Tour of Qinghai Lake - 2014

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Marco Benfatto Continental Team Astana 04:48:49
02 Mehdi Sohrabi Tabriz Petrochemical Team + 00
03 Robert Förster UnitedHealthcare + 00
04 Ahmet Örken Torku Seker Spor + 00
05 Jonathan Cantwell Drapac Cycling + 00
06 Daniel Schorn Team NetApp - Endura + 00
07 Boris Shpilevskiy RTS - Santic Racing Team + 00
08 Eduard Michael Grosu Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
09 Takashi Miyazawa Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
10 Igor Boev RusVelo + 00
11 Jon Aberasturi Euskadi + 00
12 Mirko Tedeschi Yellow Fluo + 00
13 Justin Jules La Pomme Marseille 13 + 00
14 Mattia Gavazzi Christina Watches - Kuma + 00
15 Mekseb Debesay Bike Aid - Ride for Help + 00
16 Grega Bole Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
17 Antonio Di Battista Amore & Vita-Selle SMP + 00
18 Volodymyr Kogut Amore & Vita-Selle SMP + 00
19 Leonid Krasnov RusVelo + 00
20 Cesare Benedetti Team NetApp - Endura + 00
21 Carlos Alzate UnitedHealthcare + 00
22 Pierpaolo De Negri Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
23 Denys Kostyuk Kolss Cycling Team + 00
24 Nubolat Kulimbetov Continental Team Astana + 00
25 Roberto De Patre Yellow Fluo + 00
26 Ralf Matzka Team NetApp - Endura + 00
27 Blaz Jarc Team NetApp - Endura + 00
28 Amanuel Meron Mengstab Bike Aid - Ride for Help + 00
29 Altanzul Altansukh Ningxia Sports Lottery + 00
30 Vitaliy Buts Kolss Cycling Team + 00
31 Luca Benedetti Amore & Vita-Selle SMP + 00
32 Ruslan Karimov RTS - Santic Racing Team + 00
33 Ilart Zuazubiskar Euskadi + 00
34 Zhandos Bizhigitov Continental Team Astana + 00
35 Pavel Gatskiy Continental Team Astana + 00
36 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 00
37 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude + 00
38 Giorgio Cecchinel Yellow Fluo + 00
39 Federico Butto Burgos - BH + 00
40 Daniel Summerhill UnitedHealthcare + 00
41 Mykhaylo Kononenko Kolss Cycling Team + 00
42 Michael Schwarzmann Team NetApp - Endura + 00
43 John Murphy UnitedHealthcare + 00
44 Adam Phelan Drapac Cycling + 00
45 Viesturs Luksevics Amore & Vita-Selle SMP + 00
46 Volodymyr Dyudya Gan Su Sports Lottery + 00
47 Nazym Bakirci Torku Seker Spor + 00
48 Cheng Xue Gan Su Sports Lottery + 00
49 Ming Xing Xue Ningxia Sports Lottery + 00
50 Pengbin Ding Gan Su Sports Lottery + 00
51 Yoann Paillot La Pomme Marseille 13 + 00
52 Manabu Ishibashi Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
53 Matthias Schnapka Bike Aid - Ride for Help + 00
54 Frantisek Padour Team NetApp - Endura + 00
55 Rémy Di Gregorio La Pomme Marseille 13 + 00
56 Fatih Keles Torku Seker Spor + 00
57 Andrey Mizurov RTS - Santic Racing Team + 00
58 Malcolm Rudolph Drapac Cycling + 00
59 Ali Khademi Tabriz Petrochemical Team + 00
60 Timofey Kritskiy RusVelo + 00
61 Zhishan Zhang Qinghai Tianyoude + 00
62 Behnam Maleki Ayandeh Continental Team + 00
63 Chunlong Zhang China Hainan Yindongli + 00
64 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery + 00
65 Feng Qiao China Hainan Yindongli + 00
66 En Huang Malak Cycling Team + 00
67 Andreiy Khripta Kolss Cycling Team + 00
68 Michele Scartezzini Continental Team Astana + 00
69 Artur Fedosseyev Continental Team Astana + 00
70 Samuele Conti Yellow Fluo + 00
71 Michael Woods Amore & Vita-Selle SMP + 00
72 Serguei Klimov RusVelo + 00
73 Francesco Failli Yellow Fluo + 00
74 Artur Ershov RusVelo + 00
75 Riccardo Stacchiotti Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
76 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team + 00
77 Pablo Torres Burgos - BH + 00
78 Victor Martin Burgos - BH + 00
79 Alexander Serov RusVelo + 00
80 Alessandro Bisolti Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
81 Jon Larrinaga Euskadi + 00
82 Victor Niño Start - Trigon + 00
83 Jesus Del Pino Burgos - BH + 00
84 Meiyin Wang Hengxiang Cycling Team + 00
85 Mario Alberto Rojas RTS - Santic Racing Team + 00
86 Mirac Kal Torku Seker Spor + 00
87 Pablo Lechuga Rodriguez Euskadi + 00
88 Ahmet Akdilek Torku Seker Spor + 00
89 Sergey Shemyakin Continental Team Astana + 00
90 Maral-Erdene Batmunkh Ningxia Sports Lottery + 00
91 Feritcan Samli Torku Seker Spor + 00
92 Giuseppe Fonzi Yellow Fluo + 00
93 Ibai Salas Burgos - BH + 00
94 Jack Anderson Drapac Cycling + 00
95 Floris Goesinnen Drapac Cycling + 00
96 Benjamin Johnson Drapac Cycling + 00
97 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 00
98 Uri Martins Amore & Vita-Selle SMP + 00
99 Igor Merino Burgos - BH + 00
100 Juan Pablo Wilches Qinghai Tianyoude + 00
101 Viktor Okishev Continental Team Astana + 00
102 Muhammet Atalay Torku Seker Spor + 00
103 Yuma Koishi Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
104 Jianpeng Liu Hengxiang Cycling Team + 00
105 Simone Stortoni Amore & Vita-Selle SMP + 00
106 Yuepeng Liu China Hainan Yindongli + 00
107 Guangtong Ma Hengxiang Cycling Team + 00
108 Meng Yan Hengxiang Cycling Team + 00
109 James Stemper 5-Hour Energy + 00
110 Antoine Lavieu La Pomme Marseille 13 + 00
111 Shiki Kuroeda Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
112 Xinping Ding Gan Su Sports Lottery + 00
113 Zeng Tao Yang Gan Su Sports Lottery + 00
114 Juan José Oroz PinoRoad + 00
115 Chad Beyer 5-Hour Energy + 00
116 Gavin Mannion 5-Hour Energy + 00
117 Ghader Mizbani Tabriz Petrochemical Team + 00
118 Jai Crawford Drapac Cycling + 00
119 Amir Kolahdozhagh Tabriz Petrochemical Team + 00
120 Vahid Ghaffari Tabriz Petrochemical Team + 00
121 Samad Pourseyedi Tabriz Petrochemical Team + 00
122 Bekir Baki Akirsan Torku Seker Spor + 00
123 Benhnam Khosroshahi Tabriz Petrochemical Team + 00
124 Miguel Minguez Euskadi + 00
125 Tuulkhangai Tuguldur Ningxia Sports Lottery + 00
126 Thomas Palmer Drapac Cycling + 02:19
127 Jonathan Clarke UnitedHealthcare + 02:19
128 Jiankun Liu China Hainan Yindongli + 00
129 Erick Rowsell Team NetApp - Endura + 02:41
130 Kirill Pozdnyakov RusVelo + 00
131 Peilun Wu Qinghai Tianyoude + 00
132 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude + 00
133 Sergiy Lagkuti Kolss Cycling Team + 00
134 Dmitro Krivtsov Kolss Cycling Team + 00
135 Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 00
136 Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille 13 + 00
137 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille 13 + 00
138 Christopher Jones UnitedHealthcare + 04:06
139 Sam Bassetti 5-Hour Energy + 00
140 Taylor Shelden 5-Hour Energy + 00
141 Bruno Langlois 5-Hour Energy + 00
142 Carlos Barbero Euskadi + 00
143 Haritz Orbe Euskadi + 00
144 Mikel Iturria Euskadi + 00
145 Domingos Gonçalves La Pomme Marseille 13 + 00
146 Lars Pria Start - Trigon + 00
147 Ivan Kovalev Russian Helicopters + 00
148 Fabian Fritz Bike Aid - Ride for Help + 00
149 Daniel Bichlmann Bike Aid - Ride for Help + 00
150 Hamid Shiri Sisan Tabriz Petrochemical Team + 06:32
151 Jose Goncalves La Pomme Marseille 13 + 00
152 Zhanshan Yang Hengxiang Cycling Team + 25:31
153 Hao Shi Hengxiang Cycling Team + 25:31
DNF Karsten Keunecke Bike Aid - Ride for Help
DNF Guanghui Li China Hainan Yindongli
DNF Wei Liu China Hainan Yindongli
DNF Fenghong Guo Gan Su Sports Lottery
DNF Jingbiao Zhao Hengxiang Cycling Team
DNF Shi Jie Yu Qinghai Tianyoude
DNF Pavlo Kulba Qinghai Tianyoude
Pos Rider Team Time
01 - Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team 17:02:54
02 - Ilya Davidenok [*] Continental Team Astana + 01
03 - Mykhaylo Kononenko Kolss Cycling Team + 30
04 - Thomas Vaubourzeix La Pomme Marseille 13 + 38
05 - Jose Goncalves La Pomme Marseille 13 + 49
06 - Daniel Summerhill UnitedHealthcare + 53
07 - Juan José Oroz PinoRoad + 01:09
08 - Frantisek Padour Team NetApp - Endura + 01:11
09 - Timofey Kritskiy RusVelo + 01:11
10 - Vahid Ghaffari [*] Tabriz Petrochemical Team + 01:12
11 - Nubolat Kulimbetov Continental Team Astana + 01:14
12 - Eduard Michael Grosu Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 01:26
13 - Ralf Matzka Team NetApp - Endura + 01:26
14 - Simone Stortoni Amore & Vita-Selle SMP + 01:26
15 - Zhandos Bizhigitov Continental Team Astana + 01:27
16 - Ahmet Örken Torku Seker Spor + 01:28
17 - Victor Martin Burgos - BH + 01:28
18 1 Chad Beyer 5-Hour Energy + 01:33
19 1 Riccardo Stacchiotti Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 01:55
20 1 Cesare Benedetti Team NetApp - Endura + 02:36
21 1 Giuseppe Fonzi Yellow Fluo + 02:36
22 1 Pierpaolo De Negri Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 02:43
23 1 Takashi Miyazawa Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 03:29
24 1 Luca Benedetti [*] Amore & Vita-Selle SMP + 03:45
25 1 Pablo Lechuga Rodriguez Euskadi + 03:45
26 1 Kirill Pozdnyakov RusVelo + 03:45
27 1 Samad Pourseyedi Tabriz Petrochemical Team + 03:45
28 1 Mehdi Sohrabi Tabriz Petrochemical Team + 03:47
29 1 Igor Boev RusVelo + 04:10
30 12 Christopher Jones UnitedHealthcare + 05:39
31 - Mirko Tedeschi Yellow Fluo + 06:47
32 - Malcolm Rudolph Drapac Cycling + 09:34
33 - Ming Xing Xue Ningxia Sports Lottery + 10:37
34 1 Volodymyr Kogut Amore & Vita-Selle SMP + 10:37
35 1 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 10:37
36 - Maral-Erdene Batmunkh Ningxia Sports Lottery + 10:37
37 1 Volodymyr Dyudya Gan Su Sports Lottery + 10:39
38 1 Samuele Conti Yellow Fluo + 10:39
39 1 Michael Schwarzmann Team NetApp - Endura + 10:39
40 2 Adam Phelan Drapac Cycling + 10:39
41 2 Sergiy Lagkuti Kolss Cycling Team + 10:39
42 1 Juan Pablo Wilches Qinghai Tianyoude + 10:39
43 - Viesturs Luksevics Amore & Vita-Selle SMP + 10:41
44 4 Robert Förster UnitedHealthcare + 10:45
45 1 Daniel Bichlmann Bike Aid - Ride for Help + 10:48
46 - Behnam Maleki Ayandeh Continental Team + 10:48
47 2 Peilun Wu Qinghai Tianyoude + 10:48
48 1 Jianpeng Liu Hengxiang Cycling Team + 10:48
49 - Chunlong Zhang China Hainan Yindongli + 10:49
50 9 Domingos Gonçalves La Pomme Marseille 13 + 10:49
51 1 Pengbin Ding Gan Su Sports Lottery + 10:49
52 1 Jiankun Liu China Hainan Yindongli + 10:49
53 1 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille 13 + 10:50
54 4 Pavel Gatskiy Continental Team Astana + 10:51
55 - Ali Khademi Tabriz Petrochemical Team + 10:51
56 3 Vitaliy Buts Kolss Cycling Team + 10:53
57 3 Yoann Paillot La Pomme Marseille 13 + 10:53
58 18 Amir Kolahdozhagh Tabriz Petrochemical Team + 10:53
59 2 Jonathan Cantwell Drapac Cycling + 10:55
60 4 Jon Aberasturi Euskadi + 10:55
61 - Grega Bole Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 10:55
62 - Denys Kostyuk Kolss Cycling Team + 10:55
63 - Antonio Di Battista Amore & Vita-Selle SMP + 10:55
64 4 Altanzul Altansukh Ningxia Sports Lottery + 10:55
65 5 Nazym Bakirci Torku Seker Spor + 10:55
66 - Alessandro Bisolti Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 10:55
67 2 Pablo Torres Burgos - BH + 10:55
68 14 Daniel Schorn Team NetApp - Endura + 10:55
69 9 Carlos Barbero Euskadi + 10:55
70 3 Jack Anderson Drapac Cycling + 10:55
71 3 Andrey Mizurov RTS - Santic Racing Team + 10:55
72 8 Dmitro Krivtsov Kolss Cycling Team + 10:55
73 - Francesco Failli Yellow Fluo + 10:55
74 2 Sergey Shemyakin Continental Team Astana + 10:55
75 2 Rémy Di Gregorio La Pomme Marseille 13 + 10:55
76 1 Jesus Del Pino Burgos - BH + 10:55
77 2 Michael Woods Amore & Vita-Selle SMP + 10:55
78 7 Tuulkhangai Tuguldur Ningxia Sports Lottery + 10:55
79 4 Mirac Kal Torku Seker Spor + 10:55
80 1 Ibai Salas Burgos - BH + 10:55
81 4 Artur Ershov RusVelo + 10:55
82 4 Antoine Lavieu La Pomme Marseille 13 + 10:55
83 8 Roberto De Patre Yellow Fluo + 10:55
84 3 Alexander Serov RusVelo + 10:55
85 1 Viktor Okishev [*] Continental Team Astana + 10:55
86 6 Miguel Minguez Euskadi + 10:55
87 1 Floris Goesinnen Drapac Cycling + 10:55
88 4 Manabu Ishibashi Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 10:55
89 3 Gavin Mannion 5-Hour Energy + 10:55
90 - Uri Martins Amore & Vita-Selle SMP + 10:55
91 2 Victor Niño Start - Trigon + 10:55
92 3 Jai Crawford Drapac Cycling + 10:55
93 1 Ghader Mizbani Tabriz Petrochemical Team + 10:55
94 1 Mikel Iturria Euskadi + 10:55
95 1 Taylor Shelden 5-Hour Energy + 11:15
96 1 Ruslan Karimov RTS - Santic Racing Team + 11:43
97 1 Igor Merino Burgos - BH + 12:08
98 3 Feritcan Samli Torku Seker Spor + 13:52
99 - Jonathan Clarke UnitedHealthcare + 14:36
100 2 Yuepeng Liu China Hainan Yindongli + 14:42
101 2 Amanuel Meron Mengstab Bike Aid - Ride for Help + 14:53
102 2 Benjamin Johnson Drapac Cycling + 14:58
103 2 Zhishan Zhang Qinghai Tianyoude + 16:36
104 2 Artur Fedosseyev [*] Continental Team Astana + 18:22
105 2 Giorgio Cecchinel Yellow Fluo + 18:22
106 4 Marco Benfatto Continental Team Astana + 20:10
107 2 Feng Qiao China Hainan Yindongli + 20:14
108 3 Ilart Zuazubiskar Euskadi + 20:20
109 3 Meiyin Wang Hengxiang Cycling Team + 20:25
110 3 James Stemper 5-Hour Energy + 20:25
111 3 Benhnam Khosroshahi Tabriz Petrochemical Team + 20:28
112 3 Xinping Ding Gan Su Sports Lottery + 20:29
113 4 Mekseb Debesay Bike Aid - Ride for Help + 20:30
114 4 Carlos Alzate UnitedHealthcare + 20:30
115 1 Federico Butto Burgos - BH + 20:30
116 3 John Murphy UnitedHealthcare + 20:30
117 5 Leonid Krasnov RusVelo + 20:30
118 6 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude + 20:30
119 6 Fatih Keles Torku Seker Spor + 20:30
120 - Shiki Kuroeda Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 20:30
121 5 Michele Scartezzini Continental Team Astana + 20:30
122 5 En Huang Malak Cycling Team + 20:30
123 - Bekir Baki Akirsan Torku Seker Spor + 20:30
124 5 Andreiy Khripta Kolss Cycling Team + 20:30
125 5 Serguei Klimov RusVelo + 20:30
126 7 Jon Larrinaga Euskadi + 20:30
127 1 Lars Pria Start - Trigon + 20:30
128 3 Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 20:30
129 7 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery + 20:30
130 5 Ahmet Akdilek Torku Seker Spor + 20:30
131 3 Yuma Koishi Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 20:30
132 5 Muhammet Atalay Torku Seker Spor + 20:30
133 5 Bruno Langlois 5-Hour Energy + 20:30
134 6 Blaz Jarc Team NetApp - Endura + 20:37
135 7 Justin Jules La Pomme Marseille 13 + 20:50
136 7 Matthias Schnapka Bike Aid - Ride for Help + 20:56
137 7 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude + 21:15
138 17 Boris Shpilevskiy RTS - Santic Racing Team + 21:30
139 7 Ivan Kovalev Russian Helicopters + 21:30
140 7 Guangtong Ma Hengxiang Cycling Team + 22:24
141 7 Meng Yan Hengxiang Cycling Team + 22:42
142 4 Zeng Tao Yang Gan Su Sports Lottery + 22:44
143 7 Sam Bassetti 5-Hour Energy + 23:55
144 8 Fabian Fritz Bike Aid - Ride for Help + 25:20
145 9 Mario Alberto Rojas RTS - Santic Racing Team + 25:32
146 3 Erick Rowsell Team NetApp - Endura + 25:39
147 4 Thomas Palmer Drapac Cycling + 26:47
148 3 Hamid Shiri Sisan Tabriz Petrochemical Team + 28:32
149 6 Haritz Orbe Euskadi + 28:33
150 8 Mattia Gavazzi Christina Watches - Kuma + 29:57
151 43 Zhanshan Yang Hengxiang Cycling Team + 45:45
152 8 Cheng Xue Gan Su Sports Lottery + 55:59
153 6 Hao Shi Hengxiang Cycling Team + 01:20:51
Information
Nation China
Date 9th July
Where Xihaizen -> Heimahe
What 4th stage
Distance 204 km
Leader O.Polivoda
Points M.Benfatto
Mountain G.Mizbani
Other
Embed Results