Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2015 Giro d'Italia

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (330) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Results: 10.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Nicola Boem 1989 Bardiani - CSF 04:26:1683
02 Matteo Busato 1987 Southeast - Yellow Fluo + 0066
03 Alessandro Malaguti 1987 Nippo - Vini Fantini + 0250
04 Alan Marangoni 1984 Cannondale - Garmin + 0442
05 Giacomo Nizzolo 1989 Trek Factory Racing + 1837
06 Sacha Modolo 1987 Lampre - Merida + 1833
07 André Greipel 1982 Lotto - Soudal + 1830
08 Luka Mezgec 1988 Team Giant - Alpecin + 1827
09 Nicola Ruffoni 1990 Bardiani - CSF + 1824
10 Davide Appollonio 1989 Androni Giocattoli + 1822
11 Alexander Porsev 1986 Team Katusha + 1820
12 Eduard Michael Grosu 1992 Nippo - Vini Fantini + 1818
13 Juan Jose Lobato 1988 Movistar Team + 1817
14 Kevin Reza 1988 FDJ + 1815
15 Manuel Belletti 1985 Southeast - Yellow Fluo + 1813
16 Elia Viviani 1989 Team Sky + 1812
17 Moreno Hofland 1991 Team LottoNL-Jumbo + 1812
18 Roger Kluge 1986 IAM Cycling + 1811
19 Brett Lancaster 1979 Orica - GreenEDGE + 1810
20 Fabio Aru 1990 Astana Pro Team + 189
21 Grega Bole 1985 CCC Sprandi Polkowice + 188
22 Philippe Gilbert 1982 BMC Racing Team + 187
23 Maximiliano Richeze 1983 Lampre - Merida + 187
24 Davide Formolo 1992 Cannondale - Garmin + 186
25 Stefan Küng 1993 BMC Racing Team + 185
26 Tom Boonen 1980 Etixx - Quick Step + 184
27 Jaroslaw Marycz 1987 CCC Sprandi Polkowice + 183
28 Rigoberto Uran 1987 Etixx - Quick Step + 182
29 Bartlomiej Matysiak 1984 CCC Sprandi Polkowice + 182
30 Yury Trofimov 1984 Team Katusha + 181
31 Alberto Contador 1982 Tinkoff - Saxo + 18
32 Damiano Caruso 1987 BMC Racing Team + 18
33 Leopold König 1987 Team Sky + 18
34 Andre Cardoso 1984 Cannondale - Garmin + 18
35 Carlos Betancur 1989 AG2R La Mondiale + 18
36 Ion Izagirre 1989 Movistar Team + 18
37 Roman Kreuziger 1986 Tinkoff - Saxo + 18
38 Dario Cataldo 1985 Astana Pro Team + 18
39 Stef Clement 1982 IAM Cycling + 18
40 Steven Kruijswijk 1987 Team LottoNL-Jumbo + 18
41 Alexandre Geniez 1988 FDJ + 18
42 Mikel Landa 1989 Astana Pro Team + 18
43 Jurgen Van den Broeck 1983 Lotto - Soudal + 18
44 Enrico Battaglin 1989 Bardiani - CSF + 18
45 Pierpaolo De Negri 1986 Nippo - Vini Fantini + 18
46 Damiano Cunego 1981 Nippo - Vini Fantini + 18
47 Maxime Monfort 1983 Lotto - Soudal + 18
48 Boy van Poppel 1988 Trek Factory Racing + 18
49 Marco Coledan 1988 Trek Factory Racing + 18
50 Luis León Sánchez 1983 Astana Pro Team + 18
51 Andrey Amador 1986 Movistar Team + 18
52 Diego Rosa 1989 Astana Pro Team + 18
53 Tanel Kangert 1987 Astana Pro Team + 18
54 Maxime Bouet 1986 Etixx - Quick Step + 18
55 Paolo Tiralongo 1977 Astana Pro Team + 18
56 Pavel Kochetkov 1986 Team Katusha + 18
57 Mauro Finetto 1985 Southeast - Yellow Fluo + 18
58 Ryder Hesjedal 1980 Cannondale - Garmin + 18
59 Riccardo Stacchiotti 1991 Nippo - Vini Fantini + 28
60 Maciej Paterski 1986 CCC Sprandi Polkowice + 28
61 Martijn Keizer 1988 Team LottoNL-Jumbo + 28
62 Sebastien Reichenbach 1989 IAM Cycling + 28
63 Davide Malacarne 1987 Astana Pro Team + 28
64 Maarten Tjallingii 1977 Team LottoNL-Jumbo + 28
65 Amaël Moinard 1982 BMC Racing Team + 28
66 Francesco Bongiorno 1990 Bardiani - CSF + 28
67 Silvan Dillier 1990 BMC Racing Team + 28
68 Stefano Pirazzi 1987 Bardiani - CSF + 28
69 Fumiyuki Beppu 1983 Trek Factory Racing + 28
70 Marcus Burghardt 1983 BMC Racing Team + 28
71 Alessandro Petacchi 1974 Southeast - Yellow Fluo + 28
72 Giovanni Visconti 1983 Movistar Team + 28
73 Jan Polanc 1992 Lampre - Merida + 31
74 Manuele Boaro 1987 Tinkoff - Saxo + 33
75 Marek Rutkiewicz 1981 CCC Sprandi Polkowice + 33
76 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli + 33
77 Edoardo Zardini 1989 Bardiani - CSF + 33
78 Nick van der Lijke 1991 Team LottoNL-Jumbo + 33
79 Przemyslaw Niemiec 1980 Lampre - Merida + 33
80 Petr Vakoc 1992 Etixx - Quick Step + 33
81 Esteban Chaves 1990 Orica - GreenEDGE + 33
82 Darwin Atapuma 1988 BMC Racing Team + 33
83 Simon Gerrans 1980 Orica - GreenEDGE + 36
84 Rick Zabel 1993 BMC Racing Team + 38
85 Ivan Basso 1977 Tinkoff - Saxo + 38
86 Michael Rogers 1979 Tinkoff - Saxo + 38
87 Yonathan Monsalve 1989 Southeast - Yellow Fluo + 38
88 Cedric Pineau 1985 FDJ + 42
89 Francis Mourey 1980 FDJ + 42
90 Giacomo Berlato 1992 Nippo - Vini Fantini + 42
91 Patrick Gretsch 1987 AG2R La Mondiale + 42
92 Andrey Zeits 1986 Astana Pro Team + 42
93 Jerome Pineau 1980 IAM Cycling + 42
94 Rick Flens 1983 Team LottoNL-Jumbo + 42
95 Nikias Arndt 1991 Team Giant - Alpecin + 42
96 Tobias Ludvigsson 1991 Team Giant - Alpecin + 42
97 Greg Henderson 1976 Lotto - Soudal + 42
98 Ruben Fernandez 1991 Movistar Team + 42
99 Dayer Quintana 1992 Movistar Team + 42
100 Lukasz Owsian 1990 CCC Sprandi Polkowice + 42
101 Sonny Colbrelli 1990 Bardiani - CSF + 42
102 Luca Chirico 1992 Bardiani - CSF + 42
103 Sylwester Szmyd 1978 CCC Sprandi Polkowice + 42
104 Tsgabu Grmay 1991 Lampre - Merida + 42
105 Rinaldo Nocentini 1977 AG2R La Mondiale + 42
106 Sylvain Chavanel 1979 IAM Cycling + 42
107 Matteo Montaguti 1984 AG2R La Mondiale + 42
108 Bert-Jan Lindeman 1989 Team LottoNL-Jumbo + 42
109 Arnaud Courteille 1989 FDJ + 42
110 Nikolay Mihaylov 1988 CCC Sprandi Polkowice + 42
111 Elia Favilli 1989 Southeast - Yellow Fluo + 42
112 Nathan Brown 1991 Cannondale - Garmin + 42
113 Hugo Houle 1990 AG2R La Mondiale + 42
114 Alessandro Bisolti 1985 Nippo - Vini Fantini + 42
115 Branislau Samoilau 1985 CCC Sprandi Polkowice + 42
116 Franco Pellizotti 1978 Androni Giocattoli + 42
117 Janier Alexis Acevedo 1985 Cannondale - Garmin + 42
118 David De La Cruz 1989 Etixx - Quick Step + 42
119 Roberto Ferrari 1983 Lampre - Merida + 42
120 Simone Stortoni 1985 Androni Giocattoli + 42
121 Fabio Sabatini 1985 Etixx - Quick Step + 42
122 Clément Chevrier 1992 IAM Cycling + 42
123 Axel Domont 1990 AG2R La Mondiale + 42
124 Julien Berard 1987 AG2R La Mondiale + 42
125 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 42
126 Davide Villella 1991 Cannondale - Garmin + 42
127 Kenny Elissonde 1991 FDJ + 42
128 Ilnur Zakarin 1989 Team Katusha + 42
129 Lars Ytting Bak 1980 Lotto - Soudal + 42
130 Matteo Tosatto 1974 Tinkoff - Saxo + 42
131 Brent Bookwalter 1984 BMC Racing Team + 42
132 Diego Ulissi 1989 Lampre - Merida + 42
133 Sergey Chernetski 1990 Team Katusha + 42
134 Mikel Nieve 1984 Team Sky + 42
135 Vasil Kiryienka 1981 Team Sky + 53
136 Chad Haga 1988 Team Giant - Alpecin + 53
137 Gang Xu 1984 Lampre - Merida + 53
138 Sergio Paulinho 1980 Tinkoff - Saxo + 53
139 Igor Anton 1983 Movistar Team + 53
140 Tom Danielson 1978 Cannondale - Garmin + 53
141 Tom Jelte Slagter 1989 Cannondale - Garmin + 53
142 Gianfranco Zilioli 1990 Androni Giocattoli + 56
143 Fabio Silvestre 1990 Trek Factory Racing + 58
144 Eugenio Alafaci 1990 Trek Factory Racing + 58
145 Serghei Tvetcov 1988 Androni Giocattoli + 58
146 Luca Paolini 1977 Team Katusha + 01:01
147 Salvatore Puccio 1989 Team Sky + 01:05
148 Sebastian Henao 1993 Team Sky + 01:05
149 Kanstantsin Sivtsov 1982 Team Sky + 01:05
150 Richie Porte 1985 Team Sky + 01:05
151 Murilo Fischer 1979 FDJ + 01:05
152 Bert De Backer 1984 Team Giant - Alpecin + 01:11
153 Fabio Felline 1990 Trek Factory Racing + 01:14
154 Sander Armee 1985 Lotto - Soudal + 01:20
155 Enrico Barbin 1990 Bardiani - CSF + 01:29
156 Simon Geschke 1986 Team Giant - Alpecin + 01:31
157 Kristof Vandewalle 1985 Trek Factory Racing + 01:38
158 Iljo Keisse 1982 Etixx - Quick Step + 01:44
159 Francesco Gavazzi 1984 Southeast - Yellow Fluo + 01:51
160 Pieter Weening 1981 Orica - GreenEDGE + 01:53
161 Anthony Roux 1987 FDJ + 02:00
162 Bernhard Eisel 1981 Team Sky + 02:31
163 Adam Hansen 1981 Lotto - Soudal + 02:31
164 Sergey Lagutin 1981 Team Katusha + 02:31
165 Maxim Belkov 1985 Team Katusha + 02:31
166 Luke Durbridge 1991 Orica - GreenEDGE + 03:00
167 Heinrich Haussler 1984 IAM Cycling + 03:48
168 Michael Matthews 1990 Orica - GreenEDGE + 03:48
169 Eugert Zhupa 1990 Southeast - Yellow Fluo + 03:58
170 Jussi Veikkanen 1981 FDJ + 04:23
171 Calvin Watson 1993 Trek Factory Racing + 05:11
172 Michael Hepburn 1991 Orica - GreenEDGE + 05:11
173 Caleb Fairly 1987 Team Giant - Alpecin + 05:11
174 Tom Stamsnijder 1985 Team Giant - Alpecin + 05:11
175 Cheng Ji 1987 Team Giant - Alpecin + 05:11
176 Manuele Mori 1980 Lampre - Merida + 05:11
177 Benat Intxausti 1986 Movistar Team + 05:11
178 Jesus Herrada Lopez 1990 Movistar Team + 05:11
179 Aleksejs Saramotins 1982 IAM Cycling + 05:11
180 Christopher Juul Jensen 1989 Tinkoff - Saxo + 06:41
181 Ivan Rovny 1987 Tinkoff - Saxo + 06:41
182 Simon Clarke 1986 Orica - GreenEDGE + 06:41
183 Stig Broeckx 1990 Lotto - Soudal + 07:26
184 Louis Vervaeke 1993 Lotto - Soudal + 07:26
185 Sam Bewley 1987 Orica - GreenEDGE + 08:28
186 Oscar Gatto 1985 Androni Giocattoli + 08:31
187 Marco Bandiera 1984 Androni Giocattoli + 08:31
DNF Matteo Pelucchi 1989 IAM Cycling
Pos Name Born Team Time
01 - Alberto Contador 1982 Tinkoff - Saxo 42:58:09
02 - Fabio Aru 1990 Astana Pro Team + 03
03 1 Mikel Landa 1989 Astana Pro Team + 46
04 1 Dario Cataldo 1985 Astana Pro Team + 01:16
05 1 Roman Kreuziger 1986 Tinkoff - Saxo + 01:46
06 2 Rigoberto Uran 1987 Etixx - Quick Step + 02:10
07 - Giovanni Visconti 1983 Movistar Team + 02:12
08 1 Damiano Caruso 1987 BMC Racing Team + 02:20
09 1 Andrey Amador 1986 Movistar Team + 02:24
10 1 Leopold König 1987 Team Sky + 02:30
11 2 Davide Formolo 1992 Team Cannondale - Garmin + 03:01
12 9 Richie Porte 1985 Team Sky + 03:09
13 1 Damiano Cunego 1981 Nippo - Vini Fantini + 03:10
14 2 Darwin Atapuma 1988 BMC Racing Team + 03:10
15 - Yury Trofimov 1984 Team Katusha + 03:18
16 - Jurgen Van den Broeck 1983 Lotto - Soudal + 03:33
17 - Maxime Monfort 1983 Lotto - Soudal + 04:00
18 - Amaël Moinard 1982 BMC Racing Team + 04:19
19 - Alexandre Geniez 1988 FDJ + 04:41
20 - Ion Izagirre 1989 Movistar Team + 05:47
21 - Ryder Hesjedal 1980 Team Cannondale - Garmin + 06:16
22 - Mikel Nieve 1984 Team Sky + 07:49
23 - Steven Kruijswijk 1987 Team LottoNL-Jumbo + 10:39
24 - Przemyslaw Niemiec 1980 Lampre - Merida + 11:25
25 - Paolo Tiralongo 1977 Astana Pro Team + 11:46
26 - Diego Rosa 1989 Astana Pro Team + 13:37
27 - Tanel Kangert 1987 Astana Pro Team + 13:38
28 - Sebastien Reichenbach 1989 IAM Cycling + 15:54
29 - Stefano Pirazzi 1987 Bardiani - CSF Pro Team + 18:10
30 - Yonathan Monsalve 1989 Southeast - Yellow Fluo + 18:52
31 - Jan Polanc 1992 Lampre - Merida + 20:28
32 - Carlos Betancur 1989 AG2R La Mondiale + 20:47
33 - Stef Clement 1982 IAM Cycling + 21:17
34 - Esteban Chaves 1990 Orica - GreenEDGE + 21:37
35 - Andre Cardoso 1984 Team Cannondale - Garmin + 22:12
36 - Francesco Bongiorno 1990 Bardiani - CSF Pro Team + 22:57
37 - Michael Rogers 1979 Tinkoff - Saxo + 25:22
38 - Benat Intxausti 1986 Movistar Team + 29:56
39 - Kenny Elissonde 1991 FDJ + 31:21
40 - Luis León Sánchez 1983 Astana Pro Team + 32:49
41 - Pavel Kochetkov 1986 Team Katusha + 34:15
42 - Mauro Finetto 1985 Southeast - Yellow Fluo + 36:08
43 1 Diego Ulissi 1989 Lampre - Merida + 38:01
44 1 Sylwester Szmyd 1978 CCC Sprandi Polkowice + 38:22
45 2 Sergey Lagutin 1981 Team Katusha + 39:18
46 1 Kanstantsin Sivtsov 1982 Team Sky + 39:24
47 1 Fabio Felline 1990 Trek Factory Racing + 40:57
48 1 Igor Anton 1983 Movistar Team + 41:41
49 2 Ilnur Zakarin 1989 Team Katusha + 42:32
50 3 Martijn Keizer 1988 Team LottoNL-Jumbo + 43:25
51 1 Francesco Gavazzi 1984 Southeast - Yellow Fluo + 44:17
52 2 Francis Mourey 1980 FDJ + 44:30
53 2 Simone Stortoni 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 44:59
54 2 Philippe Gilbert 1982 BMC Racing Team + 45:07
55 5 Jesus Herrada Lopez 1990 Movistar Team + 46:06
56 1 Matteo Montaguti 1984 AG2R La Mondiale + 46:28
57 11 Simon Clarke 1986 Orica - GreenEDGE + 46:47
58 - Franco Pellizotti 1978 Androni Giocattoli - Sidermec + 47:26
59 - Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 48:01
60 - Sebastian Henao 1993 Team Sky + 48:27
61 - Silvan Dillier 1990 BMC Racing Team + 48:55
62 - Tsgabu Grmay 1991 Lampre - Merida + 49:18
63 - Sylvain Chavanel 1979 IAM Cycling + 49:20
64 - Tom Jelte Slagter 1989 Team Cannondale - Garmin + 49:46
65 - David De La Cruz 1989 Etixx - Quick Step + 50:43
66 - Ivan Basso 1977 Tinkoff - Saxo + 50:45
67 - Branislau Samoilau 1985 CCC Sprandi Polkowice + 51:46
68 - Andrey Zeits 1986 Astana Pro Team + 51:53
69 - Clément Chevrier 1992 IAM Cycling + 56:53
70 - Sander Armee 1985 Lotto - Soudal + 57:54
71 - Tom Danielson 1978 Team Cannondale - Garmin + 58:04
72 1 Simon Gerrans 1980 Orica - GreenEDGE + 58:52
73 1 Adam Hansen 1981 Lotto - Soudal + 01:00:46
74 1 Davide Villella 1991 Team Cannondale - Garmin + 01:01:07
75 1 Axel Domont 1990 AG2R La Mondiale + 01:01:47
76 1 Maxime Bouet 1986 Etixx - Quick Step + 01:02:36
77 1 Gianfranco Zilioli 1990 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:03:34
78 4 Michael Matthews 1990 Orica - GreenEDGE + 01:03:47
79 1 Grega Bole 1985 CCC Sprandi Polkowice + 01:04:32
80 1 Alessandro Bisolti 1985 Nippo - Vini Fantini + 01:04:58
81 2 Kristof Vandewalle 1985 Trek Factory Racing + 01:04:59
82 - Enrico Battaglin 1989 Bardiani - CSF Pro Team + 01:05:18
83 - Ruben Fernandez 1991 Movistar Team + 01:05:49
84 - Edoardo Zardini 1989 Bardiani - CSF Pro Team + 01:07:59
85 1 Stefan Küng 1993 BMC Racing Team + 01:09:01
86 1 Nathan Brown 1991 Team Cannondale - Garmin + 01:09:11
87 - Salvatore Puccio 1989 Team Sky + 01:10:12
88 - Luca Paolini 1977 Team Katusha + 01:10:31
89 - Sonny Colbrelli 1990 Bardiani - CSF Pro Team + 01:11:37
90 - Patrick Gretsch 1987 AG2R La Mondiale + 01:11:41
91 - Vasil Kiryienka 1981 Team Sky + 01:11:56
92 1 Simon Geschke 1986 Team Giant - Alpecin + 01:14:30
93 1 Manuele Boaro 1987 Tinkoff - Saxo + 01:15:19
94 2 Manuele Mori 1980 Lampre - Merida + 01:16:16
95 2 Elia Favilli 1989 Southeast - Yellow Fluo + 01:16:17
96 1 Enrico Barbin 1990 Bardiani - CSF Pro Team + 01:16:26
97 1 Tobias Ludvigsson 1991 Team Giant - Alpecin + 01:17:11
98 2 Anthony Roux 1987 FDJ + 01:17:24
99 - Maciej Paterski 1986 CCC Sprandi Polkowice + 01:19:43
100 - Brent Bookwalter 1984 BMC Racing Team + 01:20:29
101 - Janier Alexis Acevedo 1985 Team Cannondale - Garmin + 01:20:40
102 - Chad Haga 1988 Team Giant - Alpecin + 01:21:36
103 - Rinaldo Nocentini 1977 AG2R La Mondiale + 01:24:41
104 1 Marek Rutkiewicz 1981 CCC Sprandi Polkowice + 01:25:55
105 1 Pieter Weening 1981 Orica - GreenEDGE + 01:26:07
106 - Marcus Burghardt 1983 BMC Racing Team + 01:27:06
107 - Davide Appollonio 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:27:44
108 - Alessandro Petacchi 1974 Southeast - Yellow Fluo + 01:28:24
109 - Matteo Tosatto 1974 Tinkoff - Saxo + 01:31:15
110 - Fabio Sabatini 1985 Etixx - Quick Step + 01:31:19
111 - Hugo Houle 1990 AG2R La Mondiale + 01:32:04
112 1 Petr Vakoc 1992 Etixx - Quick Step + 01:32:39
113 3 Manuel Belletti 1985 Southeast - Yellow Fluo + 01:32:53
114 - Cedric Pineau 1985 FDJ + 01:32:58
115 2 Davide Malacarne 1987 Astana Pro Team + 01:33:20
116 3 Juan Jose Lobato 1988 Movistar Team + 01:34:02
117 5 Luke Durbridge 1991 Orica - GreenEDGE + 01:34:26
118 2 Julien Berard 1987 AG2R La Mondiale + 01:35:07
119 6 Matteo Busato 1987 Southeast - Yellow Fluo + 01:35:38
120 2 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:35:44
121 - Arnaud Courteille 1989 FDJ + 01:35:50
122 2 Kevin Reza 1988 FDJ + 01:35:51
123 - Lars Ytting Bak 1980 Lotto - Soudal + 01:35:57
124 6 Heinrich Haussler 1984 IAM Cycling + 01:37:11
125 1 Bert-Jan Lindeman 1989 Team LottoNL-Jumbo + 01:38:10
126 2 Nick van der Lijke 1991 Team LottoNL-Jumbo + 01:38:26
127 - Sergio Paulinho 1980 Tinkoff - Saxo + 01:38:40
128 1 Luca Chirico 1992 Bardiani - CSF Pro Team + 01:39:32
129 1 Dayer Quintana 1992 Movistar Team + 01:39:45
130 1 Lukasz Owsian 1990 CCC Sprandi Polkowice + 01:39:50
131 2 Elia Viviani 1989 Team Sky + 01:40:35
132 17 Sam Bewley 1987 Orica - GreenEDGE + 01:40:48
133 1 Sacha Modolo 1987 Lampre - Merida + 01:40:54
134 1 André Greipel 1982 Lotto - Soudal + 01:41:35
135 3 Maximiliano Richeze 1983 Lampre - Merida + 01:42:41
136 1 Giacomo Berlato 1992 Nippo - Vini Fantini + 01:43:02
137 3 Tom Boonen 1980 Etixx - Quick Step + 01:43:49
138 2 Maxim Belkov 1985 Team Katusha + 01:43:53
139 - Murilo Fischer 1979 FDJ + 01:44:06
140 2 Maarten Tjallingii 1977 Team LottoNL-Jumbo + 01:44:33
141 2 Roberto Ferrari 1983 Lampre - Merida + 01:45:07
142 10 Caleb Fairly 1987 Team Giant - Alpecin + 01:45:26
143 1 Eugenio Alafaci 1990 Trek Factory Racing + 01:45:45
144 1 Fumiyuki Beppu 1983 Trek Factory Racing + 01:46:58
145 1 Jaroslaw Marycz 1987 CCC Sprandi Polkowice + 01:47:07
146 2 Alan Marangoni 1984 Team Cannondale - Garmin + 01:48:43
147 - Pierpaolo De Negri 1986 Nippo - Vini Fantini + 01:48:44
148 1 Brett Lancaster 1979 Orica - GreenEDGE + 01:50:13
149 8 Ivan Rovny 1987 Tinkoff - Saxo + 01:50:17
150 1 Giacomo Nizzolo 1989 Trek Factory Racing + 01:50:32
151 1 Gang Xu 1984 Lampre - Merida + 01:50:57
152 1 Luka Mezgec 1988 Team Giant - Alpecin + 01:52:19
153 1 Moreno Hofland 1991 Team LottoNL-Jumbo + 01:53:13
154 1 Greg Henderson 1976 Lotto - Soudal + 01:53:43
155 1 Alexander Porsev 1986 Team Katusha + 01:54:52
156 1 Bartlomiej Matysiak 1984 CCC Sprandi Polkowice + 01:56:25
157 1 Sergey Chernetski 1990 Team Katusha + 01:56:49
158 6 Christopher Juul Jensen 1989 Tinkoff - Saxo + 01:57:13
159 - Fabio Silvestre 1990 Trek Factory Racing + 01:57:41
160 - Rick Zabel 1993 BMC Racing Team + 01:57:59
161 1 Jerome Pineau 1980 IAM Cycling + 01:59:16
162 2 Nikolay Mihaylov 1988 CCC Sprandi Polkowice + 01:59:33
163 - Serghei Tvetcov 1988 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:59:43
164 3 Iljo Keisse 1982 Etixx - Quick Step + 01:59:57
165 - Nikias Arndt 1991 Team Giant - Alpecin + 02:02:43
166 - Rick Flens 1983 Team LottoNL-Jumbo + 02:03:20
167 2 Boy van Poppel 1988 Trek Factory Racing + 02:05:24
168 3 Nicola Ruffoni 1990 Bardiani - CSF Pro Team + 02:07:58
169 1 Bernhard Eisel 1981 Team Sky + 02:09:54
170 2 Calvin Watson 1993 Trek Factory Racing + 02:10:04
171 4 Louis Vervaeke 1993 Lotto - Soudal + 02:10:15
172 5 Riccardo Stacchiotti 1991 Nippo - Vini Fantini + 02:11:43
173 1 Jussi Veikkanen 1981 FDJ + 02:14:43
174 4 Alessandro Malaguti 1987 Nippo - Vini Fantini + 02:15:29
175 1 Tom Stamsnijder 1985 Team Giant - Alpecin + 02:16:10
176 4 Eduard Michael Grosu 1992 Nippo - Vini Fantini + 02:16:16
177 4 Nicola Boem 1989 Bardiani - CSF Pro Team + 02:16:19
178 6 Oscar Gatto 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:16:54
179 - Bert De Backer 1984 Team Giant - Alpecin + 02:17:09
180 7 Marco Bandiera 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:17:38
181 6 Stig Broeckx 1990 Lotto - Soudal + 02:18:21
182 - Eugert Zhupa 1990 Southeast - Yellow Fluo + 02:20:48
183 2 Roger Kluge 1986 IAM Cycling + 02:25:00
184 1 Michael Hepburn 1991 Orica - GreenEDGE + 02:25:03
185 1 Cheng Ji 1987 Team Giant - Alpecin + 02:26:40
186 - Aleksejs Saramotins 1982 IAM Cycling + 02:33:04
187 - Marco Coledan 1988 Trek Factory Racing + 02:34:59

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Giro d'Italia
Italy
10.stage Flat
200 km
Civitanova Marche -> Forlě
May 19th (2015)
Leader A.Contador
Youth F.Aru
Points N.Boem
Mountain S.Geschke