Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2002 Giro d'Italia

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Paolo Savoldelli 1973 Index - Alexia Alluminio 89:22:42500
02 Tyler Hamilton 1971 Team CSC - Tiscali + 1:41400
03 Pietro Caucchioli 1975 Alessio + 2:12300
04 Juan Manuel Garate 1976 Lampre - Daikin + 3:14250
05 Pavel Tonkov 1969 Lampre - Daikin + 5:34225
06 Aitor Gonzalez 1975 Kelme - Costa Blanca + 6:54200
07 Georg Totschnig 1971 Gerolsteiner + 7:02180
08 Fernando Escartín 1968 Team Coast + 7:07160
09 Rik Verbrugghe 1974 Lotto - Adecco + 9:36145
10 Dario Frigo 1973 Tacconi Sport - Emmegi + 11:50130
11 Óscar Pereiro 1977 Phonak + 12:49120
12 Yaroslav Popovych 1980 Landbouwkrediet - Colnago + 14:50110
13 Ivan Gotti 1969 Alessio + 15:17100
14 Cadel Evans 1977 Mapei - Quick Step + 16:2590
15 Eddy Mazzoleni 1973 Tacconi Sport - Emmegi + 17:2380
16 Franco Pellizotti 1978 Alessio + 17:3275
17 Michael Boogerd 1972 Rabobank + 19:2870
18 Michele Scarponi 1979 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 22:0465
19 Julio Perez Cuapio 1977 Panaria - Fiordo + 22:1560
20 Andrea Noč 1969 Mapei - Quick Step + 23:5455
21 Gianni Faresin 1965 Gerolsteiner + 24:2150
22 Grischa Niermann 1975 Rabobank + 25:3345
23 Serhiy Honchar 1970 Fassa Bortolo + 25:5940
24 Addy Engels 1977 Rabobank + 26:2435
25 Matthias Kessler 1979 Team Telekom + 27:3030
26 Kurt Van de Wouwer 1971 Lotto - Adecco + 28:0425
27 Hernan Dario Munoz 1973 Colombia - Selle Italia + 28:1720
28 Cristian Moreni 1972 Alessio + 30:1015
29 Dario Cioni 1974 Mapei - Quick Step + 35:4110
30 Denis Lunghi 1976 Team Colpack - Astro + 36:355
31 Luis Felipe Laverde 1979 Formaggi Trentini + 37:23
32 Daniele De Paoli 1973 Alessio + 38:41
33 Juan Jose De Los Angeles 1973 Kelme - Costa Blanca + 39:29
34 José Joaquin Castelblanco 1969 Colombia - Selle Italia + 47:28
35 Vladimir Miholjevic 1974 Alessio + 48:41
36 Vladimir Duma 1972 Panaria - Fiordo + 48:56
37 Andrey Mizurov 1973 Mercatone Uno + 49:28
38 Carlos Sastre 1975 Team CSC - Tiscali + 51:30
39 Marcelino Garcia 1971 Team CSC - Tiscali + 53:24
40 Igor Pugaci 1975 Saeco - Longoni Sport + 54:05
41 Paolo Lanfranchi 1968 Index - Alexia Alluminio + 54:43
42 Daniele Nardello 1972 Mapei - Quick Step + 54:57
43 Mariano Piccoli 1970 Lampre - Daikin + 56:25
44 Sylwester Szmyd 1978 Tacconi Sport - Emmegi + 56:58
45 Michael Rasmussen 1974 Team CSC - Tiscali + 59:23
46 Francisco José Lara 1977 Team Coast + 1:01:03
47 Geert Verheyen 1973 Rabobank + 1:07:48
48 Alessandro Spezialetti 1975 Saeco - Longoni Sport + 1:11:39
49 Torsten Hiekmann 1980 Team Telekom + 1:14:45
50 Angel Vicioso 1977 Kelme - Costa Blanca + 1:14:50
51 Alexandre Moos 1972 Phonak + 1:18:39
52 Manuel Beltrán 1971 Team Coast + 1:19:30
53 Igor Astarloa 1976 Saeco - Longoni Sport + 1:21:14
54 Sergiy Adyeyev 1976 Landbouwkrediet - Colnago + 1:25:39
55 Matthias Buxhofer 1973 Phonak + 1:36:22
56 Oscar Mason 1975 Saeco - Longoni Sport + 1:36:22
57 Jan Boven 1972 Rabobank + 1:40:24
58 Fabio Sacchi 1974 Saeco - Longoni Sport + 1:40:38
59 Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Team CSC - Tiscali + 1:40:58
60 Manuel Calvente 1976 Team CSC - Tiscali + 1:42:18
61 Bert Grabsch 1975 Phonak + 1:42:19
62 Gustavo Miguel Otero Gomez 1973 Kelme - Costa Blanca + 1:42:19
63 Matteo Tosatto 1974 Fassa Bortolo + 1:43:28
64 Milan Kadlec 1974 Lampre - Daikin + 1:44:28
65 Thorwald Veneberg 1977 Rabobank + 1:45:10
66 Sergio Barbero 1969 Lampre - Daikin + 1:48:18
67 Luca Mazzanti 1974 Mercatone Uno + 1:50:07
68 Maximilian Sciandri 1967 Lampre - Daikin + 1:51:12
69 Francisco Leon Mane 1973 Kelme - Costa Blanca + 1:51:25
70 Marc Lotz 1973 Rabobank + 1:54:02
71 Davide Bramati 1968 Mapei - Quick Step + 1:55:01
72 Gabriele Missaglia 1970 Lampre - Daikin + 1:55:38
73 Andrea Peron 1971 Team CSC - Tiscali + 1:56:46
74 Ruben Marin 1968 Colombia - Selle Italia + 1:57:28
75 Juan Carlos Dominguez 1971 Phonak + 1:58:01
76 Lorenzo Bernucci 1979 Landbouwkrediet - Colnago + 1:58:03
77 Bo Hamburger 1970 Index - Alexia Alluminio + 1:59:20
78 Raphael Schweda 1976 Team Coast + 2:00:20
79 Roberto Conti 1964 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 2:03:33
80 Hector Orlando Mesa Mesa 1976 Formaggi Trentini + 2:03:59
81 Matteo Carrara 1979 Team Colpack - Astro + 2:05:43
82 Peter Wrolich 1974 Gerolsteiner + 2:06:14
83 Alessandro Bertolini 1971 Alessio + 2:11:15
84 Mikhaylo Khalilov 1975 Colombia - Selle Italia + 2:11:43
85 Daniele Righi 1976 Index - Alexia Alluminio + 2:14:13
86 Uros Murn 1975 Formaggi Trentini + 2:14:50
87 Giovanni Lombardi 1969 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 2:15:31
88 José Cayetano Juliá 1971 Kelme - Costa Blanca + 2:16:59
89 Steve Zamperi 1977 Tacconi Sport - Emmegi + 2:17:32
90 Sergei Yakovlev 1976 Team Telekom + 2:18:11
91 Mathew Hayman 1978 Rabobank + 2:18:56
92 Paolo Fornaciari 1971 Mapei - Quick Step + 2:19:04
93 Kai Hundertmarck 1969 Team Telekom + 2:19:22
94 Alessandro Petacchi 1974 Fassa Bortolo + 2:20:49
95 Martin Derganc 1977 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 2:21:44
96 Renzo Mazzoleni 1977 Team Colpack - Astro + 2:22:13
97 Thierry Marichal 1973 Lotto - Adecco + 2:23:25
98 Steven De Jongh 1973 Rabobank + 2:25:56
99 Gianmario Ortenzi 1976 Mercatone Uno + 2:27:23
100 Mario Cipollini 1967 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 2:28:17
101 Biagio Conte 1968 Saeco - Longoni Sport + 2:29:54
102 Mauro Gerosa 1974 Tacconi Sport - Emmegi + 2:30:49
103 Dimitri Konyshev 1966 Fassa Bortolo + 2:31:37
104 Aart Vierhouten 1970 Lotto - Adecco + 2:32:33
105 Denis Bondarenko 1978 Formaggi Trentini + 2:33:34
106 René Haselbacher 1977 Gerolsteiner + 2:34:45
107 Frank Hřj 1973 Team Coast + 2:35:29
108 Jimmi Madsen 1969 Team CSC - Tiscali + 2:36:21
109 Mario Scirea 1964 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 2:37:15
110 Stephan Schreck 1978 Team Telekom + 2:37:25
111 Ralf Grabsch 1973 Team Telekom + 2:37:37
112 Lars Michaelsen 1969 Team Coast + 2:38:58
113 Mauro Radaelli 1967 Tacconi Sport - Emmegi + 2:39:10
114 Massimo Apollonio 1970 Tacconi Sport - Emmegi + 2:39:55
115 Andre Korff 1973 Team Coast + 2:40:32
116 Massimo Strazzer 1969 Phonak + 2:40:43
117 Alessio Galletti 1968 Saeco - Longoni Sport + 2:41:17
118 Christophe Detilloux 1974 Lotto - Adecco + 2:42:12
119 Denis Zanette 1970 Fassa Bortolo + 2:42:37
120 Oscar Cavagnis 1974 Landbouwkrediet - Colnago + 2:43:13
121 Isaac Gálvez 1975 Kelme - Costa Blanca + 2:43:39
122 Jan Schaffrath 1971 Team Telekom + 2:43:40
123 Ellis Rastelli 1975 Gerolsteiner + 2:44:34
124 Rolf Sřrensen 1965 Landbouwkrediet - Colnago + 2:49:20
125 Guido Trenti 1972 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 2:50:53
126 Yauheni Seniushkin 1977 Panaria - Fiordo + 2:52:27
127 Fabrice Gougot 1971 Phonak + 2:54:04
128 Angelo Furlan 1977 Alessio + 2:54:52
129 Miguel Angel Meza Flores 1977 Team Colpack - Astro + 2:55:29
130 Gabriele Colombo 1972 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 2:56:20
131 Cristian Gasperoni 1970 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 2:56:24
132 Danny Jonasson 1974 Team CSC - Tiscali + 3:00:13
133 Matteo Gigli 1978 Team Colpack - Astro + 3:01:36
134 Malte Urban 1974 Team Coast + 3:04:47
135 Fabiano Fontanelli 1965 Mercatone Uno + 3:08:34
136 Mario Manzoni 1969 Index - Alexia Alluminio + 3:13:45
137 Moreno Di Biase 1975 Formaggi Trentini + 3:16:57
138 Enrico Degano 1976 Panaria - Fiordo + 3:21:50
139 Hidenori Nodera 1975 Team Colpack - Astro + 3:23:56
140 Eddy Serri 1974 Index - Alexia Alluminio + 3:34:55
DNF Mauro Zanetti 1973 Alessio
DNF Fortunato Baliani 1974 Colombia - Selle Italia
DNF Carlos Alberto Contreras 1973 Colombia - Selle Italia
DNF John Freddy Garcia 1974 Colombia - Selle Italia
DNF Freddy Gonzalez Martinez 1975 Colombia - Selle Italia
DNF Juan Diego Ramirez 1971 Colombia - Selle Italia
DNF Michele Bartoli 1970 Fassa Bortolo
DNF Wladimir Belli 1970 Fassa Bortolo
DNF Francesco Casagrande 1970 Fassa Bortolo
DNF Gorazd Stangelj 1973 Fassa Bortolo
DNF Sasa Gajicic 1977 Formaggi Trentini
DNF Domenico Gualdi 1974 Formaggi Trentini
DNF Ruggero Marzoli 1976 Formaggi Trentini
DNF Antonio Rizzi 1978 Formaggi Trentini
DNF Daniele Contrini 1974 Gerolsteiner
DNF Davide Rebellin 1971 Gerolsteiner
DNF Saulius Ruskys 1974 Gerolsteiner
DNF Torsten Schmidt 1972 Gerolsteiner
DNF Dario Andriotto 1972 Index - Alexia Alluminio
DNF Ivan Quaranta 1974 Index - Alexia Alluminio
DNF Mauro Zinetti 1975 Index - Alexia Alluminio
DNF Jesus Maria Manzano Ruano 1978 Kelme - Costa Blanca
DNF Santiago Pérez 1977 Kelme - Costa Blanca
DNF Simone Bertoletti 1974 Lampre - Daikin
DNF Massimo Codol 1973 Lampre - Daikin
DNF Volodymyr Bileka 1979 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Yuri Metlushenko 1976 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Domenico Romano 1975 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Marc Streel 1971 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Robbie McEwen 1972 Lotto - Adecco
DNF Stefan van Dijk 1976 Lotto - Adecco
DNF Kurt Van Lancker 1971 Lotto - Adecco
DNF Ief Verbrugghe 1975 Lotto - Adecco
DNF Paolo Bettini 1974 Mapei - Quick Step
DNF Stefano Garzelli [*] 1973 Mapei - Quick Step
DNF Robert Hunter 1977 Mapei - Quick Step
DNF Daniel Clavero 1968 Mercatone Uno
DNF Riccardo Forconi 1970 Mercatone Uno
DNF Marco Pantani 1970 Mercatone Uno
DNF Francesco Secchiari 1972 Mercatone Uno
DNF Roberto Sgambelluri 1974 Mercatone Uno
DNF Graeme Brown 1979 Panaria - Fiordo
DNF Nicola Chesini 1974 Panaria - Fiordo
DNF Sergej Matveyev 1975 Panaria - Fiordo
DNF Filippo Perfetto 1976 Panaria - Fiordo
DNF Faat Zakirov 1974 Panaria - Fiordo
DNF Cédric Fragniere 1976 Phonak
DNF Sven Teutenberg 1972 Phonak
DNF Marius Sabaliauskas 1978 Saeco - Longoni Sport
DNF Gilberto Simoni [*] 1971 Saeco - Longoni Sport
DNF Ruggero Borghi 1970 Tacconi Sport - Emmegi
DNF Zoran Klemencic 1976 Tacconi Sport - Emmegi
DNF Fabrizio Guidi 1972 Team Coast
DNF Michele Colleoni 1977 Team Colpack - Astro
DNF Leonardo Giordani 1977 Team Colpack - Astro
DNF Vladimir Smirnov 1978 Team Colpack - Astro
DNF Jens Heppner 1964 Team Telekom
DNF Danilo Hondo 1974 Team Telekom

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Giro d'Italia
Italy - May 11th-2nd
Classification GT