Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Ronde van Drenthe

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Pim Ligthart 1988 Total Direct Energie 5:15:49120200
02 Robbert De Greef 1991 Alecto Cycling Team + 0396150
03 Nicola Bagioli 1995 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 3872125
04 Emils Liepins 1992 Wallonie Bruxelles + 3960100
05 Hugo Hofstetter 1994 Cofidis, Solutions Credits + 415485
06 Aksel Nommela 1994 Wallonie Bruxelles + 414870
07 Edward Planckaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 414360
08 Pawel Bernas 1990 CCC Team + 413850
09 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 413540
10 Michael Gogl 1993 Trek - Segafredo + 413135
11 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 3:132930
12 Dries De Bondt 1991 Corendon - Circus + 3:132625
13 Lukasz Owsian 1990 CCC Team + 3:152420
14 Elmar Reinders 1992 Roompot - Charles + 4:122215
15 Lionel Taminiaux 1996 Wallonie Bruxelles + 4:521910
16 Barnabas Peak 1998 SEG Racing Academy + 4:52185
17 Thomas Boudat 1994 Total Direct Energie + 4:57175
18 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal Readynez Cycling + 4:57165
19 Piotr Havik 1994 Beat Cycling Club + 4:57145
20 Szymon Sajnok 1997 CCC Team + 5:01135
21 Zakkari Dempster 1987 Israel Cycling Academy + 5:01125
22 Coen Vermeltfoort 1988 Alecto Cycling Team + 5:01115
23 Jordi Meeus 1998 SEG Racing Academy + 5:01105
24 Lucas Spengler 1994 Wallonie Bruxelles + 5:0185
25 Roy Jans 1990 Corendon - Circus + 5:0175
26 Otto Vergaerde 1994 Corendon - Circus + 5:0165
27 Piet Allegaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 5:0155
28 Christophe Noppe 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 5:0145
29 Hartthijs De Vries 1996 Vlasman Cycling Team + 5:0125
30 Martijn Budding 1995 Beat Cycling Club + 5:0115
31 Justin Timmermans 1996 Roompot - Charles + 5:013
32 Thimo Willems 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 5:013
33 Ivar Slik 1993 Monkey Town - A Block CT + 5:013
34 Romain Cardis 1992 Total Direct Energie + 5:013
35 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 5:013
36 Mikkel Bjerg 1998 Hagens Berman - Axeon + 5:043
37 Adriaan Janssen 1995 Monkey Town - A Block CT + 5:043
38 Rick Ottema 1992 Metec - TKH + 5:043
39 Matteo Moschetti 1996 Trek - Segafredo + 5:043
40 Kamil Gradek 1990 CCC Team + 5:043
41 Imerio Cima 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 5:04
42 Mattia Cattaneo 1990 Androni Giocattoli - Sidermec + 5:06
43 Boris Vallée 1993 Wanty - Groupe Gobert + 6:30
44 Josef Černý 1993 CCC Team + 6:39
45 Stijn Devolder 1979 Corendon - Circus + 6:54
46 Jimmy Turgis 1991 Vital Concept - B&B Hotels + 8:09
47 Torkil Veyhe 1990 Riwal Readynez Cycling + 8:09
48 Bert De Backer 1984 Vital Concept - B&B Hotels + 10:43
49 Bas Van Der Kooij 1995 Monkey Town - A Block CT + 10:43
50 Daan Van Sintmaartensdijk 1998 Alecto Cycling Team + 10:43
51 Folkert Oostra 1989 Monkey Town - A Block CT + 10:43
52 Jason Van Dalen 1994 Metec - TKH + 10:43
53 Maarten De Jonge 1985 Monkey Town - A Block CT + 10:43
54 Ian Garrison 1998 Hagens Berman - Axeon + 10:43
55 Lasse Norman Hansen 1992 Corendon - Circus + 10:43
56 Tobias Mørch Kongstad 1996 Riwal Readynez Cycling + 10:43
57 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH + 10:43
58 Stef Krul 1995 Metec - TKH + 10:43
59 Guillaume Seye 1996 Beat Cycling Club + 10:43
60 Rudy Barbier 1992 Israel Cycling Academy + 10:43
61 Filippo Fortin 1989 Cofidis, Solutions Credits + 10:43
62 Boy van Poppel 1988 Roompot - Charles + 10:43
63 Jonas Koch 1993 CCC Team + 10:43
64 Andre Carvalho 1997 Hagens Berman - Axeon + 10:43
65 Beau Duvigneau 1995 Vlasman Cycling Team + 10:43
66 Yohann Gène 1981 Total Direct Energie + 10:43
67 Jonas Van Genechten 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 10:43
68 Alexandre Pichot 1983 Total Direct Energie + 10:43
69 Damien Touzé 1996 Cofidis, Solutions Credits + 10:43
70 Loic Chetout 1992 Cofidis, Solutions Credits + 10:43
71 Yves Coolen 1995 Beat Cycling Club + 10:43
72 Alex Mengoulas 1997 Beat Cycling Club + 10:43
73 Ludwig De Winter 1992 Wanty - Groupe Gobert + 10:47
74 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 10:47
75 Mathias Norsgaard 1997 Riwal Readynez Cycling + 13:22
DNS Robert Bovenhuis 1987 Vlasman Cycling Team
DNS Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert
DNF Abe Celi 1996 Alecto Cycling Team
DNF Marco Doets 1995 Alecto Cycling Team
DNF Rene Hooghiemster 1986 Alecto Cycling Team
DNF Adne Koster 2000 Alecto Cycling Team
DNF Manuel Belletti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Mattia Viel 1995 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Luuc Bugter 1993 Beat Cycling Club
DNF Daan Hoeyberghs 1994 Beat Cycling Club
DNF Nuno Bico 1994 Burgos - BH
DNF Jetse Bol 1989 Burgos - BH
DNF Jesus Ezquerra Muela 1990 Burgos - BH
DNF Matthew Gibson 1996 Burgos - BH
DNF Daniel Lopez Parada 1994 Burgos - BH
DNF Manuel Penalver Aniorte 1998 Burgos - BH
DNF Alvaro Robredo Crespo 1993 Burgos - BH
DNF Victor Lafay 1996 Cofidis, Solutions Credits
DNF Marco Mathis 1994 Cofidis, Solutions Credits
DNF Emmanuel Morin 1995 Cofidis, Solutions Credits
DNF Maarten Van Trijp 1993 Corendon - Circus
DNF Jonathan Brown 1997 Hagens Berman - Axeon
DNF Jakob Egholm 1998 Hagens Berman - Axeon
DNF Michael Rice 1996 Hagens Berman - Axeon
DNF Maikel Zijlaard 1999 Hagens Berman - Axeon
DNF Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy
DNF Clément Carisey 1992 Israel Cycling Academy
DNF Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy
DNF Roy Goldstein 1993 Israel Cycling Academy
DNF Mihkel Räim 1993 Israel Cycling Academy
DNF Arvid De Kleijn 1994 Metec - TKH
DNF Marijn Van Den Berg 1999 Metec - TKH
DNF Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH
DNF Wim Kleiman 1993 Monkey Town - A Block CT
DNF Martins Pluto 1998 Monkey Town - A Block CT
DNF Joan Bou 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Damiano Cima 1993 Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Juan Jose Lobato 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Hiroki Nishimura 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Nicolai Brøchner 1993 Riwal Readynez Cycling
DNF Troels Vinther 1987 Riwal Readynez Cycling
DNF Jesper Asselman 1990 Roompot - Charles
DNF Maurits Lammertink 1990 Roompot - Charles
DNF Sjoerd Van Ginneken 1992 Roompot - Charles
DNF Michael Van Staeyen 1988 Roompot - Charles
DNF Alberto Dainese 1998 SEG Racing Academy
DNF Kaden Groves 1998 SEG Racing Academy
DNF Daan Hoole 1999 SEG Racing Academy
DNF Marten Kooistra 1997 SEG Racing Academy
DNF Amaury Capiot 1993 Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Robbe Ghys 1997 Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Preben van Hecke 1982 Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Jerome Cousin 1989 Total Direct Energie
DNF Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie
DNF Fumiyuki Beppu 1983 Trek - Segafredo
DNF William Clarke 1985 Trek - Segafredo
DNF Alex Frame 1993 Trek - Segafredo
DNF Corentin Ermenault 1996 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Adrien Garel 1996 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Lorrenzo Manzin 1994 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Julien Morice 1991 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Jasper Bovenhuis 1991 Vlasman Cycling Team
DNF Yoeri Havik 1991 Vlasman Cycling Team
DNF Jaap Kooijman 1993 Vlasman Cycling Team
DNF Joost Van der Burg 1993 Vlasman Cycling Team
DNF Kenny Dehaes 1984 Wallonie Bruxelles
DNF Franklin Six 1996 Wallonie Bruxelles
DNF Alfdan De Decker 1996 Wanty - Groupe Gobert
DNF Fabien Doubey 1993 Wanty - Groupe Gobert

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Ronde van Drenthe
Netherlands - March 17th
Distance 216.1 km
Classification 1.HC