FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Giro d'Italia
ProTour, Grand Tour, 11th May-2nd June 2002, Italy
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
GC
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Stage: 11
Stage: 12
Stage: 13
Stage: 14
Stage: 15
Stage: 16
Stage: 17
Stage: 18
Stage: 19
Stage: 20
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Japan
Kazakhstan
Lithuania
Mexico
Moldova
Netherlands
Poland
Russia
Serbia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
Alessio
Colombia - Selle Italia
Fassa Bortolo
Formaggi Trentini
Gerolsteiner
Index - Alexia Alluminio
Kelme - Costa Blanca
Lampre-Daikin
Landbouwkrediet - Colnago
Lotto - Adecco
Mapei - Quick Step
Mercatone Uno
Panaria - Fiordo
Phonak
Rabobank
Saeco - Longoni Sport
Tacconi Sport - Emmegi
Team Coast
Team Colpack - Astro
Team CSC - Tiscali
Team Telekom
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Savoldelli
Paolo
1973
Index - Alexia Alluminio
89:22:42
02
Hamilton
Tyler
1971
Team CSC - Tiscali
+ 01:41
03
Caucchioli
Pietro
1975
Alessio
+ 02:12
04
Garate
Juan Manuel
1976
Lampre-Daikin
+ 03:14
05
Tonkov
Pavel
1969
Lampre-Daikin
+ 05:34
06
Gonzalez
Aitor
1975
Kelme - Costa Blanca
+ 06:54
07
Totschnig
Georg
1971
Gerolsteiner
+ 07:02
08
Escartín
Fernando
1968
Team Coast
+ 07:07
09
Verbrugghe
Rik
1974
Lotto - Adecco
+ 09:36
10
Frigo
Dario
1973
Tacconi Sport - Emmegi
+ 11:50
11
Pereiro
Óscar
1977
Phonak
+ 12:49
12
Popovych
Yaroslav
1980
Landbouwkrediet - Colnago
+ 14:50
13
Gotti
Ivan
1969
Alessio
+ 15:17
14
Evans
Cadel
1977
Mapei - Quick Step
+ 16:25
15
Mazzoleni
Eddy
1973
Tacconi Sport - Emmegi
+ 17:23
16
Pellizotti
Franco
1978
Alessio
+ 17:32
17
Boogerd
Michael
1972
Rabobank
+ 19:28
18
Scarponi
Michele
1979
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 22:04
19
Perez Cuapio
Julio
1977
Panaria - Fiordo
+ 22:15
20
Noè
Andrea
1969
Mapei - Quick Step
+ 23:54
21
Faresin
Gianni
1965
Gerolsteiner
+ 24:21
22
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 25:33
23
Honchar
Serhiy
1970
Fassa Bortolo
+ 25:59
24
Engels
Addy
1977
Rabobank
+ 26:24
25
Kessler
Matthias
1979
Team Telekom
+ 27:30
26
Van de Wouwer
Kurt
1971
Lotto - Adecco
+ 28:04
27
Munoz
Hernan
1973
Colombia - Selle Italia
+ 28:17
28
Moreni
Cristian
1972
Alessio
+ 30:10
29
Cioni
Dario
1974
Mapei - Quick Step
+ 35:41
30
Lunghi
Denis
1976
Team Colpack - Astro
+ 36:35
31
Laverde
Luis
1979
Formaggi Trentini
+ 37:23
32
De Paoli
Daniele
1973
Alessio
+ 38:41
33
De Los Angeles
Juan Jose
1973
Kelme - Costa Blanca
+ 39:29
34
Castelblanco
José
1969
Colombia - Selle Italia
+ 47:28
35
Miholjevic
Vladimir
1974
Alessio
+ 48:41
36
Duma
Vladimir
1972
Panaria - Fiordo
+ 48:56
37
Mizurov
Andrey
1973
Mercatone Uno
+ 49:28
38
Sastre
Carlos
1975
Team CSC - Tiscali
+ 51:30
39
Garcia
Marcelino
1971
Team CSC - Tiscali
+ 53:24
40
Pugaci
Igor
1975
Saeco - Longoni Sport
+ 54:05
41
Lanfranchi
Paolo
1968
Index - Alexia Alluminio
+ 54:43
42
Nardello
Daniele
1972
Mapei - Quick Step
+ 54:57
43
Piccoli
Mariano
1970
Lampre-Daikin
+ 56:25
44
Szmyd
Sylwester
1978
Tacconi Sport - Emmegi
+ 56:58
45
Rasmussen
Michael
1974
Team CSC - Tiscali
+ 59:23
46
Lara
Francisco José
1977
Team Coast
+ 01:01:03
47
Verheyen
Geert
1973
Rabobank
+ 01:07:48
48
Spezialetti
Alessandro
1975
Saeco - Longoni Sport
+ 01:11:39
49
Hiekmann
Torsten
1980
Team Telekom
+ 01:14:45
50
Vicioso
Angel
1977
Kelme - Costa Blanca
+ 01:14:50
51
Moos
Alexandre
1972
Phonak
+ 01:18:39
52
Beltrán
Manuel
1971
Team Coast
+ 01:19:30
53
Astarloa
Igor
1976
Saeco - Longoni Sport
+ 01:21:14
54
Adyeyev
Sergiy
1976
Landbouwkrediet - Colnago
+ 01:25:39
55
Buxhofer
Matthias
1973
Phonak
+ 01:36:22
56
Mason
Oscar
1975
Saeco - Longoni Sport
+ 01:36:22
57
Boven
Jan
1972
Rabobank
+ 01:40:24
58
Sacchi
Fabio
1974
Saeco - Longoni Sport
+ 01:40:38
59
Cerezo Perales
Francisco Javier
1971
Team CSC - Tiscali
+ 01:40:58
60
Calvente
Manuel
1976
Team CSC - Tiscali
+ 01:42:18
61
Grabsch
Bert
1975
Phonak
+ 01:42:19
62
Otero Gomez
Gustavo Miguel
1973
Kelme - Costa Blanca
+ 01:42:19
63
Tosatto
Matteo
1974
Fassa Bortolo
+ 01:43:28
64
Kadlec
Milan
1974
Lampre-Daikin
+ 01:44:28
65
Veneberg
Thorwald
1977
Rabobank
+ 01:45:10
66
Barbero
Sergio
1969
Lampre-Daikin
+ 01:48:18
67
Mazzanti
Luca
1974
Mercatone Uno
+ 01:50:07
68
Sciandri
Maximilian
1967
Lampre-Daikin
+ 01:51:12
69
Leon Mane
Francisco
1973
Kelme - Costa Blanca
+ 01:51:25
70
Lotz
Marc
1973
Rabobank
+ 01:54:02
71
Bramati
Davide
1968
Mapei - Quick Step
+ 01:55:01
72
Missaglia
Gabriele
1970
Lampre-Daikin
+ 01:55:38
73
Peron
Andrea
1971
Team CSC - Tiscali
+ 01:56:46
74
Marín
Rúber
1968
Colombia - Selle Italia
+ 01:57:28
75
Dominguez
Juan Carlos
1971
Phonak
+ 01:58:01
76
Bernucci
Lorenzo
1979
Landbouwkrediet - Colnago
+ 01:58:03
77
Hamburger
Bo
1970
Index - Alexia Alluminio
+ 01:59:20
78
Schweda
Raphael
1976
Team Coast
+ 02:00:20
79
Conti
Roberto
1964
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 02:03:33
80
Mesa Mesa
Hector Orlando
1976
Formaggi Trentini
+ 02:03:59
81
Carrara
Matteo
1979
Team Colpack - Astro
+ 02:05:43
82
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 02:06:14
83
Bertolini
Alessandro
1971
Alessio
+ 02:11:15
84
Khalilov
Mikhaylo
1975
Colombia - Selle Italia
+ 02:11:43
85
Righi
Daniele
1976
Index - Alexia Alluminio
+ 02:14:13
86
Murn
Uros
1975
Formaggi Trentini
+ 02:14:50
87
Lombardi
Giovanni
1969
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 02:15:31
88
Juliá
José Cayetano
1971
Kelme - Costa Blanca
+ 02:16:59
89
Zamperi
Steve
1977
Tacconi Sport - Emmegi
+ 02:17:32
90
Yakovlev
Sergei
1976
Team Telekom
+ 02:18:11
91
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
+ 02:18:56
92
Fornaciari
Paolo
1971
Mapei - Quick Step
+ 02:19:04
93
Hundertmarck
Kai
1969
Team Telekom
+ 02:19:22
94
Petacchi
Alessandro
1974
Fassa Bortolo
+ 02:20:49
95
Derganc
Martin
1977
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 02:21:44
96
Mazzoleni
Renzo
1977
Team Colpack - Astro
+ 02:22:13
97
Marichal
Thierry
1973
Lotto - Adecco
+ 02:23:25
98
de Jongh
Steven
1973
Rabobank
+ 02:25:56
99
Ortenzi
Gianmario
1976
Mercatone Uno
+ 02:27:23
100
Cipollini
Mario
1967
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 02:28:17
101
Conte
Biagio
1968
Saeco - Longoni Sport
+ 02:29:54
102
Gerosa
Mauro
1974
Tacconi Sport - Emmegi
+ 02:30:49
103
Konyshev
Dimitri
1966
Fassa Bortolo
+ 02:31:37
104
Vierhouten
Aart
1970
Lotto - Adecco
+ 02:32:33
105
Bondarenko
Denis
1978
Formaggi Trentini
+ 02:33:34
106
Haselbacher
René
1977
Gerolsteiner
+ 02:34:45
107
Høj
Frank
1973
Team Coast
+ 02:35:29
108
Madsen
Jimmi
1969
Team CSC - Tiscali
+ 02:36:21
109
Scirea
Mario
1964
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 02:37:15
110
Schreck
Stephan
1978
Team Telekom
+ 02:37:25
111
Grabsch
Ralf
1973
Team Telekom
+ 02:37:37
112
Michaelsen
Lars
1969
Team Coast
+ 02:38:58
113
Radaelli
Mauro
1967
Tacconi Sport - Emmegi
+ 02:39:10
114
Apollonio
Massimo
1970
Tacconi Sport - Emmegi
+ 02:39:55
115
Korff
Andre
1973
Team Coast
+ 02:40:32
116
Strazzer
Massimo
1969
Phonak
+ 02:40:43
117
Galletti
Alessio
1968
Saeco - Longoni Sport
+ 02:41:17
118
Detilloux
Christophe
1974
Lotto - Adecco
+ 02:42:12
119
Zanette
Denis
1970
Fassa Bortolo
+ 02:42:37
120
Cavagnis
Oscar
1974
Landbouwkrediet - Colnago
+ 02:43:13
121
Gálvez
Isaac
1975
Kelme - Costa Blanca
+ 02:43:39
122
Schaffrath
Jan
1971
Team Telekom
+ 02:43:40
123
Rastelli
Ellis
1975
Gerolsteiner
+ 02:44:34
124
Sørensen
Rolf
1965
Landbouwkrediet - Colnago
+ 02:49:20
125
Trenti
Guido
1972
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 02:50:53
126
Seniushkin
Yauheni
1977
Panaria - Fiordo
+ 02:52:27
127
Gougot
Fabrice
1971
Phonak
+ 02:54:04
128
Furlan
Angelo
1977
Alessio
+ 02:54:52
129
Meza Flores
Miguel Angel
1977
Team Colpack - Astro
+ 02:55:29
130
Colombo
Gabriele
1972
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 02:56:20
131
Gasperoni
Cristian
1970
Acqua e Sapone - Cantina Tollo
+ 02:56:24
132
Jonasson
Danny
1974
Team CSC - Tiscali
+ 03:00:13
133
Gigli
Matteo
1978
Team Colpack - Astro
+ 03:01:36
134
Urban
Malte
1974
Team Coast
+ 03:04:47
135
Fontanelli
Fabiano
1965
Mercatone Uno
+ 03:08:34
136
Manzoni
Mario
1969
Index - Alexia Alluminio
+ 03:13:45
137
Di Biase
Moreno
1975
Formaggi Trentini
+ 03:16:57
138
Degano
Enrico
1976
Panaria - Fiordo
+ 03:21:50
139
Nodera
Hidenori
1975
Team Colpack - Astro
+ 03:23:56
140
Serri
Eddy
1974
Index - Alexia Alluminio
+ 03:34:55
DNF
Zanetti
Mauro
1973
Alessio
DNF
Baliani
Fortunato
1974
Colombia - Selle Italia
DNF
Contreras
Carlos Alberto
1973
Colombia - Selle Italia
DNF
Garcia
John Freddy
1974
Colombia - Selle Italia
DNF
González
Freddy
1975
Colombia - Selle Italia
DNF
Ramirez
Juan Diego
1971
Colombia - Selle Italia
DNF
Bartoli
Michele
1970
Fassa Bortolo
DNF
Belli
Wladimir
1970
Fassa Bortolo
DNF
Casagrande
Francesco
1970
Fassa Bortolo
DNF
Stangelj
Gorazd
1973
Fassa Bortolo
DNF
Gajicic
Sasa
1977
Formaggi Trentini
DNF
Gualdi
Domenico
1974
Formaggi Trentini
DNF
Marzoli
Ruggero
1976
Formaggi Trentini
DNF
Rizzi
Antonio
1978
Formaggi Trentini
DNF
Contrini
Daniele
1974
Gerolsteiner
DNF
Rebellin
Davide
1971
Gerolsteiner
DNF
Ruskys
Saulius
1974
Gerolsteiner
DNF
Schmidt
Torsten
1972
Gerolsteiner
DNF
Andriotto
Dario
1972
Index - Alexia Alluminio
DNF
Quaranta
Ivan
1974
Index - Alexia Alluminio
DNF
Zinetti
Mauro
1975
Index - Alexia Alluminio
DNF
Manzano Ruano
Jesus Maria
1978
Kelme - Costa Blanca
DNF
Pérez
Santiago
1977
Kelme - Costa Blanca
DNF
Bertoletti
Simone
1974
Lampre-Daikin
DNF
Codol
Massimo
1973
Lampre-Daikin
DNF
Bileka
Volodymyr
1979
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Metlushenko
Yuriy
1976
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Romano
Domenico
1975
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Streel
Marc
1971
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
McEwen
Robbie
1972
Lotto - Adecco
DNF
van Dijk
Stefan
1976
Lotto - Adecco
DNF
Van Lancker
Kurt
1971
Lotto - Adecco
DNF
Verbrugghe
Ief
1975
Lotto - Adecco
DNF
Bettini
Paolo
1974
Mapei - Quick Step
DNF
Garzelli
Stefano
[*]
1973
Mapei - Quick Step
DNF
Hunter
Robert
1977
Mapei - Quick Step
DNF
Clavero
Daniel
1968
Mercatone Uno
DNF
Forconi
Riccardo
1970
Mercatone Uno
DNF
Pantani
Marco
1970
Mercatone Uno
DNF
Secchiari
Francesco
1972
Mercatone Uno
DNF
Sgambelluri
Roberto
1974
Mercatone Uno
DNF
Brown
Graeme
1979
Panaria - Fiordo
DNF
Chesini
Nicola
1974
Panaria - Fiordo
DNF
Matveyev
Sergej
1975
Panaria - Fiordo
DNF
Perfetto
Filippo
1976
Panaria - Fiordo
DNF
Zakirov
Faat
1974
Panaria - Fiordo
DNF
Fragniere
Cédric
1976
Phonak
DNF
Teutenberg
Sven
1972
Phonak
DNF
Sabaliauskas
Marius
1978
Saeco - Longoni Sport
DNF
Simoni
Gilberto
[*]
1971
Saeco - Longoni Sport
DNF
Borghi
Ruggero
1970
Tacconi Sport - Emmegi
DNF
Klemencic
Zoran
1976
Tacconi Sport - Emmegi
DNF
Guidi
Fabrizio
1972
Team Coast
DNF
Colleoni
Michele
1977
Team Colpack - Astro
DNF
Giordani
Leonardo
1977
Team Colpack - Astro
DNF
Smirnov
Vladimir
1978
Team Colpack - Astro
DNF
Heppner
Jens
1964
Team Telekom
DNF
Hondo
Danilo
1974
Team Telekom
Information
Giro d'Italia
Italy
11th May-2nd June 2002
GT