Tour Bitwa Warszawska 1920 - 2020

Stage Overall Youth Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Oscar Riesebeek Alpecin-Fenix 03:33:127
02 Maciej Paterski Wibatech Merx 7R + 433
03 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 431
04 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 43
05 Patryk Stosz Voster ATS Team + 43
06 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 43
07 Ben Perry Israel Cycling Academy + 43
08 Tim Van Dijke Jumbo-Visma Development Team + 43
09 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 43
10 Adrian Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 43
11 Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 43
12 Hidde Van Veenendaal Jumbo-Visma Development Team + 43
13 Jesse De Rooij Bike Aid + 43
14 Senne Leysen Alpecin-Fenix + 43
15 Jan Barta Elkov - Kasper + 43
16 Emil Toudal BHS - PL Belton Bornholm + 43
17 Ruben Apers Lotto - Soudal U23 + 43
18 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 43
19 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 43
20 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 43
21 Pawel Bernas Mazowsze - Serce Polski + 43
22 Rick Pluimers Jumbo-Visma Development Team + 47
23 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 47
24 Harry Sweeny Lotto - Soudal U23 + 55
25 Michiel Stockman SKS Sauerland NRW + 01:06
26 Samuel Gaze Alpecin-Fenix + 01:20
27 Leonardo Marchiori NTT Continental Cycling Team + 01:42
28 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 03:52
29 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 04:07
30 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 04:59
31 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 05:32
32 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 05:38
33 Adrian Kurek Mazowsze - Serce Polski + 05:38
34 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 05:45
35 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 05:45
36 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 05:45
37 Abram Stockman SKS Sauerland NRW + 05:45
38 Connor Brown NTT Continental Cycling Team + 05:45
39 Sebastian Schmiedel LKT Team Brandenburg + 05:45
40 Frederik Jensen BHS - PL Belton Bornholm + 05:45
41 Philip Weber LKT Team Brandenburg + 05:45
42 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 05:45
43 Emil Lindgren Leopard Pro Cycling + 05:45
44 Negasi Haylu Abreha NTT Continental Cycling Team + 05:45
45 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 05:45
46 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 05:45
47 Paul Taebling LKT Team Brandenburg + 05:45
48 Tobiasz Pawlak Mazowsze - Serce Polski + 05:45
49 Jakub Murias Voster ATS Team + 05:45
50 Mick Van Dijke Jumbo-Visma Development Team + 05:45
51 Nikodemus Holler Bike Aid + 05:45
52 Alois Kankovsky Elkov - Kasper + 05:45
53 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 05:45
54 Mads Rahbek BHS - PL Belton Bornholm + 05:45
55 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 05:45
56 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 05:45
57 Matthias Schnapka Bike Aid + 05:45
58 Antoine Benoist Alpecin-Fenix + 05:45
59 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 05:45
60 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 05:45
61 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 05:45
62 Tim Oelke P&S Metalltechnik + 05:45
63 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 05:45
64 Samuele Zambelli Iseo Serrature Rime Carnovali + 05:45
65 Matteo Furlan Iseo Serrature Rime Carnovali + 05:45
66 Johannes Hodapp SKS Sauerland NRW + 05:45
67 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 05:45
68 Maurice Ballerstedt Jumbo-Visma Development Team + 05:55
69 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 05:55
70 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 08:22
71 Giacomo Ballabio Iseo Serrature Rime Carnovali + 08:49
72 Hannes Augustin KED Stevens Radteam Berlin + 10:22
73 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 10:22
74 Riccardo Bobbo NTT Continental Cycling Team + 11:01
75 Filippo Bertone Iseo Serrature Rime Carnovali + 11:01
76 Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 11:01
77 Daniel Bichlmann Bike Aid + 11:01
78 Frederik Hähnel KED Stevens Radteam Berlin + 11:01
79 Sebastiano Mantovani Iseo Serrature Rime Carnovali + 11:01
80 Archie Ryan Jumbo-Visma Development Team + 11:01
81 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 11:01
82 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 11:01
83 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 15:08
84 Pawel Szostka Wibatech Merx 7R + 15:08
85 Oskar Gebauer KED Stevens Radteam Berlin + 17:01
86 Philipp Plambeck KED Stevens Radteam Berlin + 17:01
87 Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 17:01
DNF Frederik Muff BHS - PL Belton Bornholm
DNF Joshua Gudnitz BHS - PL Belton Bornholm
DNF Jakub Otruba Elkov - Kasper
DNF Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang
DNF Christopher Hatz Hrinkow Advarics Cycleang
DNF Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang
DNF Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang
DNF Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang
DNF Saned Abu-Fares Israel Cycling Academy
DNF Szymon Rekita Leopard Pro Cycling
DNF Franz Werner LKT Team Brandenburg
DNF Norbert Banaszek Mazowsze - Serce Polski
DNF Alan Banaszek Mazowsze - Serce Polski
DNF Natnael Tesfazion NTT Continental Cycling Team
DNF Frederik Nybo Eriksen NTT Continental Cycling Team
DNF Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Cyrille Thiery Swiss Racing Academy
DNF Thery Schir Swiss Racing Academy
DNF Alex Vogel Swiss Racing Academy
DNF Per Münstermann SKS Sauerland NRW
DNF Julian Braun SKS Sauerland NRW
DNF Lukas Baldinger SKS Sauerland NRW
DNF Christian Ingemann Lindquist Team Synch-Giant
DNF Benjamin Movang Team Synch-Giant
DNF Mattias Nordal Team Synch-Giant
DNF Magnus Henneberg Team Synch-Giant
DNF Andreas Lund Andresen Team Synch-Giant
DNF Kasper Viberg Søgaard Team Synch-Giant
DNF Krzysztof Parma Voster ATS Team
DNF Tomasz Budzinski Wibatech Merx 7R
DNF Marceli Boguslawski Wibatech Merx 7R
DNF Bartosz Rudyk Wibatech Merx 7R
Pos Rider Team Time
01 18 Oscar Riesebeek Alpecin-Fenix 10:43:29
02 1 Senne Leysen Alpecin-Fenix + 29
03 1 Pawel Bernas Mazowsze - Serce Polski + 36
04 2 Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 37
05 - Maciej Paterski Wibatech Merx 7R + 37
06 3 Patryk Stosz Voster ATS Team + 38
07 1 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 45
08 1 Adrian Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 45
09 1 Tim Van Dijke Jumbo-Visma Development Team + 47
10 2 Ruben Apers Lotto - Soudal U23 + 47
11 - Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 49
12 - Jan Barta Elkov - Kasper + 49
13 - Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 49
14 - John Mandrysch P&S Metalltechnik + 50
15 1 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 51
16 6 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 52
17 3 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 58
18 1 Harry Sweeny Lotto - Soudal U23 + 01:03
19 2 Michiel Stockman SKS Sauerland NRW + 01:18
20 8 Emil Toudal BHS - PL Belton Bornholm + 01:27
21 12 Hidde Van Veenendaal Jumbo-Visma Development Team + 01:57
22 12 Rick Pluimers Jumbo-Visma Development Team + 02:05
23 8 Samuel Gaze Alpecin-Fenix + 02:13
24 22 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 03:57
25 11 Leonardo Marchiori NTT Continental Cycling Team + 04:05
26 27 Jesse De Rooij Bike Aid + 05:38
27 18 Samuele Zambelli Iseo Serrature Rime Carnovali + 05:50
28 10 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 05:54
29 4 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 06:05
30 3 Mick Van Dijke Jumbo-Visma Development Team + 06:21
31 12 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 06:38
32 - Tim Oelke P&S Metalltechnik + 06:55
33 10 Connor Brown NTT Continental Cycling Team + 06:58
34 1 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 07:07
35 3 Jakub Murias Voster ATS Team + 07:11
36 3 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 07:13
37 3 Antoine Benoist Alpecin-Fenix + 07:41
38 3 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 07:44
39 5 Alois Kankovsky Elkov - Kasper + 08:35
40 7 Johannes Hodapp SKS Sauerland NRW + 09:00
41 7 Adrian Kurek Mazowsze - Serce Polski + 09:24
42 7 Nikodemus Holler Bike Aid + 09:33
43 11 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 09:55
44 47 Ben Perry Israel Cycling Academy + 10:09
45 7 Mads Rahbek BHS - PL Belton Bornholm + 10:37
46 9 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 10:41
47 32 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 11:08
48 12 Tobiasz Pawlak Mazowsze - Serce Polski + 11:19
49 13 Negasi Haylu Abreha NTT Continental Cycling Team + 11:32
50 15 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 11:40
51 15 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 11:44
52 11 Maurice Ballerstedt Jumbo-Visma Development Team + 11:48
53 15 Abram Stockman SKS Sauerland NRW + 11:49
54 17 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 12:16
55 17 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 12:18
56 19 Filippo Bertone Iseo Serrature Rime Carnovali + 12:26
57 16 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 12:27
58 18 Matteo Furlan Iseo Serrature Rime Carnovali + 12:43
59 30 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 13:28
60 20 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 13:29
61 5 Giacomo Ballabio Iseo Serrature Rime Carnovali + 13:45
62 22 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 14:47
63 24 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 15:02
64 28 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 15:05
65 25 Emil Lindgren Leopard Pro Cycling + 15:09
66 9 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 15:11
67 41 Pawel Szostka Wibatech Merx 7R + 15:29
68 28 Sebastian Schmiedel LKT Team Brandenburg + 16:02
69 11 Sebastiano Mantovani Iseo Serrature Rime Carnovali + 16:07
70 11 Frederik Hähnel KED Stevens Radteam Berlin + 16:29
71 2 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 16:31
72 2 Hannes Augustin KED Stevens Radteam Berlin + 16:38
73 9 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 16:56
74 7 Archie Ryan Jumbo-Visma Development Team + 17:03
75 27 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 18:52
76 25 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 19:34
77 26 Paul Taebling LKT Team Brandenburg + 19:43
78 26 Philip Weber LKT Team Brandenburg + 19:50
79 15 Riccardo Bobbo NTT Continental Cycling Team + 20:48
80 27 Matthias Schnapka Bike Aid + 24:09
81 28 Frederik Jensen BHS - PL Belton Bornholm + 26:40
82 30 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 27:47
83 27 Daniel Bichlmann Bike Aid + 32:20
84 22 Oskar Gebauer KED Stevens Radteam Berlin + 32:35
85 28 Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 33:04
86 25 Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 38:26
87 30 Philipp Plambeck KED Stevens Radteam Berlin + 41:59
Pos Rider Team Time
01 Senne Leysen Alpecin-Fenix 10:43:58
02 Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 08
03 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 16
04 Tim Van Dijke Jumbo-Visma Development Team + 18
05 Ruben Apers Lotto - Soudal U23 + 18
06 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 20
07 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 21
08 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 22
09 Harry Sweeny Lotto - Soudal U23 + 34
10 Michiel Stockman SKS Sauerland NRW + 49
11 Emil Toudal BHS - PL Belton Bornholm + 58
12 Hidde Van Veenendaal Jumbo-Visma Development Team + 01:28
13 Rick Pluimers Jumbo-Visma Development Team + 01:36
14 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 03:28
15 Leonardo Marchiori NTT Continental Cycling Team + 03:36
16 Jesse De Rooij Bike Aid + 05:09
17 Samuele Zambelli Iseo Serrature Rime Carnovali + 05:21
18 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 05:25
19 Mick Van Dijke Jumbo-Visma Development Team + 05:52
20 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 06:09
21 Tim Oelke P&S Metalltechnik + 06:26
22 Connor Brown NTT Continental Cycling Team + 06:29
23 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 06:38
24 Jakub Murias Voster ATS Team + 06:42
25 Antoine Benoist Alpecin-Fenix + 07:12
26 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 07:15
27 Johannes Hodapp SKS Sauerland NRW + 08:31
28 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 09:26
29 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 10:12
30 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 10:39
31 Negasi Haylu Abreha NTT Continental Cycling Team + 11:03
32 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 11:11
33 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 11:15
34 Maurice Ballerstedt Jumbo-Visma Development Team + 11:19
35 Abram Stockman SKS Sauerland NRW + 11:20
36 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 11:47
37 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 11:49
38 Filippo Bertone Iseo Serrature Rime Carnovali + 11:57
39 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 11:58
40 Matteo Furlan Iseo Serrature Rime Carnovali + 12:14
41 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 12:59
42 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 13:00
43 Giacomo Ballabio Iseo Serrature Rime Carnovali + 13:16
44 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 14:18
45 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 14:33
46 Emil Lindgren Leopard Pro Cycling + 14:40
47 Pawel Szostka Wibatech Merx 7R + 15:00
48 Sebastian Schmiedel LKT Team Brandenburg + 15:33
49 Sebastiano Mantovani Iseo Serrature Rime Carnovali + 15:38
50 Frederik Hähnel KED Stevens Radteam Berlin + 16:00
51 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 16:02
52 Hannes Augustin KED Stevens Radteam Berlin + 16:09
53 Archie Ryan Jumbo-Visma Development Team + 16:34
54 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 18:23
55 Paul Taebling LKT Team Brandenburg + 19:14
56 Philip Weber LKT Team Brandenburg + 19:21
57 Riccardo Bobbo NTT Continental Cycling Team + 20:19
58 Frederik Jensen BHS - PL Belton Bornholm + 26:11
59 Oskar Gebauer KED Stevens Radteam Berlin + 32:06
60 Daniil Pronskiy Vino - Astana Motors + 32:35
61 Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 37:57
62 Philipp Plambeck KED Stevens Radteam Berlin + 41:30
Information
Nation Poland
Date 16th August
Where Plock -> Plónsk
What 4th stage
Distance 151 km
Other
Embed Results