01 |
Garmin - Sharp |
37:04 |
|
Navardauskas Ramunas
Farrar Tyler
(00)
Stetina Peter
(04)
Rasmussen Alex
[*] (04:02)
Hunter Robert
(00)
Bauer Jack
(35)
Rosseler Sebastien
(00)
Hesjedal Ryder
(00)
Vande Velde Christian
(00)
|
02 |
Katusha Team |
+ 05 |
|
Brutt Pavel
Ignatiev Mikhail
(+ 13)
Losada Alberto
(+ 04:16)
Rodríguez Joaquim
Smukulis Gatis
Kristoff Alexander
Kuschynski Aleksandr
Moreno Daniel
Vicioso Angel
|
03 |
Astana Pro Team |
+ 58 |
|
Dyachenko Alexsandr
Seeldraeyers Kevin
(+ 22)
Gasparotto Enrico
(+ 22)
Zeits Andrey
(+ 05:54)
Petrov Evgeni
(+ 22)
Tiralongo Paolo
(+ 22)
Ponzi Simone
(+ 22)
Kreuziger Roman
(+ 22)
Kangert Tanel
(+ 22)
|
04 |
Saxo Bank - Tinkoff Bank |
+ 22 |
|
Jørgensen Jonas Aaen
Boaro Manuele
Gustov Volodymir
Lund Anders
(+ 03:46)
Haedo Juan José
(+ 03:46)
Roberts Luke
Christensen Mads
(+ 03:46)
Tosatto Matteo
Haedo Lucas Sebastian
(+ 48)
|
05 |
Omega Pharma - Quick Step |
+ 24 |
|
Velits Martin
Maes Nikolas
(+ 27)
Golas Michal
Vermote Julien
Chicchi Francesco
(+ 01:36)
Pauwels Serge
Kwiatkowski Michal
Cataldo Dario
Bandiera Marco
(+ 02:23)
|
06 |
Orica - GreenEDGE |
+ 25 |
|
Keukeleire Jens
Bobridge Jack
(+ 01:09)
Meier Christian
Tuft Svein
(+ 02:34)
Lancaster Brett
Vaitkus Tomas
(+ 02:24)
Goss Matthew
Impey Daryl
Beppu Fumiyuki
|
07 |
Liquigas-Cannondale |
+ 26 |
|
Basso Ivan
Szmyd Sylwester
Sabatini Fabio
Caruso Damiano
Bodnar Maciej
Capecchi Eros
Salerno Cristiano
(+ 03:35)
Longo Borghini Paolo
(+ 01:16)
Agnoli Valerio
|
08 |
RadioShack-Nissan |
+ 28 |
|
Schleck Fränk
Hermans Ben
Bennati Daniele
Nizzolo Giacomo
Sergent Jesse
Oliveira Nelson
Rohregger Thomas
Bakelants Jan
Zaugg Oliver
|
09 |
Sky ProCycling |
+ 30 |
|
Henao Sergio
Flecha Juan Antonio
Thomas Geraint
Eisel Bernhard
(+ 01:46)
Stannard Ian
(+ 46)
Kennaugh Peter
Uran Rigoberto
Hunt Jeremy
(+ 05:12)
Cavendish Mark
|
10 |
BMC Racing Team |
+ 31 |
|
Pinotti Marco
Santaromita Ivan
Frank Mathias
Wyss Danilo
Ballan Alessandro
Phinney Taylor
Hushovd Thor
(+ 02:05)
Santambrogio Mauro
Tschopp Johann
|
11 |
Movistar Team |
+ 01:18 |
|
Ventoso Francisco
Visconti Giovanni
(+ 32)
Samoilau Branislau
(+ 32)
Herrada Jose
(+ 32)
Lastras Pablo
(+ 32)
Amador Andrey
(+ 32)
Intxausti Benat
(+ 32)
Bruseghin Marzio
(+ 32)
Pardilla Sergio
(+ 32)
|
12 |
Lampre-ISD |
+ 01:26 |
|
Righi Daniele
Ulissi Diego
(+ 34)
Pietropolli Daniele
(+ 05:24)
Scarponi Michele
(+ 34)
Bono Matteo
(+ 02:03)
Cunego Damiano
(+ 34)
Malori Adriano
(+ 34)
Spezialetti Alessandro
(+ 02:03)
Niemiec Przemyslaw
(+ 34)
|
13 |
Team NetApp |
+ 01:03 |
|
Schillinger Andreas
Schorn Daniel
(+ 43)
Seubert Timon
(+ 43)
Dietziker Andreas
(+ 43)
Huzarski Bartosz
(+ 43)
Hollenstein Reto
(+ 43)
Brändle Matthias
(+ 43)
Benedetti Cesare
(+ 43)
Barta Jan
(+ 43)
|
14 |
Farnese Vini - Selle Italia |
+ 59 |
|
Favilli Elia
Gatto Oscar
(+ 01:22)
Rabottini Matteo
Failli Francesco
Balloni Alfredo
Mazzanti Luca
Guardini Andrea
(+ 06:43)
De Negri Pierpaolo
Pozzato Filippo
|
15 |
Rabobank |
+ 07:16 |
|
Leezer Tom
Renshaw Mark
(+ 04:03)
Clement Stef
(+ 01:01)
Niermann Grischa
(+ 01:01)
Bos Theo
(+ 08:09)
Slagter Tom-Jelte
(+ 01:01)
Garate Juan Manuel
(+ 01:01)
Brown Graeme
(+ 01:01)
Van Winden Dennis
(+ 05:30)
|
16 |
Lotto - Belisol |
+ 01:05 |
|
Bille Gaetan
Hansen Adam
Vanendert Dennis
(+ 04:57)
Kaisen Olivier
(+ 04:53)
Bak Lars
De Clercq Bart
Meersman Gianni
Bulgac Brian
De Greef Francis
|
17 |
Vacansoleil - DCM |
+ 05:29 |
|
Keizer Martijn
Denifl Stefan
Marczynski Tomasz
(+ 01:10)
Selvaggi Mirko
(+ 01:10)
Carrara Matteo
(+ 01:10)
Feillu Romain
(+ 06:48)
De Gendt Thomas
(+ 01:10)
Lagutin Sergey
(+ 01:10)
Larsson Gustav
(+ 01:10)
|
18 |
FDJ - BigMat |
+ 01:10 |
|
Soupe Geoffrey
Mourey Francis
Delage Mickaël
Bonnet William
(+ 06:23)
Veikkanen Jussi
Rasch Gabriel
(+ 06:23)
Démare Arnaud
Casar Sandy
Rollin Dominique
|
19 |
Colnago - CSF Inox |
+ 04:30 |
|
Battaglin Enrico
Colbrelli Sonny
(+ 01:36)
Pozzovivo Domenico
(+ 01:12)
Pagani Angelo
(+ 01:12)
Modolo Sacha
(+ 01:12)
Brambilla Gianluca
(+ 01:36)
Coledan Marco
(+ 01:12)
Pirazzi Stefano
(+ 01:12)
Locatelli Stefano
|
20 |
Androni Giocattoli - Venezuela |
+ 01:44 |
|
Serpa José
Ochoa Carles José
Rubiano Miguel Angel
Sella Emanuele
Ferrari Roberto
(+ 02:29)
Felline Fabio
Rodriguez Jackson
Rujano José
De Marchi Alessandro
|
21 |
AG2R La Mondiale |
+ 01:45 |
|
Dupont Hubert
Montaguti Matteo
Perget Mathieu
Belletti Manuel
Gadret John
Bonnafond Guillaume
Gazvoda Gregor
Gastauer Ben
(+ 01:53)
Bérard Julien
(+ 01:53)
|
22 |
Euskaltel-Euskadi |
+ 06:52 |
|
Minguez Miguel
Cabedo Victor
(+ 02:48)
Nieve Mikel
(+ 02:22)
Txurruka Amets
Saez Adrian
(+ 02:22)
Izagirre Ion
(+ 02:22)
Cazaux Pierre
(+ 02:31)
Oroz Juan José
(+ 02:22)
Velasco Ivan
(+ 02:22)
|