Tour du Jura - 2019

Overall Youth Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 07:48:3340
02 Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ + 4030
03 Jérémy Cabot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 4425
04 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 01:0220
05 Eddy Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 01:0315
06 Johannes Adamietz Germany + 01:0310
07 Clément Jolibert A.V.C. Aix-en-Provence + 01:255
08 Maxime Chevalier V.C.Pays de Loudéac + 01:253
09 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 01:253
10 Robin Froidevaux Akros-Thömus + 01:253
11 Harrison Bailey A.C.Bisontine + 01:25
12 Kevin Inkelaar Continental Groupama-FDJ + 01:25
13 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 01:25
14 Théo Delacroix C.C.Etupes + 01:25
15 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 01:25
16 Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93 + 01:25
17 Ewen Henrio V.C.Pays de Loudéac + 01:25
18 Ilan Van Wilder Lotto - Soudal U23 + 01:33
19 Mathew Ross A.C.Bisontine + 01:33
20 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 01:41
21 Miguel Heidemann Germany + 01:41
22 Mattia Petrucci Continental Groupama-FDJ + 01:50
23 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 01:51
24 Julien Guay V.C.Pays de Loudéac + 01:54
25 Pirmin Benz Germany + 02:12
26 Stefan Bissegger Swiss Racing Academy + 02:40
27 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 03:27
28 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 03:27
29 Lucas Papillon CR4C Roanne + 03:31
30 Justin Paroz Akros-Thömus + 04:02
31 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 04:37
32 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 05:09
33 Théo Nonnez Continental Groupama-FDJ + 06:41
34 Antoine Debons IAM Excelsior + 07:37
35 Adria Moreno Sala A.V.C. Aix-en-Provence + 07:38
36 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 11:46
37 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 12:27
38 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 12:43
39 Simon Carr A.V.C. Aix-en-Provence + 15:19
40 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 15:33
41 Jeroen Pattyn Team Differdange-GeBa + 15:39
42 Scott Quincey IAM Excelsior + 16:01
43 Stefan Bennett C.C.Etupes + 19:32
44 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 19:47
45 Mauro Schmid Swiss Racing Academy + 21:32
46 Simon Combes CR4C Roanne + 22:41
47 Vojtech Sedlacek C.C.Etupes + 23:34
48 Samuele Zoccarato IAM Excelsior + 23:37
49 Rémi Capron IAM Excelsior + 23:53
50 Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Devo + 24:00
51 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 24:12
52 Jannis Peter Germany + 24:49
53 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 26:46
54 Cameron Beard Team Differdange-GeBa + 26:46
55 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 26:46
56 Yannis Voisard Akros-Thömus + 29:39
57 Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93 + 29:58
58 Giacomo Ballabio IAM Excelsior + 30:22
59 Nicolas Durand V.C.Villefranche Beaujolais + 33:07
60 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 33:08
61 Alex Vogel Swiss Racing Academy + 33:55
62 Antoine Aebi Akros-Thömus + 35:05
63 Romain Feillu St. Michel - Auber 93 + 35:05
64 Daniel Knapp Team Vorarlberg Santic + 35:05
65 Quentin Vanoverschelde L'équipe de France militaire + 35:05
66 Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Devo + 35:05
67 Tony Hurel St. Michel - Auber 93 + 35:11
68 Patrick Haller Germany + 35:11
69 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 35:31
70 Martin Meiler Team Vorarlberg Santic + 35:31
71 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 36:22
72 Tom Thill Team Differdange-GeBa + 38:30
73 Jan Tschernoster Germany + 39:41
74 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 42:48
75 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 44:32
76 Gabin Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 44:35
77 Jonas Döring Akros-Thömus + 01:03:08
DNF Fabien Bragagia L'équipe de France militaire
DNF Igor De L'Hermite L'équipe de France militaire
DNF Julien Gonnet L'équipe de France militaire
DNF Charles Munier L'équipe de France militaire
DNF Louis Pijourlet L'équipe de France militaire
DNF Florentin Belanger A.C.Bisontine
DNF Bastien Coutelle A.C.Bisontine
DNF Guillaume Gauthier A.C.Bisontine
DNF Thibault Germain A.C.Bisontine
DNF Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Nico Selenati Akros-Thömus
DNF Rémi Aubert C.C.Etupes
DNF Jérémy Bellicaud C.C.Etupes
DNF Paul Lefaure C.C.Etupes
DNF Axel Chatelus CR4C Roanne
DNF Valentin Deverchère CR4C Roanne
DNF Alexandre Jamet CR4C Roanne
DNF Eliot Pauchard CR4C Roanne
DNF Thomas Clapasson IAM Excelsior
DNF Misch Leyder Leopard Pro Cycling
DNF Szymon Rekita Leopard Pro Cycling
DNF Antoine Bravard SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Hadrien Degrandcourt SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Florian Fattier SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Eugène Richardot SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Julien Souton SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93
DNF Ivan Centrone Team Differdange-GeBa
DNF Louis Deguide Team Differdange-GeBa
DNF Alexis Carlier Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Maxime Roger Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Daniel Federspiel Team Vorarlberg Santic
DNF Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic
DNF Larry Valvasori Team Vorarlberg Santic
DNF Pierre Benech V.C.Pays de Loudéac
DNF Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac
DNF Gaëtan Lemoine V.C.Pays de Loudéac
DNF Anthony Laubal V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais
Information
Nation France
Date 27th - 28th April
CAT 2.2
Other
Embed Results