Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Tour of Qinghai Lake

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Time
01 Medellin - Inder 49:37
Robigzon Oyola Óscar Sevilla (00) Cristhian Montoya Giraldo (00) Robinson Chalapud (00) Weimar Roldan (00) Walter Vargas (00) Fabio Duarte (08:54)
02 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:28
Li Jun Bai Oleksandr Polivoda Carlos Quintero Michel Kreder Georgios Bouglas Li Ming You (+ 07:37) Feng Qiao (+ 10:46)
03 Team Sapura Cycling + 02:14
Marcus Culey Benjamin Dyball Muhamad Azman Akmal Zakaria Cristian Raileanu Jesse Ewart Mario Vogt
04 Mitchelton - BikeExchange + 02:20
Yikui Niu Zhi Hui Jiang James Oram Jiankun Li Nazarbieke Bieken Brayan Chaves Ran Hao (+ 06:20)
05 Memil Pro Cycling + 02:32
Hugo Forssell Erik Bergström Samuel Volkers Edmund Bradbury Hannes Bergström Roy Eefting (+ 05:21) Sindre Bjerkestrand Haugsvær (+ 07:18)
06 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 02:36
Jiancai Wang Yecid Arturo Sierra Saeid Safarzadeh Yonathan Monsalve Nicolas Marini (+ 03:30) Zisen Liu (+ 07:30) Zhishan Zhang
07 Delko Marseille - Provence + 02:36
Eduard Michael Grosu Mauro Finetto Rémy Rochas Evaldas Siskevicius Jérémy Leveau (+ 02:45) Brenton Jones (+ 06:39)
08 Evopro Racing + 02:38
Aaron Gate Cyrus Monk Peter Koning Daire Feeley Wouter Wippert (+ 05:40) Luke Mudgway (+ 07:21) Daniel Whitehouse (+ 09:41)
09 Minsk Cycling Club + 02:40
Siarhei Papok Roman Maikin Branislau Samoilau Yauheni Sobal Eduard Vorganov (+ 08:22) Nikolai Shumov (+ 10:51) Vasili Strokau (+ 10:51)
10 W52 - FC Porto + 02:49
Francisco Campos Jorge Magalhaes Rafael Reis Angel Sanchez Rebollido Joaquim Silva Tiago Ferreira Cesar Fonte (+ 08:26)
11 Bike Aid + 02:52
Lucas Carstensen Justin Wolf Daniel Bichlmann Mekseb Debesay Adne Van Engelen (+ 02:54) Nikodemus Holler (+ 02:55) Hafetab Weldu (+ 02:55)
12 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:54
Umberto Marengo Massimo Rosa Giuseppe Fonzi Lorenzo Fortunato Luca Raggio Luca Pacioni Simone Bevilacqua (+ 06:18)
13 Salcano-Sakarya + 03:03
Ahmet Orken Oguzhan Tiryaki Mustafa Sayar Onur Balkan Ahmet Akdylek (+ 03:07) Feritcam Samli (+ 03:07) Muhammet Atalay (+ 05:07)
14 Bardiani - CSF + 03:28
Francesco Romano Manuel Senni Alessandro Tonelli Vincenzo Albanese Marco Maronese Andrea Guardini (+ 10:04)
15 Monkey Town - A Block CT + 03:36
Alex Molenaar Folkert Oostra Nicola Gaffurini Wim Kleiman Antonio Santoro Jeen De Jong (+ 03:51) Bas Van Der Kooij (+ 08:19)
16 Voster ATS Team + 03:39
Mateusz Grabis Sylwester Janiszewski Mateusz Taciak Mateusz Komar Adrian Banaszek Krzysztof Parma (+ 09:28)
17 China CT of Gansu Bank + 03:45
Matvei Mamykin Xin Peng Alvaro Duarte Sergey Nikolaev Nikolai Trusov Lihao Li (+ 13:44) Bo Liu (+ 13:44)
18 Interpro Cycling Academy + 03:55
Hernan Aguirre Maris Bogdanovics Charles-Etienne Chrétien Pablo Torres Muino Aleksejs Saramotins (+ 09:24) Florian Hudry (+ 09:24)
19 Shenzhen Xidesheng CT + 04:27
Ze Yu Mykhailo Kononenko Hao Liu Artur Fedosseyev Andriey Kulyk (+ 07:02) Xiaolei Yin (+ 07:02) Wenbo Huang (+ 13:42)
20 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:57
Imerio Cima Ruben Dario Acosta Masakazu Ito Hiroki Nishimura Hayato Yoshida Damiano Cima
21 Burgos - BH + 05:48
Matthew Gibson Alvaro Robredo Crespo Daniel Lopez Parada Ricardo Vilela Manuel Penalver Aniorte (+ 08:38) Nuno Bico (+ 08:59)
22 Giant Cycling Team + 06:39
Chengwei Yao Lizhen Wang Bingcheng Gu Zhiwen Chen Yi Zhu Jinsong Li Penghai Deng
OOT Interpro Cycling Academy
Yuki Ishihara
Pos Name Born Team Time
01 Robigzon Oyola 1988 Medellin - Inder 49:37
02 Weimar Roldan 1985 Medellin - Inder + 00
03 Walter Vargas 1992 Medellin - Inder + 00
04 Cristhian Montoya Giraldo 1989 Medellin - Inder + 00
05 Robinson Chalapud 1984 Medellin - Inder + 00
06 Óscar Sevilla 1976 Medellin - Inder + 00
07 Li Jun Bai 1988 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:28
08 Georgios Bouglas 1990 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:28
09 Carlos Quintero 1986 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:28
10 Michel Kreder 1987 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:28
11 Oleksandr Polivoda 1987 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:28
12 Marcus Culey 1993 Team Sapura Cycling + 02:14
13 Benjamin Dyball 1989 Team Sapura Cycling + 02:14
14 Muhamad Azman 1994 Team Sapura Cycling + 02:14
15 Akmal Zakaria 1996 Team Sapura Cycling + 02:14
16 Cristian Raileanu 1993 Team Sapura Cycling + 02:14
17 Jesse Ewart 1994 Team Sapura Cycling + 02:14
18 Mario Vogt 1992 Team Sapura Cycling + 02:14
19 Yikui Niu 1994 Mitchelton - BikeExchange + 02:20
20 Zhi Hui Jiang 1994 Mitchelton - BikeExchange + 02:20
21 James Oram 1993 Mitchelton - BikeExchange + 02:20
22 Jiankun Li 1995 Mitchelton - BikeExchange + 02:20
23 Nazarbieke Bieken 1994 Mitchelton - BikeExchange + 02:20
24 Brayan Chaves 1997 Mitchelton - BikeExchange + 02:20
25 Hugo Forssell 1999 Memil Pro Cycling + 02:32
26 Erik Bergström 1999 Memil Pro Cycling + 02:32
27 Samuel Volkers 1992 Memil Pro Cycling + 02:32
28 Edmund Bradbury 1992 Memil Pro Cycling + 02:32
29 Hannes Bergström 1995 Memil Pro Cycling + 02:32
30 Saeid Safarzadeh 1985 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 02:36
31 Jiancai Wang 1994 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 02:36
32 Yecid Arturo Sierra 1994 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 02:36
33 Zhishan Zhang 1994 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 02:36
34 Yonathan Monsalve 1989 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 02:36
35 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 02:36
36 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 02:36
37 Rémy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 02:36
38 Evaldas Siskevicius 1988 Delko Marseille - Provence + 02:36
39 Aaron Gate 1990 Evopro Racing + 02:38
40 Cyrus Monk 1996 Evopro Racing + 02:38
41 Peter Koning 1990 Evopro Racing + 02:38
42 Daire Feeley 1996 Evopro Racing + 02:38
43 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 02:40
44 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 02:40
45 Branislau Samoilau 1985 Minsk Cycling Club + 02:40
46 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 02:40
47 Jérémy Leveau 1992 Delko Marseille - Provence + 02:45
48 Francisco Campos 1997 W52 - FC Porto + 02:49
49 Jorge Magalhaes 1997 W52 - FC Porto + 02:49
50 Rafael Reis 1992 W52 - FC Porto + 02:49
51 Angel Sanchez Rebollido 1993 W52 - FC Porto + 02:49
52 Joaquim Silva 1992 W52 - FC Porto + 02:49
53 Tiago Ferreira 1994 W52 - FC Porto + 02:49
54 Lucas Carstensen 1994 Bike Aid + 02:52
55 Justin Wolf 1992 Bike Aid + 02:52
56 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 02:52
57 Mekseb Debesay 1991 Bike Aid + 02:52
58 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 02:54
59 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:54
60 Massimo Rosa 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:54
61 Giuseppe Fonzi 1991 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:54
62 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:54
63 Luca Raggio 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:54
64 Luca Pacioni 1993 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:54
65 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 02:55
66 Hafetab Weldu 1996 Bike Aid + 02:55
67 Ahmet Orken 1993 Salcano-Sakarya + 03:03
68 Oguzhan Tiryaki 1998 Salcano-Sakarya + 03:03
69 Mustafa Sayar 1989 Salcano-Sakarya + 03:03
70 Onur Balkan 1996 Salcano-Sakarya + 03:03
71 Ahmet Akdylek 1988 Salcano-Sakarya + 03:07
72 Feritcam Samli 1994 Salcano-Sakarya + 03:07
73 Francesco Romano 1997 Bardiani - CSF + 03:28
74 Manuel Senni 1992 Bardiani - CSF + 03:28
75 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 03:28
76 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 03:28
77 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 03:28
78 Nicolas Marini 1993 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 03:30
79 Alex Molenaar 1999 Monkey Town - A Block CT + 03:36
80 Folkert Oostra 1989 Monkey Town - A Block CT + 03:36
81 Nicola Gaffurini 1989 Monkey Town - A Block CT + 03:36
82 Wim Kleiman 1993 Monkey Town - A Block CT + 03:36
83 Antonio Santoro 1989 Monkey Town - A Block CT + 03:36
84 Mateusz Grabis 1994 Voster ATS Team + 03:39
85 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 03:39
86 Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 03:39
87 Mateusz Komar 1985 Voster ATS Team + 03:39
88 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 03:39
89 Matvei Mamykin 1994 China CT of Gansu Bank + 03:45
90 Xin Peng 2000 China CT of Gansu Bank + 03:45
91 Alvaro Duarte 1991 China CT of Gansu Bank + 03:45
92 Sergey Nikolaev 1988 China CT of Gansu Bank + 03:45
93 Nikolai Trusov 1985 China CT of Gansu Bank + 03:45
94 Jeen De Jong 1996 Monkey Town - A Block CT + 03:51
95 Hernan Aguirre 1995 Interpro Cycling Academy + 03:55
96 Maris Bogdanovics 1991 Interpro Cycling Academy + 03:55
97 Charles-Etienne Chrétien 1999 Interpro Cycling Academy + 03:55
98 Pablo Torres Muino 1987 Interpro Cycling Academy + 03:55
99 Ze Yu 2000 Shenzhen Xidesheng CT + 04:27
100 Mykhailo Kononenko 1987 Shenzhen Xidesheng CT + 04:27
101 Hao Liu 1988 Shenzhen Xidesheng CT + 04:27
102 Artur Fedosseyev 1994 Shenzhen Xidesheng CT + 04:27
103 Imerio Cima 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:57
104 Ruben Dario Acosta 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:57
105 Masakazu Ito 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:57
106 Hiroki Nishimura 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:57
107 Hayato Yoshida 1989 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:57
108 Damiano Cima 1993 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:57
109 Muhammet Atalay 1989 Salcano-Sakarya + 05:07
110 Roy Eefting 1989 Memil Pro Cycling + 05:21
111 Wouter Wippert 1990 Evopro Racing + 05:40
112 Matthew Gibson 1996 Burgos - BH + 05:48
113 Alvaro Robredo Crespo 1993 Burgos - BH + 05:48
114 Daniel Lopez Parada 1994 Burgos - BH + 05:48
115 Ricardo Vilela 1987 Burgos - BH + 05:48
116 Simone Bevilacqua 1997 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 06:18
117 Ran Hao 1998 Mitchelton - BikeExchange + 06:20
118 Brenton Jones 1991 Delko Marseille - Provence + 06:39
119 Chengwei Yao 1996 Giant Cycling Team + 06:39
120 Lizhen Wang 1999 Giant Cycling Team + 06:39
121 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 06:39
122 Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team + 06:39
123 Yi Zhu 1997 Giant Cycling Team + 06:39
124 Jinsong Li 1997 Giant Cycling Team + 06:39
125 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 06:39
126 Andriey Kulyk 1989 Shenzhen Xidesheng CT + 07:02
127 Xiaolei Yin 1997 Shenzhen Xidesheng CT + 07:02
128 Sindre Bjerkestrand Haugsvær 1994 Memil Pro Cycling + 07:18
129 Luke Mudgway 1996 Evopro Racing + 07:21
130 Zisen Liu 1997 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 07:30
131 Li Ming You 1999 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 07:37
132 Bas Van Der Kooij 1995 Monkey Town - A Block CT + 08:19
133 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 08:22
134 Cesar Fonte 1986 W52 - FC Porto + 08:26
135 Manuel Penalver Aniorte 1998 Burgos - BH + 08:38
136 Fabio Duarte 1986 Medellin - Inder + 08:54
137 Nuno Bico 1994 Burgos - BH + 08:59
138 Aleksejs Saramotins 1982 Interpro Cycling Academy + 09:24
139 Florian Hudry 1994 Interpro Cycling Academy + 09:24
140 Krzysztof Parma 1987 Voster ATS Team + 09:28
141 Daniel Whitehouse 1995 Evopro Racing + 09:41
142 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 10:04
143 Feng Qiao 1991 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 10:46
144 Nikolai Shumov 1994 Minsk Cycling Club + 10:51
145 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 10:51
146 Wenbo Huang 1998 Shenzhen Xidesheng CT + 13:42
147 Lihao Li 1999 China CT of Gansu Bank + 13:44
148 Bo Liu 1997 China CT of Gansu Bank + 13:44
Tour of Qinghai Lake
China
01.stage TTT
40.4 km
Hehuang -> Xining
July 14th (2019)
Leader R.Oyola

Want to use results from
FirstCycling on your site?