Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Qinghai Lake | 2015 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13

Results: 05.Stage

Pos Name Team Time
01 Primoz Roglic Adria Mobil 02:57:53
02 Hossein Alizadeh RTS - Santic Racing Team + 02
03 Francisco Colorado Ningxia Sports Lottery + 02
04 Radoslav Rogina Adria Mobil + 02
05 Matteo Busato Southeast - Yellow Fluo + 02:21
06 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Cycling Team + 02:21
07 Matej Mugerli Synergy Baku Cycling + 02:32
08 Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Cycling Team + 02:36
09 Giorgio Cecchinel Southeast - Yellow Fluo + 02:36
10 Ilia Koshevoy Lampre - Merida + 02:40
11 Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Cycling Team + 02:40
12 Juan Pablo Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 02:48
13 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 02:48
14 Mario Alberto Rojas RTS - Santic Racing Team + 02:48
15 Vladimir Lopez China Gansu Bank + 02:48
16 Tsgabu Grmay Lampre - Merida + 02:48
17 Ivan Savitsky RusVelo + 02:48
18 Thomas Vaubourzeix Lupus Racing Team + 02:50
19 Ioannis Tamouridis Synergy Baku Cycling + 05:41
20 Mirko Tedeschi Southeast - Yellow Fluo + 05:41
21 Justin Mauch Airgas - Safeway + 05:41
22 Norberto Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 05:43
23 Kyle Murphy Lupus Racing Team + 05:43
24 Enea Cambianica Meridiana - Kamen Team + 05:45
25 Ben O'Connor Navitas - Satalyst + 05:47
26 Maral-Erdene Batmunkh Ningxia Sports Lottery + 05:47
27 Mattia Pozzo Nippo - Vini Fantini + 06:30
28 Mykhailo Kononenko Kolss - BDC Cycling Team + 06:30
29 Maarten De Jonge Bike Aid + 06:32
30 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling + 06:32
31 Mekseb Debesay Bike Aid + 06:32
32 Maksym Averin Synergy Baku Cycling + 06:32
33 Jasper Ockeloen Parkhotel Valkenburg + 06:32
34 Alexander Serov RusVelo + 06:32
35 Uri Martins Amore & Vita - Selle SMP + 06:32
36 Artur Ershov RusVelo + 06:32
37 Boris Shpilevsky RTS - Santic Racing Team + 06:32
38 Kristjan Fajt Adria Mobil + 06:32
39 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 06:32
40 Nikodemus Holler Bike Aid + 06:32
41 Genki Yamamoto Nippo - Vini Fantini + 06:32
42 Markus Eibegger Synergy Baku Cycling + 06:32
43 Hing Chun Chan HKSI Pro Cycling Team + 06:32
44 Pengda Jiao China Gansu Bank + 06:32
45 Oscar Linares China Gansu Bank + 06:32
46 Luca Wackermann Southeast - Yellow Fluo + 06:32
47 Muradjan Halmuratov Beijing Yanqing Innova + 06:32
48 Alexander Evtushenko RusVelo + 06:32
49 Abdullojon Akparov Beijing Yanqing Innova + 06:54
50 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 07:07
51 Nick Jowsey Lupus Racing Team + 07:10
52 James Judd Parkhotel Valkenburg + 07:10
53 Luis Lemus Airgas - Safeway + 07:10
54 Connor Mccutcheon Airgas - Safeway + 07:10
55 Altanzul Altansukh Ningxia Sports Lottery + 07:10
56 Michael Olheiser Lupus Racing Team + 07:25
57 Ilya Gorodnichev RTS - Santic Racing Team + 07:38
58 Zhishan Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 07:38
59 Victor Niño RTS - Santic Racing Team + 07:38
60 Matthieu Jeannès Lupus Racing Team + 07:38
61 King Lok Cheung HKSI Pro Cycling Team + 07:38
62 Igor Boev RusVelo + 07:38
63 Paolo Lunardon Amore & Vita - Selle SMP + 08:41
64 Marco Zamparella Amore & Vita - Selle SMP + 08:41
65 Mattia Gavazzi Amore & Vita - Selle SMP + 08:41
66 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 09:58
67 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling + 10:53
68 Akramjon Sunnatov Beijing Yanqing Innova + 10:53
69 Daniel Bichlmann Bike Aid + 10:53
70 Griffin Easter Airgas - Safeway + 10:53
71 Yusup Abrekov Beijing Yanqing Innova + 10:53
72 Eugenio Bani Amore & Vita - Selle SMP + 10:53
73 Artem Tesler China Gansu Bank + 10:53
74 Alexey Kurbatov RusVelo + 10:53
75 Alessandro Malaguti Nippo - Vini Fantini + 10:53
76 Luka Pibernik Lampre - Merida + 10:53
77 Volodymyr Kogut Amore & Vita - Selle SMP + 10:53
78 Jiankun Liu China Hainan Yindongli + 12:34
79 Volodymyr Dyudya China Gansu Bank + 14:08
80 Jakhongir Darmonov Beijing Yanqing Innova + 14:11
81 Bob Schoonbroodt Parkhotel Valkenburg + 15:53
82 Joris Blokker Parkhotel Valkenburg + 15:53
83 Wesley Sulzberger Navitas - Satalyst + 15:53
84 Joschka Beck Bike Aid + 15:53
85 Fabian Fritz Bike Aid + 15:53
86 Ming Xing Xue Ningxia Sports Lottery + 15:53
87 Chunlong Zhang Ningxia Sports Lottery + 15:53
88 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery + 15:53
89 Feng Qiao Ningxia Sports Lottery + 15:53
90 Jinde Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 15:53
91 Chun Kai Feng Lampre - Merida + 15:53
92 Klemen Stimulak Adria Mobil + 15:53
93 David Per Adria Mobil + 15:53
94 Marko Kump Adria Mobil + 15:53
95 Domen Novak Adria Mobil + 15:53
96 Giuseppe Fonzi Southeast - Yellow Fluo + 15:53
97 Shiki Kuroeda Nippo - Vini Fantini + 15:53
98 Antonio Viola Nippo - Vini Fantini + 15:53
99 Jaap Kooijman Parkhotel Valkenburg + 15:53
100 King Wai Cheung HKSI Pro Cycling Team + 15:53
101 Edgar Nohales Qinghai Tianyoude Cycling + 15:53
102 Matthew Leonard Navitas - Satalyst + 15:53
103 Liam Bertazzo Southeast - Yellow Fluo + 15:53
104 Mitchell Cooper Navitas - Satalyst + 15:53
105 Kevin Gottlieb Airgas - Safeway + 15:53
106 Tino Thömel RTS - Santic Racing Team + 15:53
107 Burr Ho HKSI Pro Cycling Team + 15:53
108 Marco Zanotti Parkhotel Valkenburg + 15:53
109 Grayson Napier Navitas - Satalyst + 15:53
110 Evan Murphy Lupus Racing Team + 15:53
111 Amanuel Meron Mengstab Bike Aid + 15:53
112 Ho San Chiu HKSI Pro Cycling Team + 15:53
113 Andriy Kulyk Kolss - BDC Cycling Team + 15:53
114 Blazej Janiaczyk Kolss - BDC Cycling Team + 15:53
115 Siu Wai Ko HKSI Pro Cycling Team + 15:53
116 Ching Ying Mow HKSI Pro Cycling Team + 15:53
117 Winston David Lupus Racing Team + 18:26
118 Kane Walker Navitas - Satalyst + 20:04
119 Gerardo Medina Airgas - Safeway + 21:05
120 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 21:05
121 Mamyr Stash RusVelo + 21:05
122 Ivan Viglasky CK Banska Bystrika + 21:05
123 Manabu Ishibashi Nippo - Vini Fantini + 21:05
124 Martin Frano CK Banska Bystrika + 21:05
125 Lukas Batora CK Banska Bystrika + 21:05
126 Zeng Tao Yang China Gansu Bank + 27:02
DNS Volodymyr Zagorodny RTS - Santic Racing Team
DNF Nicolas Marini Nippo - Vini Fantini
DNF Shi Jie Yu China Hainan Yindongli
DNF Wei Liu China Hainan Yindongli
DNF Jiancai Wang Qinghai Tianyoude Cycling
Pos Name Team Time
01 4 Hossein Alizadeh RTS - Santic Racing Team 17:49:13
02 1 Radoslav Rogina Adria Mobil + 05
03 6 Francisco Colorado Ningxia Sports Lottery - Focus Cycl + 34
04 14 Primoz Roglic Adria Mobil + 01:33
05 4 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Cycling Team + 02:15
06 2 Matteo Busato Southeast - Yellow Fluo + 02:32
07 3 Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Cycling Team + 02:42
08 2 Thomas Vaubourzeix Lupus Racing Team + 02:54
09 2 Matej Mugerli Synergy Baku Cycling Project + 03:36
10 - Ivan Savitsky RusVelo + 03:43
11 4 Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Cycling Team + 04:15
12 11 Giorgio Cecchinel Southeast - Yellow Fluo + 04:19
13 3 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 04:31
14 5 Tsgabu Grmay Lampre - Merida + 04:31
15 16 Mario Alberto Rojas RTS - Santic Racing Team + 05:47
16 14 Luca Wackermann Southeast - Yellow Fluo + 06:27
17 10 Mattia Pozzo Nippo - Vini Fantini + 06:34
18 15 Ilia Koshevoy Lampre - Merida + 06:42
19 1 Mirko Tedeschi Southeast - Yellow Fluo + 07:24
20 8 Kristjan Fajt Adria Mobil + 08:00
21 7 Mykhailo Kononenko Kolss - BDC Cycling Team + 08:02
22 7 Ben O'Connor Navitas - Satalyst + 08:05
23 6 Jasper Ockeloen Parkhotel Valkenburg CT + 08:15
24 - Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling Project + 08:18
25 5 Maral-Erdene Batmunkh Ningxia Sports Lottery - Focus Cycl + 08:35
26 13 Luis Lemus Airgas - Safeway + 08:40
27 1 Maarten De Jonge Bike Aid + 08:50
28 1 Uri Martins Amore & Vita - Selle SMP + 08:50
29 10 Juan Pablo Wilches Qinghai Tianyoude Cycling Team + 09:05
30 2 Abdullojon Akparov Beijing Yanqing Innova Cycling Team + 09:12
31 1 Enea Cambianica Meridiana - Kamen Team + 09:19
32 10 Ilya Gorodnichev RTS - Santic Racing Team + 09:21
33 8 James Judd Parkhotel Valkenburg CT + 09:27
34 7 Vladimir Lopez China Continetal Team of Gansu Bank + 09:43
35 1 Nikodemus Holler Bike Aid + 10:50
36 - Pengda Jiao China Continetal Team of Gansu Bank + 11:05
37 - Matthieu Jeannès Lupus Racing Team + 12:22
38 17 Alessandro Malaguti Nippo - Vini Fantini + 12:36
39 1 Nick Jowsey Lupus Racing Team + 13:20
40 2 Oscar Linares China Continetal Team of Gansu Bank + 13:27
41 6 Ioannis Tamouridis Synergy Baku Cycling Project + 13:56
42 3 Muradjan Halmuratov Beijing Yanqing Innova Cycling Team + 14:12
43 5 Maksym Averin Synergy Baku Cycling Project + 14:47
44 7 Markus Eibegger Synergy Baku Cycling Project + 14:47
45 4 Igor Boev RusVelo + 15:53
46 15 Alexander Serov RusVelo + 15:59
47 6 Connor Mccutcheon Airgas - Safeway + 16:25
48 8 Eugenio Bani Amore & Vita - Selle SMP + 17:21
49 3 Mattia Gavazzi Amore & Vita - Selle SMP + 17:26
50 18 Mekseb Debesay Bike Aid + 18:47
51 18 Boris Shpilevsky RTS - Santic Racing Team + 18:52
52 12 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 18:59
53 30 Kyle Murphy Lupus Racing Team + 19:49
54 24 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 19:55
55 26 Hing Chun Chan HKSI Pro Cycling Team + 20:04
56 2 Luka Pibernik Lampre - Merida + 20:09
57 2 Alexey Kurbatov RusVelo + 20:09
58 14 Altanzul Altansukh Ningxia Sports Lottery - Focus Cycl + 20:11
59 24 Andriy Kulyk Kolss - BDC Cycling Team + 20:18
60 3 Artem Tesler China Continetal Team of Gansu Bank + 20:20
61 2 Yusup Abrekov Beijing Yanqing Innova Cycling Team + 20:20
62 11 Michael Olheiser Lupus Racing Team + 20:37
63 21 Genki Yamamoto Nippo - Vini Fantini + 21:37
64 25 Artur Ershov RusVelo + 22:17
65 25 Norberto Wilches Qinghai Tianyoude Cycling Team + 22:22
66 20 Victor Niño RTS - Santic Racing Team + 22:43
67 24 Marko Kump Adria Mobil + 23:04
68 12 Volodymyr Dyudya China Continetal Team of Gansu Bank + 23:30
69 25 Marco Zanotti Parkhotel Valkenburg CT + 23:32
70 1 Daniel Bichlmann Bike Aid + 23:43
71 21 Liam Bertazzo Southeast - Yellow Fluo + 24:08
72 20 Domen Novak Adria Mobil + 24:08
73 7 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling Project + 24:25
74 18 Zhishan Zhang Qinghai Tianyoude Cycling Team + 24:27
75 17 Joschka Beck Bike Aid + 25:20
76 16 Bob Schoonbroodt Parkhotel Valkenburg CT + 25:20
77 28 Justin Mauch Airgas - Safeway + 25:40
78 9 Akramjon Sunnatov Beijing Yanqing Innova Cycling Team + 25:58
79 17 Giuseppe Fonzi Southeast - Yellow Fluo + 26:17
80 17 King Lok Cheung HKSI Pro Cycling Team + 26:25
81 29 Alexander Evtushenko RusVelo + 26:31
82 14 Paolo Lunardon Amore & Vita - Selle SMP + 27:28
83 8 Griffin Easter Airgas - Safeway + 27:42
84 21 Chun Kai Feng Lampre - Merida + 27:45
85 20 David Per Adria Mobil + 28:04
86 20 Klemen Stimulak Adria Mobil + 28:04
87 13 Ming Xing Xue Ningxia Sports Lottery - Focus Cycl + 29:09
88 13 Jinde Zhang Qinghai Tianyoude Cycling Team + 29:13
89 13 Kevin Gottlieb Airgas - Safeway + 29:16
90 13 Blazej Janiaczyk Kolss - BDC Cycling Team + 29:16
91 9 Joris Blokker Parkhotel Valkenburg CT + 29:25
92 7 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery - Focus Cycl + 30:58
93 5 Mitchell Cooper Navitas - Satalyst + 30:58
94 20 Volodymyr Kogut Amore & Vita - Selle SMP + 31:12
95 13 Jiankun Liu China Hainan Yindongli - Wildto Cyc + 32:33
96 3 Evan Murphy Lupus Racing Team + 32:50
97 30 Manabu Ishibashi Nippo - Vini Fantini + 33:18
98 4 Tino Thömel RTS - Santic Racing Team + 33:29
99 22 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 33:45
100 21 Gerardo Medina Airgas - Safeway + 34:36
101 3 Burr Ho HKSI Pro Cycling Team + 34:40
102 3 Shiki Kuroeda Nippo - Vini Fantini + 34:40
103 3 Jaap Kooijman Parkhotel Valkenburg CT + 35:41
104 3 Ching Ying Mow HKSI Pro Cycling Team + 35:41
105 3 Siu Wai Ko HKSI Pro Cycling Team + 35:41
106 2 Feng Qiao Ningxia Sports Lottery - Focus Cycl + 35:50
107 1 Chunlong Zhang Ningxia Sports Lottery - Focus Cycl + 35:52
108 1 King Wai Cheung HKSI Pro Cycling Team + 35:52
109 2 Ho San Chiu HKSI Pro Cycling Team + 35:52
110 3 Antonio Viola Nippo - Vini Fantini + 36:07
111 7 Jakhongir Darmonov Beijing Yanqing Innova Cycling Team + 36:35
112 3 Amanuel Meron Mengstab Bike Aid + 37:19
113 4 Wesley Sulzberger Navitas - Satalyst + 38:17
114 5 Edgar Nohales Qinghai Tianyoude Cycling Team + 38:17
115 5 Matthew Leonard Navitas - Satalyst + 38:17
116 13 Winston David Lupus Racing Team + 38:18
117 8 Marco Zamparella Amore & Vita - Selle SMP + 38:33
118 23 Mamyr Stash RusVelo + 38:41
119 3 Grayson Napier Navitas - Satalyst + 40:47
120 8 Ivan Viglasky CK Banska Bystrika + 41:04
121 2 Fabian Fritz Bike Aid + 44:01
122 2 Lukas Batora CK Banska Bystrika + 49:20
123 7 Zeng Tao Yang China Continetal Team of Gansu Bank + 49:23
124 2 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 54:25
125 5 Kane Walker Navitas - Satalyst + 01:02:18
126 5 Martin Frano CK Banska Bystrika + 01:04:59
Info
Nations China
Date July 9th
Where Xihaizhen -> Gonghe
What 05.Stage
Distance 133 km
Leader H.Alizadeh
Points M.Kump
Mountain F.Colorado