Essor Breton - 2022

Stage

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Boniface Lucas Vendée U - Pays de la Loire 02:22:36
02 Dauphin Florian VC Pays de Loudéac + 00
03 Garel Adrien Sojasun Espoir-ACNC + 00
04 Kiskonen Siim EC Saint-Etienne Loire + 00
05 Dransart Maxime Laval Cyclisme 53 + 00
06 Kraemer Léo SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00
07 Gautherat Pierre SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00
08 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 00
09 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00
10 Maître Florian Laval Cyclisme 53 + 00
11 Havot Sébastien VC Rouen 76 + 00
12 Bohal Victor Laval Cyclisme 53 + 00
13 Le Bon Johan Dinan Sport Cycling + 00
14 Mahoudo Nolann VC Pays de Loudéac + 00
15 Do Rego Fabio Paris Cycliste Olympique + 00
16 Boileau Léo EC Saint-Etienne Loire + 00
17 Demeautis Matthieu Océane Top 16 + 00
18 Cam Maxime Dinan Sport Cycling + 00
19 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 00
20 Guichard Mickaël WB - Fybolia Morbihan + 00
21 Costeplane Aurélien Occitane CF + 00
22 Rome Axel Sojasun Espoir-ACNC + 00
23 Boulais Jules Sojasun Espoir-ACNC + 00
24 Le Pennec Guerand VC Pays de Loudéac + 00
25 Roussel Antoine VC Vaulx-en-Velin + 00
26 Grolier Lucas Vendée U - Pays de la Loire + 00
27 George Alfie Vendée U - Pays de la Loire + 00
28 Bonnet Thomas Vendée U - Pays de la Loire + 07
29 Oosterlinck Joes EFC - L&R - AGS + 24
30 Veistroffer Baptiste VC Pays de Loudéac + 27
31 Le Page Samuel Dinan Sport Cycling + 27
32 Rambault Axel SCO Dijon-Team Material-velo.com + 27
33 Periou Tony VC Pays de Loudéac + 27
34 Carlot Matéo VC Rouen 76 + 27
35 Rondel Mathys VC Pays de Loudéac + 27
36 Carreau Lukas Dinan Sport Cycling + 39
37 Tricot Corentin Guidon Chalettois + 57
38 Gras Yan SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:03
39 Thierry Pierre WB - Fybolia Morbihan + 01:03
40 Peatfield Benjamin Vendée U - Pays de la Loire + 01:27
41 Boutville David Laval Cyclisme 53 + 02:33
42 Schellenberg Thomas TaG Cycling RT + 03:15
43 Silliau Nicolas UC Briochine-Bleu Mercure + 03:15
44 Madorre Thibaut Paris Cycliste Olympique + 03:15
45 De Weert Robbe Urbano-Vulsteke CT + 03:15
46 Moisan Emmanuel VC Vaulx-en-Velin + 03:15
47 Lecamus-Lambert Florentin VC Rouen 76 + 04:37
48 Bellicaud Jérémy Océane Top 16 + 04:37
49 Zielinski Piotr VCP Lorient/UC Quimperloise + 04:55
50 Tanguy Hugo Bretagne Sud Cyclisme + 04:55
51 Mosin Baptiste VCP Lorient/UC Quimperloise + 04:55
52 Van Dyck Jan EFC - L&R - AGS + 04:55
53 Jaladeau Artus Occitane CF + 04:55
54 Campistrous Romain Occitane CF + 04:55
55 Van Poppel Sébastien Urbano-Vulsteke CT + 05:11
56 Alleno Clément Dinan Sport Cycling + 05:11
57 Cordenos Clément Dunkerque Littoral Cyclisme + 05:11
58 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 05:11
59 Rouxel Maxime Côtes d'Armor - Marie Morin + 05:11
60 Pruner Nathan TaG Cycling RT + 05:11
61 Erauw Thiemo Urbano-Vulsteke CT + 05:11
62 Bodard Damien Sojasun Espoir-ACNC + 05:11
63 Duc Maxence Guidon Chalettois + 05:11
64 Cariou Julian La Crêpe de Brocéliande-BLC + 05:11
65 Kelly Adam Urbano-Vulsteke CT + 05:11
66 Ansons Kristers EC Saint-Etienne Loire + 05:11
67 Ananie Ugo Dunkerque Littoral Cyclisme + 05:11
68 Azile Lozach Julien Océane Top 16 + 05:11
69 Van Elslander Simon Urbano-Vulsteke CT + 05:11
70 Bautrait Corentin VC Rouen 76 + 05:11
71 Lavignac Matthieu Occitane CF + 05:11
72 Bonhomme Arthur EC Saint-Etienne Loire + 05:11
73 Capron Rémi EC Saint-Etienne Loire + 05:11
74 Le Galudec Louis La Crêpe de Brocéliande-BLC + 05:11
75 Lesne Robin La Crêpe de Brocéliande-BLC + 05:11
76 Musset Owen La Crêpe de Brocéliande-BLC + 05:11
77 Cotard Théo Côtes d'Armor - Marie Morin + 05:11
78 Arzel Maxime La Crêpe de Brocéliande-BLC + 05:11
79 Poulard Baptiste SCO Dijon-Team Material-velo.com + 05:11
80 Labbe Benjamin Dunkerque Littoral Cyclisme + 05:11
81 Renault Baptiste Dinan Sport Cycling + 05:11
82 Lewis Adam Côtes d'Armor - Marie Morin + 05:11
83 David Nicolas Bretagne Sud Cyclisme + 05:11
84 Vernie Pierre VC Vaulx-en-Velin + 05:11
85 Oosthuizen Jason VC Rouen 76 + 05:11
86 Bouts Jens Urbano-Vulsteke CT + 05:11
87 Gressier Maxime Paris Cycliste Olympique + 05:11
88 Heron Antonin Côtes d'Armor - Marie Morin + 05:11
89 Villemin Alan Guidon Chalettois + 05:11
90 Buffin Loïs VC Vaulx-en-Velin + 05:11
91 Laurans Theo WB - Fybolia Morbihan + 05:11
92 Morice Ludovic Bretagne Sud Cyclisme + 05:11
93 Lemoine Gaëtan Occitane CF + 05:11
94 Plaisant Lucas VC Vaulx-en-Velin + 05:11
95 Le Boetez Clement Océane Top 16 + 05:11
96 Vezie Valentin Côtes d'Armor - Marie Morin + 05:11
97 Fiefvez Rudy Océane Top 16 + 05:11
98 Ruault Nathan WB - Fybolia Morbihan + 05:11
99 Bareille Bastien Océane Top 16 + 05:11
100 Brohan Nolan VCP Lorient/UC Quimperloise + 05:11
101 Guillé Lucas WB - Fybolia Morbihan + 05:11
102 Pol Gaëtan Guidon Chalettois + 05:11
103 Brenterch Erwan Bretagne Sud Cyclisme + 05:11
104 Drumel Alexis Bretagne Sud Cyclisme + 05:11
105 Vandermeersch Émilien Dunkerque Littoral Cyclisme + 05:11
106 Sagnier Théo Paris Cycliste Olympique + 05:11
107 Le Ny Jean-Louis WB - Fybolia Morbihan + 05:11
108 Segui Lucas Bretagne Sud Cyclisme + 05:11
109 Roussel Hugo Paris Cycliste Olympique + 05:11
110 Racault Ronan Guidon Chalettois + 05:11
111 Coss Loris VC Vaulx-en-Velin + 05:11
112 Kowalski Dylan VC Rouen 76 + 05:11
113 Huens Rémi Dunkerque Littoral Cyclisme + 05:11
114 Jouanjan Lilian Sojasun Espoir-ACNC + 05:11
115 Batista Camille Guidon Chalettois + 05:11
116 Castellarnau Florent Occitane CF + 05:11
117 Lavenant Thibault Sojasun Espoir-ACNC + 05:11
118 Favennec Titouan UC Briochine-Bleu Mercure + 05:11
119 Vadic Baptiste Vendée U - Pays de la Loire + 05:11
120 Le Fresne Julien VCP Lorient/UC Quimperloise + 05:11
121 Schmidt Fabien UC Briochine-Bleu Mercure + 05:11
122 Mentheour Paul-Mickaël UC Briochine-Bleu Mercure + 05:11
123 Leyman Célestin Dunkerque Littoral Cyclisme + 05:11
124 Boyer Kevin UC Briochine-Bleu Mercure + 05:11
DNF Bown Morgan EC Saint-Etienne Loire
DNF Rivallain Hugo UC Briochine-Bleu Mercure

Information