Boucles du Printemps - 2018

Overall Youth Points Mountain Combination

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais 7:21:22
02 Alan Riou Team Pays de Dinan + 58
03 Fabio Do Rego CM Aubervilliers 93 + 1:00
04 Baptiste Bleier CM Aubervilliers 93 + 1:03
05 Mariusz Gasiorowski USSA Pavilly Barentin + 1:03
06 Romain Guillot V.C.Villefranche Beaujolais + 1:21
07 Loic Guillaume Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys + 1:23
08 Ronan Racault Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys + 1:23
09 Pascal Le Roux V.C.Amateur Saint Quentin + 1:23
10 Nicolas Toulouse Guidon Chalettois + 1:23
11 Mathew Ross A.C.Bisontine + 1:23
12 Mike Granger Laval Cyclisme 53 + 1:23
13 Antony Roturier U.C.Cholet 49 + 1:26
14 Matthieu Boulo Team Pays de Dinan + 1:45
15 Julien Lamy C.C.Périgueux-Dordogne + 1:48
16 Camille Batista Guidon Chalettois + 1:55
17 Florian Dujardin Team Vulco-VC Vaulx en Velin + 1:56
18 Pierre Tielemans USSA Pavilly Barentin + 1:56
19 Bryan Delehaye USSA Pavilly Barentin + 1:56
20 Émilien Vandermeersch Dunkerque Littoral Cyclisme + 1:59
21 Charlie Meredith Team Remy Meder Haguenau + 1:59
22 Nicolas Moncomble Dunkerque Littoral Cyclisme + 2:01
23 Ludovic Bideau V.S.Chartrain + 2:16
24 Gaetan Huck Team Remy Meder Haguenau + 2:19
25 Dylan Guinet CM Aubervilliers 93 + 2:19
26 Harry Hardcastle A.C.Bisontine + 2:19
27 Corentin Dubois POC Côte de Lumière + 2:19
28 Siim Kiskonen V.C.Toucy + 2:19
29 Antoine Leleu Dunkerque Littoral Cyclisme + 2:19
30 Jean-Lou Watrelot Dunkerque Littoral Cyclisme + 2:19
31 Erwann Kerraud Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys + 2:19
32 Aurélien Philibert V.C.Toucy + 2:19
33 Loic Rolland V.C.Villefranche Beaujolais + 2:19
34 Clément Mary Laval Cyclisme 53 + 2:24
35 Raphael Dienert Team Remy Meder Haguenau + 2:26
36 Johan De Jonckheere V.S.Chartrain + 2:43
37 Siarhei Shauchenka Team Cycliste Azuréen + 2:59
38 Antti-Jussi Juntunen Team Remy Meder Haguenau + 3:01
39 Martin Deschatres V.C.Unité Schwenheim + 3:03
40 Francis Genetier Charvieu-Chavagneux IC + 3:07
41 Émilien Clère V.S.Chartrain + 3:08
42 Nicolas Pelleriaux V.C.Amateur Saint Quentin + 3:14
43 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 4:05
44 Alexandre Billon Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys + 6:23
45 Lylian Tenailleau POC Côte de Lumière + 6:46
46 Pierre Ronxin Guidon Chalettois + 6:46
47 Antonin Dauriannes A.C.Bisontine + 7:13
48 Gaëtan Bouchery POC Côte de Lumière + 13:03
49 Kevin Kervran Laval Cyclisme 53 + 13:43
DNF Joseph Berlin Semon A.C.Bisontine
DNF Bastien Coutelle A.C.Bisontine
DNF Justin Ducret A.C.Bisontine
DNF Antoine Allin C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Jean Mespoulede C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Lucas Renault C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Martial Roman C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Alexis Tourtelot C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Alois Falenta Charvieu-Chavagneux IC
DNF Eddy Finé Charvieu-Chavagneux IC
DNF Jake Klajnblat Charvieu-Chavagneux IC
DNF Valentin Lacroix Charvieu-Chavagneux IC
DNF Scott Reynolds Charvieu-Chavagneux IC
DNF Nicolas Durand CM Aubervilliers 93
DNF Killian Evenot CM Aubervilliers 93
DNF Pierre Lebreton CM Aubervilliers 93
DNF Thomas Palade Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Julien Van Haverbeke Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Robin Boucher Guidon Chalettois
DNF Marcin Karbowy Guidon Chalettois
DNF Tom Le Gall Guidon Chalettois
DNF David Boutville Laval Cyclisme 53
DNF William Daniel Laval Cyclisme 53
DNF Maxime Pasturel Laval Cyclisme 53
DNF Bryan Le Claire POC Côte de Lumière
DNF Jérémie Micheneau POC Côte de Lumière
DNF Arnaud Voss POC Côte de Lumière
DNF Benoît Batondor Team Cycliste Azuréen
DNF Thomas Couturet Team Cycliste Azuréen
DNF Tristan Delacroix Team Cycliste Azuréen
DNF Lucas Gehin Team Cycliste Azuréen
DNF Anthony Travert Team Cycliste Azuréen
DNF Samy Aurignac Team Martigues SC-Drag Bicycles
DNF Robin Caldesaigues Team Martigues SC-Drag Bicycles
DNF Kevin Catta Sekkiou Team Martigues SC-Drag Bicycles
DNF Dimitri Chauvin Team Martigues SC-Drag Bicycles
DNF Alexandre Leonien Team Martigues SC-Drag Bicycles
DNF Raphael Verini Team Martigues SC-Drag Bicycles
DNF Aurélien Daniel Team Pays de Dinan
DNF Thibault Guernalec Team Pays de Dinan
DNF Jérôme Le Breton Team Pays de Dinan
DNF Florentin Lecamus-Lambert Team Pays de Dinan
DNF Clement Patat Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
DNF Pierre Valette Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
DNF Alexis Huck Team Remy Meder Haguenau
DNF Pierre-Henri Jung Team Remy Meder Haguenau
DNF Louis Bodin Amiel Team U Cube 17
DNF Pierre-André Fayette Team U Cube 17
DNF Antoine Lamy Team U Cube 17
DNF Killian Larpe Team U Cube 17
DNF Florian Latour Team U Cube 17
DNF Willy Perrocheau Team U Cube 17
DNF Loic Cesano Team Vulco-VC Vaulx en Velin
DNF Sylvain Clavel Team Vulco-VC Vaulx en Velin
DNF Adrien Curmi Team Vulco-VC Vaulx en Velin
DNF Jordan Delevoye Team Vulco-VC Vaulx en Velin
DNF Romain Michel Team Vulco-VC Vaulx en Velin
DNF Thibault Boisset U.C.Cholet 49
DNF Alexy Fouquet U.C.Cholet 49
DNF Kévin Lebreton U.C.Cholet 49
DNF Florian Tessier U.C.Cholet 49
DNF Clément Tijou U.C.Cholet 49
DNF Loïc Chopier USSA Pavilly Barentin
DNF Lucas Destang USSA Pavilly Barentin
DNF Keisuke Nakamura USSA Pavilly Barentin
DNF Quentin Bernard V.C.Amateur Saint Quentin
DNF Axel Larenaudie V.C.Amateur Saint Quentin
DNF Johan Paque V.C.Amateur Saint Quentin
DNF Vincent Pastot V.C.Amateur Saint Quentin
DNF Scott Auld V.C.Toucy
DNF Jordan Levasseur V.C.Toucy
DNF Baptiste Petitjean V.C.Toucy
DNF Damian Wild V.C.Toucy
DNF Quentin Bezza V.C.Unité Schwenheim
DNF Simon Combes V.C.Unité Schwenheim
DNF Antoine Geyer V.C.Unité Schwenheim
DNF Célestin Hager V.C.Unité Schwenheim
DNF Loïc Semon V.C.Unité Schwenheim
DNF Lucas Laubal V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Victor Gousset V.S.Chartrain
DNF Dimitri Ilongo V.S.Chartrain
DNF Jérémy Roma V.S.Chartrain
Information
Nation France
Date 12th - 13th May
CAT 2.DN2
Other
Embed Results