Tour of Qinghai Lake - 2015

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Ivan Savitsky RusVelo 04:33:57
02 Mykhaylo Kononenko Kolss - BDC Cycling Team + 02
03 Marko Kump Adria Mobil + 07
04 Matej Mugerli Synergy Baku Cycling + 07
05 Hossein Alizadeh RTS - Santic Racing Team + 07
06 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Cycling Team + 07
07 Radoslav Rogina Adria Mobil + 07
08 Luca Wackermann Southeast - Yellow Fluo + 07
09 Ilia Koshevoy Lampre-Merida + 07
10 Marco Zanotti Parkhotel Valkenburg + 07
11 Mattia Pozzo Nippo - Vini Fantini + 07
12 Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Cycling Team + 07
13 Thomas Vaubourzeix Lupus Racing Team + 07
14 Luis Lemus Airgas - Safeway + 11
15 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling + 11
16 Kristjan Fajt Adria Mobil + 11
17 Matteo Busato Southeast - Yellow Fluo + 11
18 Tino Thömel RTS - Santic Racing Team + 38
19 Ioannis Tamouridis Synergy Baku Cycling + 38
20 Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Cycling Team + 38
21 Artem Tesler China Gansu Bank + 38
22 Maarten De Jonge Bike Aid + 38
23 Jasper Ockeloen Parkhotel Valkenburg + 38
24 Nikodemus Holler Bike Aid + 38
25 Connor Mccutcheon Airgas - Safeway + 38
26 Andrii Kulyk Kolss - BDC Cycling Team + 38
27 Mattia Gavazzi Amore & Vita-Selle SMP + 38
28 Igor Boev RusVelo + 38
29 Enea Cambianica Meridiana - Kamen Team + 38
30 Uri Martins Amore & Vita-Selle SMP + 38
31 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 38
32 Mario Alberto Rojas RTS - Santic Racing Team + 38
33 Francisco Colorado Ningxia Sports Lottery + 38
34 Maksym Averin Synergy Baku Cycling + 38
35 Juan Pablo Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 38
36 Primoz Roglic Adria Mobil + 38
37 James Judd Parkhotel Valkenburg + 38
38 Maral-Erdene Batmunkh Ningxia Sports Lottery + 38
39 Joschka Beck Bike Aid + 38
40 Abdullojon Akparov Beijing Yanqing Innova + 38
41 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 38
42 Yusup Abrekov Beijing Yanqing Innova + 38
43 Volodymyr Dyudya China Gansu Bank + 38
44 Pengda Jiao China Gansu Bank + 38
45 Ben O'Connor Navitas - Satalyst + 38
46 Bob Schoonbroodt Parkhotel Valkenburg + 38
47 Mirko Tedeschi Southeast - Yellow Fluo + 38
48 Tsgabu Grmay Lampre-Merida + 38
49 Luka Pibernik Lampre-Merida + 38
50 Mamyr Stash RusVelo + 38
51 Alexey Kurbatov RusVelo + 38
52 Markus Eibegger Synergy Baku Cycling + 38
53 Alessandro Malaguti Nippo - Vini Fantini + 38
54 Giorgio Cecchinel Southeast - Yellow Fluo + 38
55 Alexander Serov RusVelo + 38
56 Ilya Gorodnichev RTS - Santic Racing Team + 38
57 Chun Kai Feng Lampre-Merida + 38
58 Liam Bertazzo Southeast - Yellow Fluo + 38
59 Domen Novak Adria Mobil + 38
60 Amanuel Meron Mengstab Bike Aid + 04:30
61 Ming Xing Xue Ningxia Sports Lottery + 04:34
62 Vladimir Lopez China Gansu Bank + 04:34
63 Nick Jowsey Lupus Racing Team + 04:34
64 Daniel Bichlmann Bike Aid + 04:34
65 Muradjan Halmuratov Beijing Yanqing Innova + 04:34
66 Michael Olheiser Lupus Racing Team + 04:34
67 Altanzul Altansukh Ningxia Sports Lottery + 04:34
68 Jinde Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 04:34
69 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 04:34
70 Oscar Linares China Gansu Bank + 04:34
71 Kevin Gottlieb Airgas - Safeway + 04:34
72 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling + 04:34
73 Matthieu Jeannès Lupus Racing Team + 04:34
74 Klemen Stimulak Adria Mobil + 04:34
75 David Per Adria Mobil + 04:34
76 Blazej Janiaczyk Kolss - BDC Cycling Team + 04:34
77 Boris Shpilevskiy RTS - Santic Racing Team + 04:43
78 Eugenio Bani Amore & Vita-Selle SMP + 04:43
79 Chun Hing Chan HKSI Pro Cycling Team + 04:43
80 Joris Blokker Parkhotel Valkenburg + 04:43
81 Giuseppe Fonzi Southeast - Yellow Fluo + 04:45
82 Norberto Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 07:50
83 Manabu Ishibashi Nippo - Vini Fantini + 08:08
84 Evan Murphy Lupus Racing Team + 08:08
85 Artur Ershov RusVelo + 08:08
86 Jiancai Wang Qinghai Tianyoude Cycling + 11:10
87 Justin Mauch Airgas - Safeway + 11:10
88 Akramjon Sunnatov Beijing Yanqing Innova + 11:10
89 Griffin Easter Airgas - Safeway + 11:10
90 Jakhongir Darmonov Beijing Yanqing Innova + 11:10
91 Jiankun Liu China Hainan Yindongli + 11:10
92 Edgar Nohales Qinghai Tianyoude Cycling + 11:10
93 Wesley Sulzberger Navitas - Satalyst + 11:10
94 Volodymyr Kogut Amore & Vita-Selle SMP + 11:10
95 Mekseb Debesay Bike Aid + 11:10
96 Mitchell Cooper Navitas - Satalyst + 11:10
97 King Wai Cheung HKSI Pro Cycling Team + 11:10
98 Paolo Lunardon Amore & Vita-Selle SMP + 11:10
99 Chunlong Zhang Ningxia Sports Lottery + 11:10
100 King Lok Cheung HKSI Pro Cycling Team + 11:10
101 Fabian Fritz Bike Aid + 11:10
102 Gerardo Medina Airgas - Safeway + 11:10
103 Alexander Evtushenko RusVelo + 11:10
104 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery + 11:10
105 Kane Walker Navitas - Satalyst + 11:10
106 Jaap Kooijman Parkhotel Valkenburg + 11:10
107 Matthew Leonard Navitas - Satalyst + 11:10
108 Feng Qiao Ningxia Sports Lottery + 11:10
109 Ivan Viglasky CK Banska Bystrika + 11:10
110 Ching Ying Mow HKSI Pro Cycling Team + 11:10
111 Zhishan Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 11:10
112 Winston David Lupus Racing Team + 11:10
113 Kyle Murphy Lupus Racing Team + 11:10
114 Shiki Kuroeda Nippo - Vini Fantini + 11:10
115 Genki Yamamoto Nippo - Vini Fantini + 11:10
116 Siu Wai Ko HKSI Pro Cycling Team + 11:10
117 Burr Ho HKSI Pro Cycling Team + 11:10
118 Ho San Chiu HKSI Pro Cycling Team + 11:10
119 Victor Niño RTS - Santic Racing Team + 11:10
120 Zeng Tao Yang China Gansu Bank + 11:10
121 Grayson Napier Navitas - Satalyst + 11:10
122 Lukas Batora CK Banska Bystrika + 11:17
123 Antonio Viola Nippo - Vini Fantini + 11:25
124 Martin Frano CK Banska Bystrika + 11:32
125 Volodymyr Zagorodny RTS - Santic Racing Team + 11:32
126 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 14:47
127 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 14:47
128 Marco Zamparella Amore & Vita-Selle SMP + 16:08
129 Shi Jie Yu China Hainan Yindongli + 17:58
130 Nicolas Marini Nippo - Vini Fantini + 19:50
131 Wei Liu China Hainan Yindongli + 20:34
OOT Yukinori Hishinuma Amore & Vita-Selle SMP
OOT Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team
DNF Shengjun Wu Qinghai Tianyoude Cycling
Pos Rider Team Time
01 - Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Cycling Team 14:51:14
02 - Luca Wackermann Southeast - Yellow Fluo + 01
03 - Radoslav Rogina Adria Mobil + 09
04 - Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Cycling Team + 10
05 - Hossein Alizadeh RTS - Santic Racing Team + 10
06 - Thomas Vaubourzeix Lupus Racing Team + 10
07 - Mattia Pozzo Nippo - Vini Fantini + 10
08 1 Matteo Busato Southeast - Yellow Fluo + 17
09 1 Francisco Colorado Ningxia Sports Lottery + 42
10 3 Ivan Savitsky RusVelo + 01:01
11 - Matej Mugerli Synergy Baku Cycling + 01:10
12 12 Kristjan Fajt Adria Mobil + 01:34
13 12 Luis Lemus Airgas - Safeway + 01:36
14 12 Mykhaylo Kononenko Kolss - BDC Cycling Team + 01:38
15 8 Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Cycling Team + 01:45
16 1 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 01:49
17 1 Jasper Ockeloen Parkhotel Valkenburg + 01:49
18 - Primoz Roglic Adria Mobil + 01:49
19 2 Tsgabu Grmay Lampre-Merida + 01:49
20 1 Mirko Tedeschi Southeast - Yellow Fluo + 01:49
21 1 Alessandro Malaguti Nippo - Vini Fantini + 01:49
22 1 Ilya Gorodnichev RTS - Santic Racing Team + 01:49
23 1 Giorgio Cecchinel Southeast - Yellow Fluo + 01:49
24 3 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling + 01:52
25 4 James Judd Parkhotel Valkenburg + 02:23
26 4 Maarten De Jonge Bike Aid + 02:24
27 4 Uri Martins Amore & Vita-Selle SMP + 02:24
28 5 Abdullojon Akparov Beijing Yanqing Innova + 02:24
29 5 Ben O'Connor Navitas - Satalyst + 02:24
30 2 Maral-Erdene Batmunkh Ningxia Sports Lottery + 02:54
31 8 Mario Alberto Rojas RTS - Santic Racing Team + 03:05
32 8 Enea Cambianica Meridiana - Kamen Team + 03:40
33 15 Ilia Koshevoy Lampre-Merida + 04:08
34 10 Nikodemus Holler Bike Aid + 04:24
35 10 Andrii Kulyk Kolss - BDC Cycling Team + 04:31
36 15 Pengda Jiao China Gansu Bank + 04:39
37 27 Matthieu Jeannès Lupus Racing Team + 04:51
38 10 Nick Jowsey Lupus Racing Team + 06:16
39 15 Juan Pablo Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 06:23
40 5 Eugenio Bani Amore & Vita-Selle SMP + 06:34
41 5 Vladimir Lopez China Gansu Bank + 07:01
42 4 Oscar Linares China Gansu Bank + 07:01
43 15 Marko Kump Adria Mobil + 07:23
44 16 Marco Zanotti Parkhotel Valkenburg + 07:46
45 3 Muradjan Halmuratov Beijing Yanqing Innova + 07:46
46 13 Mattia Gavazzi Amore & Vita-Selle SMP + 08:11
47 14 Ioannis Tamouridis Synergy Baku Cycling + 08:21
48 14 Maksym Averin Synergy Baku Cycling + 08:21
49 16 Igor Boev RusVelo + 08:21
50 14 Liam Bertazzo Southeast - Yellow Fluo + 08:21
51 17 Markus Eibegger Synergy Baku Cycling + 08:21
52 19 Domen Novak Adria Mobil + 08:21
53 25 Connor Mccutcheon Airgas - Safeway + 09:21
54 26 Luka Pibernik Lampre-Merida + 09:22
55 29 Alexey Kurbatov RusVelo + 09:22
56 30 Volodymyr Dyudya China Gansu Bank + 09:28
57 34 Artem Tesler China Gansu Bank + 09:33
58 35 Joschka Beck Bike Aid + 09:33
59 38 Yusup Abrekov Beijing Yanqing Innova + 09:33
60 41 Bob Schoonbroodt Parkhotel Valkenburg + 09:33
61 46 Alexander Serov RusVelo + 09:33
62 6 Giuseppe Fonzi Southeast - Yellow Fluo + 10:30
63 50 Chun Kai Feng Lampre-Merida + 11:58
64 50 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 11:58
65 7 David Per Adria Mobil + 12:17
66 7 Klemen Stimulak Adria Mobil + 12:17
67 20 Manabu Ishibashi Nippo - Vini Fantini + 12:19
68 54 Mekseb Debesay Bike Aid + 12:21
69 5 Boris Shpilevskiy RTS - Santic Racing Team + 12:26
70 58 Volodymyr Zagorodny RTS - Santic Racing Team + 12:42
71 4 Daniel Bichlmann Bike Aid + 12:56
72 4 Altanzul Altansukh Ningxia Sports Lottery + 13:07
73 8 Michael Olheiser Lupus Racing Team + 13:18
74 3 Ming Xing Xue Ningxia Sports Lottery + 13:22
75 13 Jinde Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 13:26
76 18 Kevin Gottlieb Airgas - Safeway + 13:29
77 22 Blazej Janiaczyk Kolss - BDC Cycling Team + 13:29
78 22 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 13:29
79 42 Gerardo Medina Airgas - Safeway + 13:37
80 30 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling + 13:38
81 21 Chun Hing Chan HKSI Pro Cycling Team + 13:38
82 24 Joris Blokker Parkhotel Valkenburg + 13:38
83 42 Kyle Murphy Lupus Racing Team + 14:12
84 38 Genki Yamamoto Nippo - Vini Fantini + 15:11
85 35 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery + 15:11
86 37 Victor Niño RTS - Santic Racing Team + 15:11
87 34 Akramjon Sunnatov Beijing Yanqing Innova + 15:11
88 36 Mitchell Cooper Navitas - Satalyst + 15:11
89 19 Artur Ershov RusVelo + 15:51
90 2 Norberto Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 16:45
91 36 Griffin Easter Airgas - Safeway + 16:55
92 35 Zhishan Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 16:55
93 4 Evan Murphy Lupus Racing Team + 17:03
94 31 Tino Thömel RTS - Santic Racing Team + 17:42
95 31 Mamyr Stash RusVelo + 17:42
96 33 Paolo Lunardon Amore & Vita-Selle SMP + 18:53
97 31 King Lok Cheung HKSI Pro Cycling Team + 18:53
98 31 Burr Ho HKSI Pro Cycling Team + 18:53
99 30 Shiki Kuroeda Nippo - Vini Fantini + 18:53
100 21 Jaap Kooijman Parkhotel Valkenburg + 19:54
101 19 Ching Ying Mow HKSI Pro Cycling Team + 19:54
102 19 Siu Wai Ko HKSI Pro Cycling Team + 19:54
103 18 Winston David Lupus Racing Team + 19:58
104 17 Feng Qiao Ningxia Sports Lottery + 20:03
105 9 Justin Mauch Airgas - Safeway + 20:05
106 11 Chunlong Zhang Ningxia Sports Lottery + 20:05
107 9 King Wai Cheung HKSI Pro Cycling Team + 20:05
108 5 Jiankun Liu China Hainan Yindongli + 20:05
109 4 Jiancai Wang Qinghai Tianyoude Cycling + 20:05
110 6 Alexander Evtushenko RusVelo + 20:05
111 3 Ho San Chiu HKSI Pro Cycling Team + 20:05
112 3 Ivan Viglasky CK Banska Bystrika + 20:05
113 23 Antonio Viola Nippo - Vini Fantini + 20:20
114 2 Volodymyr Kogut Amore & Vita-Selle SMP + 20:25
115 13 Amanuel Meron Mengstab Bike Aid + 21:34
116 1 Zeng Tao Yang China Gansu Bank + 22:27
117 2 Wesley Sulzberger Navitas - Satalyst + 22:30
118 2 Jakhongir Darmonov Beijing Yanqing Innova + 22:30
119 1 Edgar Nohales Qinghai Tianyoude Cycling + 22:30
120 1 Matthew Leonard Navitas - Satalyst + 22:30
121 10 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 23:53
122 1 Grayson Napier Navitas - Satalyst + 25:00
123 4 Fabian Fritz Bike Aid + 28:14
124 5 Lukas Batora CK Banska Bystrika + 28:21
125 3 Marco Zamparella Amore & Vita-Selle SMP + 29:58
126 5 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 33:26
127 3 Shi Jie Yu China Hainan Yindongli + 35:00
128 4 Nicolas Marini Nippo - Vini Fantini + 36:49
129 6 Wei Liu China Hainan Yindongli + 37:30
130 3 Kane Walker Navitas - Satalyst + 42:20
131 3 Martin Frano CK Banska Bystrika + 44:00
Information
Nation China
Date 8th July
Where Qinghai Lake -> Gangcha
What 4th stage
Distance 185 km
Leader O.Polivoda
Points M.Kump
Mountain F.Colorado
Other
Embed Results