Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Arctic Race | Avenir | BinckBank | Burgos | Utah

2019 Route Adélie de Vitré

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Marc Sarreau 1993 Groupama - FDJ 4:52:4380125
02 Bram Welten 1997 Team Arkéa - Samsic + 006485
03 Clement Venturini 1993 AG2R La Mondiale + 004870
04 Nelson Andres Soto 1994 Caja Rural - Seguros RGA + 014060
05 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 013650
06 Pierre Barbier 1997 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 033240
07 Lionel Taminiaux 1996 Wallonie Bruxelles + 032935
08 Thomas Boudat 1994 Total Direct Energie + 032630
09 Romain Feillu 1984 St. Michel - Auber 93 + 032325
10 Julien Simon 1985 Cofidis, Solutions Credits + 032120
11 Roland Thalmann 1993 Team Vorarlberg Santic + 031915
12 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 031810
13 Quentin Jauregui 1994 AG2R La Mondiale + 03165
14 Mattia Frapporti 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 03145
15 Cyril Barthe 1996 Euskadi Basque - Murias + 03135
16 Lukas Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 03123
17 Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy + 03113
18 Robert Kessler 1995 Team Lotto - Kern Haus + 03103
19 Matteo Malucelli 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 03103
20 Luis Carlos Chia Bermudez 1997 Manzana - Postobon Team + 0393
21 Adam De Vos 1993 Rally UHC Cycling + 0383
22 Patrick Schelling 1990 Team Vorarlberg Santic + 0373
23 Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 0363
24 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 0363
25 Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 0353
26 Nans Peters 1994 AG2R La Mondiale + 034
27 Mickaël Delage 1985 Groupama - FDJ + 033
28 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Delko Marseille - Provence + 032
29 Mauro Schmid 1999 Swiss Racing Academy + 032
30 Diego Ochoa Camargo 1993 Manzana - Postobon Team + 091
31 Gian Friesecke 1994 Swiss Racing Academy + 09
32 Marc Dörrie 1997 Team Lotto - Kern Haus + 09
33 Paul Ourselin 1994 Total Direct Energie + 09
34 Matteo Busato 1987 Androni Giocattoli - Sidermec + 09
35 Pierre Idjouadiene 1996 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 09
36 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 09
37 Geoffrey Soupe 1988 Cofidis, Solutions Credits + 09
38 Aksel Nommela 1994 Wallonie Bruxelles + 09
39 Ryan Anderson 1987 Rally UHC Cycling + 09
40 Lorrenzo Manzin 1994 Vital Concept - B&B Hotels + 09
41 Kévin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 09
42 Cyril Gautier 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 09
43 Gordian Banzer 1996 Team Vorarlberg Santic + 09
44 Pierre Gouault 1993 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 09
45 Clément Carisey 1992 Israel Cycling Academy + 15
46 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 17
47 Sebastian Mora Vedri 1988 Caja Rural - Seguros RGA + 19
48 Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie + 19
49 Jordan Parra 1994 Manzana - Postobon Team + 19
50 Victor Lafay 1996 Cofidis, Solutions Credits + 19
51 Mathias Le Turnier 1995 Cofidis, Solutions Credits + 19
52 Fabien Schmidt 1989 Delko Marseille - Provence + 19
53 Laurent Pichon 1986 Team Arkéa - Samsic + 23
54 Elie Gesbert 1995 Team Arkéa - Samsic + 23
55 Thibault Ferasse 1994 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 24
56 Valentin Madouas 1996 Groupama - FDJ + 27
57 Benjamin Thomas 1995 Groupama - FDJ + 35
58 Daniel Hoelgaard 1993 Groupama - FDJ + 35
59 Julien Antomarchi 1984 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 42
60 Alo Jakin 1986 St. Michel - Auber 93 + 42
61 Yohann Gène 1981 Total Direct Energie + 42
62 Simon Sellier 1995 Total Direct Energie + 1:05
63 Alan Banaszek 1997 Caja Rural - Seguros RGA + 1:10
64 Arnaud Courteille 1989 Vital Concept - B&B Hotels + 1:22
65 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 1:22
66 Hugo Hofstetter 1994 Cofidis, Solutions Credits + 1:42
67 Bryan Steven Gomez 1994 Manzana - Postobon Team + 1:52
68 Alexis Guérin 1992 Delko Marseille - Provence + 2:13
69 Jérémy Leveau 1992 Delko Marseille - Provence + 2:38
70 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 2:42
71 Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 2:45
72 Baptiste Planckaert 1988 Wallonie Bruxelles + 2:55
73 Franck Bonnamour 1995 Team Arkéa - Samsic + 3:19
74 Roy Goldstein 1993 Israel Cycling Academy + 3:25
75 Geoffrey Bouchard 1992 AG2R La Mondiale + 3:34
76 Matteo Dal-Cin 1991 Rally UHC Cycling + 3:55
77 Robin Carpenter 1992 Rally UHC Cycling + 3:55
78 Jerome Cousin 1989 Total Direct Energie + 3:55
79 Morne Van Niekerk 1995 St. Michel - Auber 93 + 4:23
80 Frederik Rassmann 2000 Team Lotto - Kern Haus + 4:23
81 Axel Journiaux 1995 Total Direct Energie + 4:44
82 Jan Kuhn 2000 Team Lotto - Kern Haus + 7:18
83 Omar Mendoza 1989 Manzana - Postobon Team + 7:18
84 Christophe Masson 1985 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 7:18
85 Kim Heiduk 2000 Team Lotto - Kern Haus + 7:23
86 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 7:26
87 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 7:26
88 Juan Felipe Osorio 1995 Manzana - Postobon Team + 7:26
89 Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93 + 7:37
90 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 7:37
91 Corentin Ermenault 1996 Vital Concept - B&B Hotels + 7:37
92 Joseph Areruya 1996 Delko Marseille - Provence + 7:37
93 Juan Antonio Lopez-Cozar 1994 Euskadi Basque - Murias + 7:37
94 Nigel Ellsay 1994 Rally UHC Cycling + 7:37
95 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 7:37
96 Justin Mottier 1993 Vital Concept - B&B Hotels + 7:37
97 Thomas Vaubourzeix 1989 Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole + 7:37
98 Jose Daniel Viejo 1997 Euskadi Basque - Murias + 7:40
99 François Bidard 1992 AG2R La Mondiale + 7:40
100 Ander Barrenetxea 1992 Euskadi Basque - Murias + 7:40
101 Franklin Six 1996 Wallonie Bruxelles + 7:40
102 Pierre-Luc Perichon 1987 Cofidis, Solutions Credits + 7:54
103 Leonardo Fedrigo 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 10:35
104 Mattia Viel 1995 Androni Giocattoli - Sidermec + 10:35
DNF Benoit Cosnefroy 1995 AG2R La Mondiale
DNF Samuel Dumoulin 1980 AG2R La Mondiale
DNF Julian Cardona 1997 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Xavier Cañellas Sanchez 1997 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Mauricio Moreira 1995 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Mikel Aristi Gardoki 1993 Euskadi Basque - Murias
DNF Benat Intxausti 1986 Euskadi Basque - Murias
DNF Gotzon Udondo Santamaría 1993 Euskadi Basque - Murias
DNF Kevin Geniets 1997 Groupama - FDJ
DNF Benoît Vaugrenard 1982 Groupama - FDJ
DNF Rudy Barbier 1992 Israel Cycling Academy
DNF Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy
DNF Jhonatan Restrepo 1994 Manzana - Postobon Team
DNF Pier-Andre Cote 1997 Rally UHC Cycling
DNF Emerson Oronte 1990 Rally UHC Cycling
DNF Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy
DNF Cyrille Thiery 1990 Swiss Racing Academy
DNF Alex Vogel 1999 Swiss Racing Academy
DNF Maxime Daniel 1991 Team Arkéa - Samsic
DNF Alan Riou 1997 Team Arkéa - Samsic
DNF Lukas Märkl 2000 Team Lotto - Kern Haus
DNF Davide Orrico 1990 Team Vorarlberg Santic
DNF Jannik Steimle 1996 Team Vorarlberg Santic
DNF Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic
DNF Marc Fournier 1994 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Kevin Reza 1988 Vital Concept - B&B Hotels
Route Adélie de Vitré
France - April 5th
Distance 197.8 km
Classification 1.1

Want to use results from
FirstCycling on your site?