2018 Tour of Qinghai Lake

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13

Stage results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Eduard Michael Grosu 1992 Nippo - Vini Fantini 03:15:330109:44:16
02 Luca Pacioni 1993 Wilier Triestina + 0002+ 03
03 Meron Abraham 1995 Bike Aid + 0004+ 09
04 Juan Jose Lobato Del Valle 1988 Nippo - Vini Fantini + 0012+ 13
05 Oscar Mauricio Pachon 1987 China CT of Gansu Bank + 0064+ 01:29
06 Mykhailo Kononenko 1987 Beijing XDS - Innova Cycling Team + 0007+ 13
07 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Delko Marseille - Provence + 0050+ 25
08 Yonathan Monsalve 1989 Qinghai Tianyoude CT + 0035+ 13
09 Maarten De Jonge 1985 Monkey Town + 0008+ 13
10 Juan Pablo Villegas 1987 Manzana - Postobon Team + 0014+ 13
11 Artur Fedosseyev 1994 Beijing XDS - Innova Cycling Team + 0030+ 13
12 Leigh Howard 1989 Australian Cycling Academy + 0062+ 01:00
13 Tesform Okubamariam 1991 Interpro Stradalli Cycling + 0006+ 11
14 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 0019+ 13
15 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 0033+ 13
16 Hernando Bohorquez 1992 Manzana - Postobon Team + 0009+ 13
17 Nikita Sokolov 1998 Vino - Astana Motors + 0010+ 13
18 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 0020+ 13
19 Ivan Camilo Mateus Rueda 1993 China CT of Gansu Bank + 0017+ 13
20 Kevin Sepulveda Hernandez 1993 JB Ropa Deportiva + 0022+ 13
21 Oleksandr Polivoda 1987 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 0031+ 13
22 Antonio Santoro 1989 Monkey Town + 0028+ 13
23 Ben Hetherington 1995 Memil - CCN Pro Cycling + 0058+ 32
24 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 0023+ 13
25 Alexis Guerin 1992 Delko Marseille - Provence + 0051+ 25
26 Suleiman Kangangi 1988 Bike Aid + 0015+ 13
27 Freddy Ovett 1994 Australian Cycling Academy + 0027+ 13
28 Leon Mazzone 1996 Holdsworth Racing + 0057+ 32
29 Carlos Torres 1993 China CT of Gansu Bank + 0013+ 13
30 Alvaro Robredo Crespo 1993 Burgos - BH + 0025+ 13
31 Ilya Davidenok 1992 Beijing XDS - Innova Cycling Team + 0038+ 13
32 Alexandr Voloshin 1996 Vino - Astana Motors + 0043+ 13
33 Cristian Raileanu 1993 Torku Seker Spor + 0021+ 13
34 Juan Jose Amador 1998 Manzana - Postobon Team + 0029+ 13
35 Alexey Vermeulen 1994 Interpro Stradalli Cycling + 0039+ 13
36 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 0024+ 13
37 Sebastian Schönberger 1994 Wilier Triestina + 0037+ 13
38 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 0045+ 13
39 Hernan Aguirre 1995 Manzana - Postobon Team + 0018+ 13
40 Zhishan Zhang 1994 Qinghai Tianyoude CT + 0060+ 49
41 Erik Bergström 1999 Ryska Posten RT + 0056+ 30
42 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 0036+ 13
43 Arman Kamyshev 1991 Vino - Astana Motors + 0003+ 07
44 Jacopo Mosca 1993 Wilier Triestina + 0032+ 13
45 Yecid Arturo Sierra 1994 Manzana - Postobon Team + 0034+ 13
46 Sergii Movchan 1993 Lviv Cycling Team + 0052+ 25
47 Branislau Samoilau 1985 Minsk Cycling Club + 0053+ 25
48 Luca Raggio 1995 Wilier Triestina + 0047+ 13
49 Masakazu Ito 1988 Nippo - Vini Fantini + 0044+ 13
50 Ricardo Vilela 1987 Manzana - Postobon Team + 0016+ 13
51 Fernando Orjuela 1991 Manzana - Postobon Team + 0041+ 13
52 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 0005+ 10
53 Hideto Nakane 1990 Nippo - Vini Fantini + 0011+ 13
54 Yevgeniy Nepomnyachshiy 1987 Vino - Astana Motors + 0048+ 13
55 Florian Hudry 1994 Interpro Stradalli Cycling + 0076+ 07:46
56 Drew Morey 1996 Mitchelton - BikeExchange + 0054+ 25
57 Alexandr Ovsyannikov 1997 Vino - Astana Motors + 0055+ 28
58 Ilia Koshevoy 1991 Wilier Triestina + 0040+ 13
59 Gregor Gazvoda 1981 Adria Mobil + 0026+ 13
60 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 0059+ 33
61 Hannes Bergström 1995 Ryska Posten RT + 0046+ 13
62 Mauricio Ortega 1980 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 0049+ 13
63 Gatis Smukulis 1987 Delko Marseille - Provence + 1763+ 01:11
64 Nazym Bakirci 1986 Torku Seker Spor + 2061+ 52
65 Michael Potter 1997 Australian Cycling Academy + 3465+ 02:14
66 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 0042+ 13
67 Wim Kleiman 1993 Monkey Town + 05:2667+ 05:39
68 Pavel Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 05:2668+ 05:39
69 Jiancai Wang 1994 Qinghai Tianyoude CT + 05:2675+ 05:54
70 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 05:2672+ 05:39
71 Ivan Balykin 1990 Torku Seker Spor + 05:2673+ 05:39
72 Sven Van Luijk 1989 Monkey Town + 05:2669+ 05:39
73 Simone Bevilacqua 1997 Wilier Triestina + 05:2670+ 05:39
74 Hiroki Nishimura 1994 Nippo - Vini Fantini + 05:2671+ 05:39
75 Salim Kipkemboi 1998 Bike Aid + 05:2666+ 05:39
76 Filippo Pozzato 1981 Wilier Triestina + 05:2674+ 05:51
77 Joseph Areruya 1996 Delko Marseille - Provence + 09:1294+ 10:35
78 James Mitri 1999 Burgos - BH + 09:1288+ 09:44
79 Mel Van Der Veekens 1998 Monkey Town + 09:1280+ 09:25
80 Nicolas Sessler 1994 Burgos - BH + 09:1277+ 09:23
81 Samuel Volkers 1992 Memil - CCN Pro Cycling + 09:1291+ 10:15
82 Tomas Schühler 1994 AC Sparta Praha + 09:1287+ 09:42
83 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 09:1278+ 09:25
84 Volodymyr Fredyuk 1992 Lviv Cycling Team + 09:1292+ 10:24
85 Jonas Hjorth 1993 Interpro Stradalli Cycling + 09:1290+ 09:54
86 Jan Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 09:1279+ 09:25
87 Fernando Arroyo 1994 Interpro Stradalli Cycling + 09:1286+ 09:42
88 Kohei Uchima 1988 Nippo - Vini Fantini + 09:1293+ 10:24
89 Roman Deshko 1998 Lviv Cycling Team + 09:1289+ 09:52
90 Ralph Monsalve 1987 Qinghai Tianyoude CT + 09:1284+ 09:25
91 Julien Trarieux 1992 Delko Marseille - Provence + 09:1285+ 09:40
92 Nikolai Shumov 1994 Minsk Cycling Club + 09:1281+ 09:25
93 Pedro Gutierrez 1989 Qinghai Tianyoude CT + 09:1282+ 09:25
94 Muhammet Atalay 1989 Torku Seker Spor + 09:1283+ 09:25
95 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 16:2495+ 16:37
96 Con McDunphy 1997 Holdsworth Racing + 16:2497+ 16:49
97 Timo Schäfer 1992 Bike Aid + 16:24129+ 17:53
98 Seid Lizde 1995 Holdsworth Racing + 16:2496+ 16:37
99 Kenneth Mercken 1976 Lviv Cycling Team + 16:57102+ 17:10
100 Mingliang Song 1996 China CT of Gansu Bank + 16:57115+ 17:25
101 Pavlo Duma 1997 Lviv Cycling Team + 16:57125+ 17:37
102 Wenhui Bi 1993 Mitchelton - BikeExchange + 17:03135+ 18:14
103 Bohdan Musiienko 1997 Lviv Cycling Team + 17:03131+ 17:57
104 Peng Gao 1993 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 17:03140+ 20:19
105 Toby Orchard 1996 Australian Cycling Academy + 17:03138+ 19:29
106 Jordy Buskermolen 1991 Monkey Town + 17:03123+ 17:35
107 Onur Balkan 1996 Torku Seker Spor + 17:03103+ 17:12
108 Andre Looij 1995 Monkey Town + 17:03104+ 17:16
109 Feritcam Samli 1994 Torku Seker Spor + 17:03137+ 18:54
110 Daniel Lopez Parada 1994 Burgos - BH + 17:03105+ 17:16
111 Batuhan Ozgur 1998 Torku Seker Spor + 17:03100+ 17:09
112 Matteo Cigala 1993 Viner-Caremark–Pactimo Cycling Team + 17:03121+ 17:33
113 Tom Mazzone 1993 Holdsworth Racing + 17:03122+ 17:35
114 Petr Fiala 1995 AC Sparta Praha + 17:03116+ 17:28
115 Georgios Bouglas 1990 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 17:0399+ 17:06
116 Jacob Hennessy 1996 Mitchelton - BikeExchange + 17:03101+ 17:10
117 Brenton Jones 1991 Delko Marseille - Provence + 17:0398+ 17:06
118 Pierre Moncorge 1992 Memil - CCN Pro Cycling + 17:03136+ 18:17
119 Tomas Kalojiros 1994 AC Sparta Praha + 17:03117+ 17:28
120 Jan Ryba 1995 AC Sparta Praha + 17:03130+ 17:57
121 Harry Sweeny 1998 Mitchelton - BikeExchange + 17:03112+ 17:16
122 Bo Liu 1997 China CT of Gansu Bank + 17:03127+ 17:43
123 Yukinori Hishinuma 1992 Interpro Stradalli Cycling + 17:03124+ 17:35
124 Aaron Kearney 1998 Holdsworth Racing + 17:03141+ 21:02
125 Kyohei Mizuno 1988 Interpro Stradalli Cycling + 17:03133+ 17:57
126 Robert Orr 1980 Memil - CCN Pro Cycling + 17:03134+ 17:57
127 Tim Ariesen 1994 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 17:03107+ 17:16
128 Hayato Yoshida 1989 Nippo - Vini Fantini + 17:03110+ 17:16
129 Cameron Scott 1998 Australian Cycling Academy + 17:03109+ 17:16
130 Xiaolong Sun 1994 Mitchelton - BikeExchange + 17:03128+ 17:47
131 Jinde Zhang 1993 Qinghai Tianyoude CT + 17:03132+ 17:57
132 Evaldas Siskevicius 1988 Delko Marseille - Provence + 17:03111+ 17:16
133 Lucas Carstensen 1994 Bike Aid + 17:03118+ 17:31
134 Adrian Gonzalez 1992 Burgos - BH + 17:03108+ 17:16
135 Jacob Tipper 1991 Memil - CCN Pro Cycling + 17:03126+ 17:41
136 Michal Schuran 1996 AC Sparta Praha + 17:03144+ 31:25
137 Matthew Downie - Holdsworth Racing + 17:03145+ 33:23
138 Jonathon Noble 1996 Australian Cycling Academy + 17:03142+ 25:12
139 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 17:03120+ 17:32
140 Feng Qiao 1991 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 17:03113+ 17:16
141 Andriey Kulyk 1989 Beijing XDS - Innova Cycling Team + 17:03106+ 17:16
142 Zisen Liu 1997 Qinghai Tianyoude CT + 17:03114+ 17:18
143 Ashley MacKay 1996 Australian Cycling Academy + 17:03139+ 19:33
144 Kaden Groves 1998 Mitchelton - BikeExchange + 17:03119+ 17:31
145 Shan Li 1996 Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 17:03146+ 37:43
146 Yupeng Sun 1998 China CT of Gansu Bank + 30:20143+ 31:14
147 Andriy Rozhonyuk 1997 Lviv Cycling Team + 32:22147+ 52:30

Info

Race Tour of Qinghai Lake
Nation China
Stage 03.stage
Type Mountain
Distance 133 km
StartDuoba
FinishGuide
DateJuly 24th (2018)
Leader E.Grosu
Points L.Pacioni
Mountain I.Koshevoy

Eduard Michael Grosu