Essor Breton - 2022

Stage

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Gautherat Pierre SCO Dijon-Team Material-velo.com 03:39:13
02 Le Ny Jean-Louis WB-Fybolia Morbihan + 00
03 Dauphin Florian V.C.Pays de Loudéac + 00
04 Racault Ronan Guidon Chalettois + 00
05 Bonnet Thomas Vendée U + 00
06 David Nicolas Bretagne Sud Cyclisme + 00
07 Le Bon Johan Dinan Sport Cycling + 00
08 Castellarnau Florent Occitane CF + 00
09 Lecamus-Lambert Florentin V.C.Rouen 76 + 00
10 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 00
11 Guichard Mickaël WB-Fybolia Morbihan + 00
12 Thierry Pierre WB-Fybolia Morbihan + 21
13 Do Rego Fabio Paris Cycliste Olympique + 01:45
14 Boileau Léo EC Saint-Etienne Loire + 01:45
15 Schmidt Fabien U.C.Briochine-Bleu Mercure + 01:45
16 Capron Rémi EC Saint-Etienne Loire + 01:45
17 Grolier Lucas Vendée U + 01:45
18 Cam Maxime Dinan Sport Cycling + 01:45
19 Kiskonen Siim EC Saint-Etienne Loire + 01:45
20 Guille Lucas WB-Fybolia Morbihan + 01:45
21 Bouts Jens Urbano-Vulsteke + 01:45
22 Le Pennec Guerand V.C.Pays de Loudéac + 01:45
23 Lewis Adam Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:45
24 Coss Loris VC Vaulx-en-Velin + 01:45
25 Demeautis Matthieu Océane Top 16 + 01:45
26 Mahoudo Nolann V.C.Pays de Loudéac + 01:45
27 Garel Adrien Sojasun Espoir-ACNC + 01:45
28 Pruner Nathan TaG Cycling RT + 01:45
29 Carlot Matéo V.C.Rouen 76 + 01:45
30 Maître Florian Laval Cyclisme 53 + 01:45
31 Leyman Célestin Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 01:45
32 Bellicaud Jérémy Océane Top 16 + 01:45
33 Periou Tony V.C.Pays de Loudéac + 01:45
34 Boniface Lucas Vendée U + 01:45
35 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 01:45
36 Costeplane Aurélien Occitane CF + 01:45
37 De Weert Robbe Urbano-Vulsteke + 01:45
38 Roussel Antoine VC Vaulx-en-Velin + 02:04
39 Pol Gaëtan Guidon Chalettois + 02:16
40 Rome Axel Sojasun Espoir-ACNC + 02:25
41 Brohan Nolan VCP Lorient/UC Quimperloise + 02:28
42 Bodard Damien Sojasun Espoir-ACNC + 02:32
43 Brenterch Erwan Bretagne Sud Cyclisme + 02:32
44 Jouanjan Lilian Sojasun Espoir-ACNC + 03:42
45 Campistrous Romain Occitane CF + 04:47
46 Van Poppel Sébastien Urbano-Vulsteke + 04:47
47 Ansons Kristers EC Saint-Etienne Loire + 04:47
48 Erauw Thiemo Urbano-Vulsteke + 04:47
49 Silliau Nicolas U.C.Briochine-Bleu Mercure + 04:47
50 Oosterlinck Joes EFC - L&R - AGS + 04:47
51 Ananie Ugo Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 04:47
52 Van Elslander Simon Urbano-Vulsteke + 04:47
53 Azile Lozach Julien Océane Top 16 + 04:52
54 Kelly Adam Urbano-Vulsteke + 04:52
55 Oosthuizen Jason V.C.Rouen 76 + 05:11
56 Boyer Kevin U.C.Briochine-Bleu Mercure + 06:32
57 Vezie Valentin Côtes d'Armor-Marie Morin + 06:32
58 Tanguy Hugo Bretagne Sud Cyclisme + 06:32
59 George Alfie Vendée U + 06:32
60 Dransart Maxime Laval Cyclisme 53 + 06:32
61 Bohal Victor Laval Cyclisme 53 + 06:32
62 Labbe Benjamin Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 06:32
63 Lavignac Matthieu Occitane CF + 06:32
64 Musset Owen Team La Crêpe de Brocéliande-BLC + 06:32
65 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 06:32
66 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 06:32
67 Moisan Emmanuel VC Vaulx-en-Velin + 06:32
68 Buffin Loïs VC Vaulx-en-Velin + 06:32
69 Bareille Bastien Océane Top 16 + 06:32
70 Rondel Mathys V.C.Pays de Loudéac + 06:32
71 Favennec Titouan U.C.Briochine-Bleu Mercure + 06:32
72 Veistroffer Baptiste V.C.Pays de Loudéac + 06:32
73 Fiefvez Rudy Océane Top 16 + 06:32
74 Jaladeau Artus Occitane CF + 06:32
75 Havot Sébastien V.C.Rouen 76 + 06:32
76 Kraemer Léo SCO Dijon-Team Material-velo.com + 06:32
77 Boulais Jules Sojasun Espoir-ACNC + 06:32
78 Renault Baptiste Dinan Sport Cycling + 06:51
79 Madorre Thibaut Paris Cycliste Olympique + 07:54
80 Mosin Baptiste VCP Lorient/UC Quimperloise + 08:45
81 Cordenos Clément Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 09:26
82 Villemin Alan Guidon Chalettois + 10:18
83 Rambault Axel SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:51
84 Peatfield Benjamin Vendée U + 10:51
85 Vadic Baptiste Vendée U + 10:51
86 Le Page Samuel Dinan Sport Cycling + 10:51
87 Bonhomme Arthur EC Saint-Etienne Loire + 10:51
88 Schellenberg Thomas TaG Cycling RT + 10:51
89 Laurans Theo WB-Fybolia Morbihan + 10:51
90 Lesne Robin Team La Crêpe de Brocéliande-BLC + 10:51
91 Cotard Théo Côtes d'Armor-Marie Morin + 10:51
92 Van Dyck Jan EFC - L&R - AGS + 10:51
93 Ruault Nathan WB-Fybolia Morbihan + 10:51
94 Vernie Pierre VC Vaulx-en-Velin + 10:51
95 Lemoine Gaëtan Occitane CF + 10:51
96 Le Galudec Louis Team La Crêpe de Brocéliande-BLC + 10:51
97 Carreau Lukas Dinan Sport Cycling + 10:51
98 Rouxel Maxime Côtes d'Armor-Marie Morin + 10:51
99 Mentheour Paul-Mickaël U.C.Briochine-Bleu Mercure + 10:51
100 Segui Lucas Bretagne Sud Cyclisme + 10:51
101 Le Boetez Clement Océane Top 16 + 10:51
102 Heron Antonin Côtes d'Armor-Marie Morin + 10:51
103 Poulard Baptiste SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:51
104 Gras Yan SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:51
105 Zielinski Piotr VCP Lorient/UC Quimperloise + 10:51
106 Tricot Corentin Guidon Chalettois + 10:51
107 Plaisant Lucas VC Vaulx-en-Velin + 10:51
108 Sagnier Théo Paris Cycliste Olympique + 10:51
109 Cariou Julian Team La Crêpe de Brocéliande-BLC + 10:51
110 Gressier Maxime Paris Cycliste Olympique + 10:51
111 Duc Maxence Guidon Chalettois + 10:51
112 Arzel Maxime Team La Crêpe de Brocéliande-BLC + 10:51
113 Huens Rémi Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 10:51
114 Le Fresne Julien VCP Lorient/UC Quimperloise + 10:51
115 Morice Ludovic Bretagne Sud Cyclisme + 10:51
116 Drumel Alexis Bretagne Sud Cyclisme + 10:51
117 Vandermeersch Émilien Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 10:51
118 Boutville David Laval Cyclisme 53 + 11:32
119 Bautrait Corentin V.C.Rouen 76 + 18:46
DNS Alleno Clément Dinan Sport Cycling
DNF Kowalski Dylan V.C.Rouen 76
DNF Batista Camille Guidon Chalettois
DNF Lavenant Thibault Sojasun Espoir-ACNC
DNF Roussel Hugo Paris Cycliste Olympique

Information