Giro d'Italia | Startlist | Stage profiles | History

Tour du Gévaudan Occitanie - 2021

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Linda Riedmann Germany 01:58:30
02 Francesca Barale Vo2 Team Pink + 01
03 Anna Van Der Meiden WV Schijndel Output + 01
04 Anniina Ahtosalo Team Rygter + 01:03
05 Mijntje Geurts WV Schijndel Output + 01:03
06 Nienke Vinke NXTG Racing + 01:03
07 Laura Ruiz Perez Rio Miera-Meruelo + 01:03
08 Lana Eberle Germany + 01:03
09 Julia Kopecky Restore Cycling Team + 01:03
10 Tereza Kurnicka Slovakia + 01:03
11 Eglantine Rayer Normandie + 01:03
12 Flavie Boulais Pôle France Bourges + 01:03
13 Coline Raby Pays de la Loire + 01:03
14 Carlotta Cipressi Vo2 Team Pink + 01:03
15 Justyna Czapla Germany + 01:03
16 Sandra Gutierrez Spain + 01:03
17 Lison Vulliet AURA-CEVL-IDFR + 01:03
18 Wilma Aintila Restore Cycling Team + 01:03
19 Ilona Feytou Occitanie + 01:03
20 Marta Rosillo Marchante CAF Turnkey Engineering + 01:03
21 Rosita Reijnhout Restore Cycling Team + 01:03
22 Laia Puigdefabregas Ariz Spain + 01:03
23 Ainhoa Moreno CAF Turnkey Engineering + 01:03
24 Faustine Croguennoc West Lady + 01:10
25 Lucia Ruiz Perez Rio Miera-Meruelo + 01:10
26 Babette Van Der Wolf WV Schijndel Output + 01:35
27 Jade Linthoudt Belgium + 01:44
28 Carola Van De Wetering Talent Cycling + 01:58
29 Pauline Devaux Bourgogne-Franche-Comté + 02:02
30 Maurène Trégouët West Lady + 02:12
31 Marla Sigmund Germany + 03:44
32 Aurore Pernollet Pôle France Bourges + 03:50
33 Jette Simon Germany + 03:50
34 Lisa Beaubrun Pôle France Bourges + 03:53
35 Marith Vanhove WV Schijndel Output + 03:58
36 Noémie Daumas Occitanie + 04:00
37 Julie Hendrickx Belgium + 04:00
38 Scarlett Souren WV Schijndel Output + 04:00
39 Cleo Kiekens Belgium + 04:00
40 Willemijn Prins Talent Cycling + 04:00
41 Ambre Radadi AURA-CEVL-IDFR + 04:00
42 Silke Blei NXTG Racing + 04:00
43 Coralie André West Lady + 04:00
44 Camille Fahy Occitanie + 04:00
45 Martina Sanfilippo Vo2 Team Pink + 04:00
46 Estrella Asencio CAF Turnkey Engineering + 04:00
47 Yuli Van Der Molen WV Schijndel Output + 04:00
48 Carolina Leonardo Sanchez Rio Miera-Meruelo + 04:00
49 Margalida Capella CAF Turnkey Engineering + 04:00
50 Elisabeth Ebras Team Rygter + 04:00
51 Nahia Imaz Perez Spain + 04:00
52 Camille Requena Bourgogne-Franche-Comté + 04:00
53 Dewy Van Gijsel Restore Cycling Team + 04:00
54 Febe Jooris Belgium + 04:00
55 Britt De Grave Watersley R&D + 04:00
56 Axelle Jacques Normandie + 04:07
57 Estefania Jimenez Pincay CAF Turnkey Engineering + 04:28
58 Lola Lisabois Occitanie + 04:34
59 Almudena Morales CAF Turnkey Engineering + 04:37
60 Miriama Cisecka Slovakia + 04:51
61 Pem Hoefmans Watersley R&D + 04:53
62 Selma Lantzsch Germany + 05:24
63 Flavie Arnould AURA-CEVL-IDFR + 05:24
64 Fien Masure Belgium + 05:43
65 Marion Bunel Normandie + 07:07
66 Laura Munoz Gandarillas Rio Miera-Meruelo + 07:16
67 Pauline Josse Normandie + 07:16
68 Kassandra Legros Pays de la Loire + 07:16
69 Iris Timmermans Watersley R&D + 07:16
70 Floraine Bernard AURA-CEVL-IDFR + 07:20
71 Emma Gaggi Haute-Savoie + 07:27
72 Saska Arnaud Haute-Savoie + 07:39
73 Marie Dezandez Occitanie + 07:39
74 Lani Wittevrongel Belgium + 07:40
75 Silvia Bortolotti Vo2 Team Pink + 07:40
76 Lise Ménage West Lady + 07:40
77 Tess De Visser Restore Cycling Team + 11:14
78 Felicia Bengtsson Team Rygter + 11:22
79 Maud Oudeman Talent Cycling + 11:30
80 Andrea Perez Spain + 11:53
81 Manon Chelloug Haute-Savoie + 11:53
82 Emilie Rouinsard West Lady + 12:24
83 Ainara Albert Bosch Spain + 12:36
84 Kristina Ticha Slovakia + 12:45
85 Aude Larry Sud de France + 12:54
86 Bénédicte Ollier Pôle France Bourges + 13:56
87 Zoe Herrero Pays de la Loire + 14:16
88 Alizée Rigaux Normandie + 14:18
89 Coralie Savina Bourgogne-Franche-Comté + 14:18
90 Margaux Martinez Occitanie + 15:15
91 Maureen Arens NXTG Racing + 15:48
92 Mirre Knaven NXTG Racing + 16:16
93 Laura Lizette Sander Team Rygter + 16:45
94 Senne Knaven NXTG Racing + 16:57
95 Femke Thoolen Restore Cycling Team + 17:06
96 Myriam Levite AURA-CEVL-IDFR + 17:11
97 Coline Borrion Bourgogne-Franche-Comté + 17:16
98 Jade Labastugue Pôle France Bourges + 17:22
99 Andrea Bezin Normandie + 17:22
100 Eline Colln Sud de France + 17:22
101 Romane Biason Sud de France + 17:22
102 Colyne Boisson Pays de la Loire + 17:29
103 Alana Bortoli Haute-Savoie + 17:42
104 Alexane Duraffourg Haute-Savoie + 17:58
105 Marta Perez Beti Rio Miera-Meruelo + 18:08
106 Chiara Sacchi Vo2 Team Pink + 18:08
107 Leane Verschelde Pôle France Bourges + 18:29
108 Solene Lepaintre Sud de France + 18:29
109 Jessie Marrel Haute-Savoie + 21:25
110 Joséphine Denieul West Lady + 22:13
111 Nina Maathuis Talent Cycling + 23:06
112 Agathe Durand Bourgogne-Franche-Comté + 23:26
113 Madison Boissiere Sud de France + 23:26
114 Freja Smith Talent Cycling + 23:41
115 Carolina Vega Gonzalez Rio Miera-Meruelo + 23:41
116 Norah Minck Talent Cycling + 27:20
117 Bente Van Der Nouweland Watersley R&D + 27:20
118 Carmen Van Der Veen Watersley R&D + 27:25
119 Adriana Torres AURA-CEVL-IDFR + 31:05
120 Andrea Etevenard Bourgogne-Franche-Comté + 31:10
121 Maelys Legendre Pays de la Loire + 31:24
122 Priscillia Bonneau Pays de la Loire + 33:23
OOT Klara Tarabova Slovakia
OOT Maelys Becerra Sud de France
OOT Denise Mertens Watersley R&D
DNF Nienke Veenhoven NXTG Racing
DNF Laura Lukacova Slovakia
DNF Jimena De Roa Spain
Pos Rider Team Time
01 Linda Riedmann Germany 01:58:30
02 Francesca Barale Vo2 Team Pink + 01
03 Anna Van Der Meiden WV Schijndel Output + 01
04 Anniina Ahtosalo Team Rygter + 01:03
05 Mijntje Geurts WV Schijndel Output + 01:03
06 Nienke Vinke NXTG Racing + 01:03
07 Laura Ruiz Perez Rio Miera-Meruelo + 01:03
08 Lana Eberle Germany + 01:03
09 Julia Kopecky Restore Cycling Team + 01:03
10 Tereza Kurnicka Slovakia + 01:03
11 Eglantine Rayer Normandie + 01:03
12 Flavie Boulais Pôle France Bourges + 01:03
13 Coline Raby Pays de la Loire + 01:03
14 Carlotta Cipressi Vo2 Team Pink + 01:03
15 Justyna Czapla Germany + 01:03
16 Sandra Gutierrez Spain + 01:03
17 Lison Vulliet AURA-CEVL-IDFR + 01:03
18 Wilma Aintila Restore Cycling Team + 01:03
19 Ilona Feytou Occitanie + 01:03
20 Marta Rosillo Marchante CAF Turnkey Engineering + 01:03
21 Rosita Reijnhout Restore Cycling Team + 01:03
22 Laia Puigdefabregas Ariz Spain + 01:03
23 Ainhoa Moreno CAF Turnkey Engineering + 01:03
24 Faustine Croguennoc West Lady + 01:10
25 Lucia Ruiz Perez Rio Miera-Meruelo + 01:10
26 Babette Van Der Wolf WV Schijndel Output + 01:35
27 Jade Linthoudt Belgium + 01:44
28 Carola Van De Wetering Talent Cycling + 01:58
29 Pauline Devaux Bourgogne-Franche-Comté + 02:02
30 Maurène Trégouët West Lady + 02:12
31 Marla Sigmund Germany + 03:44
32 Aurore Pernollet Pôle France Bourges + 03:50
33 Jette Simon Germany + 03:50
34 Lisa Beaubrun Pôle France Bourges + 03:53
35 Marith Vanhove WV Schijndel Output + 03:58
36 Noémie Daumas Occitanie + 04:00
37 Julie Hendrickx Belgium + 04:00
38 Scarlett Souren WV Schijndel Output + 04:00
39 Cleo Kiekens Belgium + 04:00
40 Willemijn Prins Talent Cycling + 04:00
41 Ambre Radadi AURA-CEVL-IDFR + 04:00
42 Silke Blei NXTG Racing + 04:00
43 Coralie André West Lady + 04:00
44 Camille Fahy Occitanie + 04:00
45 Martina Sanfilippo Vo2 Team Pink + 04:00
46 Estrella Asencio CAF Turnkey Engineering + 04:00
47 Yuli Van Der Molen WV Schijndel Output + 04:00
48 Carolina Leonardo Sanchez Rio Miera-Meruelo + 04:00
49 Margalida Capella CAF Turnkey Engineering + 04:00
50 Elisabeth Ebras Team Rygter + 04:00
51 Nahia Imaz Perez Spain + 04:00
52 Camille Requena Bourgogne-Franche-Comté + 04:00
53 Dewy Van Gijsel Restore Cycling Team + 04:00
54 Febe Jooris Belgium + 04:00
55 Britt De Grave Watersley R&D + 04:00
56 Axelle Jacques Normandie + 04:07
57 Estefania Jimenez Pincay CAF Turnkey Engineering + 04:28
58 Lola Lisabois Occitanie + 04:34
59 Almudena Morales CAF Turnkey Engineering + 04:37
60 Miriama Cisecka Slovakia + 04:51
61 Pem Hoefmans Watersley R&D + 04:53
62 Selma Lantzsch Germany + 05:24
63 Flavie Arnould AURA-CEVL-IDFR + 05:24
64 Fien Masure Belgium + 05:43
65 Marion Bunel Normandie + 07:07
66 Laura Munoz Gandarillas Rio Miera-Meruelo + 07:16
67 Pauline Josse Normandie + 07:16
68 Kassandra Legros Pays de la Loire + 07:16
69 Iris Timmermans Watersley R&D + 07:16
70 Floraine Bernard AURA-CEVL-IDFR + 07:20
71 Emma Gaggi Haute-Savoie + 07:27
72 Saska Arnaud Haute-Savoie + 07:39
73 Marie Dezandez Occitanie + 07:39
74 Lani Wittevrongel Belgium + 07:40
75 Silvia Bortolotti Vo2 Team Pink + 07:40
76 Lise Ménage West Lady + 07:40
77 Tess De Visser Restore Cycling Team + 11:14
78 Felicia Bengtsson Team Rygter + 11:22
79 Maud Oudeman Talent Cycling + 11:30
80 Andrea Perez Spain + 11:53
81 Manon Chelloug Haute-Savoie + 11:53
82 Emilie Rouinsard West Lady + 12:24
83 Ainara Albert Bosch Spain + 12:36
84 Kristina Ticha Slovakia + 12:45
85 Aude Larry Sud de France + 12:54
86 Bénédicte Ollier Pôle France Bourges + 13:56
87 Zoe Herrero Pays de la Loire + 14:16
88 Alizée Rigaux Normandie + 14:18
89 Coralie Savina Bourgogne-Franche-Comté + 14:18
90 Margaux Martinez Occitanie + 15:15
91 Maureen Arens NXTG Racing + 15:48
92 Mirre Knaven NXTG Racing + 16:16
93 Laura Lizette Sander Team Rygter + 16:45
94 Senne Knaven NXTG Racing + 16:57
95 Femke Thoolen Restore Cycling Team + 17:06
96 Myriam Levite AURA-CEVL-IDFR + 17:11
97 Coline Borrion Bourgogne-Franche-Comté + 17:16
98 Jade Labastugue Pôle France Bourges + 17:22
99 Andrea Bezin Normandie + 17:22
100 Eline Colln Sud de France + 17:22
101 Romane Biason Sud de France + 17:22
102 Colyne Boisson Pays de la Loire + 17:29
103 Alana Bortoli Haute-Savoie + 17:42
104 Alexane Duraffourg Haute-Savoie + 17:58
105 Marta Perez Beti Rio Miera-Meruelo + 18:08
106 Chiara Sacchi Vo2 Team Pink + 18:08
107 Leane Verschelde Pôle France Bourges + 18:29
108 Solene Lepaintre Sud de France + 18:29
109 Jessie Marrel Haute-Savoie + 21:25
110 Joséphine Denieul West Lady + 22:13
111 Nina Maathuis Talent Cycling + 23:06
112 Agathe Durand Bourgogne-Franche-Comté + 23:26
113 Madison Boissiere Sud de France + 23:26
114 Freja Smith Talent Cycling + 23:41
115 Carolina Vega Gonzalez Rio Miera-Meruelo + 23:41
116 Norah Minck Talent Cycling + 27:20
117 Bente Van Der Nouweland Watersley R&D + 27:20
118 Carmen Van Der Veen Watersley R&D + 27:25
119 Adriana Torres AURA-CEVL-IDFR + 31:05
120 Andrea Etevenard Bourgogne-Franche-Comté + 31:10
121 Maelys Legendre Pays de la Loire + 31:24
122 Priscillia Bonneau Pays de la Loire + 33:23
Pos Rider Team Time
1 Anna Van Der Meiden WV Schijndel Output 01:58:31
2 Nienke Vinke NXTG Racing + 01:02
3 Laura Ruiz Perez Rio Miera-Meruelo + 01:02
4 Julia Kopecky Restore Cycling Team + 01:02
5 Eglantine Rayer Normandie + 01:02
6 Justyna Czapla Germany + 01:02
7 Wilma Aintila Restore Cycling Team + 01:02
8 Rosita Reijnhout Restore Cycling Team + 01:02
9 Laia Puigdefabregas Ariz Spain + 01:02
10 Ainhoa Moreno CAF Turnkey Engineering + 01:02
11 Faustine Croguennoc West Lady + 01:09
12 Lucia Ruiz Perez Rio Miera-Meruelo + 01:09
13 Babette Van Der Wolf WV Schijndel Output + 01:34
14 Jade Linthoudt Belgium + 01:43
15 Maurène Trégouët West Lady + 02:11
16 Aurore Pernollet Pôle France Bourges + 03:49
17 Jette Simon Germany + 03:49
18 Cleo Kiekens Belgium + 03:59
19 Ambre Radadi AURA-CEVL-IDFR + 03:59
20 Coralie André West Lady + 03:59
21 Martina Sanfilippo Vo2 Team Pink + 03:59
22 Carolina Leonardo Sanchez Rio Miera-Meruelo + 03:59
23 Elisabeth Ebras Team Rygter + 03:59
24 Nahia Imaz Perez Spain + 03:59
25 Camille Requena Bourgogne-Franche-Comté + 03:59
26 Dewy Van Gijsel Restore Cycling Team + 03:59
27 Febe Jooris Belgium + 03:59
28 Britt De Grave Watersley R&D + 03:59
29 Estefania Jimenez Pincay CAF Turnkey Engineering + 04:27
30 Lola Lisabois Occitanie + 04:33
31 Almudena Morales CAF Turnkey Engineering + 04:36
32 Pem Hoefmans Watersley R&D + 04:52
33 Marion Bunel Normandie + 07:06
34 Saska Arnaud Haute-Savoie + 07:38
35 Marie Dezandez Occitanie + 07:38
36 Lani Wittevrongel Belgium + 07:39
37 Lise Ménage West Lady + 07:39
38 Manon Chelloug Haute-Savoie + 11:52
39 Kristina Ticha Slovakia + 12:44
40 Zoe Herrero Pays de la Loire + 14:15
41 Alizée Rigaux Normandie + 14:17
42 Margaux Martinez Occitanie + 15:14
43 Mirre Knaven NXTG Racing + 16:15
44 Laura Lizette Sander Team Rygter + 16:44
45 Femke Thoolen Restore Cycling Team + 17:05
46 Myriam Levite AURA-CEVL-IDFR + 17:10
47 Romane Biason Sud de France + 17:21
48 Alana Bortoli Haute-Savoie + 17:41
49 Alexane Duraffourg Haute-Savoie + 17:57
50 Marta Perez Beti Rio Miera-Meruelo + 18:07
51 Chiara Sacchi Vo2 Team Pink + 18:07
52 Leane Verschelde Pôle France Bourges + 18:28
53 Joséphine Denieul West Lady + 22:12
54 Nina Maathuis Talent Cycling + 23:05
55 Agathe Durand Bourgogne-Franche-Comté + 23:25
56 Madison Boissiere Sud de France + 23:25
57 Carolina Vega Gonzalez Rio Miera-Meruelo + 23:40
58 Carmen Van Der Veen Watersley R&D + 27:24
59 Andrea Etevenard Bourgogne-Franche-Comté + 31:09
Pos Rider Team Points
1 Marith Vanhove WV Schijndel Output 20
2 Maureen Arens NXTG Racing 12
3 Linda Riedmann Germany 10
4 Francesca Barale Vo2 Team Pink 6
5 Anna Van Der Meiden WV Schijndel Output 4
6 Nienke Vinke NXTG Racing 4
7 Febe Jooris Belgium 4
8 Anniina Ahtosalo Team Rygter 2
9 Marla Sigmund Germany 2
10 Mirre Knaven NXTG Racing 2
Pos Rider Team Points
1 Flavie Boulais Pôle France Bourges 7
2 Saska Arnaud Haute-Savoie 7
3 Eglantine Rayer Normandie 5
4 Floraine Bernard AURA-CEVL-IDFR 5
5 Francesca Barale Vo2 Team Pink 3
6 Marla Sigmund Germany 3
7 Linda Riedmann Germany 1
8 Babette Van Der Wolf WV Schijndel Output 1
Information
Nation France
Date 8th May
Where Saint-Étienne-du-Valdonnez -> Saint-Étienne-du-Valdonnez
What 1st stage
Distance 70 km