FIRSTCYCLING
Amateur
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Essor Breton
Amateur, 3rd stage, 7th May 2019, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
France
Ireland
Israel
Netherlands
Poland
USA
Teams
Côtes d'Armor - Marie Morin
Creuse Oxygène Guéret
EFC-L&R-Vulsteke
Hennebont Cyclisme
Hubo-Titan Cargo
Laval Cyclisme 53
LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
Océane Top 16
Sojasun espoir-ACNC
Team Fybolia-Locminé Auto
Team La Crêpe de Brocéliande
Team Pays de Dinan
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
Team U Nantes Atlantique
V.C.Pays de Lorient
V.C.Pays de Loudéac
V.C.Rouen 76
Vendée U
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Pijourlet
Louis
1995
Vendée U
16:04
02
Kowalski
Dylan
1994
V.C.Rouen 76
+ 06
03
Grondin
Donavan
2000
Vendée U
+ 15
04
Tulner
Rens
1998
LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
+ 18
05
Askervold
Thorsten
1996
Laval Cyclisme 53
+ 22
06
Jacobs
Pieter
1986
Hubo-Titan Cargo
+ 23
07
Boileau
Alan
1999
Team Pays de Dinan
+ 27
08
Maître
Florian
1996
Vendée U
+ 31
09
Devanne
Antoine
2000
Vendée U
+ 32
10
Orceau
Clément
1995
Vendée U
+ 33
11
Patoux
Jérémy
1990
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
+ 33
12
Van den Bossche
Fabio
2000
EFC-L&R-Vulsteke
+ 33
13
Guernalec
Victor
2000
Team Pays de Dinan
+ 34
14
Guillon
Célestin
1996
Laval Cyclisme 53
+ 37
15
Blouwe
Louis
1999
EFC-L&R-Vulsteke
+ 37
16
Cornu
Jérémy
1991
Team U Nantes Atlantique
+ 39
17
Fournier
Quentin
1998
Sojasun espoir-ACNC
+ 41
18
Maertens
Gauthier
1999
Sojasun espoir-ACNC
+ 42
19
Levasseur
Jordan
1995
V.C.Rouen 76
+ 42
20
Le Lay
Aurélien
1994
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 43
21
Rivière
David
1995
V.C.Pays de Loudéac
+ 45
22
Lagnet
Gari
1998
Océane Top 16
+ 45
23
Hoppezak
Vincent
1999
LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
+ 46
24
Raeymaekers
Mattias
1992
Hubo-Titan Cargo
+ 46
25
Molinaro
Benjamin
2000
Team Fybolia-Locminé Auto
+ 52
26
Daniel
Aurélien
1991
Team Pays de Dinan
+ 52
27
Sinoy
Fabio
1995
Hubo-Titan Cargo
+ 53
28
Bouts
Jordy
1996
EFC-L&R-Vulsteke
+ 53
29
Billon
Alexandre
1991
Team U Nantes Atlantique
+ 55
30
Henrio
Ewen
1997
V.C.Pays de Loudéac
+ 55
31
Rivallain
Hugo
1998
Hennebont Cyclisme
+ 56
32
Vanoverberghe
Jens
1999
EFC-L&R-Vulsteke
+ 58
33
Rio
Maxime
1999
Team La Crêpe de Brocéliande
+ 01:00
34
Boulo
Matthieu
1989
Team Pays de Dinan
+ 01:00
35
Verhulst
Lothar
1998
EFC-L&R-Vulsteke
+ 01:01
36
White
Calan
1999
Creuse Oxygène Guéret
+ 01:01
37
Roche
Alexis
1998
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:01
38
Van Bokhoven
Ramon
1998
LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
+ 01:01
39
Salmon
Grégoire
1997
Sojasun espoir-ACNC
+ 01:02
40
Joalland
Yaël
2000
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:02
41
Einhorn
Itamar
1997
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:03
42
Gilles
Cyprien
2000
Laval Cyclisme 53
+ 01:05
43
De Leng
Mathijs
1999
LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
+ 01:05
44
Dens
Tuur
2000
Hubo-Titan Cargo
+ 01:06
45
Perret
Kevin
1997
Sojasun espoir-ACNC
+ 01:06
46
Menut
David
1992
Creuse Oxygène Guéret
+ 01:06
47
Patat
Clément
1993
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
+ 01:07
48
Leyman
Célestin
1997
EFC-L&R-Vulsteke
+ 01:08
49
Devalckeneer
Sieben
1991
Hubo-Titan Cargo
+ 01:09
50
Zielinski
Piotr
1984
V.C.Pays de Lorient
+ 01:10
51
Mariault
Axel
1998
Team U Nantes Atlantique
+ 01:10
52
Delétang
Alexandre
1993
Creuse Oxygène Guéret
+ 01:12
53
Girard
Thomas
1989
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:13
54
Fiefvez
Rudy
1993
Océane Top 16
+ 01:15
55
Guyot
Yann
1986
Laval Cyclisme 53
+ 01:15
56
Thibaud
Samuel
2000
Vendée U
+ 01:15
57
Boivin
Maël
1996
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:18
58
Van Tilborgh
Brent
1997
Hubo-Titan Cargo
+ 01:18
59
Picoux
Maximilien
1995
V.C.Rouen 76
+ 01:21
60
Carlot
Matéo
2000
V.C.Rouen 76
+ 01:25
61
Lévêque
Thibault
1997
Team Pays de Dinan
+ 01:25
62
Guicheteau
Quentin
1997
Team U Nantes Atlantique
+ 01:29
63
Terrien
Valentin
1994
Laval Cyclisme 53
+ 01:29
64
Saint-Martin
Clément
1991
V.C.Rouen 76
+ 01:30
65
Mentheour
Paul-Mickaël
1989
V.C.Pays de Lorient
+ 01:31
66
Rallé
Anthony
1993
Team Pays de Dinan
+ 01:31
67
Bideau
Ludovic
1992
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
+ 01:33
68
Le Vigouroux
Baptiste
1999
Team La Crêpe de Brocéliande
+ 01:34
69
Guérin
Camille
1994
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:37
70
Kerraud
Erwann
1999
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
+ 01:37
71
Ortillon
Valentin
1996
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
+ 01:37
72
Bernard
Viannay
1999
Team La Crêpe de Brocéliande
+ 01:38
73
Diligeart
Alexis
1996
Océane Top 16
+ 01:41
74
Duvivier
Alexis
2000
V.C.Rouen 76
+ 01:42
75
Alaphilippe
Bryan
1995
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
+ 01:43
76
Deslandes
Vadim
1994
Creuse Oxygène Guéret
+ 01:44
77
Plaisant
Lucas
2000
Sojasun espoir-ACNC
+ 01:47
78
Cotard
Théo
1999
Team Fybolia-Locminé Auto
+ 01:47
79
David
Nicolas
1988
V.C.Pays de Lorient
+ 01:50
80
Le Clec'h
Lomig
1997
Team Fybolia-Locminé Auto
+ 01:51
81
Bienfait
Vincent
1981
V.C.Pays de Lorient
+ 01:52
82
Flet
Axel
1994
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:53
83
Jeannès
Matthieu
1987
Hennebont Cyclisme
+ 01:55
84
Hamon
Nicolas
2000
Creuse Oxygène Guéret
+ 01:55
85
Jegat
Jordan
1999
Team Fybolia-Locminé Auto
+ 01:59
86
Billon
Gaëtan
1998
V.C.Pays de Loudéac
+ 02:01
87
Vetel
Gildas
1999
Team La Crêpe de Brocéliande
+ 02:07
88
Bescond
Jérémy
1991
Hennebont Cyclisme
+ 02:08
89
Morichon
Mathieu
1995
Océane Top 16
+ 02:10
90
Troy
Arthur
1996
Creuse Oxygène Guéret
+ 02:11
91
Le Breton
Jérôme
1995
Team Fybolia-Locminé Auto
+ 02:15
92
Dauphin
Florian
1999
Sojasun espoir-ACNC
+ 02:16
93
Crispin
Mickaël
1998
Hennebont Cyclisme
+ 02:30
94
Jeannès
Thibault
1989
Hennebont Cyclisme
+ 02:33
95
Le Barbier
Loïc
1996
Hennebont Cyclisme
+ 02:43
96
Folinais
Thomas
1998
Team La Crêpe de Brocéliande
+ 02:47
97
Le Calvé
Grégoire
1987
V.C.Pays de Lorient
+ 02:50
98
Ben Moshe
Yuval
1999
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 03:10
DNS
Lino
Julian
1995
Team U Nantes Atlantique
DNS
Van Iersel
Youri
1996
LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
Information
Essor Breton
France
3rd stage | 12.9 km
Gouesnou
->
Gouesnou
2.12.1
L.Pijourlet
| Leader