Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Fuji Azami HC & Oi Futo RR E
Amateur, 3rd stage, 28th May 2017, Japan
Race info
Results
Startlist
History
Stage
GC
GC
Stage: 01
Stage: 03
Embed Results
Nations
Japan
Teams
atelierFLEUVE Racing
Blau Blitzen
Cyclo Nero
Fiets
FLECHA
FORCE
GranDiver Racing Team
GROWING Racing Team
Igname Shinano Yamagata
Japan Deaf Cycling Association
Jitenshanomori
Libertas TBC
Nalsima Frend Racing Team
Oyama Starplex
Phantom Shonan
Saitama Cycle Project
Shark Island
Shonan Bellmare
Subaru RT
Team Ukyo Reve
Tengutou
Wangan Cycling United
Windy Tsukuba
Y's Road
Yokohama High School
Yowamushi Pedal Cycling Team
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Fukuda
Yoshiaki
2000
Yokohama High School
43:52
02
Oda
Hijiri
1998
Yowamushi Pedal Cycling Team
+ 00
03
Tanahashi
Shunya
1990
Tengutou
+ 00
04
Abe
Koichi
1970
Oyama Starplex
+ 00
05
Kaneda
Hajime
1967
Oyama Starplex
+ 00
06
Nakagawa
Yuki
1985
Team Ukyo Reve
+ 00
07
Kawahara
Kentaro
1976
Y's Road
+ 00
08
Namatame
Osamu
1974
Igname Shinano Yamagata
+ 00
09
Hayase
Kentaro
1973
Japan Deaf Cycling Association
+ 00
10
Yamamoto
Atsushi
1971
Shonan Bellmare
+ 00
11
Hiratsuka
Yusuke
1995
Blau Blitzen
+ 00
12
Takahashi
Toshiaki
1975
GROWING Racing Team
+ 00
13
Yamanouchi
Toru
1971
atelierFLEUVE Racing
+ 00
14
Fujisaki
Naoya
1984
Phantom Shonan
+ 00
15
Kawano
Kenta
1990
Japan Deaf Cycling Association
+ 00
16
Iijima
Mutsumi
1969
Wangan Cycling United
+ 00
17
Sakurai
Hideharu
1965
GranDiver Racing Team
+ 00
18
Banba
Keitaro
1974
Shark Island
+ 00
19
Honda
Masaya
1991
Blau Blitzen
+ 00
20
Shirai
Masato
1986
FORCE
+ 00
21
Tamura
Ryo
1970
GranDiver Racing Team
+ 00
22
Seta
Masahiko
1970
Shark Island
+ 00
23
Ishiwatari
Seiichi
1973
Fiets
+ 00
24
Mido
Rikiya
1987
FORCE
+ 00
25
Saito
Kanta
1994
Windy Tsukuba
+ 00
26
Koshimizu
Takuya
1992
Cyclo Nero
+ 00
27
Okeno
Junpei
1995
FORCE
+ 00
28
Kobayashi
Seisuke
1984
Subaru RT
+ 00
29
Yamazaki
Ryota
1990
Oyama Starplex
+ 00
30
Noguchi
Yasushi
-
FORCE
+ 00
31
Sugane
Toshiaki
1968
Igname Shinano Yamagata
+ 00
32
Kato
Masaki
-
Jitenshanomori
+ 00
33
Nakai
Mitsuhiro
1970
Igname Shinano Yamagata
+ 00
34
Imai
Yuta
1997
Team Ukyo Reve
+ 00
35
Murakami
Sunao
1981
Nalsima Frend Racing Team
+ 00
36
Suzuki
Katsuaki
1967
Y's Road
+ 00
37
Kawai
Genta
1976
Libertas TBC
+ 00
38
Sasaki
Takeshi
1969
Tengutou
+ 00
39
Hasegawa
Masahiro
-
Phantom Shonan
+ 00
40
Matsui
Daiki
1997
Windy Tsukuba
+ 00
41
Onuki
Tomonori
1991
Shonan Bellmare
+ 00
42
Sakurai
Shuntaro
1999
Windy Tsukuba
+ 00
43
Matsuda
Kenta
-
Phantom Shonan
+ 00
44
Wada
Kenji
-
Shark Island
+ 00
45
Kurokawa
Takayuki
1965
Fiets
+ 00
46
Yaguchi
Yoshinori
-
Nalsima Frend Racing Team
+ 00
47
Fujisawa
Hiroshi
-
Subaru RT
+ 00
48
Suzuki
Hirotada
1971
Subaru RT
+ 00
49
Niinuma
Akira
1971
Blau Blitzen
+ 00
50
Takahashi
Yuji
1979
Windy Tsukuba
+ 00
51
Nagatsuka
Toshiki
1994
Yowamushi Pedal Cycling Team
+ 00
52
Kayama
Hiryu
2000
Yokohama High School
+ 00
53
Wakamatsu
Takeshi
1975
Jitenshanomori
+ 00
54
Akaogi
Shuya
1999
Yowamushi Pedal Cycling Team
+ 00
55
Ogawa
Yoshihiro
1973
Jitenshanomori
+ 00
56
Taguchi
Noriaki
1973
Shark Island
+ 00
57
Ouchi
Atsushi
1972
GROWING Racing Team
+ 00
58
Orihashi
Koji
1994
Wangan Cycling United
+ 00
59
Shiigai
Ryuya
2000
Jitenshanomori
+ 00
60
Fukuno
Junichi
1973
Libertas TBC
+ 00
61
Ikarashi
Kota
2001
Yokohama High School
+ 00
62
Maruyama
Takayuki
1983
Windy Tsukuba
+ 00
63
Kono
Soichi
1980
atelierFLEUVE Racing
+ 00
64
Tatsumi
Katsuya
1966
Jitenshanomori
+ 00
65
Takanashi
Makoto
1967
GROWING Racing Team
+ 00
66
Tomimoto
Hisao
1988
Saitama Cycle Project
+ 00
67
Yamada
Kiichi
1973
GranDiver Racing Team
+ 00
68
Inui
Satoru
1974
Wangan Cycling United
+ 00
69
Ide
Takashi
1988
Saitama Cycle Project
+ 00
70
Tsuchiya
Yukio
1973
Wangan Cycling United
+ 00
71
Shimizu
Noboru
1972
atelierFLEUVE Racing
+ 15
72
Okano
Kenji
1973
Libertas TBC
+ 15
73
Kimura
Norihito
1978
Blau Blitzen
+ 15
74
Yoshida
Koki
2000
Yokohama High School
+ 15
75
Shibano
Takanori
1974
Shark Island
+ 21
76
Fukuoka
Takeshi
1980
Y's Road
+ 21
77
Owada
Shinichi
-
GROWING Racing Team
+ 24
78
Yoshikawa
Masaru
1972
Fiets
+ 28
79
Sakamoto
Shingo
1973
Oyama Starplex
+ 35
80
Tanimoto
Takeshi
1968
Shonan Bellmare
+ 49
81
Takahashi
Kyohei
1997
Team Ukyo Reve
+ 02:47
82
Iida
Chiaki
1999
Yowamushi Pedal Cycling Team
+ 02:47
83
Sugaya
Teruki
1999
GROWING Racing Team
+ 04:32
84
Imai
Akira
1978
Y's Road
+ 06:48
85
Horie
Kazuha
2003
FLECHA
+ 06:48
86
Hanashima
Yasuhiro
-
FLECHA
+ 06:51
DNS
Koguchi
Hideyuki
1969
Libertas TBC
DNF
Chiba
Masamoto
1983
Cyclo Nero
DNF
Habuka
Nobuyuki
-
Cyclo Nero
DNF
Takahashi
Shiro
1982
Saitama Cycle Project
DNF
Kawada
Shota
2004
FLECHA
DNF
Miyata
Dai
1967
Japan Deaf Cycling Association
Pos
Rider
Born
Team
Time
1
Orihashi
Koji
1994
Wangan Cycling United
01:30:59
2
Matsuda
Kenta
-
Phantom Shonan
+ 59
3
Kayama
Hiryu
2000
Yokohama High School
+ 01:52
4
Koshimizu
Takuya
1992
Cyclo Nero
+ 02:21
5
Fukuda
Yoshiaki
2000
Yokohama High School
+ 02:21
6
Hiratsuka
Yusuke
1995
Blau Blitzen
+ 02:47
7
Nagatsuka
Toshiki
1994
Yowamushi Pedal Cycling Team
+ 03:55
8
Kawai
Genta
1976
Libertas TBC
+ 04:15
9
Saito
Kanta
1994
Windy Tsukuba
+ 04:43
11
Kobayashi
Seisuke
1984
Subaru RT
+ 05:11
11
Fujisaki
Naoya
1984
Phantom Shonan
+ 04:06
12
Oda
Hijiri
1998
Yowamushi Pedal Cycling Team
+ 05:18
13
Nakai
Mitsuhiro
1970
Igname Shinano Yamagata
+ 05:46
14
Akaogi
Shuya
1999
Yowamushi Pedal Cycling Team
+ 06:06
15
Kono
Soichi
1980
atelierFLEUVE Racing
+ 06:19
16
Hasegawa
Masahiro
-
Phantom Shonan
+ 06:24
17
Namatame
Osamu
1974
Igname Shinano Yamagata
+ 06:44
18
Ikarashi
Kota
2001
Yokohama High School
+ 06:59
19
Mido
Rikiya
1987
FORCE
+ 08:09
20
Wakamatsu
Takeshi
1975
Jitenshanomori
+ 08:12
21
Sugane
Toshiaki
1968
Igname Shinano Yamagata
+ 08:32
22
Takahashi
Kyohei
1997
Team Ukyo Reve
+ 08:44
23
Takanashi
Makoto
1967
GROWING Racing Team
+ 08:52
24
Nakagawa
Yuki
1985
Team Ukyo Reve
+ 09:03
25
Tanahashi
Shunya
1990
Tengutou
+ 09:29
26
Honda
Masaya
1991
Blau Blitzen
+ 09:42
27
Shiigai
Ryuya
2000
Jitenshanomori
+ 09:51
28
Kurokawa
Takayuki
1965
Fiets
+ 09:58
29
Takahashi
Yuji
1979
Windy Tsukuba
+ 10:17
30
Yamazaki
Ryota
1990
Oyama Starplex
+ 10:38
31
Hayase
Kentaro
1973
Japan Deaf Cycling Association
+ 10:42
32
Iida
Chiaki
1999
Yowamushi Pedal Cycling Team
+ 10:44
33
Yamamoto
Atsushi
1971
Shonan Bellmare
+ 10:58
34
Onuki
Tomonori
1991
Shonan Bellmare
+ 11:07
35
Abe
Koichi
1970
Oyama Starplex
+ 11:18
36
Sakurai
Shuntaro
1999
Windy Tsukuba
+ 11:44
37
Tsuchiya
Yukio
1973
Wangan Cycling United
+ 12:17
38
Maruyama
Takayuki
1983
Windy Tsukuba
+ 12:22
39
Matsui
Daiki
1997
Windy Tsukuba
+ 12:30
40
Fukuno
Junichi
1973
Libertas TBC
+ 12:40
41
Fukuoka
Takeshi
1980
Y's Road
+ 13:07
42
Yamanouchi
Toru
1971
atelierFLEUVE Racing
+ 13:55
43
Shibano
Takanori
1974
Shark Island
+ 13:55
44
Suzuki
Hirotada
1971
Subaru RT
+ 14:25
45
Fujisawa
Hiroshi
-
Subaru RT
+ 14:49
46
Tatsumi
Katsuya
1966
Jitenshanomori
+ 14:56
47
Wada
Kenji
-
Shark Island
+ 15:23
48
Taguchi
Noriaki
1973
Shark Island
+ 15:23
49
Inui
Satoru
1974
Wangan Cycling United
+ 15:39
50
Okeno
Junpei
1995
FORCE
+ 15:53
51
Ide
Takashi
1988
Saitama Cycle Project
+ 16:00
52
Yamada
Kiichi
1973
GranDiver Racing Team
+ 16:00
53
Imai
Yuta
1997
Team Ukyo Reve
+ 16:20
54
Yoshida
Koki
2000
Yokohama High School
+ 16:44
55
Noguchi
Yasushi
-
FORCE
+ 16:50
56
Kawano
Kenta
1990
Japan Deaf Cycling Association
+ 17:05
57
Murakami
Sunao
1981
Nalsima Frend Racing Team
+ 17:16
58
Kato
Masaki
-
Jitenshanomori
+ 17:24
59
Banba
Keitaro
1974
Shark Island
+ 18:07
60
Niinuma
Akira
1971
Blau Blitzen
+ 18:07
61
Shimizu
Noboru
1972
atelierFLEUVE Racing
+ 18:09
62
Kaneda
Hajime
1967
Oyama Starplex
+ 18:36
63
Ishiwatari
Seiichi
1973
Fiets
+ 18:38
64
Seta
Masahiko
1970
Shark Island
+ 19:34
65
Ogawa
Yoshihiro
1973
Jitenshanomori
+ 19:57
66
Tamura
Ryo
1970
GranDiver Racing Team
+ 20:17
67
Iijima
Mutsumi
1969
Wangan Cycling United
+ 20:23
68
Ouchi
Atsushi
1972
GROWING Racing Team
+ 21:05
69
Horie
Kazuha
2003
FLECHA
+ 21:17
70
Sugaya
Teruki
1999
GROWING Racing Team
+ 22:07
71
Kimura
Norihito
1978
Blau Blitzen
+ 22:21
72
Sasaki
Takeshi
1969
Tengutou
+ 22:49
73
Owada
Shinichi
-
GROWING Racing Team
+ 23:06
74
Okano
Kenji
1973
Libertas TBC
+ 23:07
75
Sakamoto
Shingo
1973
Oyama Starplex
+ 23:24
76
Tomimoto
Hisao
1988
Saitama Cycle Project
+ 23:26
77
Kawahara
Kentaro
1976
Y's Road
+ 24:20
78
Yaguchi
Yoshinori
-
Nalsima Frend Racing Team
+ 24:59
79
Takahashi
Toshiaki
1975
GROWING Racing Team
+ 25:23
80
Sakurai
Hideharu
1965
GranDiver Racing Team
+ 25:45
81
Hanashima
Yasuhiro
-
FLECHA
+ 25:57
82
Tanimoto
Takeshi
1968
Shonan Bellmare
+ 26:18
83
Shirai
Masato
1986
FORCE
+ 26:31
84
Suzuki
Katsuaki
1967
Y's Road
+ 27:11
85
Yoshikawa
Masaru
1972
Fiets
+ 28:31
86
Imai
Akira
1978
Y's Road
+ 37:15
Information
Fuji Azami HC & Oi Futo RR E
Japan
3rd stage | 35.0 km
Tokyo
->
Tokyo
NE