Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Le Tour de Langkawi

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (3)

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08

Results: 05.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec 04:27:111620
02 Blake Quick 2000 St. George Continental Cycling Team + 001310
03 Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 00105
04 Mohamed Harrif Salleh 1988 Terengganu Cycling Team + 008
05 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 007
06 Maris Bogdanovics 1991 Interpro Cycling Academy + 006
07 Clint Hendricks 1991 Pro Touch Sports + 006
08 Grigoriy Shtein 1996 Vino - Astana Motors + 005
09 Craig Wiggins 1999 St. George Continental Cycling Team + 005
10 Jayde Julius 1993 Pro Touch Sports + 004
11 Yosandy Darmawan Oetomo 2000 Customs Cycling Indonesia + 004
12 Charalampos Kastrantas 1991 Brunei Continental Cycling Team + 004
13 Rizki Hidayatul Fadli 2000 Customs Cycling Indonesia + 003
14 Roberto Carlos Gonzalez Castillo 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 003
15 Mamyr Stash 1993 Gazprom - RusVelo + 003
16 Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team + 002
17 Youcef Reguigui 1990 Terengganu Cycling Team + 002
18 Andriey Kulyk 1989 Shenzhen Xidesheng CT + 002
19 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 002
20 Shoi Matsuda 1999 Japan + 002
21 Calvin Beneke 1991 Pro Touch Sports + 002
22 Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli - Sidermec + 001
23 Alessandro Bisolti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 001
24 Mohamed Zamri Saleh 1983 Terengganu Cycling Team + 001
25 Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 001
26 Hernan Aguirre 1995 Interpro Cycling Academy + 001
27 Qaris Maxu Irwandi Setra 2000 Customs Cycling Indonesia + 001
28 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 00-
29 Muhammad Nurfitri Am Rosli - Malaysia + 00-
30 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 00-
31 Anton Vorobyev 1990 Gazprom - RusVelo + 00
32 Robbie Hucker 1990 Team Ukyo + 00
33 Brendon Davids 1993 Oliver's Real Food + 00
34 Kazushige Kuboki 1989 Japan + 00
35 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 00
36 Metkel Eyob 1993 Terengganu Cycling Team + 00
37 Luca Raggio 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 00
38 Benjamin Dyball 1989 Team Sapura Cycling + 00
39 Muhammad Barokah 1998 Customs Cycling Indonesia + 00
40 Kent Main 1996 Pro Touch Sports + 00
41 Simon Jones 1999 Interpro Cycling Academy + 00
42 Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 00
43 Alistair Donohoe 1995 Pro Racing Sunshine Coast Team + 00
44 Nariyuki Masuda 1983 Japan + 00
45 Michael Freiberg 1990 Pro Racing Sunshine Coast Team + 00
46 Charles-Etienne Chrétien 1999 Interpro Cycling Academy + 00
47 Muhammad Shahmir Aim Abdul Halim - Malaysia + 00
48 Daniel Savini 1997 Bardiani - CSF + 00
49 Sam Crome 1993 Team Ukyo + 00
50 Jaehyun Kim 2000 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 00
51 Freddy Ovett 1994 Pro Racing Sunshine Coast Team + 00
52 Kyoung Ho Park 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 00
53 Jesse Ewart 1994 Team Sapura Cycling + 00
54 Timothy Cameron 1991 St. George Continental Cycling Team + 00
55 Brayan Chaves 1997 Mitchelton - BikeExchange + 00
56 Benjamin Prades 1983 Team Ukyo + 00
57 Jinsong Li 1997 Giant Cycling Team + 00
58 Jihun Kim 1996 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 00
59 Cristian Raileanu 1993 Team Sapura Cycling + 00
60 Nickolas Zukowsky 1998 Worthy Pro Cycling + 00
61 Michael Potter 1997 Pro Racing Sunshine Coast Team + 00
62 Daniel Muñoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
63 Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 00
64 Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 00
65 James Oram 1993 Mitchelton - BikeExchange + 00
66 Artem Ovechkin 1986 Terengganu Cycling Team + 00
67 Benjamin Andrews 1997 Oliver's Real Food + 00
68 Yuma Koishi 1993 Team Ukyo + 00
69 Mohammad Esmaeil Chaichi Raghimi 1994 Customs Cycling Indonesia + 00
70 Azwan Zulkifli 1990 Malaysia + 11
71 Connor Reardon 1999 St. George Continental Cycling Team + 11
72 Jesse Featonby 1987 Oliver's Real Food + 11
73 Gleb Brussenskiy 2000 Vino - Astana Motors + 11
74 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 11
75 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 11
76 Muhammad Nur Aimin Mohd Zariff 1999 Team Sapura Cycling + 11
77 Muhamad Azman 1994 Team Sapura Cycling + 11
78 Sofian Mohd Bakri 1993 Malaysia + 11
79 Zamirul Adlisham Zulkeflii 1998 Malaysia + 11
80 Michael Vink 1991 St. George Continental Cycling Team + 11
81 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 11
82 Soon Young Kwon 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 11
83 Hang Shi 1998 Giant Cycling Team + 11
84 Mykhailo Kononenko 1987 Shenzhen Xidesheng CT + 24
85 Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 26
86 Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 29
87 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 41
88 Amirul Mazuki 1992 Terengganu Cycling Team + 42
89 Takeaki Amezawa 1995 Japan + 42
90 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 47
91 Dadi Suryadi 1989 Brunei Continental Cycling Team + 47
92 Jiankun Li 1995 Mitchelton - BikeExchange + 47
93 Donguk Kim - KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 50
94 Sebastian Presley 1998 Oliver's Real Food + 58
95 Alexey Kurbatov 1994 Gazprom - RusVelo + 58
96 Jonathon Noble 1996 Pro Racing Sunshine Coast Team + 58
97 Angus Lyons 1996 Oliver's Real Food + 58
98 Conor Murtagh 1993 Oliver's Real Food + 58
99 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental Cycling Team + 58
100 Hao Liu 1988 Shenzhen Xidesheng CT + 01:06
101 Alexander Evtushenko 1993 Gazprom - RusVelo + 01:06
102 Shotaro Iribe 1989 Japan + 01:09
103 Amarni Gates 1999 Pro Racing Sunshine Coast Team + 01:14
104 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 01:19
105 Yikui Niu 1994 Mitchelton - BikeExchange + 01:34
106 Kohei Uchima 1988 Team Ukyo + 01:45
107 Simone Bevilacqua 1997 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:37
108 Massimo Rosa 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:37
109 Rohan Du Plooy 1994 Pro Touch Sports + 02:37
110 Martin Ford 1974 Brunei Continental Cycling Team + 07:09
111 Muhamad Fakhruazan Mohd Hanifian 2000 Brunei Continental Cycling Team + 07:09
112 James Fourie 1993 Pro Touch Sports + 07:09
113 Yevgeniy Fedorov 2000 Vino - Astana Motors + 07:09
114 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 07:09
115 Aleksejs Saramotins 1982 Interpro Cycling Academy + 07:09
116 Marcus Culey 1993 Team Sapura Cycling + 07:09
117 Zhaoliang Xu 1998 Giant Cycling Team + 07:09
118 Daniil Pronskiy 2000 Vino - Astana Motors + 07:09
119 Ilya Davidenok 1992 Shenzhen Xidesheng CT + 07:09
DSQ Azlina Najmi Zulkelfli 1998 Malaysia
Pos Name Born Team Time
01 - Benjamin Dyball 1989 Team Sapura Cycling 21:52:53
02 - Hernan Aguirre 1995 Interpro Cycling Academy + 27
03 - Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 50
04 - Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 01:05
05 - Nariyuki Masuda 1983 Japan + 01:29
06 - Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 01:40
07 - Sam Crome 1993 Team Ukyo + 02:06
08 - Alessandro Bisolti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 02:28
09 - Freddy Ovett 1994 Pro Racing Sunshine Coast Team + 02:31
10 1 Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 02:38
11 1 Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 02:42
12 - Luca Raggio 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 03:09
13 - Kent Main 1996 Pro Touch Sports + 03:26
14 - Nickolas Zukowsky 1998 Worthy Pro Cycling + 03:53
15 - Jesse Ewart 1994 Team Sapura Cycling + 03:59
16 - Metkel Eyob 1993 Terengganu Cycling Team + 04:06
17 - Robbie Hucker 1990 Team Ukyo + 04:26
18 - Artem Ovechkin 1986 Terengganu Cycling Team + 04:26
19 - Cristian Raileanu 1993 Team Sapura Cycling + 04:30
20 - Timothy Cameron 1991 St. George Continental Cycling Team + 04:30
21 - James Oram 1993 Mitchelton - BikeExchange + 04:33
22 - Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 04:38
23 - Grigoriy Shtein 1996 Vino - Astana Motors + 05:05
24 - Muhamad Azman 1994 Team Sapura Cycling + 05:48
25 - Benjamin Prades 1983 Team Ukyo + 06:13
26 - Jayde Julius 1993 Pro Touch Sports + 06:15
27 - Jinsong Li 1997 Giant Cycling Team + 06:27
28 - Michael Potter 1997 Pro Racing Sunshine Coast Team + 06:31
29 - Brendon Davids 1993 Oliver's Real Food Racing + 07:36
30 - Azwan Zulkifli 1990 Malaysia + 08:07
31 - Daniel Savini 1997 Bardiani - CSF + 08:18
32 1 Yuma Koishi 1993 Team Ukyo + 09:05
33 1 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental Cycling Team + 09:29
34 2 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 10:18
35 2 Muhammad Nur Aimin Mohd Zariff 1999 Team Sapura Cycling + 10:24
36 2 Mohammad Esmaeil Chaichi Raghimi 1994 Customs Cycling Indonesia + 10:27
37 2 Shoi Matsuda 1999 Japan + 10:28
38 3 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 10:50
39 1 Jihun Kim 1996 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 11:26
40 1 Charles-Etienne Chrétien 1999 Interpro Cycling Academy + 11:32
41 1 Michael Vink 1991 St. George Continental Cycling Team + 12:03
42 1 Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 13:08
43 2 Sofian Mohd Bakri 1993 Malaysia + 15:12
44 2 Michael Freiberg 1990 Pro Racing Sunshine Coast Team + 15:13
45 11 Marcus Culey 1993 Team Sapura Cycling + 17:00
46 1 Connor Reardon 1999 St. George Continental Cycling Team + 17:33
47 1 Alistair Donohoe 1995 Pro Racing Sunshine Coast Team + 18:50
48 1 Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 18:57
49 2 Clint Hendricks 1991 Pro Touch Sports + 19:43
50 - Alexander Evtushenko 1993 Gazprom - RusVelo + 20:20
51 2 Jesse Featonby 1987 Oliver's Real Food Racing + 22:38
52 - Jonathon Noble 1996 Pro Racing Sunshine Coast Team + 22:47
53 1 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 24:42
54 1 Daniel Muñoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 25:02
55 1 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 25:34
56 2 Brayan Chaves 1997 Mitchelton - BikeExchange + 26:20
57 2 Amirul Mazuki 1992 Terengganu Cycling Team + 27:51
58 3 Roberto Carlos Gonzalez Castillo 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 28:08
59 1 Takeaki Amezawa 1995 Japan + 28:15
60 2 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 28:52
61 4 Soon Young Kwon 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 30:01
62 1 Angus Lyons 1996 Oliver's Real Food Racing + 30:28
63 1 Jiankun Li 1995 Mitchelton - BikeExchange + 30:33
64 2 Sebastian Presley 1998 Oliver's Real Food Racing + 30:51
65 2 Zamirul Adlisham Zulkeflii 1998 Malaysia + 32:17
66 9 Yevgeniy Fedorov 2000 Vino - Astana Motors + 32:36
67 1 Calvin Beneke 1991 Pro Touch Sports + 33:20
68 1 Muhammad Shahmir Aim Abdul Halim - Malaysia + 34:04
69 1 Hang Shi 1998 Giant Cycling Team + 34:32
70 1 Muhammad Nurfitri Am Rosli - Malaysia + 35:26
71 3 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 37:23
72 1 Dadi Suryadi 1989 Brunei Continental Cycling Team + 37:54
73 2 Mykhailo Kononenko 1987 Shenzhen Xidesheng CT + 38:16
74 2 Benjamin Andrews 1997 Oliver's Real Food Racing + 38:24
75 3 Simon Jones 1999 Interpro Cycling Academy + 39:23
76 4 Massimo Rosa 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 39:24
77 2 Muhammad Barokah 1998 Customs Cycling Indonesia + 39:52
78 2 Blake Quick 2000 St. George Continental Cycling Team + 40:25
79 2 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 40:29
80 1 Craig Wiggins 1999 St. George Continental Cycling Team + 40:32
81 2 Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 41:25
82 - Amarni Gates 1999 Pro Racing Sunshine Coast Team + 42:09
83 3 Mamyr Stash 1993 Gazprom - RusVelo + 42:45
84 3 Youcef Reguigui 1990 Terengganu Cycling Team + 42:49
85 3 Gleb Brussenskiy 2000 Vino - Astana Motors + 43:21
86 4 Jaehyun Kim 2000 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 43:48
87 3 Simone Bevilacqua 1997 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 43:57
88 5 Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 44:07
89 2 Mohamed Harrif Salleh 1988 Terengganu Cycling Team + 44:11
90 1 Donguk Kim - KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 44:12
91 3 Andriey Kulyk 1989 Shenzhen Xidesheng CT + 44:23
92 4 Maris Bogdanovics 1991 Interpro Cycling Academy + 44:29
93 4 Qaris Maxu Irwandi Setra 2000 Customs Cycling Indonesia + 44:31
94 4 Mohamed Zamri Saleh 1983 Terengganu Cycling Team + 44:43
95 4 Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team + 44:46
96 4 Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli - Sidermec + 44:48
97 4 Charalampos Kastrantas 1991 Brunei Continental Cycling Team + 44:52
98 6 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 45:00
99 4 Alexey Kurbatov 1994 Gazprom - RusVelo + 46:09
100 6 Kyoung Ho Park 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 46:28
101 6 Anton Vorobyev 1990 Gazprom - RusVelo + 46:33
102 6 Kazushige Kuboki 1989 Japan + 46:40
103 2 Kohei Uchima 1988 Team Ukyo + 47:49
104 7 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 48:11
105 20 Daniil Pronskiy 2000 Vino - Astana Motors + 49:06
106 6 Shotaro Iribe 1989 Japan + 49:32
107 3 Rohan Du Plooy 1994 Pro Touch Sports + 50:31
108 13 Ilya Davidenok 1992 Shenzhen Xidesheng CT + 51:32
109 7 Zhaoliang Xu 1998 Giant Cycling Team + 52:17
110 6 Aleksejs Saramotins 1982 Interpro Cycling Academy + 52:35
111 3 Conor Murtagh 1993 Oliver's Real Food Racing + 52:45
112 3 Rizki Hidayatul Fadli 2000 Customs Cycling Indonesia + 53:28
113 3 Yosandy Darmawan Oetomo 2000 Customs Cycling Indonesia + 53:42
114 5 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 54:04
115 2 James Fourie 1993 Pro Touch Sports + 56:09
116 1 Yikui Niu 1994 Mitchelton - BikeExchange + 56:11
117 1 Hao Liu 1988 Shenzhen Xidesheng CT + 57:03
118 1 Muhamad Fakhruazan Mohd Hanifian 2000 Brunei Continental Cycling Team + 01:03:18
119 1 Martin Ford 1974 Brunei Continental Cycling Team + 01:03:27
Le Tour de Langkawi
Malaysia
05.stage Hills
200.1 km
Tanjum Malan -> Taiping
April 10th (2019)
Leader B.Dyball
Points T.McCabe
Mountain A.Lyons

Want to use results from
FirstCycling on your site?