Boucles du Printemps - 2021

Stage Overall Youth Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Raphael Parisella Sables Vendée Cyclisme-Cube 21:03
02 Jason Oosthuizen CR4C Roanne + 19
03 Nicolas Hamon U.V.Limoges-Team U 87 + 45
04 Asbjørn Madsstuen Corbas Isatis CT + 47
05 Antonin Heron Team Bricquebec Cotentin + 50
06 Maël Savignard Team Macadam's Cowboys + 53
07 Jérémy Roma Paris Cycliste Olympique + 01:01
08 Maxime Gressier Paris Cycliste Olympique + 01:14
09 Luc Tellier U.C.Cholet 49 + 01:15
10 Erwan Besnier U.C.Cholet 49 + 01:17
11 Mavric Beaune USSA Pavilly Barentin + 01:17
12 Francis Juneau Team Macadam's Cowboys + 01:20
13 Ewen Fernandez Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 01:22
14 Titouan Margueritat C.C.Périgueux-Dordogne + 01:23
15 Dillon Corkery Team Elite Restauration 89 + 01:24
16 Antoine Roussel CR4C Roanne + 01:25
17 Christopher Piry C´Chartres Cyclisme + 01:25
18 Léo Bouvier Team Elite Restauration 89 + 01:25
19 Clement Petit USSA Pavilly Barentin + 01:32
20 Samuel Paslier Corbas Isatis CT + 01:37
21 Yahor Shpakovski Team Bricquebec Cotentin + 01:37
22 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 01:38
23 Jules Boulais Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 01:42
24 Romain Feillu C.C.Périgueux-Dordogne + 01:44
25 Martin Deschatres Team Macadam's Cowboys + 01:44
26 Dany Maffeis Paris Cycliste Olympique + 01:47
27 Anthony Macron Team Bricquebec Cotentin + 01:47
28 Antoine Poletto Team Elite Restauration 89 + 01:48
29 Alan Villemin Team Bricquebec Cotentin + 01:51
30 Brendan Bouard Team Macadam's Cowboys + 01:52
31 Henry Lutz U.C.Cholet 49 + 01:53
32 Théo Matonti Team Sprinter Nice Métropole + 01:55
33 Guillaume Monmasson Orleans Loiret Cyclisme + 01:57
34 Tristan Delacroix Team Sprinter Nice Métropole + 02:01
35 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 02:01
36 Hugo Theot USSA Pavilly Barentin + 02:02
37 Axel Habert Team Elite Restauration 89 + 02:02
38 Mathéo Le Fur Paris Cycliste Olympique + 02:03
39 Clément Orceau Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 02:04
40 Damian Wild V.C.La Pomme Marseille + 02:07
41 Eugene Kakizaki V.S.Valletais + 02:07
42 Alexandre Caudoux U.V.Limoges-Team U 87 + 02:07
43 Thibaut Madorre Paris Cycliste Olympique + 02:08
44 Hugo Thirotel V.C.Unité Schwenheim + 02:09
45 Lilian Nomine Paris Cycliste Olympique + 02:10
46 Yusuke Kadota V.C.La Pomme Marseille + 02:10
47 Julien Lamy C.C.Périgueux-Dordogne + 02:15
48 Nicolas Rivard Team Macadam's Cowboys + 02:16
49 Johan De Jonckheere V.C.Unité Schwenheim + 02:18
50 Davy Romian Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 02:21
51 Axel Rambault Orleans Loiret Cyclisme + 02:22
52 Aymeric Chaplet Team Macadam's Cowboys + 02:23
53 Morgan Bown Corbas Isatis CT + 02:24
54 David Bernard V.S.Valletais + 02:24
55 Octave Marie USSA Pavilly Barentin + 02:24
56 Axel Larenaudie V.C.Amateur Saint Quentin + 02:25
57 Arnaud Fouquet C´Chartres Cyclisme + 02:29
58 Julien Buisson U.V.Limoges-Team U 87 + 02:29
59 Damien Bonetto CR4C Roanne + 02:30
60 Loïc Chopier USSA Pavilly Barentin + 02:30
61 Lois Buffin CR4C Roanne + 02:32
62 Paul Cordon Team Bricquebec Cotentin + 02:32
63 Jure Rupnik Sables Vendée Cyclisme-Cube + 02:32
64 Timothé Gabriel V.C.Unité Schwenheim + 02:35
65 Simon Baran Team Elite Restauration 89 + 02:36
66 Baptiste Renault Sables Vendée Cyclisme-Cube + 02:40
67 Anthony Haspot Sables Vendée Cyclisme-Cube + 02:43
68 Willy Artus Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 02:43
69 Antoine Chevrieux Corbas Isatis CT + 02:49
70 Victor Mouraud U.C.Cholet 49 + 02:57
71 Adam Viez Corbas Isatis CT + 03:00
72 Corentin Dubois V.C.La Pomme Marseille + 03:01
73 Julien Kerboriou Orleans Loiret Cyclisme + 03:02
74 Theo Pahoffer V.C.Unité Schwenheim + 03:04
75 Louis Hardouin Orleans Loiret Cyclisme + 03:05
76 Loïc Semon V.C.Unité Schwenheim + 03:05
77 Mathieu Morichon C.C.Périgueux-Dordogne + 03:08
78 Jean Goubert Team Sprinter Nice Métropole + 03:09
79 Dimitri Ilongo USSA Pavilly Barentin + 03:10
80 Romain Chan Tsin Team Bricquebec Cotentin + 03:13
81 Julien Marin V.C.La Pomme Marseille + 03:13
82 Yordan Andreev Martigues SC-Payden & Rygel + 03:18
83 Guillaume Cotreau U.V.Limoges-Team U 87 + 03:19
84 George Bazley V.S.Valletais + 03:22
85 Alexy Fouquet U.C.Cholet 49 + 03:24
86 Alexis Caresmel V.C.Amateur Saint Quentin + 03:24
87 Erwan Clement U.V.Limoges-Team U 87 + 03:49
88 Hugo Ferron V.S.Valletais + 03:49
89 Baptiste Tailhades Martigues SC-Payden & Rygel + 04:00
90 Ludovic Bideau C´Chartres Cyclisme + 04:02
91 Antony Roturier U.C.Cholet 49 + 04:02
92 Alexandre Surieux Corbas Isatis CT + 04:24
93 Nicolas Toulouse Orleans Loiret Cyclisme + 04:37
94 Lachezar Angelov Martigues SC-Payden & Rygel + 04:39
95 Youen Glon V.S.Valletais + 04:40
96 Lukas Carreau Sables Vendée Cyclisme-Cube + 04:40
97 Baptiste Chassaing U.V.Limoges-Team U 87 + 05:03
OOT Yacine Chalel Orleans Loiret Cyclisme
OOT Paul Hennequin Team Sprinter Nice Métropole
Pos Rider Team Time
01 14 Raphael Parisella Sables Vendée Cyclisme-Cube 06:59:54
02 1 Léo Bouvier Team Elite Restauration 89 + 32
03 47 Jason Oosthuizen CR4C Roanne + 46
04 3 Jules Boulais Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 51
05 4 Titouan Margueritat C.C.Périgueux-Dordogne + 59
06 2 Guillaume Monmasson Orleans Loiret Cyclisme + 01:06
07 3 Tristan Delacroix Team Sprinter Nice Métropole + 01:10
08 7 Yusuke Kadota V.C.La Pomme Marseille + 01:12
09 4 Mathéo Le Fur Paris Cycliste Olympique + 01:12
10 33 Asbjørn Madsstuen Corbas Isatis CT + 01:14
11 5 Luc Tellier U.C.Cholet 49 + 01:15
12 1 Francis Juneau Team Macadam's Cowboys + 01:18
13 6 Maxime Gressier Paris Cycliste Olympique + 01:18
14 24 Jérémy Roma Paris Cycliste Olympique + 01:28
15 3 Martin Deschatres Team Macadam's Cowboys + 01:42
16 10 Simon Baran Team Elite Restauration 89 + 01:45
17 7 Théo Matonti Team Sprinter Nice Métropole + 01:45
18 10 Dillon Corkery Team Elite Restauration 89 + 01:51
19 28 Antoine Roussel CR4C Roanne + 01:52
20 22 Christopher Piry C´Chartres Cyclisme + 01:52
21 3 Henry Lutz U.C.Cholet 49 + 01:53
22 33 Erwan Besnier U.C.Cholet 49 + 01:54
23 9 Hugo Theot USSA Pavilly Barentin + 02:01
24 5 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 02:05
25 2 Romain Feillu C.C.Périgueux-Dordogne + 02:08
26 14 Antoine Poletto Team Elite Restauration 89 + 02:15
27 6 Nicolas Rivard Team Macadam's Cowboys + 02:21
28 8 Axel Rambault Orleans Loiret Cyclisme + 02:27
29 3 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 02:28
30 28 Alexis Caresmel V.C.Amateur Saint Quentin + 02:31
31 - Damian Wild V.C.La Pomme Marseille + 02:34
32 7 Eugene Kakizaki V.S.Valletais + 02:34
33 16 Alexandre Caudoux U.V.Limoges-Team U 87 + 02:34
34 2 Hugo Thirotel V.C.Unité Schwenheim + 02:36
35 19 Julien Lamy C.C.Périgueux-Dordogne + 02:42
36 6 Johan De Jonckheere V.C.Unité Schwenheim + 02:45
37 4 Davy Romian Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 02:48
38 4 Aymeric Chaplet Team Macadam's Cowboys + 02:50
39 12 David Bernard V.S.Valletais + 02:51
40 12 Julien Buisson U.V.Limoges-Team U 87 + 02:56
41 8 Damien Bonetto CR4C Roanne + 02:57
42 3 Lois Buffin CR4C Roanne + 02:59
43 4 Jure Rupnik Sables Vendée Cyclisme-Cube + 02:59
44 27 Louis Hardouin Orleans Loiret Cyclisme + 03:05
45 21 Baptiste Renault Sables Vendée Cyclisme-Cube + 03:06
46 35 Dimitri Ilongo USSA Pavilly Barentin + 03:08
47 6 Anthony Haspot Sables Vendée Cyclisme-Cube + 03:10
48 11 Morgan Bown Corbas Isatis CT + 03:18
49 27 Adam Viez Corbas Isatis CT + 03:18
50 23 Corentin Dubois V.C.La Pomme Marseille + 03:28
51 14 Julien Kerboriou Orleans Loiret Cyclisme + 03:29
52 26 Romain Chan Tsin Team Bricquebec Cotentin + 03:40
53 7 Guillaume Cotreau U.V.Limoges-Team U 87 + 03:46
54 19 Alexy Fouquet U.C.Cholet 49 + 03:51
55 7 Axel Habert Team Elite Restauration 89 + 03:55
56 9 Antonin Heron Team Bricquebec Cotentin + 03:57
57 1 Julien Marin V.C.La Pomme Marseille + 03:57
58 3 Jean Goubert Team Sprinter Nice Métropole + 04:06
59 2 Yordan Andreev Martigues SC-Payden & Rygel + 04:08
60 12 Hugo Ferron V.S.Valletais + 04:16
61 2 Axel Larenaudie V.C.Amateur Saint Quentin + 04:21
62 2 Anthony Macron Team Bricquebec Cotentin + 04:45
63 3 Antony Roturier U.C.Cholet 49 + 04:59
64 20 Lukas Carreau Sables Vendée Cyclisme-Cube + 05:07
65 7 Alexandre Surieux Corbas Isatis CT + 05:14
66 1 Alan Villemin Team Bricquebec Cotentin + 07:08
67 1 Clément Orceau Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 07:29
68 2 Mathieu Morichon C.C.Périgueux-Dordogne + 08:25
69 - Samuel Paslier Corbas Isatis CT + 09:27
70 2 Brendan Bouard Team Macadam's Cowboys + 09:54
71 6 Nicolas Hamon U.V.Limoges-Team U 87 + 10:24
72 1 Timothé Gabriel V.C.Unité Schwenheim + 10:37
73 3 Antoine Chevrieux Corbas Isatis CT + 10:42
74 2 Ewen Fernandez Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 10:43
75 - Lilian Nomine Paris Cycliste Olympique + 11:31
76 3 Loïc Semon V.C.Unité Schwenheim + 11:45
77 3 George Bazley V.S.Valletais + 12:02
78 2 Arnaud Fouquet C´Chartres Cyclisme + 12:39
79 3 Victor Mouraud U.C.Cholet 49 + 13:22
80 10 Maël Savignard Team Macadam's Cowboys + 13:27
81 4 Yahor Shpakovski Team Bricquebec Cotentin + 13:41
82 4 Dany Maffeis Paris Cycliste Olympique + 13:53
83 - Thibaut Madorre Paris Cycliste Olympique + 14:12
84 8 Clement Petit USSA Pavilly Barentin + 14:19
85 4 Youen Glon V.S.Valletais + 14:50
86 1 Theo Pahoffer V.C.Unité Schwenheim + 15:10
87 6 Loïc Chopier USSA Pavilly Barentin + 15:17
88 4 Baptiste Tailhades Martigues SC-Payden & Rygel + 16:04
89 1 Nicolas Toulouse Orleans Loiret Cyclisme + 16:43
90 1 Lachezar Angelov Martigues SC-Payden & Rygel + 16:45
91 - Ludovic Bideau C´Chartres Cyclisme + 16:49
92 2 Paul Cordon Team Bricquebec Cotentin + 21:56
93 2 Willy Artus Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 24:49
94 2 Erwan Clement U.V.Limoges-Team U 87 + 25:55
95 2 Baptiste Chassaing U.V.Limoges-Team U 87 + 27:09
96 2 Mavric Beaune USSA Pavilly Barentin + 28:23
97 2 Octave Marie USSA Pavilly Barentin + 32:22
Pos Rider Team Time
01 Raphael Parisella Sables Vendée Cyclisme-Cube 06:59:54
02 Jason Oosthuizen CR4C Roanne + 46
03 Jules Boulais Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 51
04 Guillaume Monmasson Orleans Loiret Cyclisme + 01:06
05 Mathéo Le Fur Paris Cycliste Olympique + 01:12
06 Francis Juneau Team Macadam's Cowboys + 01:18
07 Simon Baran Team Elite Restauration 89 + 01:45
08 Dillon Corkery Team Elite Restauration 89 + 01:51
09 Antoine Roussel CR4C Roanne + 01:52
10 Henry Lutz U.C.Cholet 49 + 01:53
11 Erwan Besnier U.C.Cholet 49 + 01:54
12 Hugo Theot USSA Pavilly Barentin + 02:01
13 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 02:05
14 Antoine Poletto Team Elite Restauration 89 + 02:15
15 Nicolas Rivard Team Macadam's Cowboys + 02:21
16 Axel Rambault Orleans Loiret Cyclisme + 02:27
17 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 02:28
18 Eugene Kakizaki V.S.Valletais + 02:34
19 Hugo Thirotel V.C.Unité Schwenheim + 02:36
20 Damien Bonetto CR4C Roanne + 02:57
21 Lois Buffin CR4C Roanne + 02:59
22 Louis Hardouin Orleans Loiret Cyclisme + 03:05
23 Morgan Bown Corbas Isatis CT + 03:18
24 Antonin Heron Team Bricquebec Cotentin + 03:57
25 Julien Marin V.C.La Pomme Marseille + 03:57
26 Anthony Macron Team Bricquebec Cotentin + 04:45
27 Lukas Carreau Sables Vendée Cyclisme-Cube + 05:07
28 Alan Villemin Team Bricquebec Cotentin + 07:08
29 Brendan Bouard Team Macadam's Cowboys + 09:54
30 Nicolas Hamon U.V.Limoges-Team U 87 + 10:24
31 Timothé Gabriel V.C.Unité Schwenheim + 10:37
32 Lilian Nomine Paris Cycliste Olympique + 11:31
33 George Bazley V.S.Valletais + 12:02
34 Arnaud Fouquet C´Chartres Cyclisme + 12:39
35 Victor Mouraud U.C.Cholet 49 + 13:22
36 Clement Petit USSA Pavilly Barentin + 14:19
37 Youen Glon V.S.Valletais + 14:50
38 Theo Pahoffer V.C.Unité Schwenheim + 15:10
39 Baptiste Tailhades Martigues SC-Payden & Rygel + 16:04
40 Baptiste Chassaing U.V.Limoges-Team U 87 + 27:09
41 Mavric Beaune USSA Pavilly Barentin + 28:23
42 Octave Marie USSA Pavilly Barentin + 32:22
Information
Nation France
Date 13th June
Where Saint Bonnet sgironde -> Saint Bonnet
What 3rd stage
Distance 17 km
Other
Embed Results