Tour du Jura - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 03:50:377
02 Eddy Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 01:033
03 Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ + 01:031
04 Johannes Adamietz Germany + 01:03
05 Jérémy Cabot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:10
06 Ilan Van Wilder Lotto - Soudal U23 + 01:25
07 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 01:25
08 Harrison Bailey A.C.Bisontine + 01:25
09 Maxime Chevalier V.C.Pays de Loudéac + 01:25
10 Clément Jolibert A.V.C. Aix-en-Provence + 01:25
11 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 01:25
12 Théo Delacroix C.C.Etupes + 01:25
13 Kevin Inkelaar Continental Groupama-FDJ + 01:25
14 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 01:25
15 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 01:25
16 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 01:25
17 Robin Froidevaux Akros-Thömus + 01:25
18 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 01:25
19 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 01:25
20 Julien Guay V.C.Pays de Loudéac + 01:25
21 Ewen Henrio V.C.Pays de Loudéac + 01:25
22 Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93 + 01:25
23 Mathew Ross A.C.Bisontine + 01:25
24 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 01:25
25 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 01:25
26 Miguel Heidemann Germany + 01:33
27 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 01:33
28 Mattia Petrucci Continental Groupama-FDJ + 01:36
29 Pirmin Benz Germany + 01:54
30 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 01:55
31 Stefan Bissegger Swiss Racing Academy + 03:06
32 Lucas Papillon CR4C Roanne + 03:23
33 Justin Paroz Akros-Thömus + 04:02
34 Simon Carr A.V.C. Aix-en-Provence + 04:37
35 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 04:37
36 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:51
37 Jeroen Pattyn Team Differdange-GeBa + 04:51
38 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:51
39 Scott Quincey IAM Excelsior + 05:19
40 Adria Moreno Sala A.V.C. Aix-en-Provence + 06:33
41 Théo Nonnez Continental Groupama-FDJ + 06:33
42 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 06:33
43 Antoine Debons IAM Excelsior + 07:29
44 Nicolas Durand V.C.Villefranche Beaujolais + 10:51
45 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 11:31
46 Louis Pijourlet L'équipe de France militaire + 11:31
47 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 11:38
48 Simon Combes CR4C Roanne + 11:59
49 Rémi Capron IAM Excelsior + 12:45
50 Vojtech Sedlacek C.C.Etupes + 12:52
51 Antoine Bravard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 13:30
52 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 13:30
53 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 13:30
54 Hadrien Degrandcourt SCO Dijon-Team Material-velo.com + 16:04
55 Cameron Beard Team Differdange-GeBa + 16:04
56 Gaëtan Lemoine V.C.Pays de Loudéac + 16:04
57 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 16:04
58 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 16:04
59 Yannis Voisard Akros-Thömus + 18:31
60 Giacomo Ballabio IAM Excelsior + 19:14
61 Stefan Bennett C.C.Etupes + 19:14
62 Mauro Schmid Swiss Racing Academy + 20:38
63 Samuele Zoccarato IAM Excelsior + 24:00
64 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 24:00
65 Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Devo + 24:23
66 Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Devo + 24:23
67 Romain Feillu St. Michel - Auber 93 + 24:23
68 Alex Vogel Swiss Racing Academy + 24:23
69 Antoine Aebi Akros-Thömus + 24:23
70 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 24:23
71 Misch Leyder Leopard Pro Cycling + 24:23
72 Daniel Knapp Team Vorarlberg Santic + 24:23
73 Jannis Peter Germany + 24:23
74 Patrick Haller Germany + 24:23
75 Tony Hurel St. Michel - Auber 93 + 24:23
76 Martin Meiler Team Vorarlberg Santic + 24:23
77 Quentin Vanoverschelde L'équipe de France militaire + 24:23
78 Pierre Benech V.C.Pays de Loudéac + 24:23
79 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 25:14
80 Tom Thill Team Differdange-GeBa + 27:48
81 Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93 + 28:25
82 Jan Tschernoster Germany + 28:59
83 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 31:40
84 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 33:08
85 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 33:50
86 Larry Valvasori Team Vorarlberg Santic + 33:50
87 Jonas Döring Akros-Thömus + 33:50
88 Gabin Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 33:53
89 Thibault Germain A.C.Bisontine + 34:23
90 Florentin Belanger A.C.Bisontine + 40:23
91 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 40:52
92 Thomas Clapasson IAM Excelsior + 42:52
OOT Nico Selenati Akros-Thömus
DNF Julien Gonnet L'équipe de France militaire
DNF Igor De L'Hermite L'équipe de France militaire
DNF Fabien Bragagia L'équipe de France militaire
DNF Charles Munier L'équipe de France militaire
DNF Bastien Coutelle A.C.Bisontine
DNF Guillaume Gauthier A.C.Bisontine
DNF Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Rémi Aubert C.C.Etupes
DNF Jérémy Bellicaud C.C.Etupes
DNF Paul Lefaure C.C.Etupes
DNF Axel Chatelus CR4C Roanne
DNF Alexandre Jamet CR4C Roanne
DNF Valentin Deverchère CR4C Roanne
DNF Eliot Pauchard CR4C Roanne
DNF Florian Fattier SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Eugène Richardot SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Julien Souton SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Louis Deguide Team Differdange-GeBa
DNF Alexis Carlier Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Maxime Roger Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Daniel Federspiel Team Vorarlberg Santic
DNF Anthony Laubal V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais
Pos Rider Team Time
01 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 03:50:37
02 Eddy Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 01:03
03 Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ + 01:03
04 Johannes Adamietz Germany + 01:03
05 Jérémy Cabot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:10
06 Ilan Van Wilder Lotto - Soudal U23 + 01:25
07 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 01:25
08 Harrison Bailey A.C.Bisontine + 01:25
09 Maxime Chevalier V.C.Pays de Loudéac + 01:25
10 Clément Jolibert A.V.C. Aix-en-Provence + 01:25
11 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 01:25
12 Théo Delacroix C.C.Etupes + 01:25
13 Kevin Inkelaar Continental Groupama-FDJ + 01:25
14 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 01:25
15 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 01:25
16 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 01:25
17 Robin Froidevaux Akros-Thömus + 01:25
18 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 01:25
19 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 01:25
20 Julien Guay V.C.Pays de Loudéac + 01:25
21 Ewen Henrio V.C.Pays de Loudéac + 01:25
22 Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93 + 01:25
23 Mathew Ross A.C.Bisontine + 01:25
24 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 01:25
25 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 01:25
26 Miguel Heidemann Germany + 01:33
27 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 01:33
28 Mattia Petrucci Continental Groupama-FDJ + 01:36
29 Pirmin Benz Germany + 01:54
30 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 01:55
31 Stefan Bissegger Swiss Racing Academy + 03:06
32 Lucas Papillon CR4C Roanne + 03:23
33 Justin Paroz Akros-Thömus + 04:02
34 Simon Carr A.V.C. Aix-en-Provence + 04:37
35 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 04:37
36 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:51
37 Jeroen Pattyn Team Differdange-GeBa + 04:51
38 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:51
39 Scott Quincey IAM Excelsior + 05:19
40 Adria Moreno Sala A.V.C. Aix-en-Provence + 06:33
41 Théo Nonnez Continental Groupama-FDJ + 06:33
42 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 06:33
43 Antoine Debons IAM Excelsior + 07:29
44 Nicolas Durand V.C.Villefranche Beaujolais + 10:51
45 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 11:31
46 Louis Pijourlet L'équipe de France militaire + 11:31
47 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 11:38
48 Simon Combes CR4C Roanne + 11:59
49 Rémi Capron IAM Excelsior + 12:45
50 Vojtech Sedlacek C.C.Etupes + 12:52
51 Antoine Bravard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 13:30
52 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 13:30
53 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 13:30
54 Hadrien Degrandcourt SCO Dijon-Team Material-velo.com + 16:04
55 Cameron Beard Team Differdange-GeBa + 16:04
56 Gaëtan Lemoine V.C.Pays de Loudéac + 16:04
57 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 16:04
58 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 16:04
59 Yannis Voisard Akros-Thömus + 18:31
60 Giacomo Ballabio IAM Excelsior + 19:14
61 Stefan Bennett C.C.Etupes + 19:14
62 Mauro Schmid Swiss Racing Academy + 20:38
63 Samuele Zoccarato IAM Excelsior + 24:00
64 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 24:00
65 Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Devo + 24:23
66 Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Devo + 24:23
67 Romain Feillu St. Michel - Auber 93 + 24:23
68 Alex Vogel Swiss Racing Academy + 24:23
69 Antoine Aebi Akros-Thömus + 24:23
70 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 24:23
71 Misch Leyder Leopard Pro Cycling + 24:23
72 Daniel Knapp Team Vorarlberg Santic + 24:23
73 Jannis Peter Germany + 24:23
74 Patrick Haller Germany + 24:23
75 Tony Hurel St. Michel - Auber 93 + 24:23
76 Martin Meiler Team Vorarlberg Santic + 24:23
77 Quentin Vanoverschelde L'équipe de France militaire + 24:23
78 Pierre Benech V.C.Pays de Loudéac + 24:23
79 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 25:14
80 Tom Thill Team Differdange-GeBa + 27:48
81 Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93 + 28:25
82 Jan Tschernoster Germany + 28:59
83 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 31:40
84 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 33:08
85 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 33:50
86 Larry Valvasori Team Vorarlberg Santic + 33:50
87 Jonas Döring Akros-Thömus + 33:50
88 Gabin Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 33:53
89 Thibault Germain A.C.Bisontine + 34:23
90 Florentin Belanger A.C.Bisontine + 40:23
91 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 40:52
92 Thomas Clapasson IAM Excelsior + 42:52
Information
Nation France
Date 27th April
Where Haut Jura St Claude -> Côteau du Lizon
What 1st stage
Distance 148.5 km
Leader K.Goossens
Youth E.Finé
Mountain G.Friesecke
Combative J.Steimle
Sprint R.Campistrous
Other
Embed Results