Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Le Tour de Langkawi

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (3)

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Mohamed Harrif Salleh 1988 Terengganu Cycling Team 04:53:201620
02 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 001310
03 Kazushige Kuboki 1989 Japan + 00105
04 Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli - Sidermec + 008
05 Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team + 007
06 Mamyr Stash 1993 Gazprom - RusVelo + 006
07 Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 006
08 Andriey Kulyk 1989 Shenzhen Xidesheng CT + 005
09 Blake Quick 2000 St. George Continental Cycling Team + 005
10 Jayde Julius 1993 Pro Touch Sports + 004
11 Moreno Marchetti 1998 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 004
12 Youcef Reguigui 1990 Terengganu Cycling Team + 004
13 Maris Bogdanovics 1991 Interpro Cycling Academy + 003
14 Clint Hendricks 1991 Pro Touch Sports + 003
15 Michael Freiberg 1990 Pro Racing Sunshine Coast Team + 003
16 Calvin Beneke 1991 Pro Touch Sports + 002
17 James Oram 1993 Mitchelton - BikeExchange + 002
18 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 002
19 Yosandy Darmawan Oetomo 2000 Customs Cycling Indonesia + 002
20 Aleksejs Saramotins 1982 Interpro Cycling Academy + 002
21 Benjamin Prades 1983 Team Ukyo + 002
22 Charalampos Kastrantas 1991 Brunei Continental Cycling Team + 001
23 Alistair Donohoe 1995 Pro Racing Sunshine Coast Team + 001
24 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 001
25 Daniel Savini 1997 Bardiani - CSF + 001
26 Robbie Hucker 1990 Team Ukyo + 001
27 Muhammad Nurfitri Am Rosli - Malaysia + 001
28 Metkel Eyob 1993 Terengganu Cycling Team + 00-
29 Daniel Muñoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 00-
30 Jaehyun Kim 2000 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 00-
31 Rizki Hidayatul Fadli 2000 Customs Cycling Indonesia + 00
32 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 00
33 Grigoriy Shtein 1996 Vino - Astana Motors + 00
34 Qaris Maxu Irwandi Setra 2000 Customs Cycling Indonesia + 00
35 Yevgeniy Fedorov 2000 Vino - Astana Motors + 00
36 Brayan Chaves 1997 Mitchelton - BikeExchange + 00
37 Benjamin Dyball 1989 Team Sapura Cycling + 00
38 Sofian Mohd Bakri 1993 Malaysia + 00
39 Zhaoliang Xu 1998 Giant Cycling Team + 00
40 Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 00
41 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 00
42 Hernan Aguirre 1995 Interpro Cycling Academy + 00
43 Jinsong Li 1997 Giant Cycling Team + 00
44 Michael Vink 1991 St. George Continental Cycling Team + 00
45 Craig Wiggins 1999 St. George Continental Cycling Team + 00
46 Sam Crome 1993 Team Ukyo + 00
47 Simon Jones 1999 Interpro Cycling Academy + 00
48 Jesse Ewart 1994 Team Sapura Cycling + 00
49 Freddy Ovett 1994 Pro Racing Sunshine Coast Team + 00
50 Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
51 Takeaki Amezawa 1995 Japan + 00
52 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 00
53 Alessandro Bisolti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
54 Nariyuki Masuda 1983 Japan + 00
55 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 00
56 Artem Ovechkin 1986 Terengganu Cycling Team + 00
57 Muhammad Nur Aimin Mohd Zariff 1999 Team Sapura Cycling + 00
58 Yuma Koishi 1993 Team Ukyo + 00
59 Brendon Davids 1993 Oliver's Real Food + 00
60 Muhammad Shahmir Aim Abdul Halim - Malaysia + 00
61 Simone Bevilacqua 1997 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 00
62 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 00
63 Roberto Carlos Gonzalez Castillo 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 00
64 Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 00
65 Shoi Matsuda 1999 Japan + 00
66 Amirul Mazuki 1992 Terengganu Cycling Team + 00
67 Marcus Culey 1993 Team Sapura Cycling + 00
68 Jihun Kim 1996 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 00
69 Charles-Etienne Chrétien 1999 Interpro Cycling Academy + 00
70 Kent Main 1996 Pro Touch Sports + 00
71 Alexander Evtushenko 1993 Gazprom - RusVelo + 00
72 Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 00
73 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
74 Michael Potter 1997 Pro Racing Sunshine Coast Team + 00
75 Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 00
76 Nickolas Zukowsky 1998 Worthy Pro Cycling + 00
77 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental Cycling Team + 00
78 Muhammad Barokah 1998 Customs Cycling Indonesia + 00
79 Mohammad Esmaeil Chaichi Raghimi 1994 Customs Cycling Indonesia + 14
80 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 14
81 Jonathon Noble 1996 Pro Racing Sunshine Coast Team + 14
82 Timothy Cameron 1991 St. George Continental Cycling Team + 14
83 Sebastian Presley 1998 Oliver's Real Food + 14
84 Jesse Featonby 1987 Oliver's Real Food + 14
85 Benjamin Andrews 1997 Oliver's Real Food + 14
86 Azwan Zulkifli 1990 Malaysia + 14
87 Muhamad Azman 1994 Team Sapura Cycling + 14
88 Soon Young Kwon 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 14
89 Angus Lyons 1996 Oliver's Real Food + 14
90 Hang Shi 1998 Giant Cycling Team + 14
91 Mykhailo Kononenko 1987 Shenzhen Xidesheng CT + 14
92 Alexey Kurbatov 1994 Gazprom - RusVelo + 14
93 Ilya Davidenok 1992 Shenzhen Xidesheng CT + 14
94 Jiankun Li 1995 Mitchelton - BikeExchange + 14
95 Massimo Rosa 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 14
96 Connor Reardon 1999 St. George Continental Cycling Team + 14
97 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 23
98 Conor Murtagh 1993 Oliver's Real Food + 24
99 Gleb Brussenskiy 2000 Vino - Astana Motors + 24
100 Daniil Pronskiy 2000 Vino - Astana Motors + 24
101 Azlina Najmi Zulkelfli 1998 Malaysia + 24
102 Luca Raggio 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 28
103 Kohei Uchima 1988 Team Ukyo + 31
104 Mohamed Zamri Saleh 1983 Terengganu Cycling Team + 36
105 Cristian Raileanu 1993 Team Sapura Cycling + 47
106 Zamirul Adlisham Zulkeflii 1998 Malaysia + 00
107 Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 01:06
108 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 01:06
109 Martin Ford 1974 Brunei Continental Cycling Team + 01:09
110 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 01:12
111 Muhamad Fakhruazan Mohd Hanifian 2000 Brunei Continental Cycling Team + 01:20
112 Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:22
113 Dadi Suryadi 1989 Brunei Continental Cycling Team + 01:32
114 Anton Vorobyev 1990 Gazprom - RusVelo + 01:34
115 James Fourie 1993 Pro Touch Sports + 01:34
116 Amarni Gates 1999 Pro Racing Sunshine Coast Team + 01:50
117 Rohan Du Plooy 1994 Pro Touch Sports + 02:16
118 Donguk Kim - KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 03:38
119 Shotaro Iribe 1989 Japan + 04:02
120 Kyoung Ho Park 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 00
121 Yikui Niu 1994 Mitchelton - BikeExchange + 06:04
122 Hao Liu 1988 Shenzhen Xidesheng CT + 08:32
DNF Yongchan Lee 1999 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
DNF Kyohei Mizuno 1988 Interpro Cycling Academy
Pos Name Born Team Time
01 - Marcus Culey 1993 Team Sapura Cycling 09:13:47
02 - Brendon Davids 1993 Oliver's Real Food Racing + 09
03 - Travis McCabe 1989 Worthy Pro Cycling + 12
04 2 Michael Freiberg 1990 Pro Racing Sunshine Coast Team + 13
05 1 Clint Hendricks 1991 Pro Touch Sports + 14
06 25 Jihun Kim 1996 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 16
07 - Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 18
08 3 Moreno Marchetti 1998 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 18
09 3 Jayde Julius 1993 Pro Touch Sports + 18
10 4 Alistair Donohoe 1995 Pro Racing Sunshine Coast Team + 18
11 10 James Oram 1993 Mitchelton - BikeExchange + 18
12 3 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 18
13 6 Daniel Savini 1997 Bardiani - CSF + 18
14 4 Robbie Hucker 1990 Team Ukyo + 18
15 4 Grigoriy Shtein 1996 Vino - Astana Motors + 18
16 6 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 18
17 16 Benjamin Prades 1983 Team Ukyo + 18
18 9 Metkel Eyob 1993 Terengganu Cycling Team + 18
19 2 Michael Vink 1991 St. George Continental Cycling Team + 18
20 10 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 18
21 8 Alessandro Bisolti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 18
22 7 Sofian Mohd Bakri 1993 Malaysia + 18
23 3 Hernan Aguirre 1995 Interpro Cycling Academy + 18
24 12 Benjamin Dyball 1989 Team Sapura Cycling + 18
25 3 Freddy Ovett 1994 Pro Racing Sunshine Coast Team + 18
26 9 Jinsong Li 1997 Giant Cycling Team + 18
27 3 Jesse Ewart 1994 Team Sapura Cycling + 18
28 12 Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 18
29 13 Shoi Matsuda 1999 Japan + 18
30 15 Charles-Etienne Chrétien 1999 Interpro Cycling Academy + 18
31 8 Sam Crome 1993 Team Ukyo + 18
32 2 Takeaki Amezawa 1995 Japan + 18
33 25 Matthew Zenovich 1994 St. George Continental Cycling Team + 18
34 2 Muhammad Nur Aimin Mohd Zariff 1999 Team Sapura Cycling + 18
35 3 Nariyuki Masuda 1983 Japan + 18
36 1 Yuma Koishi 1993 Team Ukyo + 18
37 13 Alexander Evtushenko 1993 Gazprom - RusVelo + 18
38 3 Artem Ovechkin 1986 Terengganu Cycling Team + 18
39 14 Nickolas Zukowsky 1998 Worthy Pro Cycling + 18
40 10 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 18
41 1 Kent Main 1996 Pro Touch Sports + 18
42 7 Serghei Tvetcov 1988 Worthy Pro Cycling + 18
43 5 Keegan Swirbul 1995 Worthy Pro Cycling + 18
44 24 Muhamad Azman 1994 Team Sapura Cycling + 32
45 2 Mohammad Esmaeil Chaichi Raghimi 1994 Customs Cycling Indonesia + 32
46 - Timothy Cameron 1991 St. George Continental Cycling Team + 32
47 2 Azwan Zulkifli 1990 Malaysia + 32
48 5 Connor Reardon 1999 St. George Continental Cycling Team + 32
49 26 Cristian Raileanu 1993 Team Sapura Cycling + 01:03
50 6 Luca Raggio 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:06
51 - Azlina Najmi Zulkelfli 1998 Malaysia + 01:07
52 - Jonathon Noble 1996 Pro Racing Sunshine Coast Team + 01:35
53 - Michael Potter 1997 Pro Racing Sunshine Coast Team + 02:08
54 - Soon Young Kwon 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 06:48
55 - Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 09:01
56 - Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 09:17
57 - Angus Lyons 1996 Oliver's Real Food Racing + 14:44
58 - Jesse Featonby 1987 Oliver's Real Food Racing + 14:47
59 4 Mamyr Stash 1993 Gazprom - RusVelo + 16:42
60 12 Youcef Reguigui 1990 Terengganu Cycling Team + 16:42
61 2 Yevgeniy Fedorov 2000 Vino - Astana Motors + 16:42
62 5 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 16:42
63 3 Roberto Carlos Gonzalez Castillo 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 16:42
64 2 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 16:42
65 1 Simone Bevilacqua 1997 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 16:42
66 5 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 16:56
67 1 Sebastian Presley 1998 Oliver's Real Food Racing + 16:56
68 4 Ilya Davidenok 1992 Shenzhen Xidesheng CT + 16:56
69 - Hang Shi 1998 Giant Cycling Team + 16:56
70 5 Massimo Rosa 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 16:56
71 23 Mohamed Harrif Salleh 1988 Terengganu Cycling Team + 18:10
72 24 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 18:14
73 7 Kazushige Kuboki 1989 Japan + 18:16
74 5 Maris Bogdanovics 1991 Interpro Cycling Academy + 18:20
75 3 Aleksejs Saramotins 1982 Interpro Cycling Academy + 18:20
76 16 Blake Quick 2000 St. George Continental Cycling Team + 18:20
77 8 Calvin Beneke 1991 Pro Touch Sports + 18:20
78 21 Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli - Sidermec + 18:20
79 5 Daniel Muñoz 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 18:20
80 3 Charalampos Kastrantas 1991 Brunei Continental Cycling Team + 18:20
81 23 Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team + 18:20
82 26 Andriey Kulyk 1989 Shenzhen Xidesheng CT + 18:20
83 7 Muhammad Nurfitri Am Rosli - Malaysia + 18:20
84 3 Jaehyun Kim 2000 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 18:20
85 1 Brayan Chaves 1997 Mitchelton - BikeExchange + 18:20
86 11 Simon Jones 1999 Interpro Cycling Academy + 18:20
87 18 Emile Jean 1993 Worthy Pro Cycling + 18:20
88 5 Craig Wiggins 1999 St. George Continental Cycling Team + 18:20
89 6 Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 18:20
90 14 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 18:20
91 21 Zhaoliang Xu 1998 Giant Cycling Team + 18:20
92 10 Muhammad Shahmir Aim Abdul Halim - Malaysia + 18:20
93 8 Amirul Mazuki 1992 Terengganu Cycling Team + 18:20
94 13 Zamirul Adlisham Zulkeflii 1998 Malaysia + 18:20
95 8 Kyoung Ho Park 1993 KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 18:20
96 7 Alexey Kurbatov 1994 Gazprom - RusVelo + 18:34
97 3 Mykhailo Kononenko 1987 Shenzhen Xidesheng CT + 18:34
98 12 Jiankun Li 1995 Mitchelton - BikeExchange + 18:34
99 26 Gleb Brussenskiy 2000 Vino - Astana Motors + 18:37
100 9 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 18:43
101 10 Conor Murtagh 1993 Oliver's Real Food Racing + 18:44
102 4 Mohamed Zamri Saleh 1983 Terengganu Cycling Team + 18:50
103 21 Kohei Uchima 1988 Team Ukyo + 18:51
104 27 Mehdi Tigrine 1986 Brunei Continental Cycling Team + 19:26
105 4 Jonathan Clarke 1984 Worthy Pro Cycling + 19:32
106 7 Dadi Suryadi 1989 Brunei Continental Cycling Team + 19:52
107 19 Anton Vorobyev 1990 Gazprom - RusVelo + 19:54
108 7 Benjamin Andrews 1997 Oliver's Real Food Racing + 20:09
109 3 Amarni Gates 1999 Pro Racing Sunshine Coast Team + 20:10
110 24 Rohan Du Plooy 1994 Pro Touch Sports + 20:36
111 50 Shotaro Iribe 1989 Japan + 20:41
112 31 Donguk Kim - KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 21:58
113 43 Yikui Niu 1994 Mitchelton - BikeExchange + 22:46
114 2 Yosandy Darmawan Oetomo 2000 Customs Cycling Indonesia + 27:02
115 4 Rizki Hidayatul Fadli 2000 Customs Cycling Indonesia + 27:02
116 5 Qaris Maxu Irwandi Setra 2000 Customs Cycling Indonesia + 27:02
117 1 Muhammad Barokah 1998 Customs Cycling Indonesia + 27:02
118 2 Daniil Pronskiy 2000 Vino - Astana Motors + 27:26
119 4 Martin Ford 1974 Brunei Continental Cycling Team + 28:11
120 3 Muhamad Fakhruazan Mohd Hanifian 2000 Brunei Continental Cycling Team + 28:22
121 1 James Fourie 1993 Pro Touch Sports + 28:36
122 2 Hao Liu 1988 Shenzhen Xidesheng CT + 35:34
Le Tour de Langkawi
Malaysia
02.stage Flat
200.6 km
Senawang -> Melaka
April 7th (2019)
Leader M.Culey
Points M.Culey
Mountain A.Lyons

Want to use results from
FirstCycling on your site?