Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2015 Giro d'Italia

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (330) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Results: 18.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Philippe Gilbert 1982 BMC Racing Team 04:04:1483
02 Francesco Bongiorno 1990 Bardiani - CSF + 4766
03 Sylvain Chavanel 1979 IAM Cycling + 01:0150
04 Matteo Busato 1987 Southeast - Yellow Fluo + 01:0142
05 Amaël Moinard 1982 BMC Racing Team + 01:0137
06 David De La Cruz 1989 Etixx - Quick Step + 01:0133
07 Rinaldo Nocentini 1977 AG2R La Mondiale + 01:0130
08 Kanstantsin Sivtsov 1982 Team Sky + 01:0127
09 Chad Haga 1988 Team Giant - Alpecin + 02:4224
10 Pieter Weening 1981 Orica - GreenEDGE + 03:5522
11 Ryder Hesjedal 1980 Cannondale - Garmin + 06:0520
12 Alberto Contador 1982 Tinkoff - Saxo + 06:0518
13 Davide Villella 1991 Cannondale - Garmin + 06:3817
14 Alexandre Geniez 1988 FDJ + 07:1815
15 Steven Kruijswijk 1987 Team LottoNL-Jumbo + 07:1813
16 Damiano Caruso 1987 BMC Racing Team + 07:1812
17 Leopold König 1987 Team Sky + 07:1812
18 Edoardo Zardini 1989 Bardiani - CSF + 07:1811
19 Giovanni Visconti 1983 Movistar Team + 07:1810
20 Yury Trofimov 1984 Team Katusha + 07:189
21 Jurgen Van den Broeck 1983 Lotto - Soudal + 07:188
22 Franco Pellizotti 1978 Androni Giocattoli + 07:187
23 Mikel Landa 1989 Astana Pro Team + 07:187
24 Fabio Aru 1990 Astana Pro Team + 07:186
25 Andrey Amador 1986 Movistar Team + 07:185
26 Kenny Elissonde 1991 FDJ + 07:184
27 Maxime Monfort 1983 Lotto - Soudal + 07:183
28 Tanel Kangert 1987 Astana Pro Team + 07:182
29 Maxim Belkov 1985 Team Katusha + 07:182
30 Stefano Pirazzi 1987 Bardiani - CSF + 11:341
31 Darwin Atapuma 1988 BMC Racing Team + 11:34
32 Mauro Finetto 1985 Southeast - Yellow Fluo + 14:45
33 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 14:45
34 Maxime Bouet 1986 Etixx - Quick Step + 14:45
35 Michael Rogers 1979 Tinkoff - Saxo + 14:45
36 Nikolay Mihaylov 1988 CCC Sprandi Polkowice + 14:45
37 Paolo Tiralongo 1977 Astana Pro Team + 14:45
38 Diego Ulissi 1989 Lampre - Merida + 14:45
39 Diego Rosa 1989 Astana Pro Team + 14:45
40 Lars Ytting Bak 1980 Lotto - Soudal + 14:45
41 Clément Chevrier 1992 IAM Cycling + 14:45
42 Rigoberto Uran 1987 Etixx - Quick Step + 14:45
43 Luis León Sánchez 1983 Astana Pro Team + 14:45
44 Carlos Betancur 1989 AG2R La Mondiale + 14:45
45 Andre Cardoso 1984 Cannondale - Garmin + 14:45
46 Ruben Fernandez 1991 Movistar Team + 14:45
47 Adam Hansen 1981 Lotto - Soudal + 14:45
48 Sander Armee 1985 Lotto - Soudal + 14:45
49 Davide Formolo 1992 Cannondale - Garmin + 14:45
50 Simone Stortoni 1985 Androni Giocattoli + 14:45
51 Nathan Brown 1991 Cannondale - Garmin + 14:45
52 Francis Mourey 1980 FDJ + 14:45
53 Tobias Ludvigsson 1991 Team Giant - Alpecin + 19:33
54 Jan Polanc 1992 Lampre - Merida + 21:10
55 Andrey Zeits 1986 Astana Pro Team + 21:10
56 Martijn Keizer 1988 Team LottoNL-Jumbo + 21:10
57 Rick Zabel 1993 BMC Racing Team + 21:10
58 Nick van der Lijke 1991 Team LottoNL-Jumbo + 21:10
59 Anthony Roux 1987 FDJ + 21:10
60 Janier Alexis Acevedo 1985 Cannondale - Garmin + 21:10
61 Bert-Jan Lindeman 1989 Team LottoNL-Jumbo + 21:10
62 Igor Anton 1983 Movistar Team + 21:10
63 Sylwester Szmyd 1978 CCC Sprandi Polkowice + 21:10
64 Yonathan Monsalve 1989 Southeast - Yellow Fluo + 21:10
65 Fabio Felline 1990 Trek Factory Racing + 21:10
66 Nikias Arndt 1991 Team Giant - Alpecin + 21:10
67 Tom Stamsnijder 1985 Team Giant - Alpecin + 21:10
68 Gianfranco Zilioli 1990 Androni Giocattoli + 21:10
69 Roman Kreuziger 1986 Tinkoff - Saxo + 21:10
70 Roger Kluge 1986 IAM Cycling + 21:10
71 Dayer Quintana 1992 Movistar Team + 21:10
72 Arnaud Courteille 1989 FDJ + 21:10
73 Francesco Gavazzi 1984 Southeast - Yellow Fluo + 21:10
74 Heinrich Haussler 1984 IAM Cycling + 21:10
75 Petr Vakoc 1992 Etixx - Quick Step + 21:57
76 Matteo Montaguti 1984 AG2R La Mondiale + 21:57
77 Esteban Chaves 1990 Orica - GreenEDGE + 21:57
78 Luke Durbridge 1991 Orica - GreenEDGE + 21:57
79 Simon Clarke 1986 Orica - GreenEDGE + 21:57
80 Tom Jelte Slagter 1989 Cannondale - Garmin + 21:57
81 Salvatore Puccio 1989 Team Sky + 21:57
82 Brent Bookwalter 1984 BMC Racing Team + 21:57
83 Alessandro Petacchi 1974 Southeast - Yellow Fluo + 21:57
84 Sam Bewley 1987 Orica - GreenEDGE + 21:57
85 Brett Lancaster 1979 Orica - GreenEDGE + 21:57
86 Luka Mezgec 1988 Team Giant - Alpecin + 21:57
87 Pavel Kochetkov 1986 Team Katusha + 21:57
88 Moreno Hofland 1991 Team LottoNL-Jumbo + 21:57
89 Fabio Sabatini 1985 Etixx - Quick Step + 21:57
90 Dario Cataldo 1985 Astana Pro Team + 21:57
91 Bernhard Eisel 1981 Team Sky + 21:57
92 Murilo Fischer 1979 FDJ + 21:57
93 Sebastian Henao 1993 Team Sky + 21:57
94 Cheng Ji 1987 Team Giant - Alpecin + 21:57
95 Mikel Nieve 1984 Team Sky + 21:57
96 Vasil Kiryienka 1981 Team Sky + 21:57
97 Matteo Tosatto 1974 Tinkoff - Saxo + 21:57
98 Manuele Mori 1980 Lampre - Merida + 21:57
99 Marco Bandiera 1984 Androni Giocattoli + 21:57
100 Manuele Boaro 1987 Tinkoff - Saxo + 21:57
101 Marek Rutkiewicz 1981 CCC Sprandi Polkowice + 21:57
102 Przemyslaw Niemiec 1980 Lampre - Merida + 21:57
103 Eugenio Alafaci 1990 Trek Factory Racing + 21:57
104 Lukasz Owsian 1990 CCC Sprandi Polkowice + 21:57
105 Giacomo Berlato 1992 Nippo - Vini Fantini + 21:57
106 Maciej Paterski 1986 CCC Sprandi Polkowice + 21:57
107 Elia Viviani 1989 Team Sky + 21:57
108 Axel Domont 1990 AG2R La Mondiale + 21:57
109 Alan Marangoni 1984 Cannondale - Garmin + 21:57
110 Eduard Michael Grosu 1992 Nippo - Vini Fantini + 21:57
111 Kevin Reza 1988 FDJ + 21:57
112 Cedric Pineau 1985 FDJ + 21:57
113 Jesus Herrada Lopez 1990 Movistar Team + 21:57
114 Rick Flens 1983 Team LottoNL-Jumbo + 21:57
115 Bert De Backer 1984 Team Giant - Alpecin + 21:57
116 Maarten Tjallingii 1977 Team LottoNL-Jumbo + 21:57
117 Julien Berard 1987 AG2R La Mondiale + 21:57
118 Hugo Houle 1990 AG2R La Mondiale + 21:57
119 Roberto Ferrari 1983 Lampre - Merida + 21:57
120 Silvan Dillier 1990 BMC Racing Team + 21:57
121 Marcus Burghardt 1983 BMC Racing Team + 21:57
122 Bartlomiej Matysiak 1984 CCC Sprandi Polkowice + 21:57
123 Ivan Basso 1977 Tinkoff - Saxo + 21:57
124 Maximiliano Richeze 1983 Lampre - Merida + 21:57
125 Sacha Modolo 1987 Lampre - Merida + 21:57
126 Jussi Veikkanen 1981 FDJ + 21:57
127 Pierpaolo De Negri 1986 Nippo - Vini Fantini + 21:57
128 Branislau Samoilau 1985 CCC Sprandi Polkowice + 21:57
129 Alessandro Bisolti 1985 Nippo - Vini Fantini + 21:57
130 Riccardo Stacchiotti 1991 Nippo - Vini Fantini + 21:57
131 Alessandro Malaguti 1987 Nippo - Vini Fantini + 21:57
132 Ilnur Zakarin 1989 Team Katusha + 21:57
133 Iljo Keisse 1982 Etixx - Quick Step + 21:57
134 Caleb Fairly 1987 Team Giant - Alpecin + 21:57
135 Benat Intxausti 1986 Movistar Team + 21:57
136 Ivan Rovny 1987 Tinkoff - Saxo + 21:57
137 Alexander Porsev 1986 Team Katusha + 21:57
138 Simon Geschke 1986 Team Giant - Alpecin + 21:57
139 Sergey Chernetski 1990 Team Katusha + 21:57
140 Sergio Paulinho 1980 Tinkoff - Saxo + 21:57
141 Luca Chirico 1992 Bardiani - CSF + 21:57
142 Sergey Lagutin 1981 Team Katusha + 21:57
143 Elia Favilli 1989 Southeast - Yellow Fluo + 21:57
144 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli + 21:57
145 Davide Malacarne 1987 Astana Pro Team + 21:57
146 Michael Hepburn 1991 Orica - GreenEDGE + 21:57
147 Christopher Juul Jensen 1989 Tinkoff - Saxo + 21:57
148 Calvin Watson 1993 Trek Factory Racing + 22:50
149 Giacomo Nizzolo 1989 Trek Factory Racing + 22:51
150 Marco Coledan 1988 Trek Factory Racing + 22:51
151 Fabio Silvestre 1990 Trek Factory Racing + 22:51
152 Fumiyuki Beppu 1983 Trek Factory Racing + 22:51
153 Boy van Poppel 1988 Trek Factory Racing + 22:51
154 Eugert Zhupa 1990 Southeast - Yellow Fluo + 22:51
155 Tsgabu Grmay 1991 Lampre - Merida + 22:51
156 Nicola Boem 1989 Bardiani - CSF + 22:51
157 Sonny Colbrelli 1990 Bardiani - CSF + 22:51
158 Davide Appollonio 1989 Androni Giocattoli + 23:59
159 Grega Bole 1985 CCC Sprandi Polkowice + 23:59
160 Patrick Gretsch 1987 AG2R La Mondiale + 23:59
161 Luca Paolini 1977 Team Katusha + 23:59
162 Enrico Battaglin 1989 Bardiani - CSF + 25:19
163 Serghei Tvetcov 1988 Androni Giocattoli + 25:19
164 Aleksejs Saramotins 1982 IAM Cycling + 25:19
165 Ion Izagirre 1989 Movistar Team + 25:39
DNF Damiano Cunego 1981 Nippo - Vini Fantini
DNF Stig Broeckx 1990 Lotto - Soudal
DNF Juan Jose Lobato Del Valle 1988 Movistar Team
DNF Jerome Pineau 1980 IAM Cycling
Pos Name Born Team Time
01 - Alberto Contador 1982 Tinkoff - Saxo 72:23:09
02 - Mikel Landa 1989 Astana Pro Team + 05:15
03 - Fabio Aru 1990 Astana Pro Team + 06:05
04 - Andrey Amador 1986 Movistar Team + 07:01
05 - Yury Trofimov 1984 Team Katusha + 09:40
06 - Leopold König 1987 Team Sky + 10:44
07 - Damiano Caruso 1987 BMC Racing Team + 11:05
08 - Steven Kruijswijk 1987 Team LottoNL-Jumbo + 12:53
09 1 Ryder Hesjedal 1980 Team Cannondale - Garmin + 13:01
10 1 Alexandre Geniez 1988 FDJ + 14:01
11 - Maxime Monfort 1983 Lotto - Soudal + 15:27
12 - Jurgen Van den Broeck 1983 Lotto - Soudal + 17:12
13 2 Amaël Moinard 1982 BMC Racing Team + 21:15
14 1 Giovanni Visconti 1983 Movistar Team + 21:25
15 2 Tanel Kangert 1987 Astana Pro Team + 28:11
16 2 Rigoberto Uran 1987 Etixx - Quick Step + 30:52
17 1 Darwin Atapuma 1988 BMC Racing Team + 33:24
18 1 Carlos Betancur 1989 AG2R La Mondiale + 41:13
19 3 Mikel Nieve 1984 Team Sky + 42:22
20 - Paolo Tiralongo 1977 Astana Pro Team + 46:40
21 1 Roman Kreuziger 1986 Tinkoff - Saxo + 53:39
22 3 Davide Formolo 1992 Team Cannondale - Garmin + 57:01
23 - Dario Cataldo 1985 Astana Pro Team + 01:02:01
24 - Ion Izagirre 1989 Movistar Team + 01:07:17
25 1 Andre Cardoso 1984 Team Cannondale - Garmin + 01:10:07
26 1 Diego Rosa 1989 Astana Pro Team + 01:11:23
27 1 Stefano Pirazzi 1987 Bardiani - CSF Pro Team + 01:12:25
28 6 Philippe Gilbert 1982 BMC Racing Team + 01:23:16
29 4 Franco Pellizotti 1978 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:26:50
30 2 Michael Rogers 1979 Tinkoff - Saxo + 01:31:47
31 9 Kanstantsin Sivtsov 1982 Team Sky + 01:33:01
32 3 Yonathan Monsalve 1989 Southeast - Yellow Fluo + 01:34:43
33 3 Benat Intxausti 1986 Movistar Team + 01:35:35
34 3 Przemyslaw Niemiec 1980 Lampre - Merida + 01:36:07
35 1 Luis León Sánchez 1983 Astana Pro Team + 01:40:16
36 9 David De La Cruz 1989 Etixx - Quick Step + 01:44:58
37 4 Mauro Finetto 1985 Southeast - Yellow Fluo + 01:46:57
38 1 Fabio Felline 1990 Trek Factory Racing + 01:47:20
39 1 Igor Anton 1983 Movistar Team + 01:47:27
40 8 Sylvain Chavanel 1979 IAM Cycling + 01:47:40
41 6 Grega Bole 1985 CCC Sprandi Polkowice + 01:48:39
42 3 Martijn Keizer 1988 Team LottoNL-Jumbo + 01:49:10
43 11 Francesco Bongiorno 1990 Bardiani - CSF Pro Team + 01:51:45
44 2 Pavel Kochetkov 1986 Team Katusha + 01:55:25
45 2 Esteban Chaves 1990 Orica - GreenEDGE + 02:01:54
46 4 Maxime Bouet 1986 Etixx - Quick Step + 02:02:16
47 3 Matteo Montaguti 1984 AG2R La Mondiale + 02:04:27
48 4 Francis Mourey 1980 FDJ + 02:04:59
49 3 Francesco Gavazzi 1984 Southeast - Yellow Fluo + 02:05:15
50 3 Sebastian Henao 1993 Team Sky + 02:07:35
51 4 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 02:07:54
52 1 Sylwester Szmyd 1978 CCC Sprandi Polkowice + 02:09:01
53 4 Sergey Lagutin 1981 Team Katusha + 02:09:07
54 4 Diego Ulissi 1989 Lampre - Merida + 02:11:15
55 2 Andrey Zeits 1986 Astana Pro Team + 02:12:00
56 7 Kenny Elissonde 1991 FDJ + 02:14:22
57 1 Ivan Basso 1977 Tinkoff - Saxo + 02:16:30
58 1 Silvan Dillier 1990 BMC Racing Team + 02:16:34
59 - Jan Polanc 1992 Lampre - Merida + 02:21:09
60 - Branislau Samoilau 1985 CCC Sprandi Polkowice + 02:23:43
61 - Ilnur Zakarin 1989 Team Katusha + 02:23:53
62 - Alessandro Bisolti 1985 Nippo - Vini Fantini + 02:25:10
63 2 Simone Stortoni 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:25:47
64 3 Nathan Brown 1991 Team Cannondale - Garmin + 02:27:33
65 1 Simon Clarke 1986 Orica - GreenEDGE + 02:30:02
66 7 Edoardo Zardini 1989 Bardiani - CSF Pro Team + 02:30:41
67 16 Rinaldo Nocentini 1977 AG2R La Mondiale + 02:30:58
68 2 Clément Chevrier 1992 IAM Cycling + 02:31:34
69 10 Davide Villella 1991 Team Cannondale - Garmin + 02:31:50
70 4 Jesus Herrada Lopez 1990 Movistar Team + 02:34:25
71 3 Maciej Paterski 1986 CCC Sprandi Polkowice + 02:38:00
72 3 Marcus Burghardt 1983 BMC Racing Team + 02:38:18
73 2 Ruben Fernandez 1991 Movistar Team + 02:38:49
74 3 Brent Bookwalter 1984 BMC Racing Team + 02:39:44
75 3 Gianfranco Zilioli 1990 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:42:59
76 5 Sander Armee 1985 Lotto - Soudal + 02:44:11
77 3 Axel Domont 1990 AG2R La Mondiale + 02:45:55
78 2 Vasil Kiryienka 1981 Team Sky + 02:46:12
79 2 Tom Jelte Slagter 1989 Team Cannondale - Garmin + 02:46:46
80 2 Salvatore Puccio 1989 Team Sky + 02:47:04
81 5 Adam Hansen 1981 Lotto - Soudal + 02:49:04
82 2 Manuele Mori 1980 Lampre - Merida + 02:50:17
83 1 Davide Malacarne 1987 Astana Pro Team + 02:51:38
84 1 Simon Geschke 1986 Team Giant - Alpecin + 02:55:35
85 2 Manuele Boaro 1987 Tinkoff - Saxo + 02:56:31
86 2 Enrico Battaglin 1989 Bardiani - CSF Pro Team + 02:57:26
87 1 Patrick Gretsch 1987 AG2R La Mondiale + 02:59:59
88 2 Luca Chirico 1992 Bardiani - CSF Pro Team + 03:03:30
89 - Tsgabu Grmay 1991 Lampre - Merida + 03:04:24
90 12 Pieter Weening 1981 Orica - GreenEDGE + 03:04:24
91 - Marek Rutkiewicz 1981 CCC Sprandi Polkowice + 03:04:27
92 - Tobias Ludvigsson 1991 Team Giant - Alpecin + 03:05:06
93 12 Chad Haga 1988 Team Giant - Alpecin + 03:07:46
94 1 Anthony Roux 1987 FDJ + 03:08:13
95 1 Elia Favilli 1989 Southeast - Yellow Fluo + 03:09:56
96 - Nick van der Lijke 1991 Team LottoNL-Jumbo + 03:12:12
97 2 Sonny Colbrelli 1990 Bardiani - CSF Pro Team + 03:12:57
98 - Giacomo Berlato 1992 Nippo - Vini Fantini + 03:15:45
99 - Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 03:15:53
100 20 Matteo Busato 1987 Southeast - Yellow Fluo + 03:17:39
101 1 Kevin Reza 1988 FDJ + 03:17:41
102 12 Maxim Belkov 1985 Team Katusha + 03:19:34
103 1 Lars Ytting Bak 1980 Lotto - Soudal + 03:19:36
104 3 Luca Paolini 1977 Team Katusha + 03:22:07
105 2 Sergio Paulinho 1980 Tinkoff - Saxo + 03:26:11
106 - Bert-Jan Lindeman 1989 Team LottoNL-Jumbo + 03:26:21
107 - Fabio Sabatini 1985 Etixx - Quick Step + 03:27:34
108 - Pierpaolo De Negri 1986 Nippo - Vini Fantini + 03:28:35
109 - Matteo Tosatto 1974 Tinkoff - Saxo + 03:29:08
110 - Dayer Quintana 1992 Movistar Team + 03:29:51
111 - Julien Berard 1987 AG2R La Mondiale + 03:31:31
112 1 Luke Durbridge 1991 Orica - GreenEDGE + 03:33:06
113 1 Fumiyuki Beppu 1983 Trek Factory Racing + 03:33:47
114 1 Heinrich Haussler 1984 IAM Cycling + 03:35:07
115 1 Sergey Chernetski 1990 Team Katusha + 03:36:06
116 1 Petr Vakoc 1992 Etixx - Quick Step + 03:36:45
117 1 Janier Alexis Acevedo 1985 Team Cannondale - Garmin + 03:36:48
118 1 Davide Appollonio 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 03:39:53
119 2 Alessandro Petacchi 1974 Southeast - Yellow Fluo + 03:39:56
120 3 Arnaud Courteille 1989 FDJ + 03:40:04
121 1 Hugo Houle 1990 AG2R La Mondiale + 03:40:40
122 2 Maarten Tjallingii 1977 Team LottoNL-Jumbo + 03:42:05
123 2 Lukasz Owsian 1990 CCC Sprandi Polkowice + 03:42:30
124 2 Cedric Pineau 1985 FDJ + 03:42:59
125 2 Elia Viviani 1989 Team Sky + 03:44:27
126 2 Sacha Modolo 1987 Lampre - Merida + 03:45:13
127 2 Maximiliano Richeze 1983 Lampre - Merida + 03:45:23
128 10 Nikolay Mihaylov 1988 CCC Sprandi Polkowice + 03:50:43
129 1 Ivan Rovny 1987 Tinkoff - Saxo + 03:51:53
130 1 Sam Bewley 1987 Orica - GreenEDGE + 03:52:10
131 1 Alan Marangoni 1984 Team Cannondale - Garmin + 03:53:45
132 1 Roberto Ferrari 1983 Lampre - Merida + 03:55:57
133 1 Alexander Porsev 1986 Team Katusha + 03:56:04
134 1 Murilo Fischer 1979 FDJ + 03:56:33
135 1 Luka Mezgec 1988 Team Giant - Alpecin + 03:57:40
136 1 Giacomo Nizzolo 1989 Trek Factory Racing + 03:58:36
137 2 Brett Lancaster 1979 Orica - GreenEDGE + 04:00:28
138 2 Eugenio Alafaci 1990 Trek Factory Racing + 04:00:46
139 2 Christopher Juul Jensen 1989 Tinkoff - Saxo + 04:02:06
140 3 Caleb Fairly 1987 Team Giant - Alpecin + 04:06:57
141 1 Serghei Tvetcov 1988 Androni Giocattoli - Sidermec + 04:07:10
142 2 Moreno Hofland 1991 Team LottoNL-Jumbo + 04:08:17
143 2 Rick Zabel 1993 BMC Racing Team + 04:08:33
144 3 Nikias Arndt 1991 Team Giant - Alpecin + 04:12:32
145 1 Bartlomiej Matysiak 1984 CCC Sprandi Polkowice + 04:12:50
146 3 Boy van Poppel 1988 Trek Factory Racing + 04:15:48
147 3 Iljo Keisse 1982 Etixx - Quick Step + 04:16:18
148 3 Bernhard Eisel 1981 Team Sky + 04:17:04
149 3 Fabio Silvestre 1990 Trek Factory Racing + 04:19:01
150 4 Rick Flens 1983 Team LottoNL-Jumbo + 04:19:50
151 4 Jussi Veikkanen 1981 FDJ + 04:21:37
152 4 Eduard Michael Grosu 1992 Nippo - Vini Fantini + 04:22:19
153 5 Riccardo Stacchiotti 1991 Nippo - Vini Fantini + 04:28:29
154 3 Calvin Watson 1993 Trek Factory Racing + 04:29:08
155 4 Alessandro Malaguti 1987 Nippo - Vini Fantini + 04:32:25
156 4 Michael Hepburn 1991 Orica - GreenEDGE + 04:33:52
157 4 Tom Stamsnijder 1985 Team Giant - Alpecin + 04:33:55
158 4 Marco Bandiera 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 04:36:10
159 5 Bert De Backer 1984 Team Giant - Alpecin + 04:37:09
160 3 Eugert Zhupa 1990 Southeast - Yellow Fluo + 04:37:47
161 4 Nicola Boem 1989 Bardiani - CSF Pro Team + 04:38:11
162 4 Cheng Ji 1987 Team Giant - Alpecin + 04:44:07
163 4 Roger Kluge 1986 IAM Cycling + 04:46:52
164 4 Aleksejs Saramotins 1982 IAM Cycling + 04:53:26
165 4 Marco Coledan 1988 Trek Factory Racing + 04:56:07
Giro d'Italia
Italy
18.stage Hills
170 km
Melide -> Verbania
May 28th (2015)
Leader A.Contador
Youth F.Aru
Points G.Nizzolo
Mountain S.Kruijswijk

Want to use results from
FirstCycling on your site?