FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour of Hainan
UCI, Stage race, 11th -19th November 2009, China
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
GC
Points
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Embed Results
Nations
Australia
Austria
China
Colombia
Czechia
Estonia
France
Germany
Great Britain
Hong Kong
Indonesia
Italy
Kazakhstan
Malaysia
Netherlands
Netherlands Antilles
New Zealand
Poland
Romania
Russia
Slovenia
South Korea
Spain
Switzerland
Taiwan
Ukraine
USA
Teams
AC Sparta Praha
Carmiooro - A-Style
China
Elk Haus
Giant Asia Racing Team
Hong Kong
Jelly Belly
Kazahkstan
Letua Cycling Team
Mroz Continental Team
Netherlands
Polygon Sweet Nice
Russia
Savings & Loans Cycling Team
Seoul Cycling
Slovenia
Subway - Avanti
Team Nutrixxion - Sparkasse
Trek - Marco Polo Cycling Team
Ukraina
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Ventoso
Francisco
1982
Carmiooro - A-Style
32:53:22
02
Bole
Grega
1985
Slovenia
+ 17
03
Buts
Vitaliy
1986
Ukraina
+ 27
04
McCauley
Gordon
1972
Subway - Avanti
+ 39
05
Brändle
Matthias
1989
Elk Haus
+ 41
06
Colli
Daniele
1982
Carmiooro - A-Style
+ 44
07
De Maar
Marc
1984
Netherlands
+ 46
08
Hai Jun
Ma
1985
China
+ 47
09
Janiaczyk
Błażej
1983
Mroz Continental Team
+ 48
10
Zagorodniy
Volodymyr
1981
Ukraina
+ 48
11
Taciak
Mateusz
1984
Mroz Continental Team
+ 48
12
Schlüter
Jean-Michel
1986
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 49
13
Jumabekov
Nazar
1987
Kazahkstan
+ 49
14
Furdi
Blaz
1988
Slovenia
+ 50
15
Wang
Meiyin
1988
Trek - Marco Polo Cycling Team
+ 50
16
Gong
Hyo-suk
1986
Seoul Cycling
+ 50
17
Pell
David
1980
Savings & Loans Cycling Team
+ 50
18
Crawford
Jai
1983
Savings & Loans Cycling Team
+ 51
19
Shchebelin
Alexei
1981
Russia
+ 51
20
Shugaipov
Ablay
1988
Kazahkstan
+ 52
21
Reijnen
Kiel
1986
Jelly Belly
+ 52
22
Schillinger
Andreas
1983
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 52
23
Peng
Kuei Hsiang
1983
Giant Asia Racing Team
+ 52
24
Starchyk
Volodymyr
1980
Ukraina
+ 52
25
Wong
Kam-Po
1973
Hong Kong
+ 52
26
Jiao
Pengda
1986
China
+ 52
27
Firsanov
Sergey
1982
Russia
+ 52
28
Eibegger
Markus
1984
Elk Haus
+ 52
29
Berkenbosch
Maint
1977
Netherlands
+ 52
30
Osinski
Piotr
1986
Mroz Continental Team
+ 52
31
Drower
Eric
1982
Subway - Avanti
+ 52
32
Xu
Gang
1984
China
+ 52
33
Ji
Jianhua
1987
China
+ 52
34
Cooper
Joseph
1985
Subway - Avanti
+ 52
35
Müller
Dirk
1973
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 01:02
36
Spragg
James
1987
Trek - Marco Polo Cycling Team
+ 01:16
37
Shpilevsky
Boris
1982
Russia
+ 01:40
38
Beuret
Laurent
1986
Carmiooro - A-Style
+ 07:43
39
Chan
Chun Hing
1981
Hong Kong
+ 14:46
40
Mizurov
Andrey
1973
Kazahkstan
+ 14:50
41
Suh
Seok Kyu
1983
Seoul Cycling
+ 15:01
42
Van Ulden
Bernard
1979
Jelly Belly
+ 15:16
43
Grechyn
Sergiy
1979
Ukraina
+ 15:50
44
Xing
Fu
1988
Trek - Marco Polo Cycling Team
+ 20:40
45
Cieslik
Pawel
1986
Mroz Continental Team
+ 23:04
46
Van Agtmaal
Peter
1982
Netherlands
+ 24:45
47
Ji
Xitao
1982
China
+ 24:51
48
Tamayo
Diego Alejandro
1983
Carmiooro - A-Style
+ 24:51
49
Krotky
Rostislav
1976
AC Sparta Praha
+ 24:52
50
Iglinskiy
Valentin
1984
Kazahkstan
+ 24:52
51
Williamson
James
1989
Subway - Avanti
+ 24:52
52
Chang
Wei Kei
1985
Giant Asia Racing Team
+ 24:52
53
Jang
Kyung Gu
1990
Seoul Cycling
+ 24:52
54
Fournet-Fayard
Sébastien
1985
Carmiooro - A-Style
+ 24:52
55
Ng
Yong Li
1985
Letua Cycling Team
+ 24:52
56
Witecki
Mariusz
1981
Mroz Continental Team
+ 25:17
57
Mroz
Mateusz
1980
Mroz Continental Team
+ 25:22
58
Horgan
Samuel
1987
Subway - Avanti
+ 25:25
59
Pavek
Ondrej
1980
AC Sparta Praha
+ 25:32
60
Reistad
Nick
1983
Jelly Belly
+ 25:47
61
Starzengruber
Harald
1981
Elk Haus
+ 26:33
62
Ratti
Aristide
1982
Carmiooro - A-Style
+ 27:03
63
Zrimsek
Jure
1982
Slovenia
+ 27:31
64
Kolesnikov
Sergey
1986
Russia
+ 29:56
65
Tang
Wang Yip
1984
Hong Kong
+ 35:12
66
Bloks
Hans
1982
Netherlands
+ 38:46
67
Huang
Yen Li
1982
Giant Asia Racing Team
+ 39:13
68
Cheung
King Wai
1985
Hong Kong
+ 39:15
69
Wackernagel
Lars
1975
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 41:57
70
Kazantsev
Kiril
1986
Polygon Sweet Nice
+ 43:20
71
Gruzdev
Dmitriy
1986
Kazahkstan
+ 46:31
72
Metlushenko
Yuriy
1976
Ukraina
+ 46:50
73
Fankhauser
Clemens
1985
Elk Haus
+ 47:03
74
Duma
Vladimir
1972
Ukraina
+ 47:03
75
Shushemoin
Alexandre
1987
Kazahkstan
+ 47:04
76
Golovachshenko
Artyom
1988
Polygon Sweet Nice
+ 47:04
77
Cho
Ho Sung
1974
Seoul Cycling
+ 49:10
78
Radochla
Steffen
1978
Elk Haus
+ 59:08
79
Kudentsov
Sergey
1978
Polygon Sweet Nice
+ 59:12
80
Anuawar
Ahmad Haidar
1986
Letua Cycling Team
+ 59:12
81
Stare
Matej
1978
Slovenia
+ 59:12
82
Jaya
Herwin
1985
Polygon Sweet Nice
+ 59:12
83
Dickeson
William
1983
Savings & Loans Cycling Team
+ 59:12
84
Chiang
Chun Te
1984
Giant Asia Racing Team
+ 01:00:01
85
Gourov
Maxim
1979
Carmiooro - A-Style
+ 01:00:51
86
Kerkez
Vladimir
1984
Slovenia
+ 01:02:29
87
Pearson
Joel
1983
Savings & Loans Cycling Team
+ 01:03:07
88
Yuen
Chi Ho
1990
Hong Kong
+ 01:03:23
89
Han
Feng
1985
China
+ 01:03:31
90
Schachtner
Patrick
1990
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 01:06:18
91
Godfrey
Hayden
1978
Subway - Avanti
+ 01:10:44
92
Herz
Serge
1983
Letua Cycling Team
+ 01:13:32
93
Lauscha
Georg
1987
Elk Haus
+ 01:13:35
94
Obst
René
1977
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 01:14:29
95
Kim
Gu Hyeon
1989
Seoul Cycling
+ 01:14:41
96
Janorschke
Grischa
1987
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 01:15:35
97
Cuppens
Tjarco
1976
Netherlands
+ 01:17:44
98
Cunningham
Stephen
1971
Savings & Loans Cycling Team
+ 01:20:37
99
Krasilnikov
Roman
1985
Polygon Sweet Nice
+ 01:22:50
100
Loh
Sea Keong
1986
Trek - Marco Polo Cycling Team
+ 01:23:37
101
Dybel
Wojciech
1982
Mroz Continental Team
+ 01:30:16
102
Burjek
Nik
1987
Slovenia
+ 01:30:56
103
England
Joshua
1986
Subway - Avanti
+ 01:31:30
104
Nesveda
Jiri
1985
AC Sparta Praha
+ 01:34:26
DNF
Guo
Hui
1982
China
DNF
Yeung
Ying Hon
1988
Hong Kong
DNF
Nepomnyachshiy
Yevgeniy
1987
Kazahkstan
DNF
De Waal
Roy
1985
Netherlands
DNF
Habets
Marc
1976
Netherlands
DNF
Baranov
Kirill
1989
Russia
DNF
Petrovskiy
Alexander
1989
Russia
DNF
Shmidt
Alexey
1983
Russia
DNF
Svab
Gasper
1986
Slovenia
DNF
Khalilov
Mikhaylo
1975
Ukraina
DNF
Fabisovsky
Ladislav
1981
AC Sparta Praha
DNF
Faltus
Richard
1977
AC Sparta Praha
DNF
Vobora
Ondrej
1988
AC Sparta Praha
DNF
Zelinka
Ondrej
1987
AC Sparta Praha
DNF
Lai
Kuan Hua
1981
Giant Asia Racing Team
DNF
Lin
Wen Chin
1968
Giant Asia Racing Team
DNF
Clarke
Jonathan
1984
Jelly Belly
DNF
Gaimon
Phillip
1986
Jelly Belly
DNF
Kirsipuu
Jaan
1969
Letua Cycling Team
DNF
Mohd Salleh
Razif
1983
Letua Cycling Team
DNF
Pria
Lars
1983
Letua Cycling Team
DNF
Rozli
Mohd Hafiz
1988
Letua Cycling Team
DNF
Yates
Jeremy
1982
Letua Cycling Team
DNF
Fitrianto
Hari
1985
Polygon Sweet Nice
DNF
Pranata
Jimmy
1990
Polygon Sweet Nice
DNF
Lovelock
Jonathan
1989
Savings & Loans Cycling Team
DNF
Stallard
Michael
1976
Savings & Loans Cycling Team
DNF
Choi
Jin Yong
1983
Seoul Cycling
DNF
Park
Seon-ho
1984
Seoul Cycling
DNF
Van De Meent
Eric
1985
Trek - Marco Polo Cycling Team
DNF
Xing
Yan Dong
1985
Trek - Marco Polo Cycling Team
Information
Tour of Hainan
China
11th -19th November 2009
2.HC