Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Qinghai Lake | 2010 Stages

Information Results Stages

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09

Results: 09.Stage

Pos Name Team Time
01 Mehdi Sohrabi Tabriz Petrochemical Cycling Team 01:17:51
02 Ruslan Tleubayev - + 00
03 Boris Shpilevsky Katusha CT + 00
04 Long Jin Skil - Shimano + 00
05 Vitaliy Buts Lampre - Farnese Vini + 00
06 Ho Ting Kwok - + 00
07 Pierpaolo De Negri ISD - Neri + 00
08 Matej Stare Sava + 00
09 Denys Kostyuk ISD - Neri + 00
10 William Dugan Team Type 1 + 00
11 Yuri Metlushenko Amore & Vita - Conad + 00
12 Maarten De Jonge Cyclingteam Jo Piels + 00
13 Martijn Verschoor Team Type 1 + 00
14 Radoslav Rogina Loborika + 00
15 Zsolt Der Partizan Srbija + 00
16 Jakub Kratochvila Arbö - KTM - Gebrüder Weiss + 00
17 Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 00
18 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude Cycling Team + 00
19 Shi Jie Yu - + 00
20 Yue Tu - + 00
21 Volodymyr Gomenyuk Kolss Cycling Team + 00
22 Dmitro Krivtsov ISD - Neri + 00
23 Valentin Iglinsky Astana + 00
24 Vladimir Kerkez Sava + 00
25 Jelle Posthuma Cyclingteam Jo Piels + 00
26 Hossein Alizadeh Tabriz Petrochemical Cycling Team + 00
27 Esad Hasanovic Partizan Srbija + 00
28 Volodymyr Bileka Amore & Vita - Conad + 00
29 Kun Jiang Champion System - Max Success Sport + 00
30 Pengda Jiao Champion System - Max Success Sport + 00
31 Pim De Beer Cyclingteam Jo Piels + 00
32 Kiel Reijnen Jelly Belly p/b Kenda + 00
33 Simon Clarke ISD - Neri + 00
34 Mitja Mahoric Adria Mobil + 00
35 Darko Blazevic Loborika + 00
36 Rasoul Barati Giant Asia Racing Team + 00
37 Andrey Mizurov Tabriz Petrochemical Cycling Team + 00
38 David McCann Giant Asia Racing Team + 00
39 Sean Mazich Jelly Belly p/b Kenda + 00
40 Davide Frattini Team Type 1 + 00
41 Eugen Wacker Giant Asia Racing Team + 00
42 James Williamson Sigma Sport - Specialized + 00
43 Tomislav Danculovic Loborika + 00
44 Cheng Ji Skil - Shimano + 00
45 Alexandre Shushemoin - + 00
46 Evgeniy Sladkov - + 00
47 Kasper Linde Jørgensen Glud & Marstrand - LRØ + 00
48 Hrvoje Miholjevic Loborika + 00
49 Sergiy Gretchyn Amore & Vita - Conad + 00
50 Frederik Wilmann Skil - Shimano + 00
51 Thierry Hupond Skil - Shimano + 00
52 Kam-Po Wong - + 00
53 Hossein Askari Tabriz Petrochemical Cycling Team + 00
54 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 00
55 Roman Zhientaev - + 00
56 Kristijan Durasek Loborika + 00
57 Gregor Gazvoda Arbö - KTM - Gebrüder Weiss + 00
58 Emanuel Kiserlovski Loborika + 00
59 Haijun Ma Qinghai Tianyoude Cycling Team + 09
60 Samuel Horgan Subway - Avanti + 09
61 Prajak Mahawong Giant Asia Racing Team + 09
62 Ghader Mizbani Tabriz Petrochemical Cycling Team + 09
63 Stefan Van Winden Cyclingteam Jo Piels + 09
64 Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic + 09
65 Daniil Komkov Katusha CT + 09
66 Khalid Bounida Marco Polo Cycling Team + 09
67 Dmitri Puzanov - + 09
68 Peilun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 09
69 Bernard Van Ulden Jelly Belly p/b Kenda + 09
70 Ki Ho Choi - + 09
71 Nikola Kozomara Partizan Srbija + 09
72 Sergey Kuzmin - + 09
73 Hing Chun Chan - + 09
74 Evegeny Reshetko Moscow + 09
75 Rahim Emami Giant Asia Racing Team + 09
76 Hossein Jahanbanian Tabriz Petrochemical Cycling Team + 09
77 Han Feng Skil - Shimano + 09
78 Alex Coutts Giant Asia Racing Team + 09
79 Bo Liu - + 09
80 Mykhailo Kononenko Kolss Cycling Team + 09
81 Wu Chen Qinghai Tianyoude Cycling Team + 09
82 Tobias Erler Tabriz Petrochemical Cycling Team + 09
83 Volodymir Starchyk Amore & Vita - Conad + 09
84 Peng Liu - + 09
85 Niki Østergaard Glud & Marstrand - LRØ + 09
86 Christopher Juul Jensen Glud & Marstrand - LRØ + 09
87 Shengjun Wu Qinghai Tianyoude Cycling Team + 09
88 Nazar Jumabekov - + 09
89 Anatoliy Sosnitskiy Kolss Cycling Team + 09
90 Ting Deng Qinghai Tianyoude Cycling Team + 16
91 Valery Kobzarenko Team Type 1 + 16
92 Jure Zrimsek Sava + 16
93 Eric Drower Subway - Avanti + 16
94 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 16
95 Massimo Demarin Loborika + 16
96 Alexander Filippov Katusha CT + 16
97 Andrej Omulec Obrazi - Delo Revije + 16
98 King Wai Cheung - + 16
99 Kristjan Fajt Adria Mobil + 16
100 Gang Xu Champion System - Max Success Sport + 16
101 Bert-Jan Lindeman Cyclingteam Jo Piels + 16
102 Sierk-Jan De Haan Cyclingteam Jo Piels + 16
103 Salvatore Mancuso ISD - Neri + 16
104 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita - Conad + 16
105 Jonathon Lovelock Marco Polo Cycling Team + 21
106 Jacob Nielsen Glud & Marstrand - LRØ + 31
107 Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita - Conad + 31
108 Oleksandr Kvachuk ISD - Neri + 00
109 Scott Stewart Team Type 1 + 47
110 Vladislav Borisov Amore & Vita - Conad + 59
111 Ian Smallman Subway - Avanti + 01:08
112 Ying Hon Yeung - + 01:08
113 Vitaly Kondrut ISD - Neri + 02:17
114 Joseph Cooper Subway - Avanti + 05:00
115 Thomas Rabou Team Type 1 + 05:00
DNS Anthony Colby Jelly Belly p/b Kenda
DNS Alexander Arekeev Katusha CT
Info
Nations China
Date July 25th
Where Xining -> Xining
What 09.Stage
Distance 66 km
Leader H.Askari
Points B.Shpilevsky
Mountain G.Mizbani