3:56
62 Sergio Hernandez Jelly Belly-Kenda + 3:57
63 Ronan Van Zandbeek Skil - Shimano + 4:01
64 Hui Zhang Champion System - Max Success Sport + 4:10
65 Ming Xing Xue Champion System - Max Success Sport + 4:11
66 Sergey Kuzmin - + 4:14
67 Yevgeniy Nepomnyachshiy Astana + 4:22
68 Alexey Lyalko - + 5:32
69 Kenichi Suzuki Aisan Racing Team + 5:37
70 Prajak Mahawong Giant Asia Racing Team + 5:40
71 Yassine Ait el Attar - + 6:00
72 Hayden Brooks Fly V Australia + 6:15
73 Tomasz Smolen CCC Polsat Polkowice + 6:39
74 Berik Kupeshov - + 6:53
75 Nikolay Ivanov - + 7:43
76 Peilun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 7:58
77 Ivan Kovalev Moscow + 8:34
78 Rastra Patria Dinawan Polygon Sweet Nice + 8:38
79 Florenz Knauer Team Kuota - Indeland + 8:51
80 Tomasz Kiendys CCC Polsat Polkowice + 9:06
81 Hakan Nilsson Continental Team Differdange + 9:59
82 Oleh Solomko - + 12:03
83 Hossein Alizadeh Tabriz Petrochemical Cycling Team + 12:45
84 Hossein Askari Tabriz Petrochemical Cycling Team + 12:45
85 David Kopp [*] Team Kuota - Indeland + 12:48
86 Sean Mazich Jelly Belly-Kenda + 13:03
87 Sea Keong Loh Marco Polo Cycling Team + 13:03
88 Alexey Shmidt - + 13:16
89 Chin Lung Huang Giant Asia Racing Team + 13:36
90 Troels Vinther Glud & Marstrand - LRØ + 13:40
91 Jimmy Pranata Polygon Sweet Nice + 13:53
92 Mehdi Sohrabi Tabriz Petrochemical Cycling Team + 13:56
93 Pengfei Qi Champion System - Max Success Sport + 14:26
94 Cyrille Heymans Continental Team Differdange + 14:29
95 Zachary Davies Fly V Australia + 17:27
96 Long Jin Skil - Shimano + 17:42
97 Ricky Jørgensen Glud & Marstrand - LRØ + 19:44
98 Ghader Mizbani Tabriz Petrochemical Cycling Team + 21:28
99 Ismail Ayoune - + 21:52
100 Evgeniy Kovalev Moscow + 22:40
101 Emmanuel Van Ruitenbeek Team Kuota - Indeland + 24:22
102 Mohamed Elghoumari - + 24:46
103 Christian Moberg Glud & Marstrand - LRØ + 24:47
104 Luc Hagenaars Team Kuota - Indeland + 26:29
105 Mario Gutierrez Alba Footon-Servetto + 37:29
106 Yuan Wei Qinghai Tianyoude Cycling Team + 38:02
107 David Kemp Fly V Australia + 42:03
DNF Lahcen Saber -
DNF Alexandre Vinokourov Astana
DNF Stefan Cohnen Continental Team Differdange
DNF Morten Knudsen Continental Team Differdange
DNF Ben Kersten Fly V Australia
DNF Phil Zajicek [*] Fly V Australia
DNF Rahim Emami Giant Asia Racing Team
DNF Rico Dean Rogers Giant Asia Racing Team
DNF Mads Christensen Glud & Marstrand - LRØ
DNF Michael Tronborg Kristensen Glud & Marstrand - LRØ
DNF Oleksandr Sheydyk ISD Continental Team
DNF William Dickeson Jelly Belly-Kenda
DNF Ahmad Anuawar Marco Polo Cycling Team
DNF Khalid Bounida Marco Polo Cycling Team
DNF Bradley Hall Marco Polo Cycling Team
DNF Pavel Stucklik Marco Polo Cycling Team
DNF Hari Fitrianto Polygon Sweet Nice
DNF Roman Krasilnikov Polygon Sweet Nice
DNF Matnur Matnur Polygon Sweet Nice
DNF Shengjun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF Tobias Erler Tabriz Petrochemical Cycling Team
Information
Nation China
Date 11th - 19th October
CAT 2.HC
Other
Embed Results