Tour de la Manche - 2022

GC Points Mountain

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Costiou Ewen Côtes d'Armor - Marie Morin 13:39:53
02 Corkery Dillon CC Etupes + 03
03 Guichard Mickaël WB - Fybolia Morbihan + 08
04 Lecamus-Lambert Florentin VC Rouen 76 + 08
05 Le Berre Mathis Côtes d'Armor - Marie Morin + 38
06 Cam Maxime Dinan Sport Cycling + 40
07 Castellarnau Florent Occitane CF + 01:19
08 Le Bon Johan Dinan Sport Cycling + 01:20
09 Leclainche Gwen CC Etupes + 01:32
10 Gachignard Thomas Sojasun Espoir-ACNC + 01:43
11 Girard Damien CC Nogent-sur-Oise + 01:46
12 Bezza Quentin France Militaire + 01:49
13 Poisson Damien Dinan Sport Cycling + 02:22
14 Pierre Eliott France Militaire + 02:33
15 Millet Hugo Sojasun Espoir-ACNC + 02:42
16 Costeplane Aurélien Occitane CF + 02:44
17 Le Piouffe Nathan Sojasun Espoir-ACNC + 02:47
18 Le Clec'h Lomig Côtes d'Armor - Marie Morin + 02:47
19 Racault Ronan Guidon Chalettois + 02:52
20 Théot Killian CC Nogent-sur-Oise + 02:54
21 Valognes Thibault VC Rouen 76 + 02:56
22 Le Lay Aurélien VC Avranches + 03:01
23 Germain Thibault AC Bisontine + 03:06
24 Lagnet Gari Sojasun Espoir-ACNC + 03:14
25 Thomas Théo CC Etupes + 03:19
26 Arhie Vincent Team U Cube 17 + 03:27
27 Olgun Serkan VCA du Bourget + 03:31
28 Renault Maxime Team Bricquebec Cotentin + 03:32
29 Chandemerle Hugo Dinan Sport Cycling + 03:38
30 Pruner Nathan TaG Cycling RT + 03:58
31 Le Monnier De Gouville Guy VCA du Bourget + 04:04
32 Renard-Haquin Henri-Francois CC Etupes + 04:15
33 Huyet Baptiste CC Etupes + 04:22
34 Lavigne Baptiste Occitane CF + 04:28
35 Jacobs Arne TWC De Kempen + 04:51
36 Bacon Romain CC Nogent-sur-Oise + 05:26
37 Vercauteren Maxime TWC De Kempen + 05:53
38 Bennett Stefan WB - Fybolia Morbihan + 06:59
39 Riera Joan Albert Baqué Cycling Team + 07:25
40 Malle Nicolas Team Bricquebec Cotentin + 07:26
41 Jamot Julien VC Rouen 76 + 08:52
42 Glot Raphaël VC Avranches + 08:53
43 Sorarrain Gorka Baqué Cycling Team + 09:00
44 Rallé Anthony Dinan Sport Cycling + 09:04
45 Lesellier Arnaud ES Torigni + 09:29
46 Kinniburgh Reid TaG Cycling RT + 09:31
47 Casado Axier Baqué Cycling Team + 09:37
48 Pavic Yanis ES Torigni + 09:37
49 Thierry Pierre WB - Fybolia Morbihan + 10:40
50 Schellenberg Thomas TaG Cycling RT + 11:09
51 Clouaire Raphaël Team Bricquebec Cotentin + 12:00
52 Langella Lilian GSC Blagnac Velo Sport 31 + 12:20
53 Jauny Alexis VC Avranches + 12:29
54 Buller John AC Bisontine + 13:39
55 Arhie Kévin Team U Cube 17 + 15:14
56 Oliphant Aidan TaG Cycling RT + 15:33
57 Hansart Philéas CC Nogent-sur-Oise + 16:36
58 Bolot Simon AC Bisontine + 16:40
59 Froner Axel TaG Cycling RT + 17:09
60 Baran Simon CC Etupes + 17:23
61 Cotard Théo Côtes d'Armor - Marie Morin + 18:16
62 Bourgoyne Lucas WB - Fybolia Morbihan + 19:06
63 Villemin Alan Guidon Chalettois + 19:12
64 Millon Simon Guidon Chalettois + 19:20
65 Lewis Adam Côtes d'Armor - Marie Morin + 19:22
66 Poirier Clément Sojasun Espoir-ACNC + 19:32
67 Meal Théo Team Bricquebec Cotentin + 19:54
68 Pallares Marcel Baqué Cycling Team + 20:10
69 Chauvin Tom Team Bricquebec Cotentin + 20:12
70 Foulon Dorian France Militaire + 20:15
71 Haines Alex GSC Blagnac Velo Sport 31 + 20:18
72 Gregory Alec GSC Blagnac Velo Sport 31 + 21:55
73 Gilles Cyprien ES Torigni + 25:11
74 van Schipstal Guus TWC De Kempen + 25:33
75 Chauvin Scott ES Torigni + 25:55
76 Poletto Antoine Guidon Chalettois + 27:46
77 Delarue Max VC Rouen 76 + 30:13
78 Menegon Nicholas TaG Cycling RT + 32:02
79 Heron Antonin Côtes d'Armor - Marie Morin + 45:07
80 Guéret Théo ES Torigni + 45:58
DNF Damiens Mickael France Militaire
DNF Lapierre Louis France Militaire
DNF Pijourlet Louis France Militaire
DNF Combes Simon AC Bisontine
DNF Morichon Thomas AC Bisontine
DNF Walliang Thibault AC Bisontine
DNF Ortega Soro Gorka Baqué Cycling Team
DNF Huyet Baptiste CC Etupes
DNF Avoine Kévin CC Nogent-sur-Oise
DNF Senicourt Kylian CC Nogent-sur-Oise
DNF Renault Baptiste Dinan Sport Cycling
DNF Tucker Guy ES Torigni
DNF Chassagne Thomas GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Jolibert Clément GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Warmerdam Max GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Duc Maxence Guidon Chalettois
DNF Pol Gaëtan Guidon Chalettois
DNF Couture Cyril Occitane CF
DNF Roméo Hugo Occitane CF
DNF Rozès Clément Occitane CF
DNF Rome Axel Sojasun Espoir-ACNC
DNF Delaplace Cédric Team Bricquebec Cotentin
DNF Cordier Marius Team U Cube 17
DNF Peyencet Gabriel Team U Cube 17
DNF Ryan Edward Team U Cube 17
DNF Wade Aaron Team U Cube 17
DNF De Vos Yanick TWC De Kempen
DNF Senders Sverre TWC De Kempen
DNF Vermeulen Jordy TWC De Kempen
DNF Bunodière Guillaume VC Avranches
DNF Lemonnier Frederic VC Avranches
DNF Levasseur Jordan VC Rouen 76
DNF Pierre Alexis VC Rouen 76
DNF Branger Antonin VCA du Bourget
DNF Quéré Pierre-Yves VCA du Bourget
DNF Tuil Marvin VCA du Bourget
DNF Baguelin Jocelyn WB - Fybolia Morbihan
DNF Laurans Theo WB - Fybolia Morbihan

Information