Tour of Qinghai Lake - 2014

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Mattia Gavazzi Christina Watches - Kuma 02:48:59
02 Jon Aberasturi Euskadi + 00
03 Jonathan Cantwell Drapac Cycling + 00
04 Mykhaylo Kononenko Kolss Cycling Team + 00
05 Boris Shpilevskiy RTS - Santic Racing Team + 00
06 Robert Förster UnitedHealthcare + 00
07 Igor Boev RusVelo + 00
08 Leonid Krasnov RusVelo + 00
09 Grega Bole Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
10 Carlos Alzate UnitedHealthcare + 00
11 Ahmet Örken Torku Seker Spor + 00
12 Marco Benfatto Continental Team Astana + 00
13 Justin Jules La Pomme Marseille 13 + 00
14 Blaz Jarc Team NetApp - Endura + 00
15 Artur Fedosseyev Continental Team Astana + 00
16 Mehdi Sohrabi Tabriz Petrochemical Team + 00
17 Mirac Kal Torku Seker Spor + 00
18 Alexander Serov RusVelo + 00
19 Mirko Tedeschi Yellow Fluo + 00
20 Zeng Tao Yang Gan Su Sports Lottery + 00
21 John Murphy UnitedHealthcare + 00
22 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 00
23 Daniel Schorn Team NetApp - Endura + 00
24 Shiki Kuroeda Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
25 Altanzul Altansukh Ningxia Sports Lottery + 00
26 Mekseb Debesay Bike Aid - Ride for Help + 00
27 Sam Bassetti 5-Hour Energy + 00
28 Kirill Pozdnyakov RusVelo + 00
29 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude + 00
30 Francesco Failli Yellow Fluo + 00
31 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery + 00
32 Cesare Benedetti Team NetApp - Endura + 00
33 Giuseppe Fonzi Yellow Fluo + 00
34 Pavel Gatskiy Continental Team Astana + 00
35 Roberto De Patre Yellow Fluo + 00
36 Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille 13 + 00
37 Adam Phelan Drapac Cycling + 00
38 Victor Martin Burgos - BH + 00
39 Chad Beyer 5-Hour Energy + 00
40 Jose Goncalves La Pomme Marseille 13 + 00
41 Denys Kostyuk Kolss Cycling Team + 00
42 Frantisek Padour Team NetApp - Endura + 00
43 Lars Pria Start - Trigon + 00
44 Vitaliy Buts Kolss Cycling Team + 00
45 Benhnam Khosroshahi Tabriz Petrochemical Team + 00
46 Amir Kolahdozhagh Tabriz Petrochemical Team + 00
47 Daniel Bichlmann Bike Aid - Ride for Help + 00
48 Ahmet Akdilek Torku Seker Spor + 00
49 Uri Martins Amore & Vita-Selle SMP + 00
50 Volodymyr Kogut Amore & Vita-Selle SMP + 00
51 Samuele Conti Yellow Fluo + 00
52 Ilart Zuazubiskar Euskadi + 00
53 Luca Benedetti Amore & Vita-Selle SMP + 00
54 Nazym Bakirci Torku Seker Spor + 00
55 Victor Niño Start - Trigon + 00
56 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team + 00
57 Sergey Shemyakin Continental Team Astana + 00
58 Tuulkhangai Tuguldur Ningxia Sports Lottery + 00
59 Mario Alberto Rojas RTS - Santic Racing Team + 00
60 Antoine Lavieu La Pomme Marseille 13 + 00
61 Artur Ershov RusVelo + 00
62 James Stemper 5-Hour Energy + 00
63 En Huang Malak Cycling Team + 00
64 Andrey Mizurov RTS - Santic Racing Team + 00
65 Juan Pablo Wilches Qinghai Tianyoude + 00
66 Jesus Del Pino Burgos - BH + 00
67 Pierpaolo De Negri Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
68 Ming Xing Xue Ningxia Sports Lottery + 00
69 Michael Woods Amore & Vita-Selle SMP + 00
70 Ali Khademi Tabriz Petrochemical Team + 00
71 Taylor Shelden 5-Hour Energy + 00
72 Nubolat Kulimbetov Continental Team Astana + 10
73 Guangtong Ma Hengxiang Cycling Team + 10
74 Muhammet Atalay Torku Seker Spor + 10
75 Peilun Wu Qinghai Tianyoude + 10
76 Viktor Okishev Continental Team Astana + 10
77 Feritcan Samli Torku Seker Spor + 10
78 Dmitro Krivtsov Kolss Cycling Team + 10
79 Samad Pourseyedi Tabriz Petrochemical Team + 10
80 Jianpeng Liu Hengxiang Cycling Team + 10
81 Carlos Barbero Euskadi + 10
82 Behnam Maleki Ayandeh Continental Team + 10
83 Amanuel Meron Mengstab Bike Aid - Ride for Help + 10
84 Yuma Koishi Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 10
85 Pablo Torres Burgos - BH + 10
86 Simone Stortoni Amore & Vita-Selle SMP + 10
87 Meng Yan Hengxiang Cycling Team + 10
88 Malcolm Rudolph Drapac Cycling + 17
89 Timofey Kritskiy RusVelo + 18
90 Alessandro Bisolti Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 18
91 Meiyin Wang Hengxiang Cycling Team + 18
92 Jiankun Liu China Hainan Yindongli + 18
93 Zhanshan Yang Hengxiang Cycling Team + 18
94 Miguel Minguez Euskadi + 18
95 Manabu Ishibashi Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 18
96 Michele Scartezzini Continental Team Astana + 18
97 Haritz Orbe Euskadi + 18
98 Jack Anderson Drapac Cycling + 18
99 Eduard Michael Grosu Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 18
100 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude + 18
101 Feng Qiao China Hainan Yindongli + 18
102 Chunlong Zhang China Hainan Yindongli + 18
103 Gavin Mannion 5-Hour Energy + 18
104 Riccardo Stacchiotti Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 18
105 Volodymyr Dyudya Gan Su Sports Lottery + 18
106 Xinping Ding Gan Su Sports Lottery + 18
107 Floris Goesinnen Drapac Cycling + 18
108 Benjamin Johnson Drapac Cycling + 18
109 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 18
110 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille 13 + 25
111 Zhandos Bizhigitov Continental Team Astana + 30
112 Serguei Klimov RusVelo + 35
113 Sergiy Lagkuti Kolss Cycling Team + 35
114 Andreiy Khripta Kolss Cycling Team + 35
115 Igor Merino Burgos - BH + 35
116 Jon Larrinaga Euskadi + 39
117 Mikel Iturria Euskadi + 41
118 Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 50
119 Pengbin Ding Gan Su Sports Lottery + 50
120 Maral-Erdene Batmunkh Ningxia Sports Lottery + 50
121 Ruslan Karimov RTS - Santic Racing Team + 50
122 Erick Rowsell Team NetApp - Endura + 01:01
123 Takashi Miyazawa Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 01:03
124 Christopher Jones UnitedHealthcare + 02:30
125 Jonathan Clarke UnitedHealthcare + 02:30
126 Ghader Mizbani Tabriz Petrochemical Team + 00
127 Matthias Schnapka Bike Aid - Ride for Help + 03:02
DNS Yoann Paillot La Pomme Marseille 13
Pos Rider Team Time
01 - Ilya Davidenok [*] Continental Team Astana 47:13:22
02 - Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille 13 + 42
03 - Mykhaylo Kononenko Kolss Cycling Team + 49
04 - Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team + 01:07
05 - Frantisek Padour Team NetApp - Endura + 01:48
06 - Jose Goncalves La Pomme Marseille 13 + 01:55
07 - Victor Martin Burgos - BH + 02:38
08 - Chad Beyer 5-Hour Energy + 02:43
09 - Cesare Benedetti Team NetApp - Endura + 03:46
10 - Samad Pourseyedi Tabriz Petrochemical Team + 04:54
11 - Kirill Pozdnyakov RusVelo + 04:55
12 - Ahmet Örken Torku Seker Spor + 07:08
13 - Ghader Mizbani Tabriz Petrochemical Team + 09:49
14 - Andrey Mizurov RTS - Santic Racing Team + 10:07
15 - Antoine Lavieu La Pomme Marseille 13 + 10:42
16 - Samuele Conti Yellow Fluo + 10:43
17 - Juan Pablo Wilches Qinghai Tianyoude + 11:16
18 - Daniel Schorn Team NetApp - Endura + 11:27
19 - Francesco Failli Yellow Fluo + 12:11
20 - Victor Niño Start - Trigon + 12:14
21 1 Volodymyr Kogut Amore & Vita-Selle SMP + 12:39
22 1 Michael Woods Amore & Vita-Selle SMP + 12:40
23 2 Viktor Okishev [*] Continental Team Astana + 12:46
24 - Tuulkhangai Tuguldur Ningxia Sports Lottery + 12:49
25 - Taylor Shelden 5-Hour Energy + 16:31
26 - Gavin Mannion 5-Hour Energy + 24:47
27 - Mirko Tedeschi Yellow Fluo + 25:59
28 - Mario Alberto Rojas RTS - Santic Racing Team + 27:15
29 - Zhandos Bizhigitov Continental Team Astana + 28:37
30 1 Ali Khademi Tabriz Petrochemical Team + 29:04
31 1 Amir Kolahdozhagh Tabriz Petrochemical Team + 29:06
32 2 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 29:11
33 - Pierpaolo De Negri Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 29:36
34 - Jesus Del Pino Burgos - BH + 33:18
35 - Denys Kostyuk Kolss Cycling Team + 34:34
36 - Luca Benedetti [*] Amore & Vita-Selle SMP + 38:15
37 - Miguel Minguez Euskadi + 40:48
38 - Sergiy Lagkuti Kolss Cycling Team + 41:17
39 - Igor Merino Burgos - BH + 44:34
40 1 Mekseb Debesay Bike Aid - Ride for Help + 45:19
41 1 Andreiy Khripta Kolss Cycling Team + 45:32
42 1 Grega Bole Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 50:06
43 1 Christopher Jones UnitedHealthcare + 51:34
44 - Vitaliy Buts Kolss Cycling Team + 53:45
45 - Dmitro Krivtsov Kolss Cycling Team + 56:17
46 - Jianpeng Liu Hengxiang Cycling Team + 01:00:34
47 - Simone Stortoni Amore & Vita-Selle SMP + 01:00:45
48 - Mirac Kal Torku Seker Spor + 01:00:54
49 - Altanzul Altansukh Ningxia Sports Lottery + 01:00:59
50 - Maral-Erdene Batmunkh Ningxia Sports Lottery + 01:01:57
51 - Meiyin Wang Hengxiang Cycling Team + 01:03:30
52 - Serguei Klimov RusVelo + 01:04:02
53 - Pavel Gatskiy Continental Team Astana + 01:06:20
54 - Alessandro Bisolti Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 01:07:43
55 - Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 01:09:27
56 - Nazym Bakirci Torku Seker Spor + 01:10:19
57 1 Peilun Wu Qinghai Tianyoude + 01:17:01
58 1 Jonathan Clarke UnitedHealthcare + 01:18:44
59 - Ilart Zuazubiskar Euskadi + 01:19:07
60 - Carlos Barbero Euskadi + 01:22:26
61 - Timofey Kritskiy RusVelo + 01:22:43
62 - Artur Ershov RusVelo + 01:26:10
63 - Jack Anderson Drapac Cycling + 01:27:26
64 - Jiankun Liu China Hainan Yindongli + 01:29:24
65 - Igor Boev RusVelo + 01:29:28
66 - James Stemper 5-Hour Energy + 01:29:49
67 - Manabu Ishibashi Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 01:31:23
68 - Adam Phelan Drapac Cycling + 01:34:18
69 - Eduard Michael Grosu Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 01:34:40
70 - Mehdi Sohrabi Tabriz Petrochemical Team + 01:35:10
71 1 Mikel Iturria Euskadi + 01:38:44
72 1 Ruslan Karimov RTS - Santic Racing Team + 01:39:43
73 1 Nubolat Kulimbetov Continental Team Astana + 01:40:10
74 2 Alexander Serov RusVelo + 01:40:49
75 - Amanuel Meron Mengstab Bike Aid - Ride for Help + 01:40:58
76 1 Ahmet Akdilek Torku Seker Spor + 01:41:04
77 1 Behnam Maleki Ayandeh Continental Team + 01:46:37
78 1 Erick Rowsell Team NetApp - Endura + 01:48:24
79 1 Floris Goesinnen Drapac Cycling + 01:48:33
80 1 Sam Bassetti 5-Hour Energy + 01:51:29
81 1 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude + 01:55:42
82 1 Roberto De Patre Yellow Fluo + 01:56:16
83 1 Takashi Miyazawa Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 01:59:16
84 1 Daniel Bichlmann Bike Aid - Ride for Help + 01:59:57
85 1 Jonathan Cantwell Drapac Cycling + 02:00:00
86 1 Michele Scartezzini Continental Team Astana + 02:01:37
87 1 Sergey Shemyakin Continental Team Astana + 02:03:55
88 1 Haritz Orbe Euskadi + 02:06:07
89 1 Riccardo Stacchiotti Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 02:06:09
90 1 Giuseppe Fonzi Yellow Fluo + 02:06:30
91 1 Feritcan Samli Torku Seker Spor + 02:07:05
92 1 Blaz Jarc Team NetApp - Endura + 02:09:42
93 1 Justin Jules La Pomme Marseille 13 + 02:09:59
94 1 Robert Förster UnitedHealthcare + 02:13:57
95 1 Uri Martins Amore & Vita-Selle SMP + 02:14:33
96 1 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille 13 + 02:18:40
97 1 En Huang Malak Cycling Team + 02:20:02
98 1 Ming Xing Xue Ningxia Sports Lottery + 02:21:00
99 1 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude + 02:23:48
100 1 Pablo Torres Burgos - BH + 02:24:41
101 1 John Murphy UnitedHealthcare + 02:27:29
102 1 Muhammet Atalay Torku Seker Spor + 02:28:28
103 1 Zeng Tao Yang Gan Su Sports Lottery + 02:32:41
104 2 Jon Aberasturi Euskadi + 02:33:31
105 - Volodymyr Dyudya Gan Su Sports Lottery + 02:33:39
106 1 Chunlong Zhang China Hainan Yindongli + 02:34:07
107 2 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery + 02:34:48
108 - Malcolm Rudolph Drapac Cycling + 02:34:52
109 1 Yuma Koishi Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 02:37:25
110 1 Benjamin Johnson Drapac Cycling + 02:40:48
111 1 Artur Fedosseyev [*] Continental Team Astana + 02:41:04
112 1 Benhnam Khosroshahi Tabriz Petrochemical Team + 02:43:10
113 1 Marco Benfatto Continental Team Astana + 02:43:12
114 1 Leonid Krasnov RusVelo + 02:43:12
115 1 Carlos Alzate UnitedHealthcare + 02:43:12
116 1 Shiki Kuroeda Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 02:43:12
117 1 Xinping Ding Gan Su Sports Lottery + 02:43:55
118 1 Guangtong Ma Hengxiang Cycling Team + 02:45:11
119 1 Meng Yan Hengxiang Cycling Team + 02:45:34
120 1 Boris Shpilevskiy RTS - Santic Racing Team + 02:51:39
121 1 Jon Larrinaga Euskadi + 02:54:21
122 1 Pengbin Ding Gan Su Sports Lottery + 02:54:48
123 1 Feng Qiao China Hainan Yindongli + 02:55:24
124 2 Mattia Gavazzi Christina Watches - Kuma + 02:59:16
125 - Matthias Schnapka Bike Aid - Ride for Help + 03:01:39
126 1 Lars Pria Start - Trigon + 03:01:49
127 1 Zhanshan Yang Hengxiang Cycling Team + 03:10:35
Information
Nation China
Date 17th July
Where Yinchuan -> Yinchuan
What 11th stage
Distance 131 km
Leader I.Davidenok
Points M.Kononenko
Mountain G.Mizbani
Other
Embed Results