Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Tour du Jura Cycliste

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (21) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Kobe Goossens 1996 Lotto - Soudal U23 03:50:3787
02 Eddy Fine 1997 V.C.Villefranche Beaujolais + 01:0363
03 Cristian Scaroni 1997 Continental Groupama-FDJ + 01:0351
04 Johannes Adamietz 1998 Germany + 01:034
05 Jérémy Cabot 1991 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:104
06 Ilan Van Wilder 2000 Lotto - Soudal U23 + 01:253
07 Gian Friesecke 1994 Swiss Racing Academy + 01:253
08 Harrison Bailey 1996 A.C.Bisontine + 01:253
09 Maxime Chevalier 1999 V.C.Pays de Loudéac + 01:252
10 Clément Jolibert 1995 A.V.C. Aix-en-Provence + 01:252
11 Maxim Van Gils 1999 Lotto - Soudal U23 + 01:252
12 Théo Delacroix 1999 C.C.Etupes + 01:252
13 Kevin Inkelaar 1997 Continental Groupama-FDJ + 01:252
14 Sylvain Moniquet 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 01:251
15 Jack Burke 1995 Leopard Pro Cycling + 01:251
16 Henri Vandenabeele 2000 Lotto - Soudal U23 + 01:251
17 Robin Froidevaux 1998 Akros-Thömus + 01:251
18 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 01:251
19 Romain Campistrous 1992 A.V.C. Aix-en-Provence + 01:251
20 Julien Guay 1986 V.C.Pays de Loudéac + 01:251
21 Ewen Henrio 1997 V.C.Pays de Loudéac + 01:251
22 Kévin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 01:251
23 Matthew Ross 1996 A.C.Bisontine + 01:251
24 Florent Castellarnau 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 01:251
25 Viktor Verschaeve 1998 Lotto - Soudal U23 + 01:25-
26 Miguel Heidemann 1998 Germany + 01:33-
27 Lukas Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 01:33-
28 Mattia Petrucci 2000 Continental Groupama-FDJ + 01:36-
29 Pirmin Benz 2000 Germany + 01:54-
30 Marvin Tasset 1997 Wallonie-Bruxelles Devo + 01:55-
31 Stefan Bissegger 1998 Swiss Racing Academy + 03:06
32 Lucas Papillon 1994 CR4C Roanne + 03:23
33 Justin Paroz 1996 Akros-Thömus + 04:02
34 Simon Carr 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 04:37
35 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 04:37
36 Boris Orlhac 1991 Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:51
37 Jeroen Pattyn 1996 Team Differdange-GeBa + 04:51
38 Pierre Almeida 1992 Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:51
39 Scott Quincey 1999 IAM Excelsior + 05:19
40 Adria Moreno Sala 1991 A.V.C. Aix-en-Provence + 06:33
41 Théo Nonnez 1999 Continental Groupama-FDJ + 06:33
42 Jannik Steimle 1996 Team Vorarlberg Santic + 06:33
43 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 07:29
44 Nicolas Durand 1993 V.C.Villefranche Beaujolais + 10:51
45 Jake Stewart 1999 Continental Groupama-FDJ + 11:31
46 Louis Pijourlet 1995 L'équipe de France militaire + 11:31
47 Quentin Venner 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 11:38
48 Simon Combes 1997 CR4C Roanne + 11:59
49 Remi Capron 2000 IAM Excelsior + 12:45
50 Vojtech Sedlacek 1999 C.C.Etupes + 12:52
51 Antoine Bravard 1994 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 13:30
52 Flavien Maurelet 1991 St. Michel - Auber 93 + 13:30
53 Lukas Meiler 1995 Team Vorarlberg Santic + 13:30
54 Hadrien Degrandcourt 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 16:04
55 Cameron Beard 1998 Team Differdange-GeBa + 16:04
56 Gaëtan Lemoine 1995 V.C.Pays de Loudéac + 16:04
57 Arnold Reifler 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 16:04
58 Wesley Mol 1999 Team Differdange-GeBa + 16:04
59 Yannis Voisard 1998 Akros-Thömus + 18:31
60 Giacomo Ballabio 1998 IAM Excelsior + 19:14
61 Stefan Bennett 1992 C.C.Etupes + 19:14
62 Mauro Schmid 1999 Swiss Racing Academy + 20:38
63 Samuele Zoccarato 1998 IAM Excelsior + 24:00
64 Ivan Centrone 1995 Team Differdange-GeBa + 24:00
65 Emerson Fontaine 2000 Wallonie-Bruxelles Devo + 24:23
66 Laurenz Rex 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 24:23
67 Romain Feillu 1984 St. Michel - Auber 93 + 24:23
68 Alex Vogel 1999 Swiss Racing Academy + 24:23
69 Antoine Aebi 1998 Akros-Thömus + 24:23
70 Steven Pattyn 2000 Lotto - Soudal U23 + 24:23
71 Misch Leyder 1999 Leopard Pro Cycling + 24:23
72 Daniel Knapp 1996 Team Vorarlberg Santic + 24:23
73 Jannis Peter 2000 Germany + 24:23
74 Patrick Haller 1997 Germany + 24:23
75 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 24:23
76 Martin Meiler 1998 Team Vorarlberg Santic + 24:23
77 Quentin Vanoverschelde 1995 L'équipe de France militaire + 24:23
78 Pierre Benech 2000 V.C.Pays de Loudéac + 24:23
79 Sven Verbeeck 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 25:14
80 Tom Thill 1990 Team Differdange-GeBa + 27:48
81 Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93 + 28:25
82 Jan Tschernoster 1996 Germany + 28:59
83 Colin Heiderscheid 1998 Leopard Pro Cycling + 31:40
84 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 33:08
85 Gaetan Pons 1992 Leopard Pro Cycling + 33:50
86 Larry Valvasori 1996 Team Vorarlberg Santic + 33:50
87 Jonas Döring 1998 Akros-Thömus + 33:50
88 Gabin Fine 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 33:53
89 Thibault Germain 1999 A.C.Bisontine + 34:23
90 Florentin Belanger 1998 A.C.Bisontine + 40:23
91 Maxime Jolly 2000 V.C.Pays de Loudéac + 40:52
92 Thomas Clapasson 1999 IAM Excelsior + 42:52
OOT Nico Selenati 1996 Akros-Thömus
DNF Louis Deguide 1994 Team Differdange-GeBa
DNF Daniel Federspiel 1987 Team Vorarlberg Santic
DNF Julien Gonnet 1981 L'équipe de France militaire
DNF Igor De L'Hermite 1995 L'équipe de France militaire
DNF Fabien Bragagia 1987 L'équipe de France militaire
DNF Charles Munier 1997 L'équipe de France militaire
DNF Robin Meyer 1996 A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Axel Chatelus 1995 CR4C Roanne
DNF Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne
DNF Valentin Deverchère 1995 CR4C Roanne
DNF Eliot Pauchard 1999 CR4C Roanne
DNF Rémi Aubert 1995 C.C.Etupes
DNF Jérémy Bellicaud 1998 C.C.Etupes
DNF Paul Lefaure 1999 C.C.Etupes
DNF Florian Fattier 1999 SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Eugène Richardot 1996 SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Julien Souton 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Alexis Carlier 1994 Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Sébastien Fournet-Fayard 1985 Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Maxime Urruty 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Maxime Roger 1995 Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Anthony Laubal 1994 V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Sten Van Gucht 1992 V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Bastien Coutelle 1999 A.C.Bisontine
DNF Guillaume Gauthier 1994 A.C.Bisontine
Pos Name Born Team Time
01 Kobe Goossens 1996 Lotto - Soudal U23 03:50:37
02 Eddy Fine 1997 V.C.Villefranche Beaujolais + 01:03
03 Cristian Scaroni 1997 Continental Groupama-FDJ + 01:03
04 Johannes Adamietz 1998 Germany + 01:03
05 Jérémy Cabot 1991 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:10
06 Ilan Van Wilder 2000 Lotto - Soudal U23 + 01:25
07 Gian Friesecke 1994 Swiss Racing Academy + 01:25
08 Harrison Bailey 1996 A.C.Bisontine + 01:25
09 Maxime Chevalier 1999 V.C.Pays de Loudéac + 01:25
10 Clément Jolibert 1995 A.V.C. Aix-en-Provence + 01:25
11 Maxim Van Gils 1999 Lotto - Soudal U23 + 01:25
12 Théo Delacroix 1999 C.C.Etupes + 01:25
13 Kevin Inkelaar 1997 Continental Groupama-FDJ + 01:25
14 Sylvain Moniquet 1998 Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:25
15 Jack Burke 1995 Leopard Pro Cycling + 01:25
16 Henri Vandenabeele 2000 Lotto - Soudal U23 + 01:25
17 Robin Froidevaux 1998 Akros-Thömus + 01:25
18 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 01:25
19 Romain Campistrous 1992 A.V.C. Aix-en-Provence + 01:25
20 Julien Guay 1986 V.C.Pays de Loudéac + 01:25
21 Ewen Henrio 1997 V.C.Pays de Loudéac + 01:25
22 Kévin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 01:25
23 Matthew Ross 1996 A.C.Bisontine + 01:25
24 Florent Castellarnau 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 01:25
25 Viktor Verschaeve 1998 Lotto - Soudal U23 + 01:25
26 Miguel Heidemann 1998 Germany + 01:33
27 Lukas Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 01:33
28 Mattia Petrucci 2000 Continental Groupama-FDJ + 01:36
29 Pirmin Benz 2000 Germany + 01:54
30 Marvin Tasset 1997 Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:55
31 Stefan Bissegger 1998 Swiss Racing Academy + 03:06
32 Lucas Papillon 1994 CR4C Roanne + 03:23
33 Justin Paroz 1996 Akros-Thömus + 04:02
34 Simon Carr 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 04:37
35 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 04:37
36 Boris Orlhac 1991 Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:51
37 Jeroen Pattyn 1996 Team Differdange-GeBa + 04:51
38 Pierre Almeida 1992 Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:51
39 Scott Quincey 1999 IAM Excelsior + 05:19
40 Adria Moreno Sala 1991 A.V.C. Aix-en-Provence + 06:33
41 Théo Nonnez 1999 Continental Groupama-FDJ + 06:33
42 Jannik Steimle 1996 Team Vorarlberg Santic + 06:33
43 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 07:29
44 Nicolas Durand 1993 V.C.Villefranche Beaujolais + 10:51
45 Jake Stewart 1999 Continental Groupama-FDJ + 11:31
46 Louis Pijourlet 1995 L'équipe de France militaire + 11:31
47 Quentin Venner 1998 Wallonie-Bruxelles Development Team + 11:38
48 Simon Combes 1997 CR4C Roanne + 11:59
49 Remi Capron 2000 IAM Excelsior + 12:45
50 Vojtech Sedlacek 1999 C.C.Etupes + 12:52
51 Antoine Bravard 1994 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 13:30
52 Flavien Maurelet 1991 St. Michel - Auber 93 + 13:30
53 Lukas Meiler 1995 Team Vorarlberg Santic + 13:30
54 Hadrien Degrandcourt 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 16:04
55 Cameron Beard 1998 Team Differdange-GeBa + 16:04
56 Gaëtan Lemoine 1995 V.C.Pays de Loudéac + 16:04
57 Arnold Reifler 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 16:04
58 Wesley Mol 1999 Team Differdange-GeBa + 16:04
59 Yannis Voisard 1998 Akros-Thömus + 18:31
60 Giacomo Ballabio 1998 IAM Excelsior + 19:14
61 Stefan Bennett 1992 C.C.Etupes + 19:14
62 Mauro Schmid 1999 Swiss Racing Academy + 20:38
63 Samuele Zoccarato 1998 IAM Excelsior + 24:00
64 Ivan Centrone 1995 Team Differdange-GeBa + 24:00
65 Emerson Fontaine 2000 Wallonie-Bruxelles Development Team + 24:23
66 Laurenz Rex 1999 Wallonie-Bruxelles Development Team + 24:23
67 Romain Feillu 1984 St. Michel - Auber 93 + 24:23
68 Alex Vogel 1999 Swiss Racing Academy + 24:23
69 Antoine Aebi 1998 Akros-Thömus + 24:23
70 Steven Pattyn 2000 Lotto - Soudal U23 + 24:23
71 Misch Leyder 1999 Leopard Pro Cycling + 24:23
72 Daniel Knapp 1996 Team Vorarlberg Santic + 24:23
73 Jannis Peter 2000 Germany + 24:23
74 Patrick Haller 1997 Germany + 24:23
75 Tony Hurel 1987 St. Michel - Auber 93 + 24:23
76 Martin Meiler 1998 Team Vorarlberg Santic + 24:23
77 Quentin Vanoverschelde 1995 L'équipe de France militaire + 24:23
78 Pierre Benech 2000 V.C.Pays de Loudéac + 24:23
79 Sven Verbeeck 1998 Wallonie-Bruxelles Development Team + 25:14
80 Tom Thill 1990 Team Differdange-GeBa + 27:48
81 Nicolas Baldo 1984 St. Michel - Auber 93 + 28:25
82 Jan Tschernoster 1996 Germany + 28:59
83 Colin Heiderscheid 1998 Leopard Pro Cycling + 31:40
84 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 33:08
85 Gaetan Pons 1992 Leopard Pro Cycling + 33:50
86 Larry Valvasori 1996 Team Vorarlberg Santic + 33:50
87 Jonas Döring 1998 Akros-Thömus + 33:50
88 Gabin Fine 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 33:53
89 Thibault Germain 1999 A.C.Bisontine + 34:23
90 Florentin Belanger 1998 A.C.Bisontine + 40:23
91 Maxime Jolly 2000 V.C.Pays de Loudéac + 40:52
92 Thomas Clapasson 1999 IAM Excelsior + 42:52

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour du Jura Cycliste
France
01.stage Hilly MF
148.5 km
Haut Jura St Claude -> Côteau du Lizon
April 27th (2019)
Leader K.Goossens
Youth E.Fine
Mountain G.Friesecke
Combative J.Steimle
Sprint R.Campistrous