Tour of Qinghai Lake - 2015

Overall Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Radoslav Rogina Adria Mobil 46:53:38
02 Hossein Alizadeh RTS - Santic Racing Team + 03
03 Francisco Colorado Ningxia Sports Lottery + 41
04 Primoz Roglic Adria Mobil + 01:38
05 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Cycling Team + 02:23
06 Matteo Busato Southeast - Yellow Fluo + 02:39
07 Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Cycling Team + 02:50
08 Thomas Vaubourzeix Lupus Racing Team + 02:59
09 Matej Mugerli Synergy Baku Cycling + 03:30
10 Tsgabu Grmay Lampre-Merida + 04:37
11 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 04:39
12 Giorgio Cecchinel Southeast - Yellow Fluo + 05:22
13 Ilia Koshevoy Lampre-Merida + 05:42
14 Mario Alberto Rojas RTS - Santic Racing Team + 05:55
15 Mykhaylo Kononenko Kolss - BDC Cycling Team + 07:51
16 Ben O'Connor Navitas - Satalyst + 08:13
17 Uri Martins Amore & Vita-Selle SMP + 08:58
18 Juan Pablo Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 09:13
19 Abdullojon Akparov Beijing Yanqing Innova + 09:34
20 Ivan Savitsky RusVelo + 10:46
21 Pengda Jiao China Gansu Bank + 11:12
22 Vladimir Lopez China Gansu Bank + 12:35
23 Luca Wackermann Southeast - Yellow Fluo + 14:13
24 Mattia Pozzo Nippo - Vini Fantini + 14:26
25 Maral-Erdene Batmunkh Ningxia Sports Lottery + 15:59
26 Maarten De Jonge Bike Aid + 16:01
27 Connor Mccutcheon Airgas - Safeway + 16:33
28 Nikodemus Holler Bike Aid + 18:01
29 Oscar Linares China Gansu Bank + 20:27
30 Ioannis Tamouridis Synergy Baku Cycling + 21:04
31 Muradjan Halmuratov Beijing Yanqing Innova + 22:13
32 Markus Eibegger Synergy Baku Cycling + 22:25
33 Norberto Wilches Qinghai Tianyoude Cycling + 22:30
34 Kristjan Fajt Adria Mobil + 22:45
35 Chun Hing Chan HKSI Pro Cycling Team + 27:29
36 Yusup Abrekov Beijing Yanqing Innova + 27:31
37 Victor Niño RTS - Santic Racing Team + 29:47
38 Luka Pibernik Lampre-Merida + 33:44
39 Griffin Easter Airgas - Safeway + 35:06
40 Enea Cambianica Meridiana - Kamen Team + 36:01
41 Mirko Tedeschi Southeast - Yellow Fluo + 36:58
42 Luis Lemus Airgas - Safeway + 37:03
43 Marco Zamparella Amore & Vita-Selle SMP + 41:51
44 Matthieu Jeannès Lupus Racing Team + 42:48
45 Alexander Serov RusVelo + 44:07
46 Ilya Gorodnichev RTS - Santic Racing Team + 46:04
47 Manabu Ishibashi Nippo - Vini Fantini + 47:25
48 Altanzul Altansukh Ningxia Sports Lottery + 47:55
49 Eugenio Bani Amore & Vita-Selle SMP + 50:49
50 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling + 51:09
51 Kyle Murphy Lupus Racing Team + 51:13
52 Liam Bertazzo Southeast - Yellow Fluo + 51:42
53 Alessandro Malaguti Nippo - Vini Fantini + 52:05
54 Wesley Sulzberger Navitas - Satalyst + 52:18
55 Marko Kump Adria Mobil + 54:48
56 Justin Mauch Airgas - Safeway + 54:55
57 Genki Yamamoto Nippo - Vini Fantini + 55:26
58 Mekseb Debesay Bike Aid + 55:35
59 Igor Boev RusVelo + 56:02
60 Mattia Gavazzi [*] Amore & Vita-Selle SMP + 56:38
61 Volodymyr Kogut Amore & Vita-Selle SMP + 57:32
62 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling + 58:17
63 James Judd Parkhotel Valkenburg + 58:50
64 Zhishan Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 59:03
65 Andrii Kulyk Kolss - BDC Cycling Team + 59:43
66 Maksym Averin Synergy Baku Cycling + 01:00:54
67 Akramjon Sunnatov Beijing Yanqing Innova + 01:01:05
68 Volodymyr Dyudya China Gansu Bank + 01:01:29
69 Marco Zanotti Parkhotel Valkenburg + 01:02:10
70 Domen Novak Adria Mobil + 01:02:19
71 Alexey Kurbatov RusVelo + 01:03:24
72 Klemen Stimulak Adria Mobil + 01:03:41
73 King Lok Cheung HKSI Pro Cycling Team + 01:03:58
74 Daniel Bichlmann Bike Aid + 01:04:07
75 Chun Kai Feng Lampre-Merida + 01:07:25
76 Bob Schoonbroodt Parkhotel Valkenburg + 01:08:15
77 Jiankun Liu China Hainan Yindongli + 01:10:57
78 Artem Tesler China Gansu Bank + 01:11:02
79 David Per Adria Mobil + 01:12:13
80 Joris Blokker Parkhotel Valkenburg + 01:12:20
81 Ming Xing Xue Ningxia Sports Lottery + 01:12:48
82 Paolo Lunardon Amore & Vita-Selle SMP + 01:14:09
83 Ching Ying Mow HKSI Pro Cycling Team + 01:14:36
84 Joschka Beck Bike Aid + 01:14:40
85 Jakhongir Darmonov Beijing Yanqing Innova + 01:14:57
86 Amanuel Meron Mengstab Bike Aid + 01:16:20
87 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery + 01:17:54
88 Giuseppe Fonzi Southeast - Yellow Fluo + 01:18:09
89 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 01:18:26
90 Edgar Nohales Qinghai Tianyoude Cycling + 01:18:41
91 Gerardo Medina Airgas - Safeway + 01:19:41
92 Jinde Zhang Qinghai Tianyoude Cycling + 01:19:55
93 Antonio Viola Nippo - Vini Fantini + 01:19:58
94 Ho San Chiu HKSI Pro Cycling Team + 01:20:31
95 Burr Ho HKSI Pro Cycling Team + 01:21:16
96 Kevin Gottlieb Airgas - Safeway + 01:23:27
97 Blazej Janiaczyk Kolss - BDC Cycling Team + 01:24:22
98 Winston David Lupus Racing Team + 01:28:32
99 Boris Shpilevskiy RTS - Santic Racing Team + 01:29:15
100 Evan Murphy Lupus Racing Team + 01:29:57
101 Grayson Napier Navitas - Satalyst + 01:31:09
102 Feng Qiao Ningxia Sports Lottery + 01:32:16
103 Chunlong Zhang Ningxia Sports Lottery + 01:32:18
104 Mamyr Stash RusVelo + 01:33:52
105 Matthew Leonard Navitas - Satalyst + 01:49:03
106 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 01:57:30
107 Kane Walker Navitas - Satalyst + 02:10:15
DNF Matt Rodrigues Airgas - Safeway
DNF Yukinori Hishinuma Amore & Vita-Selle SMP
DNF Nikita Abramov Beijing Yanqing Innova
DNF Fabian Fritz Bike Aid
DNF Junshan Qi China Gansu Bank
DNF Zeng Tao Yang China Gansu Bank
DNF Guanghui Li China Hainan Yindongli
DNF Wei Liu China Hainan Yindongli
DNF Xing Wang China Hainan Yindongli
DNF Zhipeng Yan China Hainan Yindongli
DNF Shi Jie Yu China Hainan Yindongli
DNF Lukas Batora CK Banska Bystrika
DNF Martin Frano CK Banska Bystrika
DNF Jakub Vanco CK Banska Bystrika
DNF Ivan Viglasky CK Banska Bystrika
DNF King Wai Cheung HKSI Pro Cycling Team
DNF Siu Wai Ko HKSI Pro Cycling Team
DNF Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Cycling Team
DNF Adam Stachowiak Kolss - BDC Cycling Team
DNF Mattia Cattaneo Lampre-Merida
DNF Gang Xu Lampre-Merida
DNF Nick Jowsey Lupus Racing Team
DNF Michael Olheiser Lupus Racing Team
DNF Filip Cengic Meridiana - Kamen Team
DNF Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team
DNF Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team
DNF Uros Repse Meridiana - Kamen Team
DNF Endi Sirol Meridiana - Kamen Team
DNF Mitchell Cooper Navitas - Satalyst
DNF Theodore Yates Navitas - Satalyst
DNF Shiki Kuroeda Nippo - Vini Fantini
DNF Nicolas Marini Nippo - Vini Fantini
DNF Jaap Kooijman Parkhotel Valkenburg
DNF Bram Nolten Parkhotel Valkenburg
DNF Jasper Ockeloen Parkhotel Valkenburg
DNF Jiancai Wang Qinghai Tianyoude Cycling
DNF Shengjun Wu Qinghai Tianyoude Cycling
DNF Tino Thömel RTS - Santic Racing Team
DNF Volodymyr Zagorodny RTS - Santic Racing Team
DNF Artur Ershov RusVelo
DNF Alexander Evtushenko RusVelo
DNF Jakub Mareczko Southeast - Yellow Fluo
DNF Oleksandr Surutkovych Synergy Baku Cycling
Information
Nation China
Date 5th - 18th July
CAT 2.HC
Other
Embed Results