Front Races Teams Riders Ranking

Giro d'Italia | 2015 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Alberto Contador Tinkoff - Saxo 88:22:25
02 Fabio Aru Astana Pro Team + 01:53
03 Mikel Landa Astana Pro Team + 03:05
04 Andrey Amador Movistar Team + 08:10
05 Ryder Hesjedal Cannondale - Garmin + 09:52
06 Leopold König Team Sky + 10:41
07 Steven Kruijswijk Team LottoNL-Jumbo + 10:53
08 Damiano Caruso BMC Racing Team + 12:08
09 Alexandre Geniez FDJ + 15:51
10 Yury Trofimov Team Katusha + 16:14
11 Maxime Monfort Lotto - Soudal + 17:51
12 Jurgen Van den Broeck Lotto - Soudal + 25:12
13 Tanel Kangert Astana Pro Team + 28:05
14 Rigoberto Uran Etixx - Quick Step + 28:26
15 Amaël Moinard BMC Racing Team + 30:35
16 Darwin Atapuma BMC Racing Team + 40:36
17 Mikel Nieve Team Sky + 48:24
18 Giovanni Visconti Movistar Team + 50:32
19 Paolo Tiralongo Astana Pro Team + 01:03:38
20 Carlos Betancur AG2R La Mondiale + 01:17:27
21 Andre Cardoso Cannondale - Garmin + 01:19:27
22 Stefano Pirazzi Bardiani - CSF + 01:21:38
23 Diego Rosa Astana Pro Team + 01:24:57
24 Franco Pellizotti Androni Giocattoli + 01:30:49
25 Dario Cataldo Astana Pro Team + 01:35:24
26 Kanstantsin Sivtsov Team Sky + 01:45:52
27 Ion Izagirre Movistar Team + 01:46:30
28 Roman Kreuziger Tinkoff - Saxo + 01:47:03
29 Benat Intxausti Movistar Team + 01:49:22
30 Yonathan Monsalve Southeast - Yellow Fluo + 01:50:19
31 Davide Formolo Cannondale - Garmin + 01:53:39
32 Fabio Felline Trek Factory Racing + 01:55:57
33 Michael Rogers Tinkoff - Saxo + 02:11:06
34 David De La Cruz Etixx - Quick Step + 02:15:27
35 Luis León Sánchez Astana Pro Team + 02:17:30
36 Sylvain Chavanel IAM Cycling + 02:22:52
37 Pavel Kochetkov Team Katusha + 02:23:10
38 Igor Anton Movistar Team + 02:27:19
39 Philippe Gilbert BMC Racing Team + 02:30:21
40 Przemyslaw Niemiec Lampre - Merida + 02:39:20
41 Sebastian Henao Team Sky + 02:39:28
42 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 02:44:08
43 Francis Mourey FDJ + 02:44:29
44 Ilnur Zakarin Team Katusha + 02:45:10
45 Sylwester Szmyd CCC Sprandi Polkowice + 02:45:21
46 Kenny Elissonde FDJ + 02:46:57
47 Maxime Bouet Etixx - Quick Step + 02:48:49
48 Branislau Samoilau CCC Sprandi Polkowice + 02:49:01
49 Alessandro Bisolti Nippo - Vini Fantini + 02:51:45
50 Simone Stortoni Androni Giocattoli + 02:51:48
51 Ivan Basso Tinkoff - Saxo + 02:52:16
52 Silvan Dillier BMC Racing Team + 02:53:04
53 Jan Polanc Lampre - Merida + 02:55:08
54 Matteo Montaguti AG2R La Mondiale + 03:01:35
55 Esteban Chaves Orica - GreenEDGE + 03:01:37
56 Martijn Keizer Team LottoNL-Jumbo + 03:02:04
57 Mauro Finetto Southeast - Yellow Fluo + 03:05:25
58 Francesco Gavazzi Southeast - Yellow Fluo + 03:06:40
59 Andrey Zeits Astana Pro Team + 03:09:32
60 Francesco Bongiorno Bardiani - CSF + 03:12:36
61 Grega Bole CCC Sprandi Polkowice + 03:15:43
62 Ruben Fernandez Movistar Team + 03:18:16
63 Simon Clarke Orica - GreenEDGE + 03:20:33
64 Diego Ulissi Lampre - Merida + 03:20:48
65 Sander Armee Lotto - Soudal + 03:21:35
66 Brent Bookwalter BMC Racing Team + 03:21:47
67 Nathan Brown Cannondale - Garmin + 03:23:43
68 Salvatore Puccio Team Sky + 03:30:11
69 Clément Chevrier IAM Cycling + 03:31:24
70 Marcus Burghardt BMC Racing Team + 03:33:49
71 Gianfranco Zilioli Androni Giocattoli + 03:34:29
72 Sergey Lagutin Team Katusha + 03:36:11
73 Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale + 03:36:24
74 Jesus Herrada Movistar Team + 03:40:04
75 Axel Domont AG2R La Mondiale + 03:40:42
76 Tom-Jelte Slagter Cannondale - Garmin + 03:43:59
77 Adam Hansen Lotto - Soudal + 03:49:51
78 Davide Villella Cannondale - Garmin + 03:57:09
79 Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice + 03:58:14
80 Manuele Mori Lampre - Merida + 03:59:30
81 Marek Rutkiewicz CCC Sprandi Polkowice + 04:00:37
82 Edoardo Zardini Bardiani - CSF + 04:00:50
83 Tobias Ludvigsson Team Giant - Alpecin + 04:02:19
84 Vasil Kiryienka Team Sky + 04:03:27
85 Davide Malacarne Astana Pro Team + 04:04:18
86 Nick Van der Lijke Team LottoNL-Jumbo + 04:06:57
87 Anthony Roux FDJ + 04:14:22
88 Luca Chirico Bardiani - CSF + 04:16:30
89 Simon Geschke Team Giant - Alpecin + 04:16:52
90 Lars Ytting Bak Lotto - Soudal + 04:20:23
91 Tsgabu Grmay Lampre - Merida + 04:20:33
92 Pieter Weening Orica - GreenEDGE + 04:20:38
93 Dayer Quintana Movistar Team + 04:21:18
94 Patrick Gretsch AG2R La Mondiale + 04:25:13
95 Bert-Jan Lindeman Team LottoNL-Jumbo + 04:26:02
96 Manuele Boaro Tinkoff - Saxo + 04:26:32
97 Sergio Paulinho Tinkoff - Saxo + 04:32:23
98 Marco Frapporti Androni Giocattoli + 04:33:17
99 Chad Haga Team Giant - Alpecin + 04:34:18
100 Sonny Colbrelli Bardiani - CSF + 04:34:27
101 Giacomo Berlato Nippo - Vini Fantini + 04:35:09
102 Maxim Belkov Team Katusha + 04:35:43
103 Kevin Reza FDJ + 04:37:05
104 Elia Favilli Southeast - Yellow Fluo + 04:40:04
105 Julien Berard AG2R La Mondiale + 04:42:01
106 Matteo Busato Southeast - Yellow Fluo + 04:42:22
107 Heinrich Haussler IAM Cycling + 04:43:01
108 Pierpaolo De Negri Nippo - Vini Fantini + 04:46:51
109 Luke Durbridge Orica - GreenEDGE + 04:50:24
110 Fabio Sabatini Etixx - Quick Step + 04:52:39
111 Luca Paolini Team Katusha + 04:54:31
112 Matteo Tosatto Tinkoff - Saxo + 04:54:45
113 Hugo Houle AG2R La Mondiale + 04:54:57
114 Sergey Chernetskiy Team Katusha + 05:00:19
115 Ivan Rovny Tinkoff - Saxo + 05:00:44
116 Petr Vakoc Etixx - Quick Step + 05:01:14
117 Fumiyuki Beppu Trek Factory Racing + 05:02:43
118 Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 05:04:07
119 Maarten Tjallingii Team LottoNL-Jumbo + 05:07:22
120 Janier Alexis Acevedo Cannondale - Garmin + 05:09:07
121 Cedric Pineau FDJ + 05:10:03
122 Sam Bewley Orica - GreenEDGE + 05:10:21
123 Davide Appollonio Androni Giocattoli + 05:11:20
124 Arnaud Courteille FDJ + 05:12:26
125 Elia Viviani Team Sky + 05:14:35
126 Sacha Modolo Lampre - Merida + 05:16:43
127 Maximiliano Richeze Lampre - Merida + 05:16:51
128 Brett Lancaster Orica - GreenEDGE + 05:18:55
129 Nikolay Mihaylov CCC Sprandi Polkowice + 05:20:57
130 Murilo Fischer FDJ + 05:23:37
131 Alan Marangoni Cannondale - Garmin + 05:24:22
132 Alexander Porsev Team Katusha + 05:26:12
133 Roberto Ferrari Lampre - Merida + 05:26:53
134 Caleb Fairly Team Giant - Alpecin + 05:27:03
135 Christopher Juul Jensen Tinkoff - Saxo + 05:30:09
136 Moreno Hofland Team LottoNL-Jumbo + 05:32:46
137 Giacomo Nizzolo Trek Factory Racing + 05:33:26
138 Luka Mezgec Team Giant - Alpecin + 05:34:36
139 Serghei Tvetcov Androni Giocattoli + 05:35:03
140 Bartlomiej Matysiak CCC Sprandi Polkowice + 05:37:55
141 Eugenio Alafaci Trek Factory Racing + 05:38:12
142 Rick Zabel BMC Racing Team + 05:42:25
143 Bernhard Eisel Team Sky + 05:42:37
144 Rick Flens Team LottoNL-Jumbo + 05:45:15
145 Iljo Keisse Etixx - Quick Step + 05:46:04
146 Boy van Poppel Trek Factory Racing + 05:48:23
147 Jussi Veikkanen FDJ + 05:48:41
148 Nikias Arndt Team Giant - Alpecin + 05:53:20
149 Fabio Silvestre Trek Factory Racing + 05:54:39
150 Eduard Michael Grosu Nippo - Vini Fantini + 05:54:43
151 Calvin Watson Trek Factory Racing + 05:56:12
152 Riccardo Stacchiotti Nippo - Vini Fantini + 05:59:25
153 Tom Stamsnijder Team Giant - Alpecin + 06:00:08
154 Alessandro Malaguti Nippo - Vini Fantini + 06:03:41
155 Marco Bandiera Androni Giocattoli + 06:06:50
156 Cheng Ji Team Giant - Alpecin + 06:09:33
157 Eugert Zhupa Southeast - Yellow Fluo + 06:10:11
158 Bert De Backer Team Giant - Alpecin + 06:10:15
159 Nicola Boem Bardiani - CSF + 06:10:26
160 Michael Hepburn Orica - GreenEDGE + 06:13:16
161 Aleksejs Saramotins IAM Cycling + 06:22:00
162 Roger Kluge IAM Cycling + 06:33:40
163 Marco Coledan Trek Factory Racing + 06:40:13
DNF Domenico Pozzovivo AG2R La Mondiale
DNF Tiziano Dall'Antonia Androni Giocattoli
DNF Oscar Gatto Androni Giocattoli
DNF Enrico Barbin Bardiani - CSF
DNF Enrico Battaglin Bardiani - CSF
DNF Nicola Ruffoni Bardiani - CSF
DNF Stefan Küng BMC Racing Team
DNF Jaroslaw Marycz CCC Sprandi Polkowice
DNF Tom Boonen Etixx - Quick Step
DNF Gianni Meersman Etixx - Quick Step
DNF Pieter Serry Etixx - Quick Step
DNF Stef Clement IAM Cycling
DNF Matteo Pelucchi IAM Cycling
DNF Jérôme Pineau IAM Cycling
DNF Sebastien Reichenbach IAM Cycling
DNF Gang Xu Lampre - Merida
DNF Stig Broeckx Lotto - Soudal
DNF André Greipel Lotto - Soudal
DNF Greg Henderson Lotto - Soudal
DNF Louis Vervaeke Lotto - Soudal
DNF Juan Jose Lobato Movistar Team
DNF Daniele Colli Nippo - Vini Fantini
DNF Damiano Cunego Nippo - Vini Fantini
DNF Manabu Ishibashi Nippo - Vini Fantini
DNF Simon Gerrans Orica - GreenEDGE
DNF Michael Matthews Orica - GreenEDGE
DNF Manuel Belletti Southeast - Yellow Fluo
DNF Ramon Carretero [*] Southeast - Yellow Fluo
DNF Alessandro Petacchi Southeast - Yellow Fluo
DNF Tom Danielson Cannondale - Garmin
DNF Anton Vorobyev Team Katusha
DNF Robert Wagner Team LottoNL-Jumbo
DNF Richie Porte Team Sky
DNF Kristof Vandewalle Trek Factory Racing
Information
Nations Italy
Date May 9th-31st
CAT GT2