FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Taiwan
UCI, Stage race, 1st -5th March 2020, Taiwan
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2003
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Algeria
Australia
Austria
Canada
France
Germany
Greece
Indonesia
Japan
Malaysia
Mexico
Monaco
Netherlands
New Zealand
Portugal
Romania
Russia
Singapore
South Africa
Spain
Sweden
Taiwan
Turkey
Ukraine
USA
Teams
Black Spoke Pro Cycling Academy
Burgos-BH
Cambodia Cycling Academy
Elevate - Webiplex
Hrinkow Advarics Cycleang
Memil Pro Cycling
Mula
Nippo-Delko One Provence
ProTouch
SSOIS - Miogee Cycling Team
St. George Continental Team
Taiwan
Team Bridgelane
Team Sapura Cycling
Team Ukyo
Terengganu Inc. TSG
Utsunomiya Blitzen
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Points
01
Young
Eric
1989
Elevate - Webiplex
66
02
White
Nicholas
1997
Team Bridgelane
61
03
Sureda
Jaume
1996
Burgos-BH
50
04
Reguigui
Youcef
1990
Terengganu Inc. TSG
41
05
Peñalver
Manuel
1998
Burgos-BH
37
06
Volkers
Samuel
1992
Memil Pro Cycling
24
07
Du Plooy
Rohan
1994
ProTouch
24
08
Grosu
Eduard Michael
1992
Nippo-Delko One Provence
22
09
Hill
Ben
1990
Team Bridgelane
21
10
Bassetti
Sam
1991
Elevate - Webiplex
21
11
Culey
Marcus
1993
Team Sapura Cycling
20
12
Hatz
Christopher
1991
Hrinkow Advarics Cycleang
19
13
Boúglas
Georgios
1990
SSOIS - Miogee Cycling Team
19
14
Novardianto
Jamalidin
1994
Mula
19
15
Andersson
Emil
1993
Memil Pro Cycling
17
16
Peng
Yuan Tang
1993
Taiwan
17
17
Chen
Chien Liang
1993
Memil Pro Cycling
16
18
Loderer
Timon
1991
Hrinkow Advarics Cycleang
12
19
Simpson
George
1993
Elevate - Webiplex
10
20
Suzuki
Ryu
1992
Utsunomiya Blitzen
9
21
Schultz
Elliot
2000
Memil Pro Cycling
8
22
Feng
Chun Kai
1988
Taiwan
7
23
Fernandez
Delio
1986
Nippo-Delko One Provence
7
24
Hucker
Robbie
1990
Team Ukyo
7
25
Prades
Benjami
1983
Team Ukyo
6
26
Saleh
Mohd Zamri
1983
Terengganu Inc. TSG
6
27
Suzuki
Yuzuru
1985
Utsunomiya Blitzen
5
28
Rapp
Jonas
1994
Hrinkow Advarics Cycleang
5
29
Mudgway
Luke
1996
Black Spoke Pro Cycling Academy
4
30
Julius
Jayde
1993
ProTouch
4
31
Quick
Blake
2000
St. George Continental Team
4
32
Looij
Andre
1995
SSOIS - Miogee Cycling Team
4
33
Oram
James
1993
Black Spoke Pro Cycling Academy
3
34
Mohd Zariff
Nur Aiman
1997
Team Sapura Cycling
3
35
Aurignac
Samy
1992
Cambodia Cycling Academy
1
36
Maikin
Roman
1990
Cambodia Cycling Academy
1
37
Toovey
Ayden
1995
Team Bridgelane
1
38
Polivoda
Oleksandr
1987
SSOIS - Miogee Cycling Team
1
39
Nohales Nieto
Edgar
1986
SSOIS - Miogee Cycling Team
1
Information
Tour de Taiwan
Taiwan
1st -5th March 2020
2.1