Route Adélie de Vitré - 2011

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Renaud Dion Bretagne - Schuller 4:47:15
02 Gianni Meersman FDJ + 00
03 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 03
04 Nicolas Vogondy Cofidis + 05
05 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 05
06 Mathieu Drujon BigMat - Auber 93 + 05
07 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 22
08 Wilco Kelderman Rabobank CT + 1:12
09 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 1:12
10 Tony Gallopin Cofidis + 1:12
11 Arnaud Molmy BigMat - Auber 93 + 1:12
12 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 1:12
13 Laurent Beuret Atlas Personal + 1:12
14 Fabricio Ferrari Caja Rural + 1:12
15 Jarlinson Pantano Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 1:12
16 Toms Skujins La Pomme Marseille + 1:12
17 Armindo Fonseca Bretagne - Schuller + 1:12
18 László Bodrogi Team Type 1 - Sanofi + 1:12
19 Esteban Chaves Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 1:12
20 Marc Goos Rabobank + 1:12
21 Yohan Cauquil La Pomme Marseille + 1:12
22 Ludovic Turpin Saur - Sojasun + 1:12
23 Juan Pablo Villegas Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 1:12
24 Maxime Bouet AG2R La Mondiale + 1:12
25 Julien Guay Roubaix - Lille Metropole + 1:12
26 Bruno Langlois Team Spidertech p/b C10 + 1:12
27 Ruben Martinez Hernandez Caja Rural + 1:12
28 Daan Olivier Rabobank CT + 1:12
29 Guillaume Pont SP Tableware + 1:12
30 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 1:12
31 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 1:12
32 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 1:12
33 Alexander Efimkin Team Type 1 - Sanofi + 1:12
34 Mickaël Buffaz Cofidis + 1:12
35 Julien El Fares Cofidis + 1:12
36 Peter Kusztor Atlas Personal + 1:12
37 Arnaud Gérard FDJ + 1:12
38 Julien Berard AG2R La Mondiale + 1:12
39 Arnaud Courteille FDJ + 1:12
40 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 1:12
41 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 1:12
42 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 1:12
43 Ruben Reig Conejero Caja Rural + 1:12
44 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 1:12
45 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 1:12
46 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 1:12
47 Jahir Perez Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 1:12
48 Pierrick Fedrigo FDJ + 1:12
49 Nicolas Bazin BigMat - Auber 93 + 1:12
50 Luis Felipe Laverde Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 1:24
51 Javier Mejias Team Type 1 - Sanofi + 1:24
52 Will Routley Team Spidertech p/b C10 + 1:24
53 Yukiya Arashiro Team Europcar + 1:30
54 Julien Antomarchi La Pomme Marseille + 1:34
55 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 1:34
56 Jérôme Coppel Saur - Sojasun + 1:34
57 Perrig Quemeneur Team Europcar + 1:36
58 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 1:36
59 Jonas Ljungblad Team Differdange - Magic Sportsfood + 1:41
60 Mark O'Brien SP Tableware + 1:50
61 Francois Parisien Team Spidertech p/b C10 + 4:39
62 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 4:39
63 Damien Monier Cofidis + 4:39
64 Florian Salzinger Atlas Personal + 4:39
65 Anthony Roux FDJ + 6:20
66 Jérémy Roy FDJ + 6:20
67 Oleg Chuzhda Caja Rural + 7:03
68 Lucas Euser Team Spidertech p/b C10 + 7:03
69 Frank Dressler Team Differdange - Magic Sportsfood + 7:03
70 Christoph Springer SP Tableware + 7:03
71 Fabio Calabria Team Type 1 - Sanofi + 7:03
72 Florian Le Corre Roubaix - Lille Metropole + 7:03
73 Georgios Karatzios SP Tableware + 7:06
74 Christophe Kern Team Europcar + 7:06
75 Alexander Ryabkin Caja Rural + 7:10
76 Sébastien Joly Saur - Sojasun + 7:12
77 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille + 11:28
78 Pirmin Lang Atlas Personal + 11:28
DNF Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale
DNF Cyril Dessel AG2R La Mondiale
DNF Ben Gastauer AG2R La Mondiale
DNF Anthony Ravard AG2R La Mondiale
DNF Nicolas Baldo Atlas Personal
DNF Lilian Pommier Atlas Personal
DNF Martial Roman Atlas Personal
DNF Romain Bacon BigMat - Auber 93
DNF Sylvain Georges BigMat - Auber 93
DNF Jonathan Thire BigMat - Auber 93
DNF David De La Cruz Caja Rural
DNF Victor De La Parte Caja Rural
DNF Joaquin Sobrino Caja Rural
DNF Nicolas Edet Cofidis
DNF Julien Fouchard Cofidis
DNF Juan Pablo Forero Colombia es Pasion-Cafe de Colombia
DNF Carlos Andres Martinez Montero Colombia es Pasion-Cafe de Colombia
DNF Sebastian Salazar Colombia es Pasion-Cafe de Colombia
DNF Cedric Pineau FDJ
DNF Benoît Vaugrenard FDJ
DNF Mathieu Delaroziere La Pomme Marseille
DNF Daniel Diaz La Pomme Marseille
DNF Benjamin Giraud La Pomme Marseille
DNF Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille
DNF Melvin Boskamp Rabobank CT
DNF Jasper Bovenhuis Rabobank CT
DNF Oscar Riesebeek Rabobank CT
DNF Anthony Colin Roubaix - Lille Metropole
DNF Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole
DNF Denis Flahaut Roubaix - Lille Metropole
DNF Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole
DNF Vasileios Simantirakis SP Tableware
DNF Ioannis Tamouridis SP Tableware
DNF Cédric Gaoua Team Differdange - Magic Sportsfood
DNF Gediminas Kaupas Team Differdange - Magic Sportsfood
DNF Vytautas Kaupas Team Differdange - Magic Sportsfood
DNF Morten Knudsen Team Differdange - Magic Sportsfood
DNF Rudy Lesschaeve Team Differdange - Magic Sportsfood
DNF Tom Thill Team Differdange - Magic Sportsfood
DNF Giovanni Bernaudeau Team Europcar
DNF Anthony Charteau Team Europcar
DNF Tony Hurel Team Europcar
DNF Guillaume Le Floch Team Europcar
DNF Kevin Reza Team Europcar
DNF Mark Batty Team Spidertech p/b C10
DNF Flavio De Luna Team Spidertech p/b C10
DNF Andrew Randell Team Spidertech p/b C10
DNF Ryan Roth Team Spidertech p/b C10
DNF Andrea Grendene Team Type 1 - Sanofi
DNF Aldo Ino Ilesic Team Type 1 - Sanofi
DNF Valery Kobzarenko Team Type 1 - Sanofi
DNF Jure Kocjan Team Type 1 - Sanofi
DNF Barry Markus Vacansoleil - DCM
Information
Nation France
Date 1st April
Distance 197.8 km
CAT 1.1
Other
Embed Results