Tour of Qinghai Lake - 2015

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Cycling Team 03:21:50
02 Luca Wackermann Southeast - Yellow Fluo + 00
03 Radoslav Rogina Adria Mobil + 03
04 Mattia Pozzo Nippo - Vini Fantini + 03
05 Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Cycling Team + 03
06 Matteo Busato Southeast - Yellow Fluo + 03
07 Francisco Colorado Ningxia Sports Lottery + 03
08 Thomas Vaubourzeix Lupus Racing Team + 03
09 Hossein Alizadeh RTS - Santic Racing Team + 03
10 Matthieu Jeannès Lupus Racing Team + 14
11 Matej Mugerli Synergy Baku Cycling + 01:01
12 Alessandro Malaguti Nippo - Vini Fantini + 01:08
13 Mirko Tedeschi Southeast - Yellow Fluo + 01:08
14 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 01:08
15 Mekseb Debesay Bike Aid + 01:08
16 Giorgio Cecchinel Southeast - Yellow Fluo + 01:08
17 Ivan Savitsky RusVelo + 01:08
18 Jasper Ockeloen Parkhotel Valkenburg + 01:08
19 Ilya Gorodnichev RTS - Santic Racing Team + 01:08
20 Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Cycling Team + 01:08
21 Primoz Roglic Adria Mobil + 01:08
22 Volodymyr Zagorodny RTS - Santic Racing Team + 01:08
23 Tsgabu Grmay Lampre-Merida + 01:08
24 Kristjan Fajt Adria Mobil + 01:20
25 Luis Lemus Airgas - Safeway + 01:25
26 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling + 01:39
27 Mykhaylo Kononenko Kolss - BDC Cycling Team + 01:39
28 Nick Jowsey Lupus Racing Team + 01:41
29 Maarten De Jonge Bike Aid + 01:43
30 Maral-Erdene Batmunkh Ningxia Sports Lottery + 01:43
31 Uri Martins Amore & Vita-Selle SMP + 01:43
32 Abdullojon Akparov Beijing Yanqing Innova + 01:43
33 Ben O'Connor Navitas - Satalyst + 01:43
34 James Judd Parkhotel Valkenburg + 01:43
35 Eugenio Bani Amore & Vita-Selle SMP + 01:48
36 Vladimir Lopez China Gansu Bank + 02:24
37 Mario Alberto Rojas RTS - Santic Racing Team + 02:24
38 Gerardo Medina Airgas - Safeway + 02:24
39 Oscar Linares China Gansu Bank + 02:24
40 Muradjan Halmuratov Beijing Yanqing Innova + 02:59
41 Kyle Murphy Lupus Racing Team + 02:59
42 Enea Cambianica Meridiana - Kamen Team + 02:59
43 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude Cycling + 02:59
44 Nikodemus Holler Bike Aid + 03:43
45 Andrii Kulyk Kolss - BDC Cycling Team + 03:58
46 Ilia Koshevoy Lampre-Merida + 03:58
47 Manabu Ishibashi Nippo - Vini Fantini + 03:58
48 Mitchell Cooper Navitas - Satalyst + 03:58
49 Pengda Jiao China Gansu Bank + 03:58
50 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery + 03:58
51 Genki Yamamoto Nippo - Vini Fantini + 03:58
52 Victor Niño RTS - Santic Racing Team + 03:58
53 Akramjon Sunnatov Beijing Yanqing Innova + 03:58
54 Zhishan Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 05:42
55 Juan Pablo Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 05:42
56 Griffin Easter Airgas - Safeway + 05:42
57 Giuseppe Fonzi Southeast - Yellow Fluo + 05:42
58 Igor Boev RusVelo + 07:40
59 Burr Ho HKSI Pro Cycling Team + 07:40
60 Ioannis Tamouridis Synergy Baku Cycling + 07:40
61 Maksym Averin Synergy Baku Cycling + 07:40
62 Shiki Kuroeda Nippo - Vini Fantini + 07:40
63 Marco Zanotti Parkhotel Valkenburg + 07:40
64 Markus Eibegger Synergy Baku Cycling + 07:40
65 King Lok Cheung HKSI Pro Cycling Team + 07:40
66 Artur Ershov RusVelo + 07:40
67 Boris Shpilevskiy RTS - Santic Racing Team + 07:40
68 Liam Bertazzo Southeast - Yellow Fluo + 07:40
69 Marko Kump Adria Mobil + 07:40
70 Klemen Stimulak Adria Mobil + 07:40
71 Domen Novak Adria Mobil + 07:40
72 David Per Adria Mobil + 07:40
73 Mattia Gavazzi Amore & Vita-Selle SMP + 07:40
74 Paolo Lunardon Amore & Vita-Selle SMP + 07:40
75 Daniel Bichlmann Bike Aid + 08:19
76 Altanzul Altansukh Ningxia Sports Lottery + 08:30
77 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling + 08:41
78 Ming Xing Xue Ningxia Sports Lottery + 08:41
79 Connor Mccutcheon Airgas - Safeway + 08:41
80 Luka Pibernik Lampre-Merida + 08:41
81 Siu Wai Ko HKSI Pro Cycling Team + 08:41
82 Michael Olheiser Lupus Racing Team + 08:41
83 Alexey Kurbatov RusVelo + 08:41
84 Jaap Kooijman Parkhotel Valkenburg + 08:41
85 Ching Ying Mow HKSI Pro Cycling Team + 08:41
86 Volodymyr Dyudya China Gansu Bank + 08:47
87 Jiancai Wang Qinghai Tianyoude Cycling + 08:52
88 Feng Qiao Ningxia Sports Lottery + 08:52
89 Jiankun Liu China Hainan Yindongli + 08:52
90 Chunlong Zhang Ningxia Sports Lottery + 08:52
91 Alexander Evtushenko RusVelo + 08:52
92 Yusup Abrekov Beijing Yanqing Innova + 08:52
93 King Wai Cheung HKSI Pro Cycling Team + 08:52
94 Norberto Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 08:52
95 Ho San Chiu HKSI Pro Cycling Team + 08:52
96 Volodymyr Kogut Amore & Vita-Selle SMP + 08:52
97 Justin Mauch Airgas - Safeway + 08:52
98 Jinde Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 08:52
99 Joschka Beck Bike Aid + 08:52
100 Evan Murphy Lupus Racing Team + 08:52
101 Blazej Janiaczyk Kolss - BDC Cycling Team + 08:52
102 Joris Blokker Parkhotel Valkenburg + 08:52
103 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 08:52
104 Alexander Serov RusVelo + 08:52
105 Antonio Viola Nippo - Vini Fantini + 08:52
106 Chun Hing Chan HKSI Pro Cycling Team + 08:52
107 Winston David Lupus Racing Team + 08:52
108 Artem Tesler China Gansu Bank + 08:52
109 Bob Schoonbroodt Parkhotel Valkenburg + 08:52
110 Ivan Viglasky CK Banska Bystrika + 08:52
111 Kevin Gottlieb Airgas - Safeway + 08:52
112 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 09:03
113 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 11:17
114 Chun Kai Feng Lampre-Merida + 11:17
115 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 11:17
116 Yukinori Hishinuma Amore & Vita-Selle SMP + 11:17
117 Matthew Leonard Navitas - Satalyst + 11:17
118 Zeng Tao Yang China Gansu Bank + 11:17
119 Jakhongir Darmonov Beijing Yanqing Innova + 11:17
120 Kane Walker Navitas - Satalyst + 11:17
121 Edgar Nohales Qinghai Tianyoude Cycling + 11:17
122 Wesley Sulzberger Navitas - Satalyst + 11:17
123 Grayson Napier Navitas - Satalyst + 13:47
124 Marco Zamparella Amore & Vita-Selle SMP + 13:47
125 Wei Liu China Hainan Yindongli + 16:53
126 Nicolas Marini Nippo - Vini Fantini + 16:56
127 Shi Jie Yu China Hainan Yindongli + 17:01
128 Fabian Fritz Bike Aid + 17:01
129 Amanuel Meron Mengstab Bike Aid + 17:01
130 Lukas Batora CK Banska Bystrika + 17:01
131 Mamyr Stash RusVelo + 17:01
132 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 17:01
133 Tino Thömel RTS - Santic Racing Team + 17:01
134 Martin Frano CK Banska Bystrika + 17:01
OOT Nikita Abramov Beijing Yanqing Innova
OOT Junshan Qi China Gansu Bank
OOT Adam Stachowiak Kolss - BDC Cycling Team
OOT Endi Sirol Meridiana - Kamen Team
OOT Jakub Mareczko Southeast - Yellow Fluo
DNS Matt Rodrigues Airgas - Safeway
DNS Gang Xu Lampre-Merida
DNS Theodore Yates Navitas - Satalyst
DNS Bram Nolten Parkhotel Valkenburg
DNF Guanghui Li China Hainan Yindongli
DNF Zhipeng Yan China Hainan Yindongli
DNF Jakub Vanco CK Banska Bystrika
Pos Rider Team Time
01 77 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Cycling Team 10:17:10
02 6 Luca Wackermann Southeast - Yellow Fluo + 01
03 54 Radoslav Rogina Adria Mobil + 09
04 3 Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Cycling Team + 10
05 58 Hossein Alizadeh RTS - Santic Racing Team + 10
06 3 Thomas Vaubourzeix Lupus Racing Team + 10
07 127 Mattia Pozzo Nippo - Vini Fantini + 10
08 64 Francisco Colorado Ningxia Sports Lottery + 11
09 58 Matteo Busato Southeast - Yellow Fluo + 13
10 97 Matthieu Jeannès Lupus Racing Team + 24
11 24 Matej Mugerli Synergy Baku Cycling + 01:11
12 30 Volodymyr Zagorodny RTS - Santic Racing Team + 01:17
13 3 Ivan Savitsky RusVelo + 01:18
14 14 Mekseb Debesay Bike Aid + 01:18
15 16 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 01:18
16 28 Jasper Ockeloen Parkhotel Valkenburg + 01:18
17 36 Tsgabu Grmay Lampre-Merida + 01:18
18 36 Primoz Roglic Adria Mobil + 01:18
19 72 Mirko Tedeschi Southeast - Yellow Fluo + 01:18
20 74 Alessandro Malaguti Nippo - Vini Fantini + 01:18
21 76 Ilya Gorodnichev RTS - Santic Racing Team + 01:18
22 83 Giorgio Cecchinel Southeast - Yellow Fluo + 01:18
23 92 Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Cycling Team + 01:18
24 41 Kristjan Fajt Adria Mobil + 01:30
25 43 Luis Lemus Airgas - Safeway + 01:35
26 11 Mykhaylo Kononenko Kolss - BDC Cycling Team + 01:49
27 39 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling + 01:49
28 16 Nick Jowsey Lupus Racing Team + 01:49
29 80 James Judd Parkhotel Valkenburg + 01:52
30 9 Maarten De Jonge Bike Aid + 01:53
31 17 Uri Martins Amore & Vita-Selle SMP + 01:53
32 18 Maral-Erdene Batmunkh Ningxia Sports Lottery + 01:53
33 19 Abdullojon Akparov Beijing Yanqing Innova + 01:53
34 54 Ben O'Connor Navitas - Satalyst + 01:53
35 14 Eugenio Bani Amore & Vita-Selle SMP + 01:58
36 11 Vladimir Lopez China Gansu Bank + 02:34
37 8 Gerardo Medina Airgas - Safeway + 02:34
38 36 Oscar Linares China Gansu Bank + 02:34
39 44 Mario Alberto Rojas RTS - Santic Racing Team + 02:34
40 29 Enea Cambianica Meridiana - Kamen Team + 03:09
41 63 Kyle Murphy Lupus Racing Team + 03:09
42 86 Muradjan Halmuratov Beijing Yanqing Innova + 03:09
43 93 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude Cycling + 03:09
44 4 Nikodemus Holler Bike Aid + 03:53
45 41 Andrii Kulyk Kolss - BDC Cycling Team + 04:00
46 1 Genki Yamamoto Nippo - Vini Fantini + 04:08
47 4 Manabu Ishibashi Nippo - Vini Fantini + 04:08
48 29 Ilia Koshevoy Lampre-Merida + 04:08
49 43 Victor Niño RTS - Santic Racing Team + 04:08
50 46 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery + 04:08
51 48 Pengda Jiao China Gansu Bank + 04:08
52 75 Mitchell Cooper Navitas - Satalyst + 04:08
53 73 Akramjon Sunnatov Beijing Yanqing Innova + 04:08
54 28 Juan Pablo Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 05:52
55 25 Griffin Easter Airgas - Safeway + 05:52
56 52 Giuseppe Fonzi Southeast - Yellow Fluo + 05:52
57 65 Zhishan Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 05:52
58 57 Marko Kump Adria Mobil + 07:30
59 57 Mattia Gavazzi Amore & Vita-Selle SMP + 07:40
60 54 Marco Zanotti Parkhotel Valkenburg + 07:46
61 43 Ioannis Tamouridis Synergy Baku Cycling + 07:50
62 39 Maksym Averin Synergy Baku Cycling + 07:50
63 41 Paolo Lunardon Amore & Vita-Selle SMP + 07:50
64 18 Liam Bertazzo Southeast - Yellow Fluo + 07:50
65 6 Igor Boev RusVelo + 07:50
66 8 King Lok Cheung HKSI Pro Cycling Team + 07:50
67 17 Burr Ho HKSI Pro Cycling Team + 07:50
68 22 Markus Eibegger Synergy Baku Cycling + 07:50
69 26 Shiki Kuroeda Nippo - Vini Fantini + 07:50
70 31 Artur Ershov RusVelo + 07:50
71 42 Domen Novak Adria Mobil + 07:50
72 44 David Per Adria Mobil + 07:50
73 50 Klemen Stimulak Adria Mobil + 07:50
74 61 Boris Shpilevskiy RTS - Santic Racing Team + 07:50
75 19 Daniel Bichlmann Bike Aid + 08:29
76 3 Altanzul Altansukh Ningxia Sports Lottery + 08:40
77 72 Ming Xing Xue Ningxia Sports Lottery + 08:45
78 65 Connor Mccutcheon Airgas - Safeway + 08:50
79 4 Jaap Kooijman Parkhotel Valkenburg + 08:51
80 1 Luka Pibernik Lampre-Merida + 08:51
81 1 Michael Olheiser Lupus Racing Team + 08:51
82 7 Ching Ying Mow HKSI Pro Cycling Team + 08:51
83 19 Siu Wai Ko HKSI Pro Cycling Team + 08:51
84 34 Alexey Kurbatov RusVelo + 08:51
85 82 Winston David Lupus Racing Team + 08:55
86 22 Volodymyr Dyudya China Gansu Bank + 08:57
87 77 Feng Qiao Ningxia Sports Lottery + 09:00
88 77 Jinde Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 09:00
89 70 Evan Murphy Lupus Racing Team + 09:02
90 66 Antonio Viola Nippo - Vini Fantini + 09:02
91 64 Artem Tesler China Gansu Bank + 09:02
92 60 Norberto Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 09:02
93 57 Joschka Beck Bike Aid + 09:02
94 53 Kevin Gottlieb Airgas - Safeway + 09:02
95 34 Chunlong Zhang Ningxia Sports Lottery + 09:02
96 34 Justin Mauch Airgas - Safeway + 09:02
97 27 Yusup Abrekov Beijing Yanqing Innova + 09:02
98 22 King Wai Cheung HKSI Pro Cycling Team + 09:02
99 28 Blazej Janiaczyk Kolss - BDC Cycling Team + 09:02
100 20 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 09:02
101 15 Bob Schoonbroodt Parkhotel Valkenburg + 09:02
102 2 Chun Hing Chan HKSI Pro Cycling Team + 09:02
103 11 Jiankun Liu China Hainan Yindongli + 09:02
104 21 Alexander Evtushenko RusVelo + 09:02
105 25 Jiancai Wang Qinghai Tianyoude Cycling + 09:02
106 14 Joris Blokker Parkhotel Valkenburg + 09:02
107 12 Alexander Serov RusVelo + 09:02
108 24 Ho San Chiu HKSI Pro Cycling Team + 09:02
109 24 Ivan Viglasky CK Banska Bystrika + 09:02
110 71 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling + 09:11
111 18 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 09:13
112 74 Volodymyr Kogut Amore & Vita-Selle SMP + 09:22
113 70 Chun Kai Feng Lampre-Merida + 11:27
114 27 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 11:27
115 30 Wesley Sulzberger Navitas - Satalyst + 11:27
116 18 Jakhongir Darmonov Beijing Yanqing Innova + 11:27
117 6 Zeng Tao Yang China Gansu Bank + 11:27
118 8 Edgar Nohales Qinghai Tianyoude Cycling + 11:27
119 12 Matthew Leonard Navitas - Satalyst + 11:27
120 4 Yukinori Hishinuma Amore & Vita-Selle SMP + 11:47
121 87 Grayson Napier Navitas - Satalyst + 13:57
122 62 Marco Zamparella Amore & Vita-Selle SMP + 13:57
123 2 Wei Liu China Hainan Yindongli + 17:03
124 104 Nicolas Marini Nippo - Vini Fantini + 17:06
125 108 Tino Thömel RTS - Santic Racing Team + 17:11
126 93 Mamyr Stash RusVelo + 17:11
127 82 Fabian Fritz Bike Aid + 17:11
128 47 Amanuel Meron Mengstab Bike Aid + 17:11
129 36 Lukas Batora CK Banska Bystrika + 17:11
130 13 Shi Jie Yu China Hainan Yindongli + 17:11
131 7 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 18:46
132 9 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 30:52
133 9 Kane Walker Navitas - Satalyst + 31:17
134 5 Martin Frano CK Banska Bystrika + 32:35
Information
Nation China
Date 7th July
Where Xining -> Qinghai Lake
What 3rd stage
Distance 148 km
Leader O.Polivoda
Points M.Kump
Mountain F.Colorado
Other
Embed Results