Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2019 Tour of Qinghai Lake

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Robinson Chalapud 1984 Medellin - Inder 37:18:40100200
02 Óscar Sevilla 1976 Medellin - Inder + 01:4480150
03 Benjamin Dyball 1989 Team Sapura Cycling + 02:3760125
04 Erik Bergström 1999 Memil Pro Cycling + 04:0750100
05 Yecid Arturo Sierra 1994 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 04:114585
06 Robigzon Oyola 1988 Medellin - Inder + 04:174070
07 Joaquim Silva 1992 W52 - FC Porto + 04:223660
08 Yonathan Monsalve 1989 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 05:043250
09 Oleksandr Polivoda 1987 Ningxia Sports Lottery - Livall + 05:132940
10 Branislau Samoilau 1985 Minsk Cycling Club + 05:492635
11 Hannes Bergström 1995 Memil Pro Cycling + 05:582430
12 Carlos Quintero 1986 Ningxia Sports Lottery - Livall + 06:042225
13 Walter Vargas 1992 Medellin - Inder + 06:252020
14 Hernan Aguirre 1995 Interpro Cycling Academy + 06:391815
15 Alvaro Duarte 1991 China CT of Gansu Bank + 07:091610
16 Rémy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 07:23155
17 Artur Fedosseyev 1994 Shenzhen Xidesheng CT + 07:59145
18 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 08:24135
19 Mekseb Debesay 1991 Bike Aid + 08:31125
20 Brayan Chaves 1997 Mitchelton - BikeExchange + 08:33115
21 Cristhian Montoya Giraldo 1989 Medellin - Inder + 09:08105
22 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 09:1895
23 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 09:4185
24 Antonio Santoro 1989 Monkey Town - A Block CT + 10:5975
25 Jiankun Li 1995 Mitchelton - BikeExchange + 11:0465
26 James Oram 1993 Mitchelton - BikeExchange + 11:2355
27 Sergey Nikolaev 1988 China CT of Gansu Bank + 11:2745
28 Cristian Raileanu 1993 Team Sapura Cycling + 13:5135
29 Marcus Culey 1993 Team Sapura Cycling + 13:5425
30 Aaron Gate 1990 Evopro Racing + 14:3915
31 Rafael Reis 1992 W52 - FC Porto + 14:413
32 Nazarbieke Bieken 1994 Mitchelton - BikeExchange + 15:063
33 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 15:103
34 Ricardo Vilela 1987 Burgos - BH + 15:233
35 Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 15:583
36 Manuel Senni 1992 Bardiani - CSF + 16:423
37 Mykhailo Kononenko 1987 Shenzhen Xidesheng CT + 16:553
38 Fabio Duarte 1986 Medellin - Inder + 17:113
39 Angel Sanchez Rebollido 1993 W52 - FC Porto + 18:063
40 Jérémy Leveau 1992 Delko Marseille - Provence + 18:213
41 Jiancai Wang 1994 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 18:30
42 Michel Kreder 1987 Ningxia Sports Lottery - Livall + 19:08
43 Ruben Dario Acosta 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 21:17
44 Zhishan Zhang 1994 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 21:24
45 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 21:35
46 Evaldas Siskevicius 1988 Delko Marseille - Provence + 21:48
47 Jesse Ewart 1994 Team Sapura Cycling + 22:43
48 Daire Feeley 1996 Evopro Racing + 24:19
49 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 24:39
50 Alex Molenaar 1999 Monkey Town - A Block CT + 24:41
51 Nuno Bico 1994 Burgos - BH + 27:11
52 Pablo Torres Muiño 1987 Interpro Cycling Academy + 27:14
53 Ahmet Orken 1993 Salcano-Sakarya + 30:50
54 Mario Vogt 1992 Team Sapura Cycling + 31:37
55 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 33:00
56 Cesar Fonte 1986 W52 - FC Porto + 33:23
57 Jeen De Jong 1996 Monkey Town - A Block CT + 39:07
58 Luca Raggio 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 39:12
59 Folkert Oostra 1989 Monkey Town - A Block CT + 40:34
60 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 44:23
61 Ran Hao 1998 Mitchelton - BikeExchange + 44:35
62 Massimo Rosa 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 45:49
63 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 47:57
64 Hiroki Nishimura 1994 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 48:38
65 Nicola Gaffurini 1989 Monkey Town - A Block CT + 50:24
66 Weimar Roldan 1985 Medellin - Inder + 51:46
67 Lucas Carstensen 1994 Bike Aid + 52:01
68 Charles-Etienne Chrétien 1999 Interpro Cycling Academy + 52:04
69 Maris Bogdanovics 1991 Interpro Cycling Academy + 52:26
70 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 53:13
71 Mateusz Grabis 1994 Voster ATS Team + 54:11
72 Oguzhan Tiryaki 1998 Salcano-Sakarya + 54:30
73 Imerio Cima 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 54:58
74 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 58:07
75 Bingcheng Gu 1996 Giant Cycling Team + 58:39
76 Peter Koning 1990 Evopro Racing + 59:15
77 Masakazu Ito 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 59:40
78 Damiano Cima 1993 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 59:58
79 Samuel Volkers 1992 Memil Pro Cycling + 01:00:17
80 Francesco Romano 1997 Bardiani - CSF + 01:00:25
81 Matthew Gibson 1996 Burgos - BH + 01:00:30
82 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 01:01:22
83 Alvaro Robredo Crespo 1993 Burgos - BH + 01:01:43
84 Wim Kleiman 1993 Monkey Town - A Block CT + 01:02:01
85 Feritcam Samli 1994 Salcano-Sakarya + 01:02:25
86 Li Jun Bai 1988 Ningxia Sports Lottery - Livall + 01:03:21
87 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 01:03:26
88 Ahmet Akdylek 1988 Salcano-Sakarya + 01:03:34
89 Daniel Lopez Parada 1994 Burgos - BH + 01:04:22
90 Simone Bevilacqua 1997 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:04:36
91 Brenton Jones 1991 Delko Marseille - Provence + 01:04:50
92 Francisco Campos 1997 W52 - FC Porto + 01:05:31
93 Andriey Kulyk 1989 Shenzhen Xidesheng CT + 01:05:49
94 Onur Balkan 1996 Salcano-Sakarya + 01:05:54
95 Muhamad Azman 1994 Team Sapura Cycling + 01:06:24
96 Xin Peng 2000 China CT of Gansu Bank + 01:06:26
97 Georgios Bouglas 1990 Ningxia Sports Lottery - Livall + 01:07:05
98 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 01:07:13
99 Zhi Hui Jiang 1994 Mitchelton - BikeExchange + 01:08:28
100 Hugo Forssell 1999 Memil Pro Cycling + 01:09:05
101 Penghai Deng 1998 Giant Cycling Team + 01:09:17
102 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 01:10:46
103 Nikolai Shumov 1994 Minsk Cycling Club + 01:10:49
104 Akmal Zakaria 1996 Team Sapura Cycling + 01:10:51
105 Zisen Liu 1997 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 01:11:09
106 Ze Yu 2000 Shenzhen Xidesheng CT + 01:11:30
107 Matvei Mamykin 1994 China CT of Gansu Bank + 01:12:46
108 Cyrus Monk 1996 Evopro Racing + 01:12:47
109 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 01:13:39
110 Nikolai Trusov 1985 China CT of Gansu Bank + 01:14:10
111 Luke Mudgway 1996 Evopro Racing + 01:14:25
112 Giuseppe Fonzi 1991 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:14:41
113 Florian Hudry 1994 Interpro Cycling Academy + 01:14:49
114 Manuel Penalver Aniorte 1998 Burgos - BH + 01:19:12
115 Muhammet Atalay 1989 Salcano-Sakarya + 01:19:18
116 Lizhen Wang 1999 Giant Cycling Team + 01:23:53
117 Sindre Bjerkestrand Haugsvær 1994 Memil Pro Cycling + 01:24:53
118 Roy Eefting 1989 Memil Pro Cycling + 01:26:30
119 Yikui Niu 1994 Mitchelton - BikeExchange + 01:29:08
120 Bas Van Der Kooij 1995 Monkey Town - A Block CT + 01:29:09
121 Xiaolei Yin 1997 Shenzhen Xidesheng CT + 01:34:01
122 Nicolas Marini 1993 Tianyoude Hotel Cyclingteam + 01:37:17
123 Jorge Magalhaes 1997 W52 - FC Porto + 01:38:02
124 Feng Qiao 1991 Ningxia Sports Lottery - Livall + 01:41:30
125 Chengwei Yao 1996 Giant Cycling Team + 01:42:01
126 Li Ming You 1999 Ningxia Sports Lottery - Livall + 01:49:11
127 Wenbo Huang 1998 Shenzhen Xidesheng CT + 01:49:48
128 Bo Liu 1997 China CT of Gansu Bank + 01:49:51
129 Wouter Wippert 1990 Evopro Racing + 01:50:41
130 Yi Zhu 1997 Giant Cycling Team + 01:57:57
131 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 02:19:37
DNF Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF
DNF Hafetab Weldu 1996 Bike Aid
DNF Justin Wolf 1992 Bike Aid
DNF Lihao Li 1999 China CT of Gansu Bank
DNF Daniel Whitehouse 1995 Evopro Racing
DNF Zhiwen Chen 1998 Giant Cycling Team
DNF Jinsong Li 1997 Giant Cycling Team
DNF Yuki Ishihara 1997 Interpro Cycling Academy
DNF Aleksejs Saramotins 1982 Interpro Cycling Academy
DNF Edmund Bradbury 1992 Memil Pro Cycling
DNF Luca Pacioni 1993 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
DNF Hayato Yoshida 1989 Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Mustafa Sayar 1989 Salcano-Sakarya
DNF Hao Liu 1988 Shenzhen Xidesheng CT
DNF Saeid Safarzadeh 1985 Tianyoude Hotel Cyclingteam
DNF Mateusz Komar 1985 Voster ATS Team
DNF Krzysztof Parma 1987 Voster ATS Team
DNF Tiago Ferreira 1994 W52 - FC Porto